Skocz do zawartości
maltana

Sempron: wady, zalety, podkręcanie

Rekomendowane odpowiedzi

Że jeszcze ktoś inwestuje w K7 ;) , w sumie dobrze, K7 never die! ;] Bierz jakiegokolwiek mobila na bartonie, w sumie każdy to i tak to samo. Tylko że 2500+ się "najlepiej" kręcą, bo mają nomilnalne taktowanie 1,8 Ghz ;) Jeśli masz dobrą mobo ze zmianą mnożnika, napięcia i fsb, to conajmniej 2,2 Ghz go spokojnie wykręcisz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące temperatury na procku mobilnym Sempronie 2800+. Mam płytę A7V880 i bez wyśrubowanych parametrów z chłodzeniem pentagrama Q cośtam 100 (duży radiator i dobry wiatrak) temperatura jest koło 60 stopni. Wydaje mi się że to dużo. Procek posmarowany jakąś srebrną dobrą pastą. Jakie macie temperatury? I czy ktoś pamięta graniczne temperaturki dla takiego sempa??

Edytowane przez Soul_Train

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było wiele razy ale napiszę jeszcze. Temp masz za dużą, rozsądne max to 55*.

 

Na ile masz wykręconego tego sempka?

Taką temperaturę mam przy 16x150 czyli podkręcony prawie wcale. Co powinienem sprawdzić? Z gory dzięki za wskazówki.

Edytowane przez Soul_Train

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzić przyleganie radiatora do procka, zmienić pastę na lepszą (np. AS5), zapewnić dobry obieg powietrza w budzie. Lub też poprostu czujnik robi cię w wała :)

Edytowane przez janio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam problem z moim sempronem 2400+. Sprzęt jak w podpisie, dodam że fsb166 podniesione na fsb200 za pomocą zworek na płycie, co dało 2GHz procka. Dzielniki AGP i PCI płyta dobrała prawidłowe. Komp chodzi stabilnie, 10 godzin prime95 torture test przeszło bez zająknięcia.

 

Problem pojawia się w momencie kiedy fsb chcę podnieść jeszcze trochę z poziomu biosu. W momencie kiedy ustawię już chociażby fsb201 MHz komp rusza, winda się ładuje, ale w proime po urzuchomieniu torture test (opcja blend) po kilkunastu sekundach wywala błąd: "Error reading temp file" (czy jakoś tak). Co się dzieje?

 

Dodam że temp w stresie nie przekracza 50-52 *C.

 

W wypadku via wystarczy zrobić moda i możesz kręcić do upadłego ;)

O jakim modzie mówisz?

Edytowane przez Aramis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad1. Obawiam sie, ze plyta juz niedomaga, jest na kt400 a ten chipset oficjalnie nie obsluguje fsb 200mhz. Sprobuj jeszcze dac wiecej voltow na cpu, chyba ze juz przestawiles na high ?

 

ad2.

Na via mozna zrobic drutmoda. Wiecej znajdziesz tutaj http://www.ocinside.de/go_e.html?/html/wor...amd_pinmod.html

Edytowane przez basik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie masz przypadkiem pamięci TWINMOS CADT - one nie lubią command rate 1T przy FSB ~200 i więcej...

Nie, ramki mam jakieś noname, na kostkach Eudar. Chodzą na timingach 2,5-4-4-8 z Command Rate 2T. Co zabawne, na naklejce jest info że są to kostki ddr400, w evereście są wykrywane jako domyślne ddr400, ale jeśli w biosie dam RAM CLOCK na auto to wrzuca je na ddr333 (nawet przy fsb 200). Dlatego podejrzewam że to jest coś nie tak z pamięcią.

Niedługo dostanę kostkę kingstona, to pozbędę się tego no name i wtedy ponowię próby podniesienia fsb. To musi działać.

 

 

plyta juz niedomaga, jest na kt400 a ten chipset oficjalnie nie obsluguje fsb 200mhz

Bo ja wiem, w instrukcji obsługi jest informacja o możliwości ustawienia fsb na 200MHz, co więcej - płyta na 200 ustawia prawidłowe dzielniki dla PCI i AGP.

