Skocz do zawartości
miron.post

Chipset Asus A8n Sli

Rekomendowane odpowiedzi

już kilka razy było pisane ile wynosi tylko trzeba czytać odpowiednie tematy na forum :)

- jest cały temat o seri płyt asus A8N i w nim podawane było

nawet sprawdzano profesionalnym sprzętem - termometr laserowy

~52st

 

u mnie na zwykłym czujniku revolteka na bateryjke pokazuje ~50

więc mniejwięcej taka jest temp chipa

Edytowane przez Naits

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze niektorzy skrecaja obroty tego wyjca i maja cisze.Ja tez tak zrobiłem Fan matem-skrecilem go na 3000rpm i mam cisze i takie same temp na kompie nie podkreconym. tylko boje sie troszke o temp po podkreceniu kompa.Czy ktos ma tak skreconego tego wyjca na podkreconym kompie?Mozecie sie podzielic tym jakie macie temperatury teraz po zmniejszeniu obrotow wyjca???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze niektorzy skrecaja obroty tego wyjca i maja cisze.Ja tez tak zrobiłem Fan matem-skrecilem go na 3000rpm i mam cisze i takie same temp na kompie nie podkreconym. tylko boje sie troszke o temp po podkreceniu kompa.Czy ktos ma tak skreconego tego wyjca na podkreconym kompie?Mozecie sie podzielic tym jakie macie temperatury teraz po zmniejszeniu obrotow wyjca???

Nie ma zadnych problemow przy podkrecaniu. Osobiscie tak zrobilem i nic sie nie dzialo. Komp sie podkrecal stabilnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukuje temrometra do komputera.Cos czym bede mogl zmierzyc temp. chipsetu,GPU itp.Znalazłem cos takiego http://www.cooling.pl/product_info.php?cPa...roducts_id=1093 ale jest zbyt drogie.Cos do 30zł.Macie jakies pomysły??

Znalazlem na Allegro TEGO typutermometry cyfrowe ale one sa do mierzenia temp. wew/zew pomieszczen(nie wiem czy sie nadaja) i maja dosc grube koncowki.Moze da sie je jakos przerobic?Np. zamontowac jakis miedziany drucik czy cuś??

 

 

Taki jest wypasiony bo jest z sonda ale znowu drogi strasznie

Edytowane przez JejoX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten revolteka za 55zl jest na 2 pomiary dlatego dość drogi,

są też revolteki albo Hi Pro na 1 pomiar one są tańsze 30-40zł

poszukaj w sklepie 4max tam powinni mieć

termometry dedykowane specjalnie do komputera mają już cienkie końcowki

przystosowane żeby wsadzić ją pod radiatory

 

PS. Poszukaj tego Hi Pro - on jest w zatoke CD, łatwiejszy dostep bo z tymi revolteka zawsze

do sprawdzenia pomiaru musisz otworzyć obudowe a tu masz na obudowie odczyt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ten Hi Pro jest ok.Moze dorwe go gdzies w miescie to zaoszczedze na przesyłce,Dzieki Naits.

 

A qrcze nie da sie tego samemu zrobic???Czujnik temperatury w połączeniu z jakims małym panelikiem lcd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie temp. pokazywana w speedfanie max. doszla do 42 st. w stresie. Normalnie jest 36-38. Wiec widac ze duzych wachan nie ma. Pytanie czy ta sama zaleznosc bedzie mierzac bezposrednio termometrem chipset?

Jak bedziesz mial termometr podziel sie wynikami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

ja juz jakis czas temu zmienilem ten wyjacy wentyl na niebieskiego zalmana.

bez dodatkowego wentyla na obudowie radiator ma 72-76oC (mierzone sonda miernika elektronicznego)

czy to jest za wysoka temp dla tego chipsetu czy spokojnie moze tak pracowac i nie musze wlaczac tego wentylatora na obudowie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chipset nf4 moze wytrzymywac temperatury do 90 stopni więc, troche Ci jeszcze zostało ale mimo to bym wsawił jakis wentyl chociasz na 5v do dmuchania na niego.

 

Troche przewiewu w budzie nie zaszkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj otrzymałem paczke z niebieskim zalmanem.

 

Zainstalowałem go, co zajeło mi dużo czasu (ustawianie tych nóżek ;]) no i musze przyznac ze jestem zadowolony. Dmucha na niego arctic pro TC na obrotach do 1200. Nic nie słuchac i po 1 h w prime tylko spód radiatorka był troche ciepły.

 

PS. Zmodowałem też troszke mojego freezera, zmieniłem ten wiatraczek na arctica pro2l z ręczną kontrola obrotów, i teraz mozge powiedzec że mój komp jest dosc cichy. ;] ;]

 

Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie.

