Skocz do zawartości
kikus

Programowanie!

Rekomendowane odpowiedzi

To dluga droga przed Toba...

Moze zacznij od Pascala, jak juz stwierdzisz ze umiesz go conajmniej dobrze, przesiadz sie na np. C++

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pascal 8O 8O 8O hmmm dlaczego polecacie starocia :?: :?: :?: dobry dla fizykow :wink:

C/C++ only !!! no ew Java (calkiem niezle projekty sie robi)

 

IMO az takiej roznicy NIE ma pomiedzy C / Pascal, oczywiscie jesli idzie o nauke :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO az takiej roznicy NIE ma pomiedzy C / Pascal, oczywiscie jesli idzie o nauke      :lol:

IMHO jednak jest... mam teraz na uczelni C i z mojej grupy jeszcze tylko jedna, moze dwie osoby w miare dobrze rozumieja i nadazaja, a reszta to kiepskawo... z Pascala znaczna wiekszosc grupy wiedziala o co chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę. I znów się myśli kategoriami języka... naucz się tego... albo tego. A ja mówię naucz się programować! Naucz się zasad. Jak należy tworzyć algorytmy, programy. Potem opanowanie jakiegoś języka zajmuje kilka dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

amen :>

naucz sie myslec po porstu :>

btw, polecam (mimo iz sam malo programuje):

-logika matematyczna (jak to znasz to jest git :>)

-algorytmy, strutury programu... etc (zeby pocwiczyc sciagnij sobiee program ELI - mialem takie cus w skzole, zobaczysz na czym polegaja petle, innstrukcje warunkowe, jak sie tworzy proste algorytmy etc...)

 

potem:

 

http://www.thestructor.prv.pl/kursC.txt - najbardziej easy jaki znalazlem (juz kiedys w sieci)

a jako takie "srdowisko" polecam: http://www.bloodshed.net/dev/devcpp.html

imo zajefajna rzecz

 

powodzenia

 

pisalem juz kiedys w topiku nizej :> a ten kurs jest wrecz banalny, pozniej przejdz do rzeczy bardziej zlozonych, do ktorych z lenistwa itroszku braku czasu nie doszedlem, poki co sie linuksem bawie :P

 

a ja mmap ytanie do Paranoika i innych ludzi uzywajacych linuxa i siedzacych w GUI : jakiego srodowiska do programowania w C/C++ uzywacie ? oczywiscie GUI, thx za odpowiedzi

 

 

pozdrov :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

// a tak na marginesie to mozesz powiedziec co omawialiscie z C ;)

Nie wiem.. nie chodze na wyklady z C ;)

 

Kurczę. I znów się myśli kategoriami języka... naucz się tego... albo tego. A ja mówię naucz się programować! Naucz się zasad. Jak należy tworzyć algorytmy, programy. Potem opanowanie jakiegoś języka zajmuje kilka dni.

No niby masz racje, ale pewne rzeczy w jednych jezykach sa trudniejsze niz w innych (jak chocby wszelakie operacje na stringach w C, bajery z wskaznikami itp.) i nie wszyscy sa tacy bystrzy, zeby odrazu to wszystko zalapac, tymbardziej po przesiadce z dosc wysokopoziomowego (wzgledem C) jezyka jakim jest Pascal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

<cut by MaRoo>

 

<cut by MaRoo- bedzie pozniej :) >

No niby masz racje, ale pewne rzeczy w jednych jezykach sa trudniejsze niz w innych (jak chocby wszelakie operacje na stringach w C, bajery z wskaznikami itp.) i nie wszyscy sa tacy bystrzy, zeby odrazu to wszystko zalapac, tymbardziej po przesiadce z dosc wysokopoziomowego (wzgledem C) jezyka jakim jest Pascal.
Niby masz racje, ale pewne rzeczy sa w wielu jezykach podobne.

Pomijajac sprawe *wskaznikow do &stringow[] to jednak wiele rzeczy jest podobnych. Np. wiekszosc struktur decyzyjnych typu if - else, czy petli (for, while), albo samych deklaracji zmiennych.

Piszac o wskaznikach troche przegiales, bo poczatkujacy wlasciwie nie ma prawa wiedziec co to jest wskaznik, chyba ze od razu chce sie bawic pamiecia. Chociaz :roll: ... z drugiej strony... fakt. Lepiej wiedziec jak sie tym manipuluje, niz znac podstawowe struktury programów. :?

Pozniej masa takich "programistow" tworzy/wspoltworzy programy, ktore niezle daja w kosc zwyklym smiertelnikom.

 

Kurczę. I znów się myśli kategoriami języka... naucz się tego... albo tego. A ja mówię naucz się programować! Naucz się zasad. Jak należy tworzyć algorytmy, programy. Potem opanowanie jakiegoś języka zajmuje kilka dni.

Amen. Jak nie poznasz zasad tworzenia algorytmow, to przy bardziej skomplikowanych programach po prostu zginiesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm :> liczy sie tez praktyqa :)

zacznij od pascala www.pascal.eu.org mas jakis kursik :> jak bedziesz myslał ze sie nauczyles ;-] to popros o jakis program do napisania (aby ktos ci powiedzial co ma ten program zrobic, a ty zrobisz to :>) oczywiscie chodzi tu o jakeis proste zeczy:) np. narysowaniu choinki =] albo cos taqiego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wedlug mnie C++ tez sie da nauczyc jako pierwszy jezyk. Ja zaczynałem od Pascala a teraz nawet nie pamiętam jego składni. Teraz wszystkie programy pisze w C++. Teraz stawiam pierwsze kroki w javie i mam ułatwioną sprawę bo składnia javy jest bardzo podobna do c++.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eeee tam ;] Ja się pierwsze uczyłem BASIC'a (czasy c64 no i PC ;]). Później C aż w końcu Delphi(w windowsie)/C(w windowsie czasami/w linuxie tylko i wyłącznie). Aaaa włąsnie dobrze że mi przypomnieliście, macie adres kompilatora delphi pod linuxa (ale nie chodzi mi o Kylix'a, byl jeszcze jeden nawet chyba Nie-Borlandowy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich w dziale "programowanie" :)

 

Teraz stawiam pierwsze kroki w javie i mam ułatwioną sprawę bo składnia javy jest bardzo podobna do c++.

