Skocz do zawartości
Chaos

Superpi 16mb Porownanie & Test Dual 256+512

Rekomendowane odpowiedzi

Testy robilem głównie po to ze Hipo stwierdzil ze 1gb w dualu jest szybsze niz 512mb w dualu ... ale takze by rozwiac coniektórym odwieczny problem czy 256 i 512 to dziala jak dual .. ;]

 

generalnie wiele osob pisze o czyms czego nie przetestowalo to ja postanowilem to solidnie przetestowac.

 

Aby zapewnic solidnosc i wiarygodnosc pomiarów uzylem osobnego czystego systemu. Od dlugiego czasu to stosuje.

Mam zainstalowany czysty WINXP z SP1 okrojony wczesniej nlite'em ze zbednych sterow i pierdół. Zainstalowane na nim zostaly jedynie stery do nForce2 (z pominieciem lanu i audio .. audio zreszta na tym systemie wylaczone jest w services) .. do tego jedynie stery do grafy (by klepac rekordziki w 3dmarkach :P)

 

do kazdego przejscia superpi komp byl restartowany (i tak musial bo zmienialem ustawienia mnoznika a pod winda mozna tylko fsb) ...

przed uruchomieniem na super pi byl zakladany priorytet WYSOKI/HIGH (czyli najwyzszy jaki sie da poza Rzeczywistym/RealTime)

 

w pamieci nie bylo zadnych zbednych procesów

a wygladalo to tak:

 

Dołączona grafika

 

do testu przystąpily

1. Moja 512Mb Hynix (max 243Mhz 2.5-3-4-11)

2. 2x256 Hynix (mój poprzedni komplecik na którym smigalem ..

lepsza z nich 246Mhz 2.5-3-4-11 na 2.6v

druga "gorsza"238Mhz 2.5-3-4-11)

3. 2x512 Kingston (max 230Mhz 2.5-3-4-11 pozyczone do testow od kolegi)

 

(tu podziekowania dla Miszy (moje stare hyny) i Wieży (kingstony) za wypozyczenie memorek do testów)

 

Ze miedzy hynixami 256 a 512 nie ma zadnej roznicy pozatym ze 512-tki sa dwustronne nie musze chyba przekonywac.

Natomiast kosci kingstona akurat takze niczym nie roznily sie od hynixów:

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

jak na dloni widac ze wszytko jest tak jak trzeba ....

zeby bylo zabawniej poszedl tez test na 256mb+512mb

 

Wszystkie testy dla zapewnienia takich samych warunków zostaly przeprowadzone na tym samym ustawieniu proca biosie i napieciach nawet :)

Proc: 11x230 2536Mhz

mem: synchro 230 2.5-3-4-11

wszystkie pamieci do stabilnej pracy zadawalały sie 2.8v ;]

 

moje zadanie wiec ograniczalo sie jedynie do wachlowania koscmi i odpalaniem superpi 16mb z priorytetem HIGH

 

wyniki prezentuja sie nastepująco:

 

16:23 --   11x230 ...dual 2.5-3-4-11-1T hynix... 256+25616:22 --   11x230 ...dual 2.5-3-4-11-1T hynix... 256+51216:21 --   11x230 ...dual 2.5-3-4-11-1T kingston 512+512

imho miesci sie all w granicach bledu pomiaru ... aczkolwiek jakas tam logika jest .. jak sie uda przeprowadze test na 3x512 i zobacze czy dodatkowe 512 ramu przyspieszy superpi jeszcze o 2sek ;] (ale do tego musialbym Wieże pozbawic całkowicie ramu na jakeis 20 minut :) )

 

w kazdym razie dla porownania

na tych samych ustawieniach 512mb w singlu osiąga:

 

16:55 --   11x230 single 2.5-3-4-11-1T hynix

co daje 33 sekund gorzej niz w dualu..

 

 

 

aby jeszcze porownac zaleznosc SuperPI od fsb (to akurat oczywiste :) wykonalem tesciki na 3 roznych ustawieniach dajacych te sama liczbe MHz Proca przy tych samych timingach lecz roznym fsb

 

 

16:38 -- 11.5x220 ...dual 2.5-3-4-11-1T hynix16:22 --   11x230 ...dual 2.5-3-4-11-1T hynix16:14 -- 10.5x241 ...dual 2.5-3-4-11-1T hynix

mam nadzieje ze komus sie to przyda :))

nasuwa sie pytanie czy w przypadku roznej wielkosci pamieci w dualu wyniki roznia sie z powodu błedu czy pi rzeczywiscie korzysta z wiekszego rozmiaru pamieci.

