Skocz do zawartości
berkut

!! Chłodzenie freonem !!

Rekomendowane odpowiedzi

no wczoraj kupilem sobie palnik i teraz wszystko lutuje, myslalem ze bedzie to truniejsze ale idzie spoko jeszcze pare lutow i nabiore takiej wprawy ze bede mogl instalacje CO montowac

 

w poniedzialek zrobie parownik i kupie drugi kompresor wiec mysle ze wtorek sroda bedzie pierwsze odpalenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak przegladam slownik chemiczny i widze ze wodor wrze w temp -252,87 stopnia

hel jest lepszy -268,9 :D ale skroplij to najpierw

Aby skroplic gaz nalerzy go sprezyc i ochlodzic ponizej tem. krytycznej

a tem krytyczna helu wynosi -267,8 wodoru-240 to by bylo troch trudne do osiagniecia joz lepiej jest z co2 tem krytyczna +31,1

a tw-78,5

jesli cos sie nie zgadza to mnie poprawcie wszytkie informacje tu zawarte zostaly wziete z ksiazki pt "maly slownik hemiczny" wydanie V warszawa 1976

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrozumcie wreszcie ze to nie wybuchnie 

 

Wybuchnac nie wybuchnie ale freon w polaczeniu z ogniem tworzy silnie trujacy i smiertelny gaz bojowy !!!! 8O

:D :D :D Ale czego sie nie robi dla obnizenia TEMP. :lol: :lol: :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh, a mój zapał do fc troszkę osłabł; jak narazie planuje skończyć moje wypasione :wink: wc, które poniekąd i tak się przyda w przyszłości do chłodzenia skraplacza i pozostałych komponentów...

 

btw. ma ktoś może tą książkę? http://www.wentylacja.com.pl/publikacje/pu...acje.asp?ID=629 dobre to to? tyle że drogie... ale można kupić w kilka osób na spółke :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrozumcie wreszcie ze to nie wybuchnie 

 

Wybuchnac nie wybuchnie ale freon w polaczeniu z ogniem tworzy silnie trujacy i smiertelny gaz bojowy !!!! 8O

Freon R-290 to propan :mrgreen: tym gazem bojowym to bylaby woda + co2 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Freon R-290 to propan  tym gazem bojowym to bylaby woda + co2

Nie wiem jak Freon R-290 ale R-134, R-22, R-12 - wlasnie w polaczeniu z ogniem tworza taki gaz. Mam warsztat(czytaj moj ojciec) :D ktory zajmuje sie naprawa klimatyzacji samochodowych Idt. I wiem co nie co na temat klimatyzacji przynajmniej samochodwych na lodowkach sie nie znam ale to wszystko dziala na tej samej zasadzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy twoj ojciec ma moze jakis filtr do tej klimatyzacji sprzedac?

Filtrow to mam jak z Poznania do Warszawy :) oczywiscie nowe i uzywane. Moge Cie zasponsorowac i wyslac jakas uzywke za darmo, musisz tylko pokryc koszty przesylki (w koncu chcialbym sie przyczynic do bica rekordu temp :D ). Tylko jest jeden probelm wszystkie filtry sa aluminiowe a ty zapewne masz rurki miedziane jest bardzo ciezko to polutowac wrecz jest to nie mozliwe.Sam probowalem i wyszlo mi po paru godzinach meczarni jedyny drut ktory sie nadaje do lutowania to tzw srebrzanka ( z duza iloscia srebra). Jest jeszcze drugie wyjscie mozesz dorobic koncowki z nakretkami bo filtry zazwyczaj maja gwint na ktory nakrecasz nakretke (np od mercedesa) I trzecia rzecz nie wiem jaki to jest ten freon R-290 , poniewaz w samochodach wystepuja dwa gazy R-12 i R-134a. R-12- to jest stary gaz uzywany w samochodach produkowanych do 1993 a pozniej byl R-134a> I wlasnie jest ten R-134a jest syntetyczny. Dlatego wlasnie nie mozna uzywac czesci przeznaczonych na gaz R-12 do ukladu z gazem r-134a bo krotko mowiac zajedzie sie kompresor . Dlatego muszisz dowiedziec sie cy ten freon R-290 jest syntetyczny czy "mineralny", wtedy moge tobie wyslac odp. filtr na r-12 lub r-134a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tzn takie podstawy to ja wiem :) z tymi freonami, gdybym nie wiedzial to bym nie zaczynal :)

 

moze byc aluminiowe, po prostu z nakretek zrobie sobie przelotki, mi to rybka

 

propan jest calkowicie obojetny, mozna nim tankowac systemy oparte na r12, r22, r134a i r404a wiec w zasadzie jakiego nie podeslesz bedzie dobrze :)

 

swobodnie moge pokryc koszty przesylki i jak taki nowy filtr kosztuje niewiele (do 50zl) to moge go normlanie kupic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swobodnie moge pokryc koszty przesylki i jak taki nowy filtr kosztuje niewiele (do 50zl) to moge go normlanie kupic