A moze lepiej zainteresowac sie C# :?: to takie polaczenie java + c++...

 

W sumie tez za free (pod windowsem jest Framework .NET a pod wiele platform MONO).

Zanosi sie, ze bedzie to najbardziej rozwijany jezyk kilku najblizszych lat. A poza tym jak M$ na cos stawia, to chcac niechcac, powoli staje sie standardem. Jezeli do tego dodac, ze jest to jezyk

ustandardyzowany przez ECMA oraz ISO/IEC, to moze sie okazac, ze naprawde bedzie czym sobie glowe zawracac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich w dziale "programowanie" :)

 

Teraz stawiam pierwsze kroki w javie i mam ułatwioną sprawę bo składnia javy jest bardzo podobna do c++.

A moze lepiej zainteresowac sie C# :?: to takie polaczenie java + c++...

 

W sumie tez za free (pod windowsem jest Framework .NET a pod wiele platform MONO).

Zanosi sie, ze bedzie to najbardziej rozwijany jezyk kilku najblizszych lat. A poza tym jak M$ na cos stawia, to chcac niechcac, powoli staje sie standardem. Jezeli do tego dodac, ze jest to jezyk

ustandardyzowany przez ECMA oraz ISO/IEC, to moze sie okazac, ze naprawde bedzie czym sobie glowe zawracac...

Pod Winde jakoś wole pisać w starym poczciwym c++ a jave ucze się bo chce napisać grę na komórkę. Szczerze mówiąc to java nie zabardzo mi sie podoba ale na komórki nie ma alternatywy :( Chyba że o czymś nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Java ogólnie robi się coraz lepszym językiem. Ogólnie by była świetna gdyby miała tę samą szybkość co c.

Ja się nią jakoś nie podniecam. Java to niby platforma sprzętowo-programowa a w praktyce wychodzi raczej ze tylko programowa. Programy na komputer można dzięki temu spokojnie uruchomić na Windowsie czy linucie ale żeby napisać program na urządzenia przenośne trzeba i tak mocno zmodyfikować źródło. W dodatku trzeba przygotowywac osobno programy na różne modele komórek i gdzie tu jest przenośność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod Winde jakoś wole pisać w starym poczciwym c++ a jave ucze się bo chce napisać grę na komórkę. Szczerze mówiąc to java nie zabardzo mi sie podoba ale na komórki nie ma alternatywy  :( Chyba że o czymś nie wiem.

Jest jeszcze symbian ale to w tych lepszych (N7650, SE 800 :?:). To takie C na komorki. Co do C# i calego Frameworka - dostajesz razem z visualem emulator palmtopa, czyli jeden kod na wiele urzadzen.

 

Java ogólnie robi się coraz lepszym językiem. Ogólnie by była świetna gdyby miała tę samą szybkość co c

Pewnie nie bedzie nigdy bo to troche inny proces wykonywania. Masz kod posredni a pozniej interpreter wiec zawsze bedzie wolniej od binarki pod konkretna platforme.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kacza78: wiem, że tworzy kod pośredni. Po prostu narzekam trochę, choć widziałem gorsze języki ;] Też wolę binarki. Choć przyszłością mogą być języki takie jak np. python - szybkie i proste.

Jasnie :) popieram w 100%...

 

Programisci to jedna wielka banda wieczenie niedouczonych dziwakow :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Pod Winde jakoś wole pisać w starym poczciwym c++ a jave ucze się bo chce napisać grę na komórkę. Szczerze mówiąc to java nie zabardzo mi sie podoba ale na komórki nie ma alternatywy  :( Chyba że o czymś nie wiem.

Jest jeszcze symbian ale to w tych lepszych (N7650, SE 800 :?:). To takie C na komorki. Co do C# i calego Frameworka - dostajesz razem z visualem emulator palmtopa, czyli jeden kod na wiele urzadzen.

 

Java ogólnie robi się coraz lepszym językiem. Ogólnie by była świetna gdyby miała tę samą szybkość co c

Pewnie nie bedzie nigdy bo to troche inny proces wykonywania. Masz kod posredni a pozniej interpreter wiec zawsze bedzie wolniej od binarki pod konkretna platforme.

Jest jeszcze Mophun, takie C++ na komórki... Kto mi znajdfzie kompilator mophuna stawiam e-piwko ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze wybrałem na początek ale niedawno zacząłem się uczyć Turbo Pascala. Czym on różni się od Pascala i co można w nim napisać? Czy można w nim pisać jakieś proste gry?

Pascal to język programowania a Turbo Pascal to edytor, kompilator i linker w jednym. Ja w Turbo Pascalu napisałem "węża". Kod źródłowy ma dobre kilka tysięcy linii. Jak chcesz zobaczyć jak to wygląda wejdz na moja stronke www.megabyte.brzesko.net do działu download. Zobaczysz wtedy co można dokonać w programie, który został wydany 10 lat temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...