W tej chwili mam wyjca skreconego fan matem na 3000rpm i jest cichy a temp wogole sie nie zmienily.Ale chce go podpiac pod 5v zeby fan mate wykorzystac do regulowania obrotow Freezera ktory jest w tej chwili podpiety pod 5V.Czy jesli podepne wyjca pod 5V to czy da to wystarczajaco wysokie obroty zeby schlodzic NB??Moze ktos sie orientuje jakie ma obroty wyjec puszczony na 5V??Mozna to jakos obliczyc matematycznie?Moge go tez puscic na 7V ale wtedy pewnie zlapie glosne 5000rpm-tak mi sie przynajniej wydaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura w tabelce MB t nie jest temperatura chipsetu!!

Najlepiej kup arctica pro2 L, zdejmij wiatrak z freezera, wsadź tam tego arctica. Na chipset kup "niebieskiego zalmana" powiej na niego wiatraczkem 80x80 puszczonym na 5V i bedziesz miał naprawde cicho i regulacjie obrotów na freezerze...

 

Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@HUD Dzieki za odpowiedz.Wiem ze MB nie oznacza temperatury chipsetu ale jesli wczeniej na tym czujniku mialem 30 C przy prawie 6000rpm a teraz zmniejszylem obroty do 3500rpm i dalej mam 30C na tym czujniku to chyba temp chipsetu tez sie nie zmienila.

 

Co do Zalmana to raczej nie moge go zalozyc bo bede mial na grafie Accelero a to skutecznie mi w tym przeszkodzi-chyba ze zdecyduje sie na Zalmana Vf700.

 

A czy ten Arctic to nie jest czasem 80mm??Jesli tak to przeciez to jest malukane.Wolabym juz zrobic taki mod chyba z Fanderem92mm.Zastanawialem sie nad tym bo w sumie mialbym plynna regulacje obrotow ale jakos nie jestem przekonany.

 

strasznie mamy maly wybor jesli chodzi o chlodzenie chipsetu nForce4.Na zachodnioch serwisach i sklepach jest mnogosc roznych borgow i innych pasywnych rozwiazan na nForce4 a u nas tylko zalman za 20zeta,pentagram stworzony na nie wiadomo jaka platforme i inne wyjce za 20zl.Pozniej to juz mCube za prawie 300zeta.Dlaczego tak jest???

 

:icon_exclaim: Moje pytanie dalej aktualne.Ile moze miec rpm wyjec puszczony na 5V i czy to bezpieczne dla niego?????

 

:icon_exclaim: Da sie na tym MoBo zmniejszyc obroty Freezera speedfanem??

Edytowane przez JejoX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako ze mam pytanie na inny temat niz moj post wyzej pisze post pod postem zeby burdelu nie było w moich pytaniach.Swoja droga cos widze ze forum opustoszało a przynajmniej temat o chłodzeniu.Ale koniec moralniakow bo mam pytanko:

 

Mam mały problem z odczytem tem w speedfanie.Troche sie gubie w tym co jest czym.

 

Temp1 32C-to jest temp procka na 100% bo najszybciej rosniej i najszybciej spada

 

Temp2 29C-to jest temp czujnika gdzies koło chipsetu(to samo pokazuje Everest)

 

Temp3 22C-to nie wiem co to jest za temp i co to za czujnik(chyba temp w budzie???)

 

Temp1 40C- a ten czujnik właśnie ta niewiadoma bo zawsze wskazuje 40C i sie nie zmienia

 

HD0-wiadomo

 

Mosfety???Jest tam czujnik????

Edytowane przez JejoX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

U mnie pasowało by Temp3 jako temperatura wnętrza obudowy, miernik Revolteka pokazał podobnie. Ale to co sie dzieje u ciebie bo pokazuje tam 22st chyba obala tą teorie, bo bardzo niska więc musiałbyś mieć ładny przewiew budy to dlaczego procesor masz tak rozpalony? coś tu sie nie zgadza, chyba że masz kręconego kompa? bo ja sprawdzam na default z włączonym Cool&Quiet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

U mnie pasowało by Temp3 jako temperatura wnętrza obudowy, miernik Revolteka pokazał podobnie. Ale to co sie dzieje u ciebie bo pokazuje tam 22st chyba obala tą teorie, bo bardzo niska więc musiałbyś mieć ładny przewiew budy to dlaczego procesor masz tak rozpalony? coś tu sie nie zgadza, chyba że masz kręconego kompa? bo ja sprawdzam na default z włączonym Cool&Quiet

 

Ooo....widze ze tez masz ostatnia pozycje w speedfanie jako Temp 1 i 40C-co to jest za temperatura????

