Skocz do zawartości
Lipcowy Poranek

Początki z C++ :/

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !!

 

Postawiłem sobie pewien cel. Napiszę na maturze 2005 program w języku c++. Jedyny problem polega na tym, że nigdy ( oprócz PHP ) nie miałem do czynienia z programowaniem :D Oco mi chodzi ... Przeznaczyłem 130 zł na książki, tylko nie bardzo wiem co wybrać - na helion.pl sporo tego jest :D :D Pomożecie mi wybrać książkę, która wprowadzi mnie dość dobrze w temat ?? Zaznaczam, że jestem ZUPEŁNYM POCZĄTKUJĄCYM 8)

 

Co myślicie o tej pozycji ?? http://helion.pl/ksiazki/cppdk.htm

 

Pozdrawiam :: Lipcowy Poranek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być , ale ja bym ci polecił książkę "Symfonia C++" J.Grębosz. Dlatego że tłumacze zachodnich książek zawsze dają [gluteus maximus] tłumacząc je i przekręcają tym samym sens...

Nie ma to jak książka napisana przez Polaka dla Polaków zwłaszcza zawodowego programiste.

 

Ale nie licz na to że jako początkujący zrozumiesz szybko nawet tak dobrze wyjaśnioną książkę bo ja parę lat temu miałem z tym problemy dopiero po drugim przeczytaniu załapałem wszystko.

 

Nie chcem cię straszyć ale jak dostaniesz coś obiektowego do samodzielnego zbudowania i opakowania w klasy + dziedziczenie + polimorfizm + pojemniki i inne cuda to nie masz szans... się tego nauczyć w tak krótkim czasie. No chyba że to będzie jakiś banał... :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na nośniku DANE znajduje się plik tekstowy o nazwie trojkaty.txt.

W pliku tym zapisane są w oddzielnych liniach współrzędne wierzchołków kilku trójkątów.  

W każdej linii zapisano 6 współrzędnych odpowiadających kolejno współrzędnym wierzchołków A, B, C (xa, ya, xb, yb, xc, yc).

Współrzędne wierzchołków oddzielone są od siebie za pomocą co najmniej jednej spacji.

Wykonaj następujące polecenia, posługując się wybranym językiem programowania:

a) Utwórz funkcję obliczającą długość odcinka na bazie podanych współrzędnych.  

B) Utwórz funkcję określającą, czy można zbudować trójkąt o obliczonych długościach boków.

c) Utwórz funkcję określającą typ tego trójkąta (równoboczny, równoramienny, różnoboczny).

d) Utwórz funkcję pozwalającą obliczyć pole dowolnego trójkąta.

e) Napisz program, który wczyta dane z pliku trojkaty.txt i, wykorzystując napisane wcześniej funkcje, obliczy długości boków, sprawdzi możliwość zbudowania trójkąta  

o takich długościach boków, określi rodzaj każdego trójkąta oraz obliczy jego pole, a wyniki tych obliczeń wyprowadzi na ekranie oraz zapisze do pliku rezultaty.txt.

Przykład zapisu do pliku:

równoboczny Pole=16

nie można zbudować trójkąta

różnoboczny Pole=26,25

równoramienny Pole=30.56

Pamiętaj, że ocenie podlega również styl programowania (odpowiednie nazwy zmiennych, stosowanie komentarzy oraz wcięć w zapisie kodu).

Do oceny oddajesz plik ............................... zawierający kompletny program (z procedurami i funkcjami) napisanymi w wybranym przez Ciebie języku programowania oraz plik rezultaty.txt

To jedno z zadań i właściwie jedyne jeśli chodzi o napisanie programu na próbnej maturze :D myślicie, że są szanse, aby napisać program o takim poziomie trudności zaczynając naukę pół roku przed maturą ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Te programy sa wzglednie proste - teraz z marszu ci kodu nie wymysle (a juz na pewno nie w C++ - predzej w Pascal/Delphi)

 

2. Po co ksiazki? Piszac program i tak bedziesz siedzial przed wlaczonym kompem, wiec moze ksiazki/kursy znalezione w necie by wystarczyly. Poszukaj szczegolnie w materialach, ktore udostepniaja uczniowe uczelni wyzszych (czyli studenci) - na ich zajeciach czesc programow pisana jest wlasnie na tej zasadzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mimo to prosiłbym o książki :) z komputerem nie siądę na fotelu i nie wgryzę siew szczeguły :)

1276015[/snapback]

 

Anna Struzinska Wlaczak

Krzysztof Walczak

Nauka programowania dla poczatkujacych C++

wydawnictwo W&W

Cena (2004) - 30.50,-

 

POLECAM :}

 

jest tez druga czesc..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostanio dorwałem książkę pod tytułem "Szkoła programowania. Język C++". Jej autorem jest Stephen Prata. Książka o tyle mi się podoba bo grupuje bliskie sobie zagadnienia w łatwo zrozumiałe częsci. Np jeśli jest rozdział o danych to pokazane jest jak typów używać a przy okazji pobierać a także daje kilka ciekawych porad i wskazówek. Moim zdanim godna polecenia.