Edytowane przez Aramis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tych dzielników to jesteś pewien bo moja nie chce się podnieść przy zworkach na fsb 200, przy biosie daje radę

 

A przy auto ustawia się na 333 mhz bo domyslnie sś synchro z prockiem, a Twój semp ma właśnie fsb 333

Moja płyta dzielniki dobrała prawidłowo, 100% pewności: PCI 1/6, co daje 33MHz.

Semp ma domyślnie 333, zgadzam się, ale u mnie chodzi na "zworkowym" fsb 200, więc procek też lata na 200. A pamięci ustawiłem na DDR400 w biosie i jest git :D, po prostu wykrywanie ich na 333 jest dla mnie ciekawostką.

U mnie właśnie zmiana fsb z poziomu biosu (zworkami na 200 i dalej biosem na np. 205) powoduje błędy. Komp wstaje normalnie, winda się ładuje ale Prime95 wywala błąd.

 

plyta juz niedomaga, jest na kt400 a ten chipset oficjalnie nie obsluguje fsb 200mhz.

Jest jakaś różnica między kt400 a kt400A? Bo ja mam ten drugi... Edytowane przez Aramis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok Aramis teraz rozświetliłeś mi troche sytuacje u Ciebie ;) To że ram przestawia Ci się na 333 przy fsb na 400 to na naszym czipsecie normalka, na chłopski (nie obrażając nikogo ;) ) rozum działa to tak: jest tak skonstruowany że nie chce pracować przy procku na 400 i memkach na 400, automatycznie obniża je do 333

 

różnica pomiędzy kt400 a kt400a jest taka że 400 obsługuje memki do 333, a "a" ma już obsługe 400 :) - tak mówi pierwszy link na googlach ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie do końca... bo mimo że fsb jest zworkowo ustawione na 200 a w biosie przestawiłem memki twardo na ddr400 to system działa stabilnie, więc czipset to wytrzymuje - może nie chce pracować, ale jak go zmusić to daje rade :D . Problemy (póki co zauważyłem tylko błędy w Prime95) zaczynają się w momencie kiedy spod biosu podnoszę fsb ponad 200.

A memki chodzą ciągle na 400. Tak wskazuje everest.

 

Stąd moje pytanie: czy błąd Prime "FATAL ERROR: Reading from temp file" wskazuje na memki czy nie. W helpie Prime'a nie mogę znaleźć wyjaśnienia błędów, na googlach znalazłem tylko na jakimś forum niepotwierdzoną informację że ten komunikat to jakiś bug w samym Prime95. Nie chce mi się w to wierzyć, bo powtarzalność jest 100%, na fsb200 brak błędów, na fsb podniesiionej choćby o 1 MHz spod biosu wywala ten błąd po około 15-20 sekundach od uruchomienia testu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich w pierwszym swoim poście. Polecono mi wasze forum jako ludzi którzy zajmują sie nie tylko nowym topowym sprzętem. Chciałbym trochę pobawić się w OC i trochę informacji już zdobyłem dla tego pisze jednego posta dotyczącego paru zagadnień. Sprzęt jak chce podkręcić to:

 

Procesor

AMD SEMPRON

SDA2800UT3D Z460501I40793

BIXJB0437GPGW

 

Chciałbym go podkręcić do 2x200 z standardowym mnożnikiem 12,5 czyli z 2000 do 2500.

1. Czy przy dokonywaniu odblokowywania wyższej magistrali (teraz 2x166) mogę się posłużyć tą stroną?

OverClocked inside

2. Czy lepiej zrobić to łącząc mostki na procku z tak ja tu?

Interactive painting guide v2.3

3. Czy lepiej dokonać tego przez modyfikacje slota tak jak tu?

Interactive Pin-Mod guide v1.2

4. Czy po podkręceniu magistrali do 400 i i podniesieniu taktowania o 500Mhz mogę myśleć jeszcze o odblokowaniu i zmianie mnożnika?

5. Jeśli tak to ile można wyciągnąć z takiego semprona (13x, 13,5x, 14xfbs)?

 

Moja płyta to Gigabyte 7VT880-RZ. Posiada opcje OC (mnożnik [po odblokowaniu], napiecie procka, magistrale do 250) ale niestety zmienne (bez dzielnika) częstotliwości AGP/PCI a zależy mi na ich standardowych częstotliwościach (z tąd konieczność odblokowania wyższej szyny)

 

Rozumie że muszę też podnieść napięcie rdzenia. Testowałem na standardowym FBS na 1,7V i temperatura skoczyła z 43 do 55 w stresie (godzina Prime 95). No ale moje obecne chłodzenie to żenada.