 

Za przewiew w budzie odpowiada Fander 120mm z przodu wtłaczającyi 92mm wyciagajacy-tyle.Rożnica moze byc taka ze ja mam w zasadzie zimno w pokoju.Temp w granicach 20C.Temp mierzyłeś zaraz po starcie kompa czy go podgrzałes troszke i poczekałes na IDLE?Bo jak zaraz ze startu systemu to ja tez takie temp procesora mam.

 

A procek właśnie nie wiem dlaczego jest taki rozpalony-dziwi mnie to troche jak spogladam ze Ty masz 27C-ale czym go chłodzisz?.Ja mam Freezera puszczonego na 5V i ma prawdopodobnie mniej jak 800rpm-moze dlatego a moze za duzo pasty bo jak dociskałem Freezera to troche wypływało z pod stopki(system ziarenka na śroku tylko ze ja dałem dośc pokaźne ziarenko).Na boxowym juz mialem mniejsza temp.Bede musaił zrezygnowac z 5V i włączyć Q&Q albo Fanmatem na 1600rpm skrecic.Komp jest na default.

Edytowane przez JejoX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo....widze ze tez masz ostatnia pozycje w speedfanie jako Temp 1 i 40C-co to jest za temperatura????

 

Za przewiew w budzie odpowiada Fander 120mm z przodu wtłaczającyi 92mm wyciagajacy-tyle.Rożnica moze byc taka ze ja mam w zasadzie zimno w pokoju.Temp w granicach 20C.Temp mierzyłeś zaraz po starcie kompa czy go podgrzałes troszke i poczekałes na IDLE?Bo jak zaraz ze startu systemu to ja tez takie temp procesora mam.

 

A procek właśnie nie wiem dlaczego jest taki rozpalony-dziwi mnie to troche jak spogladam ze Ty masz 27C-ale czym go chłodzisz?.Ja mam Freezera puszczonego na 5V i ma prawdopodobnie mniej jak 800rpm-moze dlatego a moze za duzo pasty bo jak dociskałem Freezera to troche wypływało z pod stopki(system ziarenka na śroku tylko ze ja dałem dośc pokaźne ziarenko).Na boxowym juz mialem mniejsza temp.Bede musaił zrezygnowac z 5V i włączyć Q&Q albo Fanmatem na 1600rpm skrecic.Komp jest na default.

nie cytuj obrazkow bo tez ci wlepia ostrzezenie :P ktoś w tym temacie mi dał :)

nie mam pojecia co to ta Temp1 wynosząca 40C ale wygląda że tak już ma A8N-E, nie tylko u ciebie

u mnie za przewiew też fander 120 na wyciągu (low) i 80mm Arctica nawiew i nic więcej... no ten z zasilacza

komputer po całych dniach chodzi, nie jest to nic że świeżo odpalony i podaje wyniki

teraz te wyniki podawane są w temp. pokojowej 24st dość chłodnawo

w dzień i w słońcu pokojowa była 26st - było 30st na cpu

mam też freezera pro, tyle że z fanderem 92mm, skręcony na 1000obr

 

PS. Bez Cool&Quiet te 2st można dodać bo tyle sie to zmienia

Edytowane przez Naits

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche tutaj OT-ujemy ale jesli zczelismy to skonczmy z tymi temperaturami.Wiec mozna powiedziec ze jest pewna regularność.Masz w pokoju 24 to w budzie 27.Ja mam w pokoju 19C to mam 22C.Średnio temperatura o 3C wyższa względem temperatury pokojowej :wink: Łatwo to mozesz sprawidzić.....obniż temperature w pokoju do 19C i sprawdz ile bedzie w budzie.

 

Teraz pytanie zwiazane z tematem.Co masz na chipsecie?Wyjca czy wsadziłeś tam coś dobrego?Ja skręciłem go na 3000rpm i jest cichutki ale temp wzrosła o jakieś 3C na czujniku.Nie moge nigdzie dorwać termometru cyfrowego tak do 40zł z sonda termiczna ktora mozna wsunac pod radiator.Ten Hi pro byłby spoko tylko ze jakos ten biały kolor mnie nie przekonuje i jak bym cos chcial wsadzac w zatoke to raczej cos wypasionego z 3-4 czujnikami.Moze go kupie->>pomieże-->>sprzedam :wink:A za pare miesiecy pewno znowu bede musial kupic :wink:

Edytowane przez JejoX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pasywny zalman - ten niebieski, blisko niego jest ten 80mm dmuchajacy do srodka bo nietypową bude mam, chieftec LBX z przegroda na dyski twarde wiec nie da sie zamontowac do niej wentyla na przedzie jak w wiekszosci obudow bo ta przegroda przeszkadza, dopiero za nia moglem umiescic wentyl, przykleiłem go do spodu obudowy na taśme dwustronną z pianką aby nie wył i jest dobrze, przy okazji troche owiewa radiator że nie jest taki gorący

