Skocz do zawartości
s0n1c

Jaki Jezyk I Jaka Ksiazka Do Niego.

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie jaki polecacie jezyk dla pocatkujacego (total uber pro noob) ale szybko sie ucze??

Czy delphi to dobry start, jak tak to jaka ksiazke polecacie.

Szukalem w wyszukiwarce ale nic ciekawego nie znalazlem, albo odprowadzalo do nieistniejacych tematow.

Z gory dziekuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważaj bo ktoś Cie zjedzie lirycznie że Ci się szukać nie chce ;)

 

Każdy obecnie stosowany język jest dobry ;) Ja osobiście najlepiej chyba Delphi znam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukalema ale nic nie znalazlem interesujacego albo ze bylo..., lub do nie istniejacych postow.

 

Jak znasz Delphi to czy znasz jakas ksiazke co mnie wprowdzi dobrze w jezyk.

Edytowane przez S0n1c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pchaj sie w Delphi, bo automatycznie ograniczysz sie do jednego slusznego systemu operacyjnego. Najlepsza jest droga od najprostszych do skomplikowanych (np. moja Basic->Logo->Pascal->C->C++->miliony innych :wink: ), ale w dzisiejszych czasach, byloby to samobojstwem :mrgreen: . C++ jest chyba najlepszy - szybko wprowadzi Cie w tajniki programowania i od razu wyrobisz sobie dobre nawyki (szczegolnie jesli sie zainteresujesz C++). I nie polecam ksiazek - cala informatyka stoi na manualach :mrgreen: .

A tak w ogole, to takich pytan bylo juz setki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ajgon: ja zaczynałem od C++ i jakoś sie uchowałem :P przedwczoraj Pascala sie nauczlem, prosciutkie to jak nie wiem, a php jest podobny do C++ :P Co do książek to ci powiem że nie wszystkiego sie z manuali nauczysz (zaraz jakiś hardkorowiec mi wyskoczy ze sie tylko z manuali uczył :twisted: ). Książki są pomocne, sam mam już kilka.

 

S0n1c: zacznij od..........................................................czegoś łatwego :) np. Pascal (dodawałem jedną kropke co sekunde jak sie nad tym zastanawialem :P ). Powoli podwyższaj poprzeczkę. Jak juz napiszesz kilka sensownych progsów (w konsoli) w paszczalu to mozesz leciec w C++. Chyba, że C++ pociąga cie bardziej, ale bedzie troszke trudniej jak zaczniesz od C++. Do pascala to mozesz sobie znaleźć jakiś kurs w sieci, a do C++ polecam książkę "Symfonia C++" J.Grębosza, a po niej "Pasja C++" tego samego autora.

 

Pozdro

Edytowane przez Visual

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

C++/C# i albo win32 albo .net albo jednocześnie to i to. Noi ksiązki Grębosza bo są najlepsze na rynku ( inne ksiązki to raczej refy ) Symfonia. Jeśli chcesz używać szablonow templates to możesz też i Pasje...

Ja bym jednak wybrał na początek C++ bo on daje większe możliwości i wymusza prawidłowe nawyki, bardziej niż C# ( czyli neo java ). Zresztą C++ jest wprost określany przez MS najbardziej powerfull językiem Visual Studio 2005 .net, więc... ale co wybierzesz to i tak nie ma znacznie bo to wszystko jest do siebie podobne

Edytowane przez razor1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukalema ale nic nie znalazlem interesujacego albo ze bylo..., lub do nie istniejacych postow.

 

Jak znasz Delphi to czy znasz jakas ksiazke co mnie wprowdzi dobrze w jezyk.

1618190[/snapback]

Do Delphi ja mam cegłę "Delphi 6 dla każdego" Helion, coś ~900 stron :]

 

Poza tym Delphi nie tylko na windzie istnieje przecież ;) Na Uniksach jest chociażby Kylix którego nie lubię, za to lubie Lazarusa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm to troche mi namieszaliscie, w wyszukanych postach odradzano C++ na poczatek, a tu zas go mi polecacie. C++ bardziej by mnie interesowal, tylko jak jest z jego nauka o ile gdzies ciezej od delphi albo innego jezyka. (Jak C++ jest podobny do PHP to jeszcze lepiej).

