Skocz do zawartości
maltana

Sempron: wady, zalety, podkręcanie

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

Mam taki oto sprzęcik:

 

sempron 2600+(rdzeń thoroughbred),płyta główna epox 8RDA3I, 2*256mb dual channel (ddr 400), zasilacz modecom 350W, G-Force 6600GT gigabite.

 

Mój problem wiąże sie z tym że ni cholery nie moge dociągnąć fsb do 200 przy stabilnej pracy.W primie wysypuje sie po minucie.Właczam jakąkolwiek gierke i po chwilce mam napis"zrzucanie pamięci fizycznej" na niebieskim tle.napięcie dociągnąłem do 1,8v i to nie pomaga.

 

Dodam że płytka jest na n-force 2 i wiem że to nie jest wina pamieci bo brałem od kolesia jego i sprawdzałem(kingstony ale niewiem jaki model, wiem że dawał za jedną kość 512mb rok temu około 600zł)więc to nie wina pamięci.

 

Procka kupiłem 5 m-cy temu a mnożnik ma 11.Chłodze go tanim wentylatorkiem(4000rpm)

Może ktoś mi poradzi co mam zrobić.

3D mark 03- 8200pts :-)

Wgraj sobie biosik Merlina do tej plyty (ten co mam w podpisie). Mnie sie udalo na nim proca na 2380Mhz (9,5x250Mhz 1,85V) wykrecic. Teraz spasowalem ze wzgledu na temperaturki. Jak zloze WC to bede walczyl dalej (ale programowo bo w biosie skali braklo :) )

Edytowane przez wtp85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wgraj sobie biosik Merlina do tej plyty (ten co mam w podpisie). Mnie sie udalo na nim proca na 2380Mhz (9,5x250Mhz 1,85V) wykrecic. Teraz spasowalem ze wzgledu na temperaturki. Jak zloze WC to bede walczyl dalej (ale programowo bo w biosie skali braklo :) )

 

Tez tak sadze lepiej graj jaki najnowszy bios. Sproboj podnies lekko napiecie na chipsecie i na pamieciach umnie np musile podanie o jedna pozycje zeby miec smpa 3100+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość metall2

Lepiej na GeForce 6600 Gt nic radek x700 pro i najlepiej to bierz galaxy 6600 gt z pamieciami 1,6 ns:] normanie bajka:D sam mam

A dasz mi na to pieniądze ?? ;) X700 Pro kupuję za 400zł. Za galaxy 66gt musiałbym wydać ponad 200zł więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość [RONIN]

2*256mb dual channel (ddr 400)

Może coś więcej o tych pamiatkach. Jaka firma i wogóle. Być może one Ci psują zabawe B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dasz mi na to pieniądze ?? ;) X700 Pro kupuję za 400zł. Za galaxy 66gt musiałbym wydać ponad 200zł więcej.

idz do roboty albo porzyc od mamy:P sa rozne opcje ja sprzed troche czesci do roweru popracowale i sam uzbieralem kase:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

' date='20 Gru 2005, 15:21' post='1826365']

Może coś więcej o tych pamiatkach. Jaka firma i wogóle. Być może one Ci psują zabawe B)

 

pamięci good ramy 256. ale to nie przez ram.brałem od kolesia jego kości (kingstony nie wiem jaki model ale dawał za jedną kość 512 około 600zł) i na nich kręciłem i nie widać zmian.dale niestabilnie.

 

Tez tak sadze lepiej graj jaki najnowszy bios. Sproboj podnies lekko napiecie na chipsecie i na pamieciach umnie np musile podanie o jedna pozycje zeby miec smpa 3100+

napięcie podnosiłem nawet do 1.85v i nic.biosu troche boje sie wgrywać bo nigdy tego nie robiłem.A tak woóle to tak dużo zależy od biosu?w im obecnym mam wczystko rególacje napięć taktowanie pamięci zmiane mnożnika.

