Skocz do zawartości
Shajbus

Monitor do 500zł - grafika komputerowa, gry

Rekomendowane odpowiedzi

Ma być używany do grafiki komputerowej (amatorskiej, hobbystycznej), lecz też do gier, zarówno tych bardziej dynamicznych jak i tych mniej, dlatego oprócz wysokiego kontrastu i dużej liczby wyświetlanych kolorów powinien mieć krótki czas reakcji.

Troszkę o tym poczytałem i wybrałem LG 22MP65, lecz zobaczyłem także LG 22MP55, który patrząc na specyfikacje jest praktycznie taki sam z tą różnicą, że nie posiada on złącza DVI. Znalazłem jeszcze tego Acera V236HLbd.
 

Czy jest pomiędzy nimi jakaś duża różnica, której nie zauważyłem?
Czy wielką wadą jest brak DVI?
Czy jest duża różnica między złączem DVI, a HDMI, które oba monitory posiadają? Wiem, że HDMI oprócz obrazu przesyła jeszcze dźwięk, czego DVI nie potrafi - można by po tym pomyśleć, że HDMI jest lepsze, lecz na internecie znalazłem wiele na ten temat opinii.

Z góry dziękuję za pomoc. ;)

@EDIT:

Sorki, Klaus, nie wiem jak to wykombinowałem, że wyszły mi 2 tematy. :|

Edytowane przez Shajbus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma być używany do grafiki komputerowej, lecz też do gier, zarówno tych bardziej dynamicznych jak i tych mniej, dlatego oprócz wysokiego kontrastu i dużej liczby wyświetlanych kolorów powinien mieć krótki czas reakcji.

 

Przede wszystkim, to monitor powinien wiernie wyświetlać obraz (niskie przekłamania barw, gamma w całym zakresie równo 2.2 itd. itp.) . Monitor do pracy z kolorem za 500 zł? - to będzie jak operacja serca przy pomocy siekiery i piły mechanicznej. Akurat monitory do wiernego wyświetlania koloru, to najdroższe monitory (EIZO CG ew. od biedy EIZO CS itp. zabawki, kosztujące po kilka kPLN). Do tego, jeśli kupisz monitor bez autokalibracji, to musisz liczyć się z dodatkowym wydatkiem ~1kPLN na najtańszy sensowny kolorymetr.

... a teraz zejdźmy do tego co otrzymasz za 500zł. Plus dla Ciebie taki, że przynajmniej omijałeś wyświetlacze na TN. Jednak obawiam się, że te pozostałe lepsze modele (od shiTN) które wypisałeś na dzieńdobry i tak nie będą trzymać gammy 2.2, będą miały spore przekłamania temp. barwowej i ogólnie barw. By wyświetlanie na tak tanim monitorze przypominało to co ma być, to trzebaby go oprofilować/skalibrować.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim, to monitor powinien wiernie wyświetlać obraz (niskie przekłamania barw, gamma w całym zakresie równo 2.2 itd. itp.) . Monitor do pracy z kolorem za 500 zł? - to będzie jak operacja serca przy pomocy siekiery i piły mechanicznej. Akurat monitory do wiernego wyświetlania koloru, to najdroższe monitory (EIZO CG ew. od biedy EIZO CS itp. zabawki, kosztujące po kilka kPLN). Do tego, jeśli kupisz monitor bez autokalibracji, to musisz liczyć się z dodatkowym wydatkiem ~1kPLN na najtańszy sensowny kolorymetr.

... a teraz zejdźmy do tego co otrzymasz za 500zł. Plus dla Ciebie taki, że przynajmniej omijałeś wyświetlacze na TN. Jednak obawiam się, że te pozostałe lepsze modele (od shiTN) które wypisałeś na dzieńdobry i tak nie będą trzymać gammy 2.2, będą miały spore przekłamania temp. barwowej i ogólnie barw. By wyświetlanie na tak tanim monitorze przypominało to co ma być, to trzebaby go oprofilować/skalibrować.

Zapomniałem dodać, że będzie to grafika amatorska, hobbystyczna, więc monitor za 500zł całkowicie starczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile czarno-biała, to tak. W wypadku koloru, nie jest już tak wesoło. Obecne monitory z podświetleniem LED mają tendencję do wpadania w niebieski. Nie licz, że w modelu za 500zł producent choćby pomyślał, że wypada to skalibrować. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat jest tak, że więcej na niego wydać nie mogę. Polecilibyście mi panowie coś za tę cenę stosownego? Bądź pomogli wybrać z podanych przeze mnie monitorów? 

Wcześniej z grafiką pracowałem na monitorze laptopa (a była to niezła beznadzieja), więc takowy starczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... przynajmniej na tych IPS które wyszukałeś, będzie lepiej od jakiegoś lapa z TN ;) Tyle tych produktów ostatnio, że nie wiem którego z nich polecić, więc poszukaj recensji o nich (najlepiej z pomiarami). Może jeden z nich lepiej będzie reprodukował barwy od pozostałych.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...