Skocz do zawartości
mpeg-4

Najlepsze Zestawienia Sprzętu Audio Do Kompa ! .

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę że przyda się tutaj taki bardziej ogólny temat aby odciążyć co niektóre wątki poświęcone konkretnym modelom konkretnej marki , bo robi się nieco bałagan i osoby zainteresowane np głośnikami Microlab ,muszą się przedzierać poprzez gąszcz postów o Mancie , różnych DAC-ach itp.

 

Zresztą tak jak w temacie ,podajemy tutaj nasze propozycje sprzętu audio który jest na dany moment najbardziej opłacalny a zarazem o wysokiej jakości B-) .Możemy też tutaj dyskutować , porównywać i podawać argumenty za i przeciw konkretnym zestawieniom sprzętu audio przeznaczonych do współpracy z kompem .

 

Jako pierwszy podaję do rozważenia urządzenia o ''potencjalnie'' dobrej jakości za rozsądną cenę:

 

Cyfrowy wzmak T-AMP :

http://cgi.ebay.pl/YULONG-AMP-Digital-Ampl...1QQcmdZViewItem

 

Znalazłem takie głośniki na VIFA-ch

http://cgi.ebay.pl/VIFA-HI-FI-LOUDSPEAKERS...1QQcmdZViewItem

 

Lampucera DAC :

http://cgi.ebay.pl/UPGRADED-24bit-192KHz-D...1QQcmdZViewItem

Jest o tym przetworniku wątek na audiostereo :

http://www.audiostereo.pl/forum_wpisy.html...43254&p=3#k

 

 

Zero DAC + USB pc link

http://cgi.ebay.pl/ZERO-NEW-24BIT-192KHZ-D...1QQcmdZViewItem

Edytowane przez mpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oo fajny wątek. Niech no tylko ogarnę się po podróży i dorzucę coś od siebie.

Ale juz na pierwszy rzut oka brakuje tutaj Yulong DACa, podejrzewam, że razem z Yulong AMPem może grac co najmniej rewelacyjnie. Pod warunkiem, że mamy dobre głośniki. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam dwa zestawy audio do komputera:

 

Pierwszy bardziej budżetowy:

 

Audiotrak HD2+Microlab Solo 6c

 

Cena ok.600zł

 

Drugi droższy:

 

Beresford 7510+Manta V5

 

Cena ok.1100zł.

 

Zwłaszcze ten drugi jest warty uwagi iż otrzymujemy w nim DAC+wzmacniacz lampowy+głośniki. Dodatkowo możemy bawić się w modyfikację Beresforda, wymieniać lampy we wzmacniaczu, podłączać inne głośniki. Hi-Fi jednym słowem.

Edytowane przez RBEJ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny wątek, przyda się.

-uzywane wchodza w gre?

Raczej nie, z prostego powodu: ciężko z dostępnością konkretnego modelu , który może pojawić się (allegro, itp.) w ilości paru sztuk, jednego egzemplarza, albo w ogóle może go nie być w danym czasie, a druga sprawa to cena: nie da się ustalić sztywno wąskiego zakresu ceny sprzętu używanego, bo zależy ona od wielu różnych czynników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kilka pytan

(1)-wygrzbywanie gdzies z kosmosu ciezkodostepnego sprzetu wchodzi w gre?

(2)-jaki przedział cenowy?

(3)-uzywane wchodza w gre?

(1)-Sprzęt z Hong- kongu nie jest ciężko dostępnym sprzętem ,nie ma żadnego problemu z przesyłką ,a poza tym często oferuje jakość za którą w kraju musiałbyś zapłacić 10x tyle :wink: .

 

(2)-przedział cenowy wyłącznie rozsądny ,możliwy bezstresowo do zaakceptowania dla przeciętnego człowieka :wink: .

 

3)-raczej nówki ,ewentualnie DIY :wink:

 

EDIT:

 

Myślę że jak się po jakimś czasie wyklarują dobre zestawienia sprzętu to wtedy zrobimy ranking tzw top 10 najbardziej opłacalnych zestawień :wink:

Edytowane przez mpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozecie tez wrzucac jakies smakowite kąski z allegro/jebaja, uzywane czy nie, bez roznicy :] , sam niedawno myslalem nad zalozeniem takiego tematu (jak wrzucacie linki do aukcji to podawajcie najpierw pelna nazwe sprzetu bo jak linki padna to nie bedzie wiadomo o co chodzilo).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie temat mógłby mieć nawet trochę inny tytuł. Bo jak znam nas to i tak zamieni się w wyszukiwanie ciekawych sprzętów, nie zawsze opłacalnych ;)

 

Tak na prawdę to do 350zł najlepszym rozwiązaniem jest Audigy 2 ZS Gold + Genius 2000x

Do 600zł Audiotrak HD2 + Microlab Solo 6C

Do 1100zł Manta V7 + Beresford.

