vlad_8011
Stały użytkownik-
Postów
217 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
3
Treść opublikowana przez vlad_8011
-
https://www.proshop.pl/Karta-graficzna/ASUS-Radeon-RX-7900-GRE-TUF-OC-16GB-GDDR6-RAM-Karta-graficzna/3243932?utm_source=cenowarka&utm_medium=cpc&utm_campaign=pricesite Lepszego 7900GRE nie trafisz.
-
Wiem, mam całą pufę (taką sporą) różnych kabli, w tym pokaźnej ilości display port. Na swoim kompie używam 3 metrowego kabla i też sporo sie ich przewinęło. Odkąd pamiętam zawsze była zasada, że im krótszy kabel, tym mniej problemów, im dłuższy tym większa szansa, że coś nie zatrybi. Ale niestety nie każdy może sobie pozwolić na krótkie kable ze względu na umeblowanie.
-
Moja szklana kula mówi że dostaniesz odpowiedź w stylu : "Bardzo nam przykro ale pański monitor nie jest wspierany od 2 lat, zapraszamy do wyboru nowego monitora spośród naszej oferty" Ale napisać możesz. Ja z asusem definitywnie się już pożegnałem po reklamacji ich karty graficznej i smartfona, które posiadałem. Mdli mnie na sam widok ich loga.
-
No to dokonałeś ciekawego odkrycia. Z ciekawości sprawdziłbym to na Linuxie, na live z USB. Nie zdziwiłbym się gdyby to była kwestia systemu operacyjnego. Jak cię to pocieszy, to mój LG ma 2 tryby FreeSync - enhanced oraz standard. Na standardzie nie ma żadnych problemów, ale na enhanced (display port) lubią się dziać podobne rzeczy jak u ciebie + w grach potrafi raz na ułamek sekundy pojawic się pikseloza (uchwyciłem ją raz na wideo) - oko nie zdąży wyłapać że to pikseloza, po prostu mruga ekran na szaro. I tak raz na 30-40 minut. W 1 grze ale jednak, gram w nią najczęściej. Myślałem że to sterownik, ale na HDMI tego nie ma, na 60hz tego nie ma, jest powyżej 75hz (monitor ma obsługę 60, 75, 120 i 144hz w trybie enhanced, w trybie standard 60, 120 i 144hz). Jak składałem kompa u siebie jednego i przy okazji stawiałem system na nowo u siebie z tego samego pendrive to podłączyłem RTX 4070 i było to samo. Co ciekawe na Linuxie w tej samej grze ów problem nie występuje - i bądź tu mądry 😤
-
Mówiąc szczerze 135 czy 138hz jak dla mnie jest bardzo unikatowe i to też może stwarzać problemy. Spotkałem się z 60, 75, 90, 120, 144, 165, 240hz ale 135/138 jeszcze nigdy. @First Ever jak przyjdzie Ci ten kabel, tak bez spiny sprawdź sobie 120hz. W teorii 135/138 Hz nie powinno robić pod górkę, ale 120hz tak dla świętego spokoju sobie sprawdź.
-
A daje ci coś konkretnego te 3hz przy odświeżaniu?
-
No to, żeby ułatwić ci dedukcję napiszę coś, z czym mam do czynienia ostatnio (ostatnie 3-4 lata) dość często; HDMI: Monitor przy zimnym rozruchu nie załącza się, aż do momentu ekranu logowania. Wejście w bios przed ekranem logowania nie wybudza monitora. Przy ponownym uruchomieniu monitor jest stale włączony przez cały okres uruchamiania komputera. DisplayPort: 1. Monitor ma problemy z usypianiem. Ekran ma ciągłe czarne podświetlenie po wyłączeniu po X czasu bez aktywności, często w kółko wykrywa podpięte złącze, którym jest aktualnie podpięty. 2. Monitor nie załącza się losowo po wybudzeniu z uśpienia systemu lub wyłączenia samego monitora po X czasu bez aktywności. Problemy te występują niezależnie od producenta GPU, zawsze na Windows, w szczególności na monitorach wyprodukowanych w okresie 2016-2020, gdzie najnowsze sterowniki są starsze niż półtora roku. W/w dotyczy przypadku pojedynczego monitora. To co dzieje się w przypadku większej ilości monitorów to już osobny temat. I rozwiązania tych problemów są różne w zależności od GPU, z HDMI nie da się nic zdziałać, z DP w przypadku AMD jest to kwestia zmiany EnableULPS 1 na EnableULPS 0 po każdorazowej zmianie sterownika, w przypadku Nvidii zabawy z planem zasilania - wyłącz uśpienie hybrydowe w systemie(1), wyłącz fast boot w systemie (2), wyłącz wszelkie oprogramowanie związane z RGB, odłącz wszelkie urządzenia USB poza podstawowymi - myszką i klawiaturą. 1. 2. Najchętniej obejrzałbym ten komputer osobiście. Jesteś może z okolic Krakowa?