.. no i oczywiscie Grębosz :) tego faceta (a właściwie jego książki) zna większość ludzi zajmujących się programowaniem w c++ ... to się nazywa popularnośc nie ? :D

zpomniałbym ... oczywiście nie śmiertelny "żółty" Zalewski .... to może dla ludzi którzy już trochę kumają ale jest to jak dla mnie pozycja której nie może zabraknąć. do dzisiaj korzystam z niej dosyć często gdy chcę sobie przyponnieć jakiś szczegół.

Edytowane przez mathias79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez jestem za symfonia :], najlepiej zrob jak proponuje autor, najpierw przeczytaj na sucho - jak w czyms sie gubisz pomin, potem drugie czytanie juz z kompilatorem probuj przykladow, znowu pomijajac to przy czym sie zgubiles (bedzie tego mniej), po 4 lub 5 czytaniu cala ksiazka bedzie zrozumiala o ile sie nie obijales :]. sama ksiazke (3 tomy) mozna przeczytac w 3 dni - robiac przykaldy to juz dluzej - zaley od ciebie, pol roku to ie jest za wielele, ale te programy maturalne nie sa duze wiec nie bedziesz miel problemow ;) (o ile faktycznie sie przylozysz)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej a kursy w necie też mogą być ? Ja korzystam z http://www.3miasto.net/~chq/- nie wiem czy to dobry początek? Doradźcie.

Od czego trzeba zacząć w programowaniu? Od tych wszystkich ble...ble...ble... czy od zrobienia od razu programu z pomocą gazety albo jakiś tutoriali?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Symfonia C++ J. Grębosz

Naprawdę nie ma nic lepszego gdy to połkniesz to możesz się bawić w programy z gazet, kursy z internetu choć to ci nic nie da bo wszystko będziesz już wiedział z książki Grębosza jeśli naprawdę się do niej przyłożysz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Symfonia C++ J. Grębosz

[...] wszystko będziesz już wiedział z książki Grębosza jeśli naprawdę się do niej przyłożysz [...]

1281274[/snapback]

To ciekawe po co Grebosz wydal kolejna serie ksiazeczek o tytule Pasja C++ ?

Symfonia jest ewidentnie ksiazka dla poczatkujacych, Pasja jest jej rozszerzeniem, ale obie razem nadal nie pokrywaja calego tematu. Z tego co pamietam nie ma tu nawet wspomnienia o przestrzeniach nazw. Wiec nie zdziw sie, ze po lekturze samej Symfonii nie bedziesz wiedzial wszystkiego ...

 

Jedyna ksiazka, ktora obejmuje wszystkie aspekty c++ -"Jezyk C++" Bjarne Stroustrup'a.

Zupenie inna bajka jest to, ze napisana jest znacznie trudniejszym jezykiem niz ksiazeczki Grebosza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imo ksiazka Grebosza jest do bani :/

 

Koles pisze straaasznie rozlazle. Okropnie przynudza i w ogole troche za dluga ta ksiazka jak na przekazywane przez niego informacje.

1281503[/snapback]

Moze to dlatego ze chce przekazac to w miare lopatologicznie?

 

A zupelnie inna bajka ze Grebosz jest z tego co pamietam zawodowym fizykiem, a nie informatykiem ... I przekazuje to tak jak sie nauczyl.

W razie watpliwosci mozna zobaczyc jego publikacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taki malutki szczegol, ze wiekszosc skokow w dziedzinie softu zrobili wlasnie fizycy, a dopiero z nich wyodrebnili sie informatycy :D, Grębosz jest z zawodu fizykiem, ale pracuje jako programista juz od lat. Wiedze przekazuje lopatologicznie, przez co ksiazka jest znacznie strawniejsza od "język C++" by "trup" ;) pozatym przekazywana tam wiedza jest calkiem obszerna, wiec nie ma sie czego czepiac ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...] Wiedze przekazuje lopatologicznie, przez co ksiazka jest znacznie strawniejsza od "język C++" by "trup" ;) pozatym przekazywana tam wiedza jest calkiem obszerna, wiec nie ma sie czego czepiac ;) [...]

1281759[/snapback]

Nie przecze ze jest latwostrawniejszy tylko ze ma istotne braki. (Sprobuj po lekturze Symfoni podejsc do jakiejs pozycji dotyczacej jezykow w ujeciu komponentowym, to sie przekonasz o co mi chodzi)

Co do Bjorne S. to szczerze mowiac jest to poziom niezbednika do uzupelniania luk w wizji C++.

A akurat wole miec kilka formalizmow wiecej na starcie - ale zrozumiec bardziej doglebnie jezyk, niz bujac sie po n poziomach wtajemniczenia przechodzac co pozycje literatury na wyzszy.

 

A co co obszernosci nurzy mnie czytanie tego samego po kilka razy w tekscie. Ale to pewnie tylko moje zdanie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też polecam symfonię. A zresztą, jeśli to zupełne początki, to jakiekolwiek źródło "coś" Ci da, jedne źródła są lepsze, inne gorsze. Ale nauka programowania i tak wymaga "przetrawienia" zdobytej wiedzy i eksperymentowania, niezależnie od tego, co czytasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...