 

Tyle, że sytuacja jest dość beznadziejna. Nie wiem czy zauważyliście, ale 2000x coś się nagle stały trudno dostępne, Solo będą albo i nie za miesiąc, a V5 jest obecnie, ale już za chwilę będzie tylko V7 za 1,5k zł.

 

Kluczem jest znalezienie monitorków/kolumienek do np Yulonga AMP, którego można potem ulepszać podpinając Zero DACa, Beresforda lub najlepiej DACa od Yulonga.

Tylko wtedy koszta znacznie wzrastają. Nie mniej skoro V5 to juz trochę wygasłe źródło, a na rynku pozostały V7 to niejako nagle stało się trudne by znaleźć rywala dla zestawienia Solo 6c/7c + HD2.

 

I tutaj na polu bitwy pojawia się wg mnie tylko jedno rozwiazanie. Czyli właśnie tanie ampy i DACi z Azji plus DIY. Oczywiście DIY to bariera nie do przeskoczenia dla większości z nas. Jedyny sposób to tak jak podał w temacie o Microlabach HeatheN, czyli kupować ze stron, które oferuja wszystkie cześci, a nawet w większości złożone zestawy. Problemem pozostaje tylko i aż konieczność wykonania bud dla tych elementów.

W każdym razie wg mnie te azjatyckie pudełka + DIY pozwalają w kwocie mniej wiecej 1,5k zł złożyć coś co powinno zabić większość zestawów do... bo ja wiem... 3k zł? A potem mając dodatkową gotówkę można zawsze, jak juz wyżej pisałem, dokupić jakiegoś doobrego DACa i tak naprawdę pełen orgazm ;)

 

Tak przy okazji. Konkurencją dla Yulong AMPa jest takie cosik, malusieńskie pudełeczko, ponad połowę mniejsze od Beresforda :P

http://www.trendsaudio.com/EN/Product/TA-10_desc.htm

Koszt to około 150$ (od marcin_gps wiem, że z cłem wyszło mu jakieś 480zł), można zamówić w sprawdzonym sklepie: http://diykits.com.hk/ Są tam też inne zabawki :) Są tam np, chwalone wzmacniacze Citypulse, w tym lampowy, tylko się coś ceny doszukać nie mogę.

 

------

EDIT:

Ten lampowiec: Citypulse SA-77 Hybrid Integrated Amplifier to koszt około 1600zł. Więc to juz raczej droga zabawka :) Co ciekawe to cena po przeliczeniu z australijskiego sklepu (800 dolarów australiskich x niecałe 2 złote --: http://www.soundlabsgroup.com.au/p/Citypul...ated+Amplifier), w USA kosztuje około 800 dolarów amerykańskich, cyzli troszke drozej.

Edytowane przez Asturas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

świetny wątek

 

ja proponuję to co mam, ciekawe jak mój trends wypada z tym yulongiem, ale pewnie lepiej :P

Te Vify wyglądają bosko. Z małych monitorków hi-fi, godne polecenia są jeszcze Wharfedale 9.1

 

PS

Niebawem będę miał w łapach YULONG DAH1 DAC, więc będzie bezpośrednie porównanie do Beresforda ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie wg mnie te azjatyckie pudełka + DIY pozwalają w kwocie mniej wiecej 1,5k zł złożyć coś co powinno zabić większość zestawów do... bo ja wiem... 3k zł? A potem mając dodatkową gotówkę można zawsze, jak juz wyżej pisałem, dokupić jakiegoś doobrego DACa i tak naprawdę pełen orgazm ;)

Z tego co czytalem o azjatach:D bija konkurentow sporo drozszych, imho taki dac zero+diy (1,5k razem) (wzmaka nie licze, jednak tez potrzebny:P) to spokojnie zestaw za 6-7k rozpyka (firmowy dac i siakieś b&w). Wlasnie wrocilem, dzis juz mi sie nie chce mozdzyc, ale napewno do 1100 Manta V7 + Beresford a nie zadne z5500:D, ale jutro pokombinuje.