-
Jak dzieje się to co odpisujesz - freezy to jest źle i to nie kwestia DP. Komp powinien odpalić się nawet bez podpiętego GPU. Masz multimetr? Do mierzenia styku na kablu? Bo wygląda na aktywny 21 pin na display port.
-
OK. Sprawdź sobie w tej kolejności: - 120Hz - G-sync OFF/ON - HDR ON/OFF - Display port W zależności od tego co odkryjesz będziemy stosować dalsze kroki. Ale widzę ostatni sterownik z 2022 na stronie asusa, więc podejrzewam już że będzie to co u mnie i u kilkunastu innych osób, czyli jak hardware jest ok, to software, a dokładniej windows będzie problemem.
-
A co to za monitor dokładnie?
-
Więc odpowiadając na twoje drugie pytanie: Z G-sync, 4K i 120Hz problemów nie powinieneś uświadczyć, ale z PONAD 120Hz problemy mogą wystąpić. Sugeruje dla testu ustawić 120Hz i sprawdzić czy problem nadal będzie występował, później jak dalej będą cyrki, wyłączyć HDR. Alternatywnie możesz zostawić wszystko i wyłaczyć G-sync. (wciąż testowo) Oto garść informacji o HDMI 2.1 Źródło : https://www.displayninja.com/what-is-hdmi-2-1/ Wiele zależeć będzie od kabla, im dłuższy, tym więcej problemów może wyjść po drodze. Z doświadczenia osobistego - wszystko powyżej 3 metrów zawsze sprawiało konieczność pójścia na kompromisy. Rozważyłbym kabel DisplayPort. Nie wykluczone jest również, że będzie to po raz kolejny problem z firmware monitora, co jest coraz bardziej popularne. Podobny problem był opisywany tutaj: I rozwiązanie znajduje się na dole (tłumacz google): "Moje rozwiązanie polega teraz na tym, aby VRR/Gsync był aktywny i aby upewnić się, że wybrano „perform scaling on - Display”, jeśli ustawiono na GPU, nie mogę zmienić częstotliwości odświeżania w NVCP. Wtedy (przy 120 Hz ustawionym w NVCP i aktywnym G-Sync) nie pojawiają się żadne czarne ekrany." Inne przydatne linki: https://www.dell.com/community/en/conversations/alienware-desktops/aw3225qf-hdmi-21-g-sync-issue/65a6f8c6c833c24319f7cbeb https://forums.tomshardware.com/threads/hdmi-2-1-signal-loss-issues-with-rtx-3090.3704990/
-
To rozłączanie masz przy zimnym rozruchu czy w trakcie używania sprzętu jak już jest uruchomiony?
-
Na 90% możesz spać spokojnie. I mnie było dokładnie to samo, i po tym zabiegu już żadnych chec nie było. Jeśli coś będzie się działo na pozostałych portach, możesz jeszcze zresetować BIOS, tylko przed tym zrób sobie odpis/zdjęcia ustawień jakie obecnie masz. Jak grasz w takie gry, nie ma sensu wydawać kasy na nowe GPU, za sprzedaż obecnej dużo nie weźmiesz, więc uzywalbym jej do samego końca na twoim miejscu.