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kontynując temat OT :P u mnie na deluxie tez jest non stop ta ostatnia temperatura = 40*C, nie mam zielonego pojecia co to jest. Temp1 to CPU, Temp2 to MB, Temp3 to mosfety - to są moje wnioski, patrzac jak temperatura zmienia sie w czasie obciazenia.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie na plycie msi neo4-f chlodzenie chipsetu wyglada tak: LINK

wentylator 92mm na razie jakis stary, podlaczony pod 5V ale jest cichy i wieje nawet niezle, jak zrobie panel do regulacji (udostepnie schemat do samodzielnego wykonania) to wtedy wstawie nowego

to rozwiazanie jest o tyle dobre ze chlodzi chipset (wydajnie, radiator jest chlodny) a jednoczesnie grafike, jak widac na zdjeciu grafika ma na gornym radiatorze glacialtecha 80mm ustawionego na 1100rpm (wzglednie nieslyszalny), ale nadmuch na dolna czesc radiatora, pamieci jak i sama rurke sprawilo ze grafike moge podkrecic o kolejne 10MHz na rdzeniu i pamieciach, zobaczymy jak bedzie gdy zaloze glaciala 92mm oraz dokleje radiatory na pamieci na grafice

Edytowane przez cmsydney

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kontynując temat OT :P u mnie na deluxie tez jest non stop ta ostatnia temperatura = 40*C, nie mam zielonego pojecia co to jest. Temp1 to CPU, Temp2 to MB, Temp3 to mosfety - to są moje wnioski, patrzac jak temperatura zmienia sie w czasie obciazenia.

 

Pozdrawiam

 

Temp3 to moim zdaniem jest temperatra wewnatrz obudowy co potwierdził Naits swoim termometrem.Mosfety grzeja sie napewno bardziej jak te 22 czy nawet 27C.Nie ma sie co martwic mosfetami-maja duza tolerancje na temperature.A na naszych Asusach jest tam bardzo łany radiator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra dam wam dokładniej ze zdjęciami :)

 

najpierw rozmieszczenie czujników od termometru

(jeden w radiatorze na chipsecie, drugi obok aby zmierzyć ile jest w obudowie)

Dołączona grafika

 

 

teraz odczyty speed fana

Dołączona grafika

 

no i teraz to co pokazał termometr

Dołączona grafika

 

 

czy Temp3 to wnętrze obudowy hm... niby jest blisko wartości speed fana i termometru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temp3 to napewno nie wnętrze obudowy, już sprawdzone na bank :)

w stresie podniosło sie do 32st a odrazu po zakmnięciu Prime spadło do 27st

termometr w obudowie pokazuje 23.5st bo zamontowałem dodatkowy wiatrak w środku i nie drgnął

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale powiedz po co? niebieski zalman wystarczy, napewno w budzie masz nawiew z przodu więc wieje do środka i przy okazji owiewa ten radiator, to jeszcze mało według ciebie? chciałbyś go bardziej schłodzić? każdy dodatkowy wiatrak będzie ci dawał po uszach, nie ma sensu go dawać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale powiedz po co? niebieski zalman wystarczy, napewno w budzie masz nawiew z przodu więc wieje do środka i przy okazji owiewa ten radiator, to jeszcze mało według ciebie? chciałbyś go bardziej schłodzić? każdy dodatkowy wiatrak będzie ci dawał po uszach, nie ma sensu go dawać

 

Z tego co czytałem o sprawowaniu sie zalmana to jego wydajnosc nie rozni sie od wyjca-jest cichy ale ja mam fandera 120mm skreconego na przewaznie 900rpm wiec to za mało zeby schłodzić zalmana a jak miałbym dodawac specjalnie wiatrak chłodzacy zalmana to wole kupic cos z coolerem..Wyjca mam skreconego na 3000rpm i naprawde go nie słychac wiec jak dam cos tego typu co linka zapodałem to skrecone na 3000rpm pewni tez bedzie cichutkie a wydajniejsze od wyjca czy zalmana.Juz nawet TO jest lepsze od Zalmana moim zdaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam zalman ZM-NB47J nie wystarczy ... grzeje sie jak diabli

 

mialem go na A8N-Sli ... ktora czym predzej wymienilem na A8N-Sli Premium

a na A8N-E wymienilem go na SilentiumPC NB Booster

 

pasywne chlodzenie nForce4 jest tylko mozliwe przez rozwiazanie typu heatpipe ... np mCubed BORG nF4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...