 

Do tego zawsze wydawalo mi sie ze 256+512 w dualu ma realna wydajnosc 2x256 w dualu gdyz obie pamieci sa zapelniane rowno do 512mb ... a potem tylko jedna ma jeszcze 256 wolnego i tylko ona jest dopelniana ...

tu akurat wyszlo ze jednak jest szbyciej... no ale jak juz wczesniej powiedzialem moze wplywa na to sama ilosc ramu..

 

...

jak macie jakies pytania albo sugestie to zapraszam do INTELIGENTNEGO komentowania

Edytowane przez Chaos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawosci zrobilem tescik na identycznych ustawieniach 11x230 hynix dual 2x256 2.5-4-3-11 (zakladam ze u ciebie 3 to tez RAS Precharge) i wyszlo dokladnie tyle samo 16:23, z jednym zastrzezeniem system zabakany i zero optymalizacji.tutaj

Stery do kontrolera pamieci 4.40

Sprobuje jutro zrobic test na czystym systemie bom ciekaw czy bedzie duza roznica :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm.. :)

powiem tak .. ;]

bede musial jeszcze powtorzyc potem testy :)

zrobilem sobie dzis jeszcze raz moj systemik do testów :)

odchudzilem go na maxa

 

przeszedlem sam siebie

http://members.lycos.co.uk/chaosik/tweak/x...enchedition.png

;]

 

wynik w singlu przy moich codziennych ustawieniach 11x230 poprawil sie o 5sek

z 16:55 podanego wyzej na 16:50 ... ;]

jak widac walczyc mozna w wielu płaszczyznach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moglbys dorzucic testy z jakiegos testera typowo pamiecio-przepustowosciowego.

 

i dopisz ze hynixay byly z roznych sklepow, bo juz tu czytalem takie bzdury ze jak sie kupi w tym samym sklepie to jest szanse ze pojdzie w dualu.

1223931[/snapback]

widocznie bzdury są jednak prawdą, kupiłem w tym samym sklepie dwie kostki kingstonków i działają w dualu ;)

@Chaos - dobrze by było jakbyśdorzucił wyniki np. z Sandry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PO konsultacjach z Chaosem potestowałem i oto co otrzymałem :)

 

 

11x230 CL2 11-2-2 DC 16:07  25611x230 CL2 11-2-2 SC 16:31  512

 

Pozabijane niepotrzebne procesy, Super PI proces na High ( znacznie poprawia wynik u mnie, dual o 11s !

 )
Edytowane przez Hipo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aRczii nie oslabiaj. to czy 2 moduly pojda w dualu nie zalezy od tego czy lezaly razem w jednej szufladzie. bez jaj...

podpowiem, ze chodzi o laminat i SPD.

1224021[/snapback]

wiem o co chodzi ale chciałem tylko zaprzeczyć wypowiedzi logana, że kostki z tego samego sklepu nie mogą iść w dualu :razz: A z ciekawości sobie zaraz zapuszcze SuperPi i zobaczymy jakie u mnie będą wyniki, dawno tego nie robiłem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aRczii nie oslabiaj. to czy 2 moduly pojda w dualu nie zalezy od tego czy lezaly razem w jednej szufladzie. bez jaj...

podpowiem, ze chodzi o laminat i SPD.

1224021[/snapback]

 

Zgadzam się, różnica pomiędzy dwoma modułami nawet tego samego producenta może być znaczna, nie mówiąc o dwóch różnych. Aby na prawdę sprawdzić wynik, musiałbyś skombinować kości na tym samym laminacie, z tym samym SPD, oraz na takich samych kościach.

Edytowane przez ZenFist

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż mogę powiedzieć - Chaos - gratuluję :)

 

Swego czasu sam nad tym ostro rozmyślałem ale ostatecznie nadal nie wiem, któa opcja jest prawidłowa. A to było tak:

 

Asus A8V Deluxe

AMD Athlon 64 3200+

2 x 512 MB PC3200 (200 MHz) Hynix

2 x 256 MB PC3200 (200 MHz) Hynix

Pamięci są identyczne w sensie, że są kupione w tym samym momencie i nie ma tutaj raczej mowy o tym, żeby któreś były w jakiś tam sposób szybsze.

 

Wkładam 2 x 512 MB, kręcimy synchronicznie na 276 MHz HTT (procesor miał mnoznik 10), timingi 2T CL3 8 4 4 i puszczamy SuperPi. - wynik 12:49

 

No cóż - to była już granica kostek 512 MB. Włożyłem zatem pamięci 2 x 256 MB, które na Intelu z P.A.T.em chodzą na 275 MHz, więc na AMD teoretycznie powinny chodzić nawet na 290 MHz. Doszedłem do 280 MHz stabilnego (powyżej chyba płyta już blokowała) i wynik był nadal niższy niż przy 276 MHz dla 1 GB RAM. Raz udało się mi przejść przy taktowaniu 281 MHz i dopiero wtedy otrzymałem wynik 12:49

 

Oczywiście timingi były identyczne.

