Skocz do zawartości
poca

Elektrycznie Otwierany Bok Budy...

Rekomendowane odpowiedzi

Musze sie przyznac, ze mam w glowie od ok roku projekt budy, ktorego nie moge zrealizowac z braku czasu i kiedys kasy. Ubzduralo mi sie, ze musze miec w tej budzie klapke zaslaniajaca napedy i ta klapka musi sie zsuwac na dol za pomoca napedu. Wydumalem, ze najlepszym rozwiazaniem beda silniki krokowe. Napisalem silniki, a nie silnik dlatego, ze jeden ma odpowiadac za posuw w dol a drugi delikatnie wypychac klapke na zewnatrz. Dodatkowym problemem do rozwiazania jest calkowite ukrycie prowadnic, tzn prowadnice maja byc w klapce, a nie w obudowie. W teori ma byc prowadnica centralnie w pionowej osi klapki i jakis mechanizm opierajacy sie na zebatce zamocowanej na wale ktory bedzie rozwniez elementem utrzymujacym cale ustrojstwo.

I tu zaczynaja sie schody... moja swiadomosc elektroniczna konczy sie na w miare sprawnym poslugiwaniu sie lutownica. caly uklad sterujacy silnikami to dla mnie stanowczo za wysoki prog do przeskoczenia. Dodatkowo zakcialo mi sie by klapka zsuwala sie o kilka cm w dol w momencie otwierania sie cdromu. To akurat wydaje sie byc proste do zrealizowania bo wysterczy zadac silnikowi przesuniecie o iles tam krokow.

 

Macie jakies pomysly jak to zrealizowac od strony elektornicznej? Moze lepiej drugi silnik zastapic jakims sprzegilkiem ktore najpierw wysunie klapke na zewnatrz a potem w dol...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto jest za jakim sposobem otwierania boku ?? Mnie np. by interesowało albo otwieranie całego boku przesównie do tyłu, albo dolnej części do tyłu, a górnej obojętnie :D

 

Jeśli chodzi o mnie to bok ma wymiary około 60x40 :)

 

Zakładając oparcie mechanizmu na 2ch prowadnicach, tylnia musiała by być w boku i sunąć po elemencie w obudowie, a przednia w obudowie, żeby sunąło po niej jakies kółeczko czy cos takiego zamontowane na boku.w takim tez przpadku mechanizm musiałby byc zamontowany w tylniej części obudowy :/ co troche komplikuje niewielka ilość miejsca :)

 

Czekam na pomysły jak by się u was miał bok poruszać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja myślałęm podobnie jak sir Afeen

tyle że chciałem troche prościej, żeby klapka zsuwała sie zwyczajnie w dół, wredy ten dół budy byłby troche grybszy niż góra i klapka chowałaby się w środku, wtedy wystarczyłby jeden silniczek do przesuwania góra-dół i do tego dwa przyciski na froncie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym pozsedł w kierunku mechanicznego shitu do otwierania.. i wykorzystał (sprbował) rozebraną drukarke lub skaner... mają taki pasek perforowany który moze sie na coś nadać.. a i pzrekłądnie się znajdą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

włąśnie jestem po małęj sesji z cdromem..

dokłądnie pobawiłęm sie dwoma z trzech znajdujących się w nim silniczków.. i oto wnioski:

 

(patrzyłęm pod kontem otfierania maskowania cdromu a nie calego boku żeby nie było ) ;)

 

ten któy otwiera cdrom nie jest zły..

możnaby go wykorzystać do zastosowania średniowiecznie prostego mechanizmu czyli swego rodzaju windy.. niezbyt subtelne.. ale od biedy można.. a i mocy dużej wtedy nie potrzeba

 

drugi jest fajniejszy.. to ten który odpowiada za przesuwanie tacki z laserem.. jest to silniczek ślimakowy od razu z prowadnicą i mocowaniem.. więc wystarczy zamocować i działą.. a zasięg wychyłu jest akurat na tyle żeby zrobić szczelinę na cdrom =)

jak wprowadze w życei to zademonstruje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze by wykorzystac prowadnice od szuflad? mozna takie kupic o roznych dlugosciach. Jedno z kolek wyposarzyc w naped i ewentualnie pokryc guma dla lepszej przyczepnosci. Jakos ladnie zamontowac i powinno dzialac bez robienia skomplikowanych ukladow elektronicznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla bardziej bogatych i miejących obudowę "trochę" większych rozmiarów :P

przesuwane:

http://www.nice.pl/katalog/bramy_przesuwne.html

 

oraz skrzydłowe:

 

http://www.nice.pl/katalog/bramy_skrzydlowe.html

 

ps. oczywiście sterowane pilotem oraz kogucik gratis :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od małego boku obudowy doszlismy juz... gdzie?? ...do bram garazowych. Przecierz te zawiasy nie sa warte zamocowania do kompa. I CHYBA BOK BUDY NIEWAZY 600KG. 