 

mpeg-4 piszac trudno dosteny sprzet z Hong-kongu mialem na mysli taka kwestie, ze ludzie niektorzy z allegro boja sie brac, a co dopiero z drugiego kranca swiata...:) (gwarancja/bariery jezykowe itd) ale faktycznie jak ktos szuka komromisu to kupi i na ksiezycu:)

http://cgi.ebay.pl/VIFA-HI-FI-LOUDSPEAKERS...1QQcmdZViewItem

Owszem boskie, ale jednak predzej jako monitorki do jazuu i klasyka niz do lomotu ala techno, ludzie mowia ze w solo malo basu, a tu w tej vice 5,5 cala nisko-srednio siedzi to juz wogole by sie w 20m zapłakali ze basu nie ma, a nie zwroca uwagi ze przednia scianka scieta pod katem 7 st..:)

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat bardzo dobry - wiadomo - nie będzie popularny bo taki Kowalski pójdzie do sklepu i da 500zł na coś co ma pod ręką niż zacznie szukać przez Ebaya coś z Honk Kongu...

 

Ale dla trochę większych maniaków jak znalazł ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja z diykits zamawiałem i t-amp był na drugi dzień w PL :o

niestety, do mnie dotarł po 2 tygodniach - panowie na cle zastanawiali się co to jest ;D

 

@HeatheN

 

Moje Atomy też mają nisko-średniotonowca wielkości 5,5 cala i szczękę zbierałbyś z podłogi, zastanawiając się jak takie małe coś ma takiego powera...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja z diykits zamawiałem i t-amp był na drugi dzień w PL :o

niestety, do mnie dotarł po 2 tygodniach - panowie na cle zastanawiali się co to jest ;D

 

@HeatheN

 

Moje Atomy też mają nisko-średniotonowca wielkości 5,5 cala i szczękę zbierałbyś z podłogi, zastanawiając się jak takie małe coś ma takiego powera...

O moja szczeke sie nie martw, 5,5 calowke juz nie jedna slyszalem, power owszem, duza efektywnosc 89db, owszem, ale ja nie pisalem o POWERZE!!!! poprostu 6l monitorek z 5,5 calowym glosniczkiem NIE WYPRODUKUJE tyle basu co np Monitor 3 v.4 paradigma (sluchalem wrazenia jakiegos wielkiego nie zrobily) ale tam juz 21cm siedzi w 16litrach i tyle, fizyki nie oszukasz im wiekszy glosnik tym lepiej reprodukuje niskie tony (powierzchnia czynna) ale gorzej ida srednie, i wice versa, sliczne masz monitorki ale w 20mkw bedzie deficyt niskich tonow i tyle.

Pokaz mi subwooferka z 5,5calowym glosnikiem (poza komputerowymi zestawami 5.1:D)

Taki glosnik 5,5cala to do wysokiego ciecia jako sekcja sredniotonowa w 3way i tyle

Zanim zaczniesz bluzgac przeczytaj raz jeszcze co pisalem

Owszem boskie, ale jednak predzej jako monitorki do jazuu i klasyka niz do lomotu ala techno, ludzie mowia ze w solo malo basu, a tu w tej vifce 5,5 cala nisko-srednio siedzi to juz wogole by sie w 20m zapłakali ze basu nie ma, a nie zwroca uwagi ze przednia scianka scieta pod katem 7 st..icon_smile3.gif

Bass bedzie i owszem, ale wiekszosc ludzi DUDNIENIE, podbicie (woofer w rogu pod biurkiem na panelach) w zakresnie niskich tonow, ktore zalewaja wszystko i wstrzasaja flakami nazywaja BASEM.

 

Marcin_gps zgadzam sie;) wszak 5,5 calowka 5,5 calowce nie rowna;) ja tylko chce polazyc nacisk na myslenie (a nie wytykanie bledow i wad zestwowo ktorych nie slyszalem, owe vify musza grac swietnie jak za ta cene ) typowego usera komputerowych pierdziawek ktory przeskuje na stereo;) tak jak zauwazylem malo kto bedzie zwracal uwage na inne czestotliwosci pasma powyzej 200hz...

Peace:) ^_^

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

świetny wątek

 

ja proponuję to co mam, ciekawe jak mój trends wypada z tym yulongiem, ale pewnie lepiej :P

Te Vify wyglądają bosko. Z małych monitorków hi-fi, godne polecenia są jeszcze Wharfedale 9.1

 

PS

Niebawem będę miał w łapach YULONG DAH1 DAC, więc będzie bezpośrednie porównanie do Beresforda ;)

1. słyszałeś kiedyś te Wharfedale? Bo nie po raz pierwszy spotykam się z dobra opinią o nich. Tyle, że odkąd zacząłem czytać o DIY ciagle przesladuje mnie przeświadczenie, ze to co kupie będzie gorsze od DIY w tej samej cenie :D

 

2. No tego porównani to już się doczekać nie moge. Z tego co do tej pory znalazłem o tym DACu można wnioskować, że to jest totalna rewelacja :)

I choc Zero DAC już tak chwalone nie jest, to tez mnie ciekawi :)

 

<lol> Jakim cudem w sklepach cena tych wafli to około 400zł za sztukę, a na allegro ~480zł za parę?