Ceny nowych osuszaczy wahaja sie w granicach 200-400-wiec nie ma chyba sensu kupoac nowego, a uzywki nie sa takie zle. Za uzywke nic nie musisz mi placic bo sam za nia nic nie place ( poprostu kupuje sie to na kilogramy na schrotach i gieladach za prawie darmoche). jak mozesz to podaj mi srednice rurki zebym mniejwiecej dobral optymalny rozmiar wejscia i wyjscia z osuszacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nadaje sie spokojnie

Zastanawiam sie jeszcze nad jedna rzecza mianowicie: nie wiem jakie cisnienia panuja w twoim Fc, ale filtr ten moze narobic wiecej zlego niz dobrego poniewaz jest on przystosowany do klimy samochodowej w ktorej na niskim cis. jest 2 atm. a na wysokim 10-20atm. i gdy go zamontujesz (a montuje sie go na tzw. niskim cisnieniu czylui za zworem rozpreznym) moze blokowc "przeplyw" gazu i dzialac jak kolejna kapilara co spowoduje ze za kapilara wlasciwa moze wytworzyc sie wysokie cisnienie. Po prostu moze nie miec odpowiedniej przepustowosci dla tloczonego gazu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

świetny pomysł, choć na początek kupiłbym wydajniejszy procek bo bez tego chłodzenia można taką wydajność osiągnąć, potem można kupic Vapochill za jakieś 3500zł w końcu tyle w miarę szybko można zarobić - chyba szybciej niż zrobić taki układ - gdy to będzie za mało to i tak kasa będzie potrzebna, a poza tym chyba przy -42C to chyba za dużo - słyszałem, że w takiej temperaturze kończy sie przewodność - procki mogą w ogóle nie chodzić. Widzę, że na razie efekty chłodzenia są cieniutkie jak na takie gazy. Poza tym ostrożnie np. ciekły azot w zamkniętym metalowym termosie zadziała po chwili jak granat odłamkowy ! Dlatego dla przenoszenia ciekłego azotu używa się ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

świetny pomysł, choć na początek kupiłbym wydajniejszy procek bo bez tego chłodzenia można taką wydajność osiągnąć, potem można kupic Vapochill za jakieś 3500zł w końcu tyle w miarę szybko można zarobić - chyba szybciej niż zrobić taki układ - gdy to będzie za mało to i tak kasa będzie potrzebna

Jak sie ma 17 lat to ciezko tyle zarobic, naturlanie gdybym byl adwokatem, jakims specjalistycznym chirurgiem albo kims w tym stylu to te 3500zl to raptem 3h pracy, moge jeszcze nerke sprzedac, napewno wiele dzieci by chcialo moja nerke... :/ co ty myslisz ze ja spie na forsie zarabiam 1000zl tygodniowo?

Wiesz ile dotychczas kosztowal ten uklad? ok. 300-400zl... porownaj to z 3500zl na vapo- a juz mam takie wyniki, wrecz go przewyzszam (chyba ze vapo moze miec -11C z p4 @ 2.9ghz :/

(Lisek z athlonem 1.4 @ 1.73ghz i 1.85V mial -11C na parowniku- ja mam tyle z athlonem 1.33 @ 1.8ghz @ 2.2V!

 

 

a poza tym chyba przy -42C to chyba za dużo - słyszałem, że w takiej temperaturze kończy sie przewodność - procki mogą w ogóle nie chodzić.

to cos zle slyszales... przy zerze obsolutnym to owszem przestana, albo gdy polprzewodniki stana sie nadprzewodnikami.... ale -42C to jeszcze bardzooo daleko do tych -273C

 

Widzę, że na razie efekty chłodzenia są cieniutkie jak na takie gazy.

zrob lepsze z dostepnymi mi materialami :/ pozatym juz pisalem ze te chlodzenie jescze nie dziala z pelna moca ze wzgledu na to ze zamarza uklad- nie mam ani pompu prozniowej zeby porzadnie odessac powietrze z ukladu ani filtra ktory pochlanialby wilgoc (ale dzieki KOLO problem ten zostanie rozwiazany), spodziewam sie ok. -25 do -30C przy pelnym obciazeniu @ 1.73ghz @ 2V

Niezapominaj ze jak sie nie ma odpowiedniego kompresora to nie wycisne tych -42Cz nikad... nawet nie moge czystego propanu uzyc ze wzgledu na to ze nie dopadlem takowego.. :/

 

 

Poza tym ostrożnie np. ciekły azot w zamkniętym metalowym termosie zadziała po chwili jak granat odłamkowy ! Dlatego dla przenoszenia ciekłego azotu używa się ... 

pisalem ze jak trzyma sie to w termosie to musi byc mozliwosc ulatniania sie tego azotu wlasnie z tego wzgledu o ktorym tera wspomniales

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Berkut a co sie stalo GrOObemu z jego Mobo ?  8O 

chodza sluchy ze maczales w tym palce  :wink: czyzby cos nie poszlo z FC ???

A nie lepiej dowiedziec sie u źrodła ? Mam drugi komp. więc w necie jestem tak jak bylem. No moze troche wolniej odpisuje. Jak juz wiesz mobo mam martwe bo flash nie wyszedl.... Jutro bedzie flash'owanie na goraco pewnie wiec zobaczymy co z tego wyjdzie. Albo beda dwie plytki sprawne, albo dwie beda niesprawne :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...