 

                                                                    Pozdro Łasta

1303871[/snapback]

 

chyba nie wziełeś tego na poważnie :D

 

myślałem że może kogoś to naprowadzić na jakis pomysł, może gdzieś istnieją takie urządzenia np do bramek lub czegoś takiego małego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do hydrauliki to ojca moge zawolac :P (dr inz od hydrauliki w koparkach i innych takich smiesznych maszynach :P ) ale hydraulika za duzo zajmie trzeba by pompe(wirnikowa raczej nie da rady ;])

 

hmm wydajie mi sie ze njalepsze bedzie cos takiego:

silnik ktory obracal by nagwintowanym walem umieszczony w budzie, a w boku nakretka. silnik krecac walem nakrecal by albo odkrecal nakretke ktora przesuwajac sie przesowala by bok. trzeba tylko jakis zmyslny system chowania tego wymyslec

 

plusy

+ sila calosci przy malym silniku

+ precyzja (ale to sie tu nie liczy ;])

+ nie zbyt szybkie otwieranie (chyba nie chcerz zeby ci zucalo buda przy otwieraniu :P)

 

minusy

-halas (cichy gwizd to to raczej nie bedzie :P)

-trudny montarz walu do silnika (trzeba idealnie wycentrowac bo sie rozleci)

- problem z ukryciem calosci

 

mozesz zrobic pneumatyczne w geancie jest taki maly kompresor do opon na 12V za 25zl ;] do tego rozdzielacz silownik i juz tylko to bedzie kosztowac z 500zl przynajmniej :/

 

wiecie moze gdzie kupie takie "szyny" po ktorych kolko zebate jezdzi? http://www.bit-tech.net/images/article/153/1/aquabot2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myslalem o tym zeby bok otwieral sie pionowo do gory, cos jak drzwi do lamborgini ale nie do konca. Patent mniej wiecej taki ze 1szy silniczyk wysuwa caly bok kilka cm od budy a 2 przesuwa caly bok w pionie, na takich samych 'wichajstrach' uzywanych w bagaznikach. Trocje ciezkie do zrealizowania bo trzeba by zmienic system mocowania bocznego panelu i zrobic mechanizm ktory by to cudo zamykal.

 

BTW: rozebralem skaner, chyba sie pobawie tym silniczkiem :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arnie czy chodzilo Ci o cos takiego? To pogladowy szkic, chodzi o sama ide. Bo to naprawde proste i koszta stosunkowo male :) Obmyslilem nawet jak to wykonac - ladnie, estetycznie, schowane w budzie :wink: Z tym ze bok budy wysuwal by sie do tylu (jest to latwiejsze i bok przylegal by szczelnie. Z wysuwanie do przedu trzeba by troche bardziej przerobic bude...) Niestety aby bylo to zrobione porzadnie nie obedzie sie bez pomocy jakiegos majstra - frezarka+tokarka. Jak ktos chce to moge dokladnie opisac. Miast silniczka z cidika zastosowalbym silnik od wentylatory z chlodnicy (sa odpowiednio male - walec 70x60mm) podlaczany pod 5V coby to nie przeciazyl zasilacza (takie malenstwo potrzebuje nawet 20A pradu! przy 12V). Prowadnice nagwintowac z pretu ze stali ciagnionej o twardosci H40 fi10 pod gwint M8 (te gotowe nagwintowane sa do bani i uzycie ich moze wiazac sie z drobnym "biciem") Dwa lozyska + mocowania do nich. Dwie tuleje o dlugosci 40mm z gwintem pod prowadnice. Koszta male: silnik na szrocie 20zl, pret 50cm (jesli uda wam sie kupic mniej niz metr..) 8zl, jakies detale ze zlomu na mocowania lozysk i tuleje jakies 10zl, lozyska fi8 3,4zl szt (zalezy od ich jakosci), robocizna majstra 15, 20zl (lub kilka piw :wink :wink: ) Srub i duperelek nie licze bo to we wlasnym zakresie. Tuleje najlepiej by bylo przyspawac do boku aby zadne sruby nie wystawaly. Do tego dwa mikro switche jako krancowki sterujace silnikiem podlaczone do przekaznika badz odpowiedniego trazystora, przelacznik trojstanowy (badz inne wymyslne sterowanie). Nalezalo by jeszcze zastosowac jakis filtr bo taki silnik moze nam nawrzucac mnustwa nieporzadanych smieci + transformator aby odizolowac silnik od kompa na wypadek jakis. Wiec okolo 80zl mamy porzadny system coby slonia pociagnal :D