Edytowane przez Asturas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem teraz na kupnie Zero DAC'a , czekam na odpowiedz od jednego sprzedawcy czy bedzie mial jeszcze z upgradowane wersje tego DAC'a ( sprzedawał ostatnio za 128$ wersje z wsadzonymi dwoma OPA627 na specjalnej podstawce ). Z tego co mozna wyczytac Dac ten najlepiej gra wlasnie z tych kostek, widac ze sprzedawca czyta head-fi, probujac sie dostosowac do potrzeb klienta ;]

 

tak sobie mysle ze wersja ekonomiczna za 650zł mogła by jednak wygladac zero dac + solo 7 , zamiast prodigy.

 

ale tu dochodzi problem, trzeba kupic kabel, miec wyjscie cyfrowe dobre ( mam nadzieje ze moje audigy4 na kablu coaxialnym nie bedzie ssac ... ), z pomoca moze przyjsc pclink usb z ebaya, za 60zl dostajemy bardzo dobre wyjscie optyczne z usb.

 

narazie planuje kozystac z niego na moich zmodowanych kablem grado Aurvanach Live!, ale nie omieszkam kupic solo 7 do tego, albo manty v5 ale w tym przypadku chyba sie nie wyrobie z kasa bo ta promocja w realach nie bedzie trwac wiecznie.

 

wiem tyle ze jak uzbiera mi sie troszke kasy po zakupie tego daca, to zainteresuje sie wypozyczeniem beresforda od Grado_Fan'a na małe porownanko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Manta V5 niedługo zniknie z półek Reala. W oficjalnym sklepie Manty, można tylko kupić V7. Radzę się pośpieszyć, zwłaszcza że cene jest rewelacyjnie niska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, ze jednak doczekam sie jakiś polskich opinii o Zero DAC i to nawet w zestawieniu z Beresfordem. Coś pięknego :D

Edytowane przez Asturas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Manta V5 niedługo zniknie z półek Reala. W oficjalnym sklepie Manty, można tylko kupić V7. Radzę się pośpieszyć, zwłaszcza że cene jest rewelacyjnie niska.

Jako nieco droższe alternatywy dla manty proponuję obadać poniższe wzmaki lampowe ,ceny są nieco wyższe ale i możliwości są też większe ,pilot ,wybór źródeł itp :wink: .

 

http://cgi.ebay.pl/YAQIN-MS-6V6-CLASS-A-Tu...1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.pl/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...p;category=3280

http://cgi.ebay.pl/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...p;category=3280

http://cgi.ebay.pl/YAQIN-VK-2100-HI-END-TU...idZp1638Q2em122

 

I używka z Polski :wink:

http://allegro.pl/item398178708_wzmacniacz...owy_piekny.html

Edytowane przez mpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawy temat...

nie żebym chciał pozbyć się od razu swoich Solo6c, lecz dobrze wiedzieć co w trawie piszczy;-)

jeśli mogę dorzucić coś od siebie to proponuję do zestawów audio dodawać od razu jakieś słuchawki - w końcu każdy z nas chce posłuchać w nocy muzy nie budząc dzieci,

osobiście używam cretów HS 900 - nie jest to może najwyższa półka, ale dźwięk mają poprawny i cena (ok. 120zł) też do przyjęcia...

* planuję zebrać taki zestaw do muzy i nie tylko :

- Solo 6c + HS900 + Prodigy 7.1 HiFi lub Asus Xonar D2/PM lub coś takiego (pozostał do kupienia ostatni element... wiem że zagorzali zwolennicy poprawnego dźwięku ;-) polecają HD2 lecz pozostaje jeszcze sprawa dźwięku w grach i wejścia mikrofonowego, no chyba że macie jakieś opatentowane rozwiązanie na HD2 i mikrofon ...

budżet powinien zamknąć się w kwocie ok. 700 - 800 zł.

to taka moja skromna propozycja...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawy temat...

nie żebym chciał pozbyć się od razu swoich Solo6c, lecz dobrze wiedzieć co w trawie piszczy;-)

jeśli mogę dorzucić coś od siebie to proponuję do zestawów audio dodawać od razu jakieś słuchawki - w końcu każdy z nas chce posłuchać w nocy muzy nie budząc dzieci,

osobiście używam cretów HS 900 - nie jest to może najwyższa półka, ale dźwięk mają poprawny i cena (ok. 120zł) też do przyjęcia...