 

Wywnioskowałem z tego dwie możliwości -

- albo SuperPi korzysta z większej ilości pamięci

- albo faktycznie kości dwustronne są szybsze niż jednostronne

 

Podczas artykułu jaki pisałem, który traktował o tanich pamięciach do o/c, napotkałem na podobny problem. 1 GB (2 x 512)pamięci był szybszy, ale tylko w zapisie, od 512 MB (2 x 256 MB). Mniej więcej wyglądało to tak:

 

cachemem - northwood FSB 200 MHz

odczyt - zapis

1 GB - 3155 - 1718

512 MB - 3159 - 1134

 

Everest pokazał identyczną dysproporcje:

1 GB - 4643 - 1728

512 MB - 4638 - 1148

 

Sandra testując tylko odczyt pamięci nie była w stanie wykazać tak dużej różnicy w wydajności.

Po obsadzeniu płyty prescottem niestety wyniki poszły do góry, mówię niestety dla programów testujących, gdyż to tylko źle o nich świadczy, że podczas testu korzystają z cache procesora. Dlatego też barton dostaje wyższe wyniki niż thoroughred, mając w rzeczywistości wolniejszą obsługę pamięci.

 

Ale co ciekawe - jak obsadziłem JEDNĄ kość 256 MB to miała ona identyczną wydajność jak JEDNA kość 512 MB.

 

Czyli problem nie leży tutaj po stronie samej kości pamięci, lecz dwukanałowego kontrolera pamięci. Jak widać zarówno Intel jak i AMD 64 podobnie się zachowują. W przypadku nForce2, który nie jest całkiem dualem (chodzi oczywiśćie o procesor, który i tak nie przepchnie danych).

 

Jak już ktoś pisał wyżej SuperPi takiej ilości pamięci "niby" nie potrzebuje, jednak widziałem już inne kwiatki programów Windowsowych, więc nie będę tego argumentu brał za pewniaka. O tym czy dwustronna pamięć, rzeczywiscie jest szybsza przekonamy się poo obsadzeniu dwóch kości 1 GB, jesli nie będzie szybsza niż 2 x 512 MB to będziemy wiedzieć wszytko.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PO konsultacjach z Chaosem potestowałem i oto co otrzymałem :)

11x230 CL2 11-2-2 DC 16:07  25611x230 CL2 11-2-2 SC 16:31  512
Pozabijane niepotrzebne procesy, Super PI proces na High ( znacznie poprawia wynik u mnie, dual o 11s !
 )

[snapback]1224016[/snapback]

wyczailem ciekawy motywik :)

i obecnie 11x230 2.5-3-4-11 single mam 16:37 ;]

dual 16:15 ;]

Edytowane przez Chaos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda już kiedyś poruszałem ten problem, ale może raz jeszcze : czy ktoś ma możliwość porównania wyników SuperPI 16M pod Win2k (najlepiej SP4, jak u mnie) i WinXP (SP1, SP2) - znajomemu wyszło o 40sek. wolniej pod Win2k; u mnie wyniki również są zaniżone, ale nie mam jak przeprowadzić porównania, tym bardziej że obecnie siedzę w Niemczech na laptopie.

 

Aha - coś ode mnie - na domyślnych sterownikach pamięci miałem słabsze wyniki niż na sterach nVidii, natomiast te z kolei były bez różnicy niezależnie od wersji (sprawdzałem kilka, niestety nie pamiętam z jakich pakietów unified nForce2 pochodziły).

 

PS : pod Win2k koniecznie priorytet czasu rzeczywistego - duża różnica na korzyść w porównaniu do priorytetu wysokiego (prawie minuta!)

Edytowane przez MietmaN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowalem nowy system i zrobilem przy okazji podejscie do superpi - 230x11 2.5-4-3-11-1T dual :)

Po wylaczeniu zbednych wodotryskow udalo sie zejsc do 16:16 liczylem jednak na wiekszy skok :-|

Cos jeszcze wymysle zeby zejsc ponizej wyniku Chaosa :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chaos brzydalu jeden..... zrobiles RAM-dysk i dales na niego swapa? pi? :) umiesciles pi na partycji swapowej na koncu dysku zeby transfer byl jak najwiekszy..... koncza mi sie pomysly?

1242409[/snapback]

no prawie trafiles :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...