 

Zapomnialem wspomniac jeszcze o plaskowniku w ktrym bylby frez i pelnil by role szyny na ktorej spoczywal by bok. I jeszcze jedna uwaga. Aby bo wysunal sie do konca trzeba by wyciac dziure aby tuleja mogla przejsc te kilka centymetrow za bude. Mocowanie lozyksa wtedy tez musiala by byc za buda.

post-8367-1109630625_thumb.jpg

Edytowane przez WaWrzOL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no o cos takiego :] kiedys na tej zasadzie zrobilem reke robota. wzasadzie zaczolem bo na lokciu sie skonczylo :P troche bilo tylko bo nie moglem walu i silnika wycentrowac

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm ja jednak jestem za bokiem dzielonym na dwie czesci z jakims skomplikowanym wzorkiem posrodku tego rozlamania :)

 

Albo jeszcze inny pomysl, tak jak w autobusach, wpierw wypycha na zewnatrz, a potem przeciaga na bok; podobnei jak w przypadku konceptu z vanem.

 

PS: Moze macie jakis pomysl jak zrobic, zeby obudowa przy calkowitym zamknieciu na koncu zrobila takie 'pssss' jakby byla hermetycznie zamykana?

Myslalem, czy czasem nei dac jakiejsc cienkiej uszczelki ktora sciskaniu robuilaby takie 'pssss', ale takowej nei znalazlem

Edytowane przez ziupo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hydraulika odpada ze wzgledu na koszty i rozmiary. Silniki i silowniki elektryczne zostaja jedynie na placu boju... ziupo pamietaj ze scianka dzielona na dwa rowna sie pomnozeniu kosztow rowniez przez dwa :wink: Lecz walory estetyczne podnosza sie znacznie :) Mozna tez w dosc prosty sposob zrobic podnoszenie do gory...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam prosbe Jaro87 (i do wsyztskich wypowidajacych sie w tym topicu). Mozesz skrobnac jakis szkic? Kazdy mysli inaczej i inaczej dziala jego wyobraznia. Co dla jednych jest oczywiste dla innych moze byc nie zrozumiale. Gdy kazdy przedstawi swoj pomysl w takiej formie co na pewno pozwoli na wypracowanie optymalnego mechnizmu :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...pozwole sobie na chwilke zboczyc z tematu: Wawrzol, JA NAPRAWDE CHCIALEM KUPIC TWOJ KONTROLER WENTYLI :D co jest grane?

 

Wracajac do tematu, wydaje mi sie, ze tak jak powiedzial Pelzak, najlepszym rozwiazaniem bedzie wybebeszenie starej drukarki. Silnik, prowadnice, pasek zebaty itp w polaczeniu ze sterownikiem "wlasnej" roboty moze zdzialac cuda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy ktoś już o tym pomyślał, ale jeżeli chciałoby się zrobić rozsuwany bok góra-dół, albo taką zasuwaną klapkę na przedni panel możnaby wykorzystać system poruszający głowicami drukarek (kupić zepsutą, wykorzystać silniczki i szynę). W mojej starej HP 670C taki system wygląda dość solidnie i chyba nadałby się do zasuwanej klapki.

Trzeba by tylko wyczaić, jak tym sterować.

Pozdrawiam,

NoSF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cos takiego moze, silniczek 2 kierunkowy lub z "luzem", wlaczony by nawijal jakas linke, wylaczony by "puszczal" a klape zamykala by sprezyna-opor sprezyny spowalnial by silniczek( z malym elementem nawijajacym-mniejsza predkosc-wieksza moc), opor silniczka sprezyne. silnik zasilany z budy lub przez jakikolwiek 12v zasilacz(wzmacniacz od tv lub stara ladowarka od komorki) na kablu "pstryczek" ladnie zintegrowany LOL z buda i tyle.

Powodzenia w montarzu.

Ps. nie moge zamiescic obrazka wiec opisze doklaadniej.

klapa otwierana w bok - na zewnatrz, przy koncu klapy (3 cm od tylu) zamontowany zawias, na samym koncu linka do silniczka, u gory sprezyna. i tyle <_<

Edytowane przez BeerdMan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...