Skocz do zawartości
ziomallz

Wymiana Płyty Głównej I Proceora A System Winxp?

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym wymienić płytę główną i procesor w moim koputerze. Teraz mam ECS K7S5A + Athlon XP 1600+. Myślę o kupnie Gigabyte 7N400Pro2 NForce 2 Ultra400 i Athlon XP 2600+ - 3000+ lub Gigabyte GA-K8NSNXP NForce3 i Athlon 64 2800+ - 3000+. Problem w tym, że podobno po wymianie podzespołów, Windows może nie wystartować :sad: i potrzebna będzie reinstalacja systemu. Czy jest jakiś sposób, żeby to obejść :? Cały czas pracuję na komputerze i nie mogę sobie pozwolić na dłuższy przetój. Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zmienisz płytę główna na inną to na 99,99 % windows nie wstanie.

Tak jest w przypadku 2000 , Xp oraz nowszych.

Stare 98 i Me oraz starsze normalnie by się uruchomiły, a

dla tych taka zmiana to niczym szok termiczny ...

 

Po prostu w systemie masz zapisane dane płyty a jak się nie bedą zgadzac to nie wstaje ostatnio to samo przeabiałem i nic nie pomogło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem niedawno przesiadke , i niestety po zmianie płyty głównej winxp nie wstawał wogóle, a 98se uruchamial sie tylko w trybie awaryjnym.

ale niektórym po zmianie płyty wszystko smiga, bądź komp zaczyna lekko przymulać.

IMHO to loteria , ale licz sie z formatem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdy już przeinstaluję Windows i skopiuję do systemu cały rejestr sprzed reintalacji, to czy będą się uruchamiać programy, które mam zainstalowane na innej partycji tego samego dysku? Sama instalacja Windows XP to godzinka. Gorzej z konfiguracją i instalacją wzystkich programów, których używam. To już może potrwać ze dwa dni. :-|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym wymienić płytę główną i procesor w moim koputerze. Teraz mam ECS K7S5A + Athlon XP 1600+. Myślę o kupnie Gigabyte 7N400Pro2 NForce 2 Ultra400 i Athlon XP 2600+ - 3000+ lub Gigabyte GA-K8NSNXP NForce3 i Athlon 64 2800+ - 3000+. Problem w tym, że podobno po wymianie podzespołów, Windows może nie wystartować  :sad:  i potrzebna będzie reinstalacja systemu. Czy jest jakiś sposób, żeby to obejść  :?  Cały czas pracuję na komputerze i nie mogę sobie pozwolić na dłuższy przetój. Z góry dziękuję za pomoc.

1223671[/snapback]

spróbuj zrobić tak

 

przed przesiadką wejdź do trybu awaryjnego i odinstaluj wszystkie sterowniki (IDE, VGA, itd)

 

potem spóbuj taki dysk podłączyć do nowej płyty - jest szansa, że system wstanie.

 

Ja wymieniałem K7s6a na L7S7a2 (a to zupełnie dwie różne płyty) i zmieniłem kartę graficzną - i o dziwo wstał (tym moim sposobem). Potem 2-3 miechach jak znalazłem więcej czasu przeinstalowałem system... jakkolwiek przez 3 miesiące chodził OK.

 

Wcześniej zrób backup !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inne pytanie: czy dostepna w instalatorze opcja "napraw istniejaca instalacje Windows XP" cos da?

Czy tez trzeba jednak cala Winde od nowa? :(

1226330[/snapback]

Mi pomogla, wczoraj po przesiadce na abita nf7-s xp nie chciał wstać, użyłem tej opcji i wszystko jest Ok!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

Ja wymieniałem K7s6a na L7S7a2 (a to zupełnie dwie różne płyty) i zmieniłem kartę graficzną - i o dziwo wstał (tym moim sposobem). Potem 2-3 miechach jak znalazłem więcej czasu przeinstalowałem system... jakkolwiek przez 3 miesiące chodził OK.

(...)

Znowu nie tak zupełnie inna, obie są na sisie więć "przesiadka" jest łatwiejsza. Największe problemy mogą pojawić się w przypadku zmiany chipsetu (np. via <-> sis <-> nf2).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w czym tu problem. Windows nie wstanie ale przecierz możesz go naprawić i bedziesz miał wszytko bez koniecznosci formata. Ja tak zrobiłem i wszytko działało ok.

Edytowane przez Neonix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcami. Można spróbować "naprawy" windowsa i powinno się udać bez większych problemów oraz dobrym pomyslem jest samo zapisanie rejestru. Problem caly polega na tym, że zmieniają się informacje o mostkach (przy zmianie płyty) i to główna (czyt. [ciach!]***a) przyczyna tego, że winda nie chce sie uruchomić.

 

Wypowiedziałem się na podstawie własnych doświadczeń chociaż u niektórych osoób przy zmianie płyty głównej może być bez wiekszych problemów (np ten sam producent płyty głownej i podobny model).

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jejqu jejqu. A mnie sie udalo juz x razy. Moj system bez zadnych napraw, grzebania dziala na platformach: Intel, VIA i nForce. Nie dalej jak wczoraj przerobilem go na ten ostatni - zmiana z VIA K8T800P na nF3U i dziala. Normalnie jakis cudotworca jestem :P

Nie wspomne tez o systemie testowym w pracy (prawda rapra :)), ktory zna wiecej plyt gownych niz jest palcow na rekach moich wszystkich znajomych (od Inteli przez VIA, nVidie na SiSku konczac)-ot przepinasz i juz :P. Trzeba sie znac i myslec, a nie lamentowac i pisac brednie ze nie bedzie dzialac.