* planuję zebrać taki zestaw do muzy i nie tylko :

- Solo 6c + HS900 + Prodigy 7.1 HiFi lub Asus Xonar D2/PM lub coś takiego (pozostał do kupienia ostatni element... wiem że zagorzali zwolennicy poprawnego dźwięku ;-) polecają HD2 lecz pozostaje jeszcze sprawa dźwięku w grach i wejścia mikrofonowego, no chyba że macie jakieś opatentowane rozwiązanie na HD2 i mikrofon ...

budżet powinien zamknąć się w kwocie ok. 700 - 800 zł.

to taka moja skromna propozycja...

E-MU jest godne polecenia, ale nie Tracker tylko 0202. Wizualnie sa identyczne, ale 0202 jest o 100zł tańsze i lepsze. Swego czasu szukałem opinii o produktach E-MU i bardzo często napotykałe informację, że Tracker to konstrukcja nieudana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://forum.mp3store.pl/index.php?showtopic=33098&st=0

 

Tutaj jest "oficjalny" wątek o Beresfordzie i ludzie którzy słyszeli niejednego DAC-, twierdzą że jest lepszy od DAC Zero i Zhaolu.

O Zhaolu to ja jeszcze dobrego zdania nie słyszałem :)

Ale jeśli chodzi o DACi w podobnym przedziale cenowym to wg mnie co czy jakiś jest lepszy lub gorszy jest raczej trudne do stwierdzenia. To raczej kwetsia gustu. Beresford jest tak popularny, bo gra bardzo przyjemnie i miło dla ucha. Nawet z takiej budżetówki jak Solo robi bardzo dobrze grający zestawik. Zero i Yulong teoretycznie mają lepsze pzretworniki, ale one same nie grają. Liczy się cała konstrukcja i przede wszystkim gust słuchającego :) Gdyby chodziło tylko o to co DAC ma "pod maską" to już dzisiaj sprzedałbym Beresforda i kupił Yulonga :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem taki, ze na mp3store zero dac'a narazie nikt nie miał, na audiostereo jest chyba jedna opinia o nim...

 

a Yulong wyglada przepysznie ;) , ale wersja z opampami na podstawkach, bo zauwazylem ze jest tez taka w ktorej sa wlutowane na stałe...

czekam cały czas na maila od chinczyka, wsumie juz powinni miec popołudnie, totez powinien zaniedługo odpisac na moje proste pytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beresforda jest najbardziej uniwersalnym DAC-iem i gra dobrze praktycznie z każdym systemem. Tego samego nie można powiedzieć o innych DAC-ach. Dlatego zdecydowałem się na niego, ponieważ nie trzeba kombinować jak koń pod górkę z resztą toru, żeby uzyskać dobry efekt. Do tego łatwa dostępność w Polsce i roczna gwarancja+możliwość modyfikacji u Grado Fana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3048508[/snapback]

Beresforda jest najbardziej uniwersalnym DAC-iem i gra dobrze praktycznie z każdym systemem. Tego samego nie można powiedzieć o innych DAC-ach.
Jeśli tak jest to poważny argument za Beresfordem. Tylko skąd pewność, że inne DAC-e nie są tak uniwersalne? Edytowane przez baols

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E-MU jest godne polecenia, ale nie Tracker tylko 0202. Wizualnie sa identyczne, ale 0202 jest o 100zł tańsze i lepsze. Swego czasu szukałem opinii o produktach E-MU i bardzo często napotykałe informację, że Tracker to konstrukcja nieudana.

ok, pozostańmy przy 0202 :-) choć to dodatkowa skrzyneczka... a miejsca na biurku zawsze mało...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No może Beresford jest nie tyle lepszy, co bardziej uniwersalny. Zagra dobrze z większą ilością systemów niż jego konkurenci. Pozatym ma najbardziej analogowe brzmienie ze wszystkich konkurentów. Niektórzy mówią że zamula, ale ja takie brzmienie najbardziej lubię.

 

V5 gra coraz piękniej. Teraz mogę słuchać na niej z przyjemnością utworów, których nie byłem w stanie słuchać na Solo 7c, bo męczyły moje uszy :)

Edytowane przez RBEJ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...