 

Wgraj sobie biosik Merlina do tej plyty (ten co mam w podpisie). Mnie sie udalo na nim proca na 2380Mhz (9,5x250Mhz 1,85V) wykrecic. Teraz spasowalem ze wzgledu na temperaturki. Jak zloze WC to bede walczyl dalej (ale programowo bo w biosie skali braklo :) )

tak a propo ta jak zmieniłeś mnożnik do 9.5.przecież sempron 2600+ ma zablakowany.jak ja zmienie mnożnik( w dól) u siebie to odrazu syrena wyje i komp nie chce startować.a jak zwiększe mnożnik to nie ma różnicy.zależy mi tylko na fsb 200 żeby chodził tak samo proc i ram. najlepiej 11*200=2200@3100+

 

 

 

a sorki pomyłka nie zobaczyłem że masz sempa 2300+i pomyliły mi sie mnożniki.sorki.

Edytowane przez son999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to być sprawa też proca.Przecież każdy proc procowi nie równy.Może mam taką serie która sie tak kijowo kręci :mur: .Mam też okazje za małe pieniądze kupić semprona 2800+ (12*166=1992mhz).Spisałem numer z niego:AQYHA0431XPMW.Może ktoś ma taki i może mi powiedzieć ile z niego wycisnął i czy ten model o tym oznaczeniu ma odblakowany mnożnik?w necie tylko znalazłem jedną stronke o tym procku z tym oznaczeniem ale po włosku albo po hiszpańsku.

 

hyh...CAŁE ŻYCIE POD GÓRKE!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze sprawdz jak sie proc zachowuje na innej plycie, i zobacz czy to jego wina. Jak dla mnie to po zmianie biosu powinien bez problemu przekroczyc FSB 200Mhz. Nie jest to takie trudne jak sie wydaje. Tutaj masz BIOS tylko wgraj wersje

EPOX 8RDA3I TaiPan 0.2 ED 03.08.05, a tutaj masz opisane z czym to sie je.

 

Mam też okazje za małe pieniądze kupić semprona 2800+ (12*166=1992mhz)

Jesli chcialbys go krecic to odradzam. Z regoly wyzsze proce z serii sie gorzej kreca (ale moga byc wyjatki).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze sprawdz jak sie proc zachowuje na innej plycie, i zobacz czy to jego wina. Jak dla mnie to po zmianie biosu powinien bez problemu przekroczyc FSB 200Mhz. Nie jest to takie trudne jak sie wydaje. Tutaj masz BIOS tylko wgraj wersje

EPOX 8RDA3I TaiPan 0.2 ED 03.08.05, a tutaj masz opisane z czym to sie je.

 

 

 

 

 

poczytałem poczytałem i... TO JEST NIE TAKIE PROSTE!!!A JAK CHU... MI STRZELI PŁYTKE?NASÓWA SIE PYTANIE: RYZYKOWAĆ CZY NIE... :?

 

 

ŚCIĄGNALEM.... rozpakowalem i mam 2 foldery i w jednym plik exe. odpalić go?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak sobie ostatnio pomyślałem, że wartoby było podkręcić mojego Semprona nieco bardziej.

Aktualnie mam przy napięciu 1,875V stabilnie maksymalnie FSB 400 (może dałoby radę o jakieś 2MHz więcej, ale przy 410 wywala prime'a po 5sek.)

Czytałem, że ludzie podkręcali go na FSB 400 przy napięciu 1,650V!

Co może być przyczyną tak slabych wyników? Czyżby płyta główna? Zasilacz jest raczej w porządku, jak widać w sygnaturce...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze sprawdz jak sie proc zachowuje na innej plycie, i zobacz czy to jego wina. Jak dla mnie to po zmianie biosu powinien bez problemu przekroczyc FSB 200Mhz. Nie jest to takie trudne jak sie wydaje. Tutaj masz BIOS tylko wgraj wersje

EPOX 8RDA3I TaiPan 0.2 ED 03.08.05, a tutaj masz opisane z czym to sie je.

dobra przestudiowalem to co bylo o biosie na NSLAB (aż mnie juz glowa peka) i cosik mnie zastanowilo.Ktos napisal ze nie dziale biosik EPOX 8RDA3I TaiPan 0.2 ED 03.08.05 na ustawieniu 11*200 nie chasa a mi własnie o takie ustawienie chosilo.Ja juz zglupialem.jakby co to bede okolo 19.00.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co może być przyczyną tak slabych wyników? Czyżby płyta główna? Zasilacz jest raczej w porządku, jak widać w sygnaturce...