-
Dokładnie, właśnie miałem pisać, już nawet link skopiowałem. Miałem to jeszcze na 1080Ti u siebie.
-
Konstruktywna krytyka nie istnieje. Ja bym się wstrzymał z wymianą GPU do końcówki Stycznia. U AMD będziesz mieć coś pomiędzy 7900GRE a 7900XTX za około 2700 (na premierę pewnie około 3000), u Nvidii zapewne będzie się patrzyło na RTX 5070 (ew. Ti, SUPER czy jak go tam nazwą). Obaj producenci mogą (AMD na 100%) wprowadzić nowe ficzery, i obstawiam że u Nvidii będą one tylko dla najnowszej generacji, a u AMD będa działać tylko jedną generację wstecz (FSR 4 z AI), ale z uwagi na ceny RX 7000 i RX 8000, zakup 7000, RTX 4000 będzie nieopłacalny. Do tego dodaj, że produkcja hamuje, w magazynach pozostają niedobitki, idą święta, BF, więc przepłacisz teraz grubo, za to po nowym roku sklepy się ockną, że nowe karty im nie będą szły (lub wręcz przeciwnie), a ich premiera za rogiem, i będą robić wszystko, żeby pogonić obecną generację.
-
Jakie są wasze doświadczenia z Linuxem?
vlad_8011 odpowiedział(a) na vlad_8011 temat w Linux, BSD, Unix i inne
Dzięki za informacje z tym Broadcom. Coś innego na pewno w końcu zainstaluje na tym laptopie, bo chciałem sprawdzić czy to w ogóle wypali. -
No nie wiem, ja tam nadal nic nie widzę. Może kolega zaznaczyć na zdjęciu?
-
Zanim poślesz na gwarancję (jak masz), otwórz socket dźwignią, postaw procek tak jak ma wchodzić docelowo w gnieździe, palcem wskazującym leciutko go dociskając ruszaj ruchami kulistymi, a drugą ręką powoli opuszczaj dźwignię. Jak nie zaskoczy to tylko reklamacja. 2 razy coś takiego spotkałem (asus i gigabyte) i któreś piny wspierały się na czymś po drodze (możliwe że były lekko nierówne), dzięki obruszaniu procesora w trakcie zamykania z tego zeskoczyły. Możesz też dowodem osobistym sprawdzić rząd po rzędzie piny na procesorze wzdłuż i wszerz.
-
Jakie są wasze doświadczenia z Linuxem?
vlad_8011 odpowiedział(a) na vlad_8011 temat w Linux, BSD, Unix i inne
Ja postanowiłem sprawdzić na własnej skórze, czym różni się od czystej Fedory system Nobara. W tym celu na desktopie zainstalowałem zamiast Nobary właśnie Fedorę 40 KDE. Zgadnijcie ile mi zajęło odwzorowanie funkcji z Nobary na czystej Fedorze? Pierwszym razem z wieloma błędami (włączając inny spin - budgie) niecałe 5 godzin, jednak za drugim podejściem, od razu na KDE, niecała godzina. Warto tu dla ewentualnych chętnych na Fedorę zaznaczyć, że od wersji 40, nie ma już domyślnie dostępnej sesji X11 - da się ją za to przywrócić (sudo dnf install plasma-workspace-x11). Efekt końcowy? Stabilniejsze od Nobary, wydajność w grach chyba taka sama (mam blokadę FPS na 60 i spadków nie było), brakuje tylko apki do aktualizacji sterowników GPU. Ale nawet głupia instalacja pakietów rpm - w nobarze trzeba je było robić terminalem (bo odkrywca wywalał błąd że nie i uj), tutaj odkrywca robi to bez problemu. Fedora dostała od momentu instalacji już drugi update kernela I zero czarnych ekranów po aktualizacji - z Nobara miałem 2 - pierwszy po aktualizacji plazmy (nie wyczyściła sobie cache po aktualizacji), drugi po updacie sterowników Mesa - trzeba było przywrócić poprzednie a potem zaktualizować drugi raz (już poprawiona wersje tego samego dnia) - na