Edytowane przez Lancer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym wymienić płytę główną i procesor w moim koputerze. Teraz mam ECS K7S5A + Athlon XP 1600+. Myślę o kupnie Gigabyte 7N400Pro2 NForce 2 Ultra400 i Athlon XP 2600+ - 3000+ lub Gigabyte GA-K8NSNXP NForce3 i Athlon 64 2800+ - 3000+. Problem w tym, że podobno po wymianie podzespołów, Windows może nie wystartować  :sad:  i potrzebna będzie reinstalacja systemu. Czy jest jakiś sposób, żeby to obejść  :?  Cały czas pracuję na komputerze i nie mogę sobie pozwolić na dłuższy przetój. Z góry dziękuję za pomoc.

1223671[/snapback]

 

Wstanie czy niewstanie winda to jest mało istotne, żeby danych nie stracić.

Tyle ile komputerów tyle zdań.

 

Jak masz dwa dyski lub dwie partycje na jednym HDD to sprawa jest załatwiona.

Po męczysz się w instalacji windowsa i innych programików ale dasz rade. :) :) :) :) :) :) :)

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lancer .. OK .. moze u Ciebie ale zwroc uwage ze wiele osob ma takie same problemy ze po zmianie mobo winda siada. Niektorzy sa laikami albo maja zbyt mala wiedze. Dla wielu forumowiczow kazda (rozsadna) odpowiedz ma znaczenie. Moze u niego bedzie tak ze winda nie wstanie.

 

Nie mowie ze nie masz racji - bo ja masz - ale w wielu wypadkach winda nie wstaje. Zalezy od wiedzy i od doswiadczenia"trzeba sie znac i myslec" - jak sam powiedziales. Jezli kiedys popelniales bledy to na pewno starasz sie tych bledow niepowtorzyc i wiesz juz jak sie uporac z wieloma problemami - co sobie, Tobie i wszystkim zycze.

 

Pozdrawiam Cie Lancer :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszytkie odpowiedzi. :-P Mam jeszcze jedno pytanie. Załóżmy, że "winda" nie wstanie po zmianie płyty i procka. Jak mam wtedy przeprowadzić naprawę systemu? Czy "winda" wstanie w trybie awaryjnym i w nim trzeba to zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszytkie odpowiedzi.  :-P  Mam jeszcze jedno pytanie. Załóżmy, że "winda" nie wstanie po zmianie płyty i procka. Jak mam wtedy przeprowadzić naprawę systemu? Czy "winda" wstanie w trybie awaryjnym i w nim trzeba to zrobić?

1229021[/snapback]

ja jesli wymieniam mobo i nie planuje reinstali osa najpierw wydoopiam driverki od chipsetu potem wyjmuje stara plyte wrzucam nowa uruchamiam kompa i dalej co robic wiadomo ;]]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lagier: co rozumiesz pod nazwa "driverki od chipsetu"?

W menedzerze urzadzen nie ma plyty glownej jako takiej, a (u mnie przynajmniej) w dodaj/usun programy sterow od mobo niet...

1229066[/snapback]

jak nie jak tak

BTW na jakich sterach lecisz ??? a moze po instalacji systemu nic takowego nie wrzucales ?? jesli mialbys intela moglbys nie miec ale via/nvidia zawsze ma opcje unistalu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem niedawno przesiadke , i niestety po zmianie płyty głównej winxp nie wstawał wogóle, a 98se uruchamial sie tylko w trybie awaryjnym.

ale niektórym po zmianie płyty wszystko smiga, bądź komp zaczyna lekko przymulać.

IMHO to loteria , ale licz sie z formatem

1223766[/snapback]

Nie ma takiej koniecznosci...

 

A gdy już przeinstaluję Windows i skopiuję do systemu cały rejestr sprzed reintalacji, to czy będą się uruchamiać programy, które mam zainstalowane na innej partycji tego samego dysku? Sama instalacja Windows XP to godzinka. Gorzej z konfiguracją i instalacją wzystkich programów, których używam. To już może potrwać ze dwa dni. :-|

1226328[/snapback]

Nie ma takiej koniecznosci... Wystarczy, ze nainstalujesz winde na istniejaca...

 

 

A ja mam inne pytanie: czy dostepna w instalatorze opcja "napraw istniejaca instalacje Windows XP" cos da?

Czy tez trzeba jednak cala Winde od nowa? :(

1226330[/snapback]

...za pomoca tej opcji... Badz z jej pominieciem, to juz kwestia checi wspolpracy instalatora...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chech - ja zapomniałem o jednej ważnej rzeczy. Jest program sysprep do windowsa XP (jest też wersja do windowsa 2000, która nie działa z XP). Jak masz działającą windę - to zaznaczasz jedną opcję (która odpowiada za wykrycie ponowne sterowników - w tej chwili dokładnie nie pamiętam która to jest, bo dawno nie używałem). Przełączasz dysk na drugą płytę główną - i komputer zaczyna od wykrywania urządzeń, ustawień sieciowych, ba - nawet czase każe wpisać numer seryjny. Ale skutek jest taki, że system się uruchomi poprawnie rządzając sterowników do nowych urządzeń, a wszystkie programy bedą nadawały się do użytku (można zrobić backup - lub po prostu przenieść w inne miejsce - Moje dokumenty)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...