Problemem mogą być... twoje RAMki. Z tego, co widzę, masz TWINMOSy, tak samo jak ja. U mnie kompek jest w 100% stabliny przy takiej konfiguracji jak w sigu (pod warunkiem, że mam ustawione CL=2; przy niższym są problemy ze stabilnością! - windows nie może się załadować). Ale gdy tylko spróbuję dać trochę więcej (np: 201-202), Prime wywala po 3-5 minutach. Nie pomaga zmiana napięć na CPU i RAMkach, wydłużanie timingów, itp. Dopiero kiedy dam pamięci na asynchro (np: DDR333), mogę wyjść z FSB wyżej - 207MHz miałem w 100% stabilne (ale wydajność jest nieciekawa, gorzej niż przy 199MHz). Na początku myślałem, że to wina zasilacza (miałem FEELa 300W, może nie wyrabiał). Teraz zmieniłem na to, co mam w sigu i nic nie pomogło. Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z bardzo dużym napięciem potrzebnym do uzyskania FSB 200?? Mój znajomy na tej samej płycie (i procesorze) przy 1,65 ma stabilne FSB 200. A 1.85V (tyle teraz mam stabilnie) to dużo i proc się grzeje...

Edytowane przez pwlj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z bardzo dużym napięciem potrzebnym do uzyskania FSB 200?? Mój znajomy na tej samej płycie (i procesorze) przy 1,65 ma stabilne FSB 200. A 1.85V (tyle teraz mam stabilnie) to dużo i proc się grzeje...

Ja mam Epoxa 8RDA3Ii fsb 200 osiagam na 1.6V. Wczesniej mialem Goodramy pc2700, ktroych maksimum bylo 166MHz - na nich nic nie dalo sie zrobic, jakbym nie podnosil napiecia i tak komp zaliczal zawieszke. Pozniej wymienilem sobie pamieci na zwykle Elixiry pc3200 i problem zniknal. Dodam, ze biosu rowniez nie wygrywalm - mialem firmowy z lipca 04.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Epoxa 8RDA3Ii fsb 200 osiagam na 1.6V. Wczesniej mialem Goodramy pc2700, ktroych maksimum bylo 166MHz - na nich nic nie dalo sie zrobic, jakbym nie podnosil napiecia i tak komp zaliczal zawieszke. Pozniej wymienilem sobie pamieci na zwykle Elixiry pc3200 i problem zniknal. Dodam, ze biosu rowniez nie wygrywalm - mialem firmowy z lipca 04.

Czyli to wina RAM-ów? Próbowałem puszczać je na 2,90V i 3-4-4-11, FSB 200, a proca na 1,7V i nic to nie dawało... Niech to... Mój znajomy ma GOODRAM-y PC3200 chodzą mu na 2-3-3-8 przy napięcu 2,77V z Sempronem 2500+ 1,65V FSB200 i działa mu stabilnie.

Więc mam rozumieć, że to wina pamięci, tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli to wina RAM-ów? Próbowałem puszczać je na 2,90V i 3-4-4-11, FSB 200, a proca na 1,7V i nic to nie dawało... Niech to... Mój znajomy ma GOODRAM-y PC3200 chodzą mu na 2-3-3-8 przy napięcu 2,77V z Sempronem 2500+ 1,65V FSB200 i działa mu stabilnie.

Więc mam rozumieć, że to wina pamięci, tak?

Ja mam asrocka k7upgrade800 (via kt880) sempron 2400+@2800+(200x10) pamięci GOODRAM i co najlepsze 333MHz a działaja jako 400MHz przy orginalnym napieciu :D !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystkim Wam gratuluje procków.ja mam egzemplarz slabo krecacy.max co moge z niego wyciagnac to fsb 194@1.75V przy stabilnej pracy.biosu nowego nie bede wgrywal bo znajac mojego pecha to cos sie stanie.w koncu ŻYCIE JEST JAK [ciach!]O NA KOLE, RAZ NA GÓRZE RAZ NA DOLE.pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystkim Wam gratuluje procków.ja mam egzemplarz slabo krecacy.max co moge z niego wyciagnac to fsb 194@1.75V przy stabilnej pracy.biosu nowego nie bede wgrywal bo znajac mojego pecha to cos sie stanie.w koncu ŻYCIE JEST JAK [ciach!]O NA KOLE, RAZ NA GÓRZE RAZ NA DOLE.pozdrawiam

ja się ciesze że mam takiego proca bo przy asrocku na via kt400 miałem 2400MHZ !!!!!!! a teraz na tej może tez bym tyle wyciągnoł ale chlodzenie mam do [gluteus maximus]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli to wina RAM-ów? Próbowałem puszczać je na 2,90V i 3-4-4-11, FSB 200, a proca na 1,7V i nic to nie dawało... Niech to... Mój znajomy ma GOODRAM-y PC3200 chodzą mu na 2-3-3-8 przy napięcu 2,77V z Sempronem 2500+ 1,65V FSB200 i działa mu stabilnie.