Jescze kwestia kompilatora Dev, borland, VS2005, inny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PHP jest wzorowane na C++, jak znasz C++, to w PHP poczujesz sie jak ryba w wodzie (mixed variables rox!! :mrgreen: ). Co do kompilatora - the one and only GCC :mrgreen: (pod windoze jest chyba devcpp - a jak chcesz pisac api to zaprzyjaznieni windziarze uzywali borlanda, wiec chyba sie nadaje, ale to sie juz Ci powiedzia inni tweakowcy :) ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z darmowych compilerów masz MinGW, VC TOOLKIT

A jako środowisko (darmow) to Code::blocks, Dev, jak lubisz M$ to można chyba zassać Visual Studio 2005 beta.

A co do C++ to nie jest taki ciężki. Dobra książka, lub kurs online, i wszystko stanie sie jasne :wink:

Edytowane przez antrykot111

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak gadacię o tym programowaniu to może i ja bym zaczal zagłebiać się w c++:P

do tej pory miałem styczność troche z pascalem, troche z php, ale najwiecej siedzialem w assemblerze, bo w nim robiłem prace dyplomową, ale to było pod mikrokontroler 8051, więc chyba czysty assembler to nie był, ale zawsze to coś ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem tak, pascala uczylem sie tylko kilka lecji na kółku, czyli prawie nic. a assembler nie jest bardzo trudny, jak poznasz rozkazy (na 8051 było ich cos ponad 100) to potem tlyko logika i poszedł,

acha no i dobrze algorytm najpierw narysować sobie (czego ja nie potrafie do dzis, tzn nie do końcxa), a potem już z górki

 

nie wiem czy asm na pc roznie sie od tego na '51 ale jak cos to postaram się Ci pomóc w razie bys miał problemy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym algorytmem to nie wiem. W technikum zawsze najpierw pisalem program, potem tworzyłem algorytm zgodny z tym co napisałem :)

I zwykle program powstawal szybciej niż bym to robił na odwrót.

Jedynie jak trzeba było najpierw napisać algorytm na sprawdzianach to robiło się we "własciwej" kolejności...

A pisało się na CA80 i DSM51(na tym pierwszym zdawalem egzamin zawodowy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym algorytmem to nie wiem. W technikum zawsze najpierw pisalem program, potem tworzyłem algorytm zgodny z tym co napisałem :)

I zwykle program powstawal szybciej niż bym to robił na odwrót.

Jedynie jak trzeba było najpierw napisać algorytm na sprawdzianach to robiło się we "własciwej" kolejności...

A pisało się na CA80 i DSM51(na tym pierwszym zdawalem egzamin zawodowy).

1620855[/snapback]

Rzeczywiście w wielu przypadkach lepiej jest napisać od razu program. Ostatnio jednak musiałem najpierw narysować schemat blokowy na kartce (właściwie to na kartkach;) ). Liczba wszystkich przypadków była tak duża że nie mogłem ogarnąć ich w pamięci i musiałem sobie to rozrysować także rozrysowanie sobie algorytmu czasem się przydaje. :)

Ja się bawiłem w asemblerze 8051 i AVR i musze powiedzieć że wole pisać program w C++ pod PC :razz:

 

sorki za lekki OT :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem tak, pascala uczylem sie tylko kilka lecji na kółku, czyli prawie nic. a assembler nie jest bardzo trudny, jak poznasz rozkazy (na 8051 było ich cos ponad 100) to potem tlyko logika i poszedł,

acha no i dobrze algorytm najpierw narysować sobie (czego ja nie potrafie do dzis, tzn nie do końcxa), a potem już z górki

 

nie wiem czy asm na pc roznie sie od tego na '51 ale jak cos to postaram się Ci pomóc w razie bys miał problemy :P

Zobacze jak u mnie będzie z chęciami, ale pewnie za jakiś mieśiąc sie wezme za tego asm'a :)

 

eczywiście w wielu przypadkach lepiej jest napisać od razu program. Ostatnio jednak musiałem najpierw narysować schemat blokowy na kartce (właściwie to na kartkach;) ). Liczba wszystkich przypadków była tak duża że nie mogłem ogarnąć ich w pamięci i musiałem sobie to rozrysować także rozrysowanie sobie algorytmu czasem się przydaje.