6. O ile jeśli podniosę tylko magistrale (czy 1,65 wystarczy jest sensowne)/

7. W przypadku np 14x200 (jeśli wogule) to możliwe do jakiej granicy można by testować (1,7-1,ile)?

 

Jeśli chodzi o chłodzenie to jestem zainteresowany tylko chłodzeniem konwencjonalnym (radiator + wentyl) nawet w przypadku kiedy nie będe mógł już podnieść mnożnika (czyli 12,5x200=2500Mhz). Znalazłem (i wybrałem coś takiego):

Thermaltake Golf 325

Arctic Cooling FAN 3

8. Tutaj chciałbym prosić was o opinie i porady (głownie co do wentylatora)?

Zaznaczam że Pentagramy i Zelmany raczej nie wchodzą w grę. Powodem jest bark miejsca (za blisko jest zasilacz - szerokość).

 

Jest też okazja kupić to:

THERMALTAKE SILENT BOOST

Firma ta sama i też miedz ale jakoś nie znalazłem wielu opini.

9. Jest dużo mniej wydajny niż Golf?

 

Jeśli chodzi o pastę to zdążyłem (mało) się zoriętować co do dwóch:

Pasta Coollaboratory Liquid Pro

Ta podobno nadaje się tylko do radiatorów miedzianych. Tu jest mały problem bo kupiłem ostatnio kartę (GAINWARD Ge Force 6800 Ultra 2100 Golden Sample) i chciałbym ją też przeczyścić posmarować (jeszcze jej niema w domu i nie wiem jaki od spodu jest ten zestaw chłodzący)? Poza tym ustawia się już kolejka chętnych do takiego OC i pasta na aluminium bardziej by się przydała. Tak więc może to:

Arctic Silver 5

10. Tutaj już całkowicie zdaje się na was i wasze doświadczenie?

 

Teraz pamięć. Posiadam coś takiego:

BLITZ

MDGBL6G3H38A0B1E0H

DDR 400(3) 512MX8

S/N519TH (BLBGC1908)

Wiem że chyba nawet nie wypada pytać o OC czegoś takiego ale nie oto mi chodzi. Chciałbym tylko puścić pamięć w dualu (teraz mam jeszcze 256MB czegoś innego ,razem chodzą bez problemu na 400Mhz chociaż te 256 to tylko 333Mhz). Płyta obsługuje maksymalnie 400Mhz więc o OC nie ma mowy (taimingi też mnie tak bardzo nie interesują). Problem jest taki.

 

BLITZ

MDYBL6G3H38A0K1E09

DDR400(3) 512MX8

S/N55288 (BLBGC1908)

11. Czy takie dwie kości pójdą razem w dulau?

12. Czy w ogóle jest sens na moim sprzęcie starać się o pamięci w dulu (jaki to może być wzrost wydajności)?

 

 

Zasilanie. Obecnie mam zasilacz Mercury 400W. Kupowałem go zanim w ogóle myślałem o jakiejkolwiek karcie i OC. Gdyby udało mi się uruchomić taki zestaw:

Sempron 2800+ (standard 2000MHz) na 2500Mhz

GAINWARD Ge Force 6800 Ultra 2100 Golden Sample + jego zmodowanie do 16/6 (jeśli się da) i OC (powiedzmy do 375/900)

Blitzy w dualu (może potem inne ale i tak nie więcej niż 400Mhz)

Trzy Arctic Cooling FAN 3 (lub inne jeśli coś doradzicie)

HDD 160GB (czasem + 40GB) Samsunga

Nagrywarka DVD-RW

13. Co proponujecie sensownego?

14. Czy na moim obecnym zasilaczu mogę chociaż marzyć o kręceniu (modowaniu) pojedynczych elementów (procka, karty)?

 

 

To chyba wszystko. Więcej grzechów nie pamiętam za wszystkie serdecznie żałuje, poprawę obiecuje. Obiecuje też że jeśli uda mi się wykonać moje założenia postaram się o jakieś testy albo informacje dla innych użytkowników. Dotyczy też komputerów czekających w kolejce na OC (podobne konfiguracje).