Więc mam rozumieć, że to wina pamięci, tak?

Jeśli masz TwinMOS CADT (sprawdź na naklejce jakie masz 4 ostatnie znaki w oznaczeniu modelu zaczynającym się od "M"; chodzi o ten drugi, dłuższy ciąg znaków), to prawie na bank wina pamięci, a raczej ich niekompatybilności z płytą. Problem ten RACZEJ nie dotyczy serii AA4T/1A4T.

Koniecznie zajrzyj też tu:

http://forum.purepc.pl/Wielki-Problem-Z-Pa...os-t168957.html

 

Co do elixirów i glut-ramów, to zależy, co się komu trafi. Jedne mają problemy z 400MHz przy 3-4-4-11, inne brykają na 400 z 2-2-2-6 (znajomy ma takie, oficjanie to są 400 3-4-4-11). Tak więc nie napalaj się zbytnio, raczej poszukaj Twinmośków AA4T.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz TwinMOS CADT (sprawdź na naklejce jakie masz 4 ostatnie znaki w oznaczeniu modelu zaczynającym się od "M"; chodzi o ten drugi, dłuższy ciąg znaków), to prawie na bank wina pamięci, a raczej ich niekompatybilności z płytą. Problem ten RACZEJ nie dotyczy serii AA4T/1A4T.

Koniecznie zajrzyj też tu:

http://forum.purepc.pl/Wielki-Problem-Z-Pa...os-t168957.html

 

Co do elixirów i glut-ramów, to zależy, co się komu trafi. Jedne mają problemy z 400MHz przy 3-4-4-11, inne brykają na 400 z 2-2-2-6 (znajomy ma takie, oficjanie to są 400 3-4-4-11). Tak więc nie napalaj się zbytnio, raczej poszukaj Twinmośków AA4T.

ja mam good ramy 333 2,5-3-3-7 a chodzą na 400 i 2,5-4-4-6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam good ramy 333 2,5-3-3-7 a chodzą na 400 i 2,5-4-4-6

Czyli żadna rewelacja - po prostu GoodRAM do 333 i 400 pakuje pewnie te same kości.

Moje TWINy AA4T też niby są "tylko" 400 2,5-3-3-8@default 2,6V, a są stabilne w 100% przy 400 2-2-2-6-1T@2,7V.

 

Niestety mam Twinmosy CADT. Cóż nie miałem z nimi takich problemów jak inni, ale nie puszczałem też żadnych testerów... Zaraz uruchomię memtesta i/lub goldmemory.

Spróbuj Memtest86 przy FSB 197-199, 200 oraz 202-204. Pierwszy test (FSB 197-199) powinien przejść bez błędów, trzeci (FSB 202-204) prawie na bank sypnie masą błędów - u mnie było ponad 60.

 

Wygląda na to, że muszę kupić nowy lakier i znowu mobilizować proca, żeby mieć coś powyżej 2,1GHz :(.

 

Wesołych świąt życzę i udanego sylwestra, bo raczej do nowego roku się tutaj nie pojawię. :)

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ufffff... Zrobiłem kompleksowe testy MEMTEST-em. Kiedy pamięci sa DChannel na podkręconym procku@1,85V lub nawet 1,875V to błędzi na 5 teście dość dużo. Kiedy "odkręcę" procesor nadal błędzi, ale trochę mniej. Jak odpaliłem pojedynczą kostkę na podkręconym to sypie błędami (z obiema tak jest). Natomniast na procku nie-podkręconym z pojedynczą kością nie sypie (również na obu tak jest). Pamięci niestety nie pochodzą z zestawu Dual Channel Kit. Co mam zrobić? Czy w serwisie mi uznają? Aha i dodam, że pamięci chodziły asynchronicznie względem procka (400MHz) na domyślnych timingach (kiedy proc nie był podkręcony oczywiście).

Edytowane przez pwlj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...