nobarze to wygląda jak ciągnięcie aktualizacji z testowych repo. A teraz perełka - wygrzebałem z szafy Asus x53S, jest w nim Intel i Nvidia 5XX (nawet nie kojarzę co dokładnie, stary klamot z czasów Visty) - godzinę usiłowałem odpalić z pendrive jakiegokolwiek Linuxa - bios jest tak okrojony że nie ma w nim nic (to nie UEFI) - ani secure boot, ani legacy mode - nic, null, zero. Zmieniłem kolejność botowania na pendrive - wywalał jakiś błąd że nie może bootowac bo coś z EFI, ale to wyskakiwało na ułamek sekundy (nie szło doczytać) i później tylko kursor tekstu sobie mrugał. Po dłuższej walce, trzeba było wejść w boot, ustawić pendrive na boot numer 1, później wejść w HDD priorities (coś jak wybór EFI boot), wybrać boot managera z pendrive, a następnie wrócić i wybrać boot nr 1 JUZ Z NAZWĄ Nobary - tak, eksperyment z laptopem robiłem przed Fedora. Czyli zamiast jednego ustawienia były 3, ale poszło. Sam laptop nie grzeszy wydajnością, ale mity o niesprawnym wifi na linuxach świeżych obaliłem - działało od pierwszego uruchomienia, jeszcze w wersji live jak i po instalacji. Niestety wydajność względem windows 10 (instalowanego jakoś w grudniu ubiegłego roku) nie jest większa. Może pokusze się o Fedorę cinamon? -
Jakie są wasze doświadczenia z Linuxem?
vlad_8011 odpowiedział(a) na vlad_8011 temat w Linux, BSD, Unix i inne
Prostsze niż się wydaje, a jak utkniesz, google służy pomocą. To też troche ogranicza poznanie systemu 😕 -
Jakie są wasze doświadczenia z Linuxem?
vlad_8011 odpowiedział(a) na vlad_8011 temat w Linux, BSD, Unix i inne
Dzięki, o tym nie wiedziałem. Jednak to pozwala z tego co rozumiem wyłącznie na instalację aplikacji z Linuxa, a samo obcowanie z Linuxem różni się nieco od windowsa. Od Grub , instalacji programów, przez ekran ustawień, zmiany całego "gui", aż do zabaw terminalem. Wczoraj przykładowo na uświadomiłem pare użytkowników jak zmienić Kernel na starszy i że są to słownie 3 komendy w terminalu. -
Jakie są wasze doświadczenia z Linuxem?
vlad_8011 odpowiedział(a) na vlad_8011 temat w Linux, BSD, Unix i inne
@Bonusso3 - z grami nie miałem jeszcze problemu na żadnym distro poza Manjaro, ale najlepiej prosto z pudła działa nobara, oparta na Fedorze. Ogólnie to distro mi najbardziej podeszło - mało to, w grach, które bardziej siedzą na CPU zauważyłem lepszą wydajność niż na windows, w tym mniej spadków FPS, przycięć. -
Witajcie! Jako użytkownik Windows odkąd pamiętam ( na 10-tcę KOŃCZĘ) postanowiłem sprawdzić, czy jestem w stanie użytkować jakiegoś linuxa. Chciałem wspomnieć na koniec co spodobało mi się w linuxie, co mnie od niego odrzucało. Ostatnie półtora miesiąca (albo 2...) poświęciłem na testy różnych distro linuxa. A więc jak już się nauczyłem z forum reddit oraz innych, należy zacząć od wymienienia na czym się testowało : Ryzen 5800X, B550 Tomahawk, 32GB RAM (CL14, 3600Mhz, 2x16GB), RX 6800 XT, SoundblasterX G6 (karta dzwiękowa USB), MSI Clutch GM20 Elite (mysz), SPC Gear GK650 (klawiatura), Dysk NVME 1; 2TB: partycja windows, gry, dysk NVME 2; 1TB - w całości pod linuxa, dysk SSD SATA; 1TB - magazyn filmów, muzyki, surówek do nagrań itp, Monitor LG 32GK650F-B (1440P) Tak więc Przytoczę krótko jakie distro