Mam nadzieje że nie dostane nagrody za najdłuższy a tym bardziej najgłupszy temat. Najbardziej zależy mi na opinij co do pamięci bo to trochę pilna sprawa (kończy się licytacja).

Zgóry bardzo dziękuje za zainteresowanie.

Edytowane przez ByED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre semprony 2800+ ponoć miały odblokowany mnożnik - spróbuj zmienić go w BIOS.

Procesory sA bardzo różnie się kręcą - niektóre pracują na 2,2GHz przy napięciu 1,5V, inne wymagają aż 1,9V. Także nie licz od razu na 2,5Ghz... Dużo zależy od rdzenia: Thorougbred B0 jest z reguły gorszy od Thortona (sprawdź za pomocą cpuz).

Twoja płyta nie pozwala na zmianę dzielnika z BIOS ani zworkami - konieczny będzie drutmod, jeśli chcesz zmienić dzielnik na 1/6 (czyli żeby uzyskać FSB200). Poszukaj na tym forum.

Co do FSB, to bez zmiany dzielnika nie przekraczaj 183.

Co do napięcia, to raczej nie przekraczaj 1,9V. Maks temp to 60*C (w stresie) - nie wiem, czy ta płyta nie zawyża przypadkiem temperatur.

 

Co do pamięci, to jeśli mają taką samą pojemność, to powinny działać w dualu.

 

Koniecznie zajrzyj do tematu o swojej płycie!

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie. Obecnie mam zasilacz Mercury 400W. Kupowałem go zanim w ogóle myślałem o jakiejkolwiek karcie i OC.

na tym zasilaczu to raczej nie warto bawić się w o/c. Szkoda reszty kompa.

 

 

co do pasty to AS5 na aluminium, jest jedną z lepszych past na bazie srebra.

liquid pro tylko do miedzi, bo wyżera aluminium :D

 

nikt ci nie powie ile wykręcisz ze swojego sprzętu, ponieważ każdy procesor (itp.) kręci się inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uprzedzę kolejne pytanie: Fortron THA-P 350W :) (płyta zasila proca z 12V). Jak masz więcej kaski, to zajrzyj do forum o zasilaczach - jest tam cała tematów typu zasilacz do 200zł - warto poczytać.

 

Co do wentylatora, to może http://allegro.pl/item133834189_arctic_coo..._2_cz_temp.html

Powinien spokojnie styknąć, jeśli nie będziesz jechał z napięciami na procku powyżej 1,7V i do tego będzie pracował naprawdę cicho. Przed zakupem jakiegokolwiek wentyla sprawdź, czy ten twój procek wogóle zrobi 2,2GHz (FSB183) przy 1,7V lub mniej (oczywiście stabile - torture test w Prime95).

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Ja do ocowanego semprona mogę polecić też to:

 

http://allegro.pl/item133308367_wentylator...e_socket_a.html

 

Miałem jeszcze pod socket A i przy sempronie 2400+@2200-2300Mhz (raz tak a raz tak) oraz expoxie 8rda+ chodził gracko tzn. temperatury tak do 48-49 stopni w stresie. Napięcie 1.6-1.65V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mniej więcej potwierdzę to, co koledzy wyżej napisali...

 

1. Z zasiłką to niezły hazard jest. Osobiście miałem jakiś czas temu Athlona XP-M oraz 6800GT i przy większym OC takiego komplety Chieftec 360W przestał dawać radę. A Mercury 400W jakoś zaufania we mnie nie wzbudza niestety... Prawdopodobnie sprzęt się odpali i pochodzi przez jakiś czas, ale może być to żywot krótki (acz intensywny :rolleyes:)

 

2. Przetestuj "wstępnie" tego semprona, zanim zaczniesz inwestować kasę w inne części. Żeby miec chociaż nadzieje, że będzie podatny na OC i da się z niego co nieco wycisnąć. Bo gdyby okazało się, że to niestety kiepski egzemplarz (czego oczywiście nie życzę), to nie ma sensu pakować się w droższe chłodzenie itd.

 

3. Pasta - Arctic Ceramique wystarczy... Przy tej klasie chłodzenia i poziomie OC nie widzę sensu płacenia za droższe pasty. A CLP raczej sobie odpuść na razie :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki narazie za wypowiedzi. Tak chyba zrobie. Test na 183, potem drut moda i jak pójdzie to na spokojnie kupie cooler.