Ja dopiero ostatnio zacząłem sie bawić w kartki, przy okazji pisania biblioteki w stylu MFC (jeszcze w toku) :)

Ale rzeczywiście przy małych programach nie warto sie w to bawić, ale przy czymś troche większym , lepiej sobie to narysować, bo można przewidzieć wiele problemów na etapie projektowania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym algorytmem to nie wiem. W technikum zawsze najpierw pisalem program, potem tworzyłem algorytm zgodny z tym co napisałem :)

I zwykle program powstawal szybciej niż bym to robił na odwrót.

Jedynie jak trzeba było najpierw napisać algorytm na sprawdzianach to robiło się we "własciwej" kolejności...

A pisało się na CA80 i DSM51(na tym pierwszym zdawalem egzamin zawodowy).

1620855[/snapback]

u mnie było podobnie, z tym że ja operowałem tylko na dsm51, nauczyciel wymagał od nas pisania algorytmów, ale ja olewałem bo i tak tego nie sprawdzą i rzadko to robiłem, dlatego przy pracy dyplomowej miałem z tym mały problem, ale jakoś poszło.

heh dobre czasy technikum minęły, matura zdana, czas isć na studia. taka mała refleksja :P

 

poza tym w sieci jest dużo poradników do tego systemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm mam maly problem ze rozpoczeciem nauki.

Mam Borland C++ builder 6 personal, C++ symfonia i tam jest 1 przyklad:

#include <iostream.h>main(){             cout << "Witamy na pokladzie";}

I tu ma problem co mam dac?

New->Application, form, cpp file??

 

Standardowo wlacza sie nowy projekt - form1 i unit.cpp

Zawartosc unit.cpp

//---------------------------------------------------------------------------#include <vcl.h>#pragma hdrstop#include "Unit1.h"//---------------------------------------------------------------------------#pragma package(smart_init)#pragma resource "*.dfm"TForm1 *Form1;//---------------------------------------------------------------------------__fastcall TForm1::TForm1(TComponent* Owner)        : TForm(Owner){}//---------------------------------------------------------------------------

Jak mowia najgorszy poczatek...

Edytowane przez S0n1c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm mam maly problem ze rozpoczeciem nauki.

Mam Borland C++ builder 6 personal, C++ symfonia i tam jest 1 przyklad:

 

 

Jak mowia najgorszy poczatek...

1622839[/snapback]

Dajesz New->Other->ConsoleWizard->Odznaczasz vcl,multi thread (zostaje tylko console i c++) i ok :)

A potem wklejasz zamiast tamtego kodu swój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam juz chyba ostatnie pytanie

Czy w Dev-C++ jest mozliwos edycji formy, tak jak np w borlandzie.

(chodzi o mozliwosc graficznego tworzenia GUI programu).

Jesli tak to jak?

1623108[/snapback]

W devie nie ma tego, ale zobacz na googlu, może będzie jakiś workshop do takich rzeczy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak przegladam i czy cala "Symfonia C++" uczy tylko pisania C++ pod konsola? Czy tez jest cos pod okienka. Jakos nie widzi mi sie uczenie pod dosowe aplikacje.

1623805[/snapback]

Bo książka uczy języka i myślenia, zawsze zaczyna sie od nauki w konsoli bo to jest NAJLEPSZA NAUKA!!!, a do grafiki przechodzi sie jak sie już sporo nauczy. Ucz się myślenia a nie klikania.

To tak jakby ktoś zaczynał naukę języka obcego od czytania książek i czasopism w tym języku mając ubogie słownictwo i nie znając podstaw gramatyki.

Aha i jeszcze jedno C++ uczy sie ze 4 lata zanim sie go dobrze pozna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...