sprawdziłem, czym się zraziłem i ostatecznie zrezygnowałem z danego distro oraz co razi mnie w linuxach ogólnie. A więc: Nobara 40 KDE - czarny ekran po aktualizacji (fix rm -Rf ~/.cache/plasmashell, sudo systemctl reboot), jedyne distro z w miarę poprawnie działającym waylandem i kursorem myszki. Użytkuję obecnie i pojawił się problem wynikający z fixa do "pierdzącego" dzwięku - po podpięciu karty pod USB3 zamiast USB2, karta nie jest wykrywana przy zimnym rozruchu 😞 Będe szukał rozwiązania. OpenSuse Tumbleweed - przestarzałe/niekompletne biblioteki, nieaktualne repozytoria, problematyczne włacznie numlock na starcie (ignorowanie ustawień w systemie) (ODPADŁO) Mint Cinnamon - stabilne distro, z mocno przestarzałymi pakietami w repozytoriach.... tak gdzieś z 2 lata: https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=375753 (ODPADŁO) Fedora Spins Cinnamon - Ekstremalnie niestabilne distro, które robi sepuku aktualizacjami, obcinanie części ekranu, problem z autostartem skryptów (ODPADŁO) Manjaro Cinamon - nie odpalające gry (steam - proton), brak GRUB. (ODPADŁO) Garuda - problemy z repo, uprawnieniami root, minimalna ilośc aplikacji w menadzerze aplikacji (ODPADŁO) Endavour OS - problem z migotaniem ekranu, odświeżaniem > 60hz, brak sklepu z apkami (ODPADŁO) VanilaOS - nie działające przeglądarki (poza firefoxem), żeby działały, wymagany jest classic Gnome, bez obsługi ciemnego motywu (działający jak pzoostałość niżeli sprawna aplikacja) (ODPADŁO) PopOS - GNOME. Nie jestem w stanie używać gnoma. (ODPADŁO) I teraz co mnie w linuxach boli najbardziej: - sterowanie dzwiękiem - domyslnie bez gmerania nie ma nic poza głośnością i suwakami balansu. Absolutnie zero ustawień próbkowania, czestotliwości, która czasami musi być zmieniana na bieżąco w zalezności od wybranego materiału audio. To windows robi lepiej. - Kursor - absolutnym kuriozum jest sterowanie myszką w każdym distro jakie spróbowałem POZA NOBARĄ 40, na której od nowości całość śmiga bez problemu. Otóż problem polega na tym, że gdy ruszam kursorem, nie mogę korzystać z przewijania scrolem. Sprawdziłem 3 myszki i na każdej to samo. Problem ciągnie się latami. - (Fix https://www.reddit.com/r/Ubuntu/comments/o3t2ma/ubuntu_2004_virtual_environment_mouse_scrolling/ ) - Skalowanie na ekranach > FHD (np na moim, 32 cale 1440p). Niby działa dobrze na aplikacjach pisanych stricte pod dane distro i wybrany "smak", jednak każda aplikacja sciągnięta jako rpm, deb, flatpak czy cokolwiek nie radzi sobie z przyjętym skalowaniem. To samo dotyczy się skalowania czcionek. Jest to podobno problem wynikający z GTK. Tu windows również radzi sobie lepiej. - Lutris, czy giercowanie w coś spoza Steam, spowodował u mnie poważny problem i wykrzaczanie systemu. A tylko zalogowałem się do GoGa, sciągnąłem Metro Exodus. Tyle. Później, jaak instalacja dobiegła końca, gra zaczęła sie uruchamiać, po wyjściu z niej (crash) zauważyłem że setup (SETUP, czyli instalacja nie została ukończona) wykrył błąd i można było tylko przerwać (70+GB poszło się walić). Co gorsza, po anulowaniu gra nie została usunięta, wszystko zostało, jakieś współzależności, które porobił lutris... w efekcie po ponownym uruchomieniu ikony w