 

Luke1999

Niektóre semprony 2800+ ponoć miały odblokowany mnożnik..

miestety ten nie (zmieniałem w biosie).

Ale czy ja zrobie drudmoda odblokowującego mnożnik (a według stronki OverClocked inside jest to możliwe) to czy zacznie działać zmiana w biosie?

Natomiast mój rdzeń to chyba Tunderberd B0

BIXJB0437GPGW

Dzieki za rady dotyczące chłodzenia. Nie chciałem poprostu przegrać procka. Ale teraz zobacze najpierw czy pójdze i będe polował na allegro. Nie uda sie to sprawie mu może Scythe Katana (a niech ma - cena nowego THERMALTAKE VOLCANO 12- 90zł, THERMALTAKE Silent Boost -69zł to chyba Katana za 88zł będzie lepsza a może sie też przyda jeszcze).

LordFury dzięki za zainteresowanie (i pozdrowienia od Pawła) .

 

Co do drut modów to ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyna możliwość zmiany mnożnika na tym procesorze, to mobile mod (opisany w FAQ - mnożnik zmienaimy wtedy programowo pod windows).

Natomiast mój rdzeń to chyba Tunderberd B0

CYTAT

BIXJB0437GPGW

Dobre :D - tylko wiesz co, to jest zero a nie "o". Sprawdź nazwę rdzenia cpuz.

 

Koniecznie zrób test przy FSB183. Jak nie będzie stabilne przy napięciu 1,65-1,7V, to na FSB200 nie masz co liczyć. Acha, sugeruję zmianę zasilacza, na to co napisałem wcześniej, bo przy 1,8V i więcej twój wynalazek może "wystrzelić".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja dzięki za krytyke. Należało mi sie. Chodziło mi o Thorougbred B. Jak zrobie testa na 183 to sie odedzwe.

 

EDIT: No niestety jest źle. Procek nie tylko nie przechodzi testu na 183 ale wiesza sie już przy 175 (napięcia do 1,7v). Spróbuje jeszcze na czystszym obrazie ale to chyba nie to. Pytanie jest więc takie. Czy definitywnie wyklucza to próbe z magistralą 200

(drutmodem)? Może jednak na tak marnej płycie ważniejsze są poprawne częstotliwości AGP/PCI?

Edytowane przez ByED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety jest źle. Procek nie tylko nie przechodzi testu na 183 ale wiesza sie już przy 175 (napięcia do 1,7v)

nie martw sie, mój jest jeszcze gorszy - do 2100 potrzebuje 1,85V. Lepiej zapomnij o częstotliwościach >2200 przy tym zasilaczu i chłodzeniu. Najlepsze byłoby obniżenie mnożnika poprzez Mobil-moda tak do 10,5 i podniesienie FSB do poziomu na ile pamięci pozwolą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może płyta nie lubi wysokich PCI? Powyłączaj wszystkie porty COM, LTP i IRDA w BIOS - może coś da. Zakładam oczywiście, że RAM masz ustawiony ręcznie na 333MHz CL2,5? Z drutowaniem na 200MHz możesz sprbować, ja bym na twoim miejscu jeszcze zadrutował domyślne napięcie na 1,85V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! dzis a wlasciwie to wczoraj bylem u znajomego ktory ma jedna z gorszych serii Semprona 2800+ (12x166) na rdzeniu thorton (niestety poki co nie posiadam oznaczen, bede mial to edytuje tego posta, kiedys sprawdzalismy i wyszlo z nich ze procesor jest do ...).

tak wiec zacheceni tymi informacjami wzielismy sie za o/c.

 

na komputer skladaja sie:

procesor: sempron 2800+ 2000mhz (12x166) thorton (proba odblokowania cache'u nie powiodla sie)

cooler: Thermaltake Big Typhoon

plyta glowna: 8rda3+ + bios by Merlin

pamiec: 2x256mb blitz pc3200 @ 2.5-3-3-8

grafika: gf fx5200

zasilacz: chieftec 450AA-101A

 

wyniki:

2535 MHz

przy 2.00V, temp procesora(w-g plyty) oscylowala w okolicach 43st (temperatura otoczenia ok 18st)

 

oraz super pi 1M:

Dołączona grafika

 

poki co czekamy na zime-->garaz i 2.2V...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...