trayu przestawały odpowiadać, system nie mógł się wyłączyć i tego tupu kwiatki. Od głupiego lutrisa. Giercowanie wciąż wychodzi lepiej windowsowi. - Wayland. To słowo, które przewija się w moich koszmarach. W połaczeniu z problemami ze skalowaniem z X11, Wayland (funkcja eksperymentalna) dodaje własne. Niestety wszedzie praktycznie wdrażają jego obsługę, z moich testów jedynie Nobara sobie z tym radzi. - Czyszczenie wpisów EFI. Tu mnie zamurowało. Kojarzycie komendy dla linuxa i dla windowsa, wpisywane w terminalu/wierszu poleceń,, które powinny usunąć dany wpis EFI? No właśnie. Sek w tym, że obecnie nie działają w moim przypadku. Zrobiłem test. Windows na dysku NVME 1, i 2 linuxy (Mint i Nobara) na dysku NVME 2. Mint był już zainstalowany, instalując Nobarę zmniejszyłem partycję Minta i zainstalowałem ją obok. Po tym, jak udało mi się uratować nobarę po jej aktualizacji, stwierdziłem, że będzie to wyłącznie partycja Nobary. I został mi w EFI wpis Ubuntu (czyli Mint). Dało sie go usunąć WYŁĄCZNIE tym sposobem: https://youtu.be/ZTMCKOx5Jz0?si=CbltGXUXDA5F8BNH&t=98 To teraz może co Linuxy robią lepiej niż Windows? - Zarządzanie energią procesora (USB jeszcze muszą dograć). Nie wiem jakim cudem, procesor wymaga większej mocy na Windows robiąc te same zadania i wykonuje je wolniej. Na linuxie nie dość, że wentylatory ledwo co wchodzą na wyższe obroty, to wydajność, nawet w grach na Steam (Proton) jest WYŻSZA. - Kopiowanie plików - na linuxie zajmuje ułamek tego co na Windowsie. - Wybrane komendy, jak np czasowe wyłączenie systemu. - Ogólna responsywność (nawet steam startuje 3x szybciej, mimo, że w Windows 10 jest on wyłączony spod jarzma Defendera - antywirusa) - Personalizacja Ogólnie jestem wciąż laikiem, dopiero zaczynam się Linuxa uczyć. Nie moge napisać że jeden system jest lepszy a drugi gorszy, bo jest tu zbyt wiele zmiennych - zastosowanie, potrzeby, założenia samego systemu i jego dobór pod użytkownika. Piszcie proszę w podobnym formacie : - Specka maszyny - parę słów o sobie, czy jesteście początkujący, średnio zaawansowani itp. - sprawdzone distro - co w nich lubiliście, czego nie (czy odpadły) - co linux robi gorzej od windowsa - co linux robi lepiej od windowsa Wszystko oczywiście w waszym mniemaniu.
-
WHEA-Logger 18 /uszkodzone cpu czy mobo?
vlad_8011 odpowiedział(a) na c3rb3r temat w Podstawowe Zagadnienia
#1 się nie przejmuj, to normalne przy Adrenalin Software - on oferuje OC procka, ale wymaga do tego AMDRyzenMasterDriverV22 - domyślnie program tylko sprawdza czy jest obecny. WHEA ERROR Logger 18 to przeważnie błąd niestabilności OC - RAM lub CPU. Wyskakuje jeśli np. ustawienia PBO, Curve Optimizer, timingi, napięcia na RAM są niestabilne. Najprostsza droga dedukcji - zresetować BIOS do domyślnych ustawień, sprawdzić stabilność, jak nic nie wywali, wejść w bios aktywować XMP, sprawdzić stabilność, jak nic nie wywali kontynuować wprowadzać zmiany aż się wywali - wtedy znajdujemy niewłaściwe ustawienie. Aktualizacje sterowników chipsetu, GPU, aktualizacje Windows wprowadzają zmiany, które w danej chwili mogą wywołać większe wymagania odnośnie procka lub pamięci - dlatego nauczyłem się, że żadne OC nie jest stabilne na zawsze.