Skocz do zawartości
EsiuWWW

Śląska Autonomia

Rekomendowane odpowiedzi

Ja sie nie smieje i nie chcialem urazic nikogo, bylem po prostu ciekaw , i  ponawiam pytanie czy tak sie tam mowi na codzien , bo raczej nie bywam ( a moja rodzina z tamtych okolic tak nie moowi) czy tylko w czasie takich hmm jakby to powiedziec lekko nacjonalistycznych zebraniach.

1403621[/snapback]

Najprawdopodobniej dlatego iż jest przyjezdna, to też jest ciekawa sytuacja, gdyż przez 40 lat na Śląsk zwaliło się sporo ludzi, która z tą ziemią raczej się nie utożsamia, wydaj mi się (to nie tylko moje zdanie) iż w Polsce stworzył się nieco zły model patryjotyzmu, np każdy Niemiec spytany o tym kim jest mówi np jestem Brandemburczykim, a potm dopiero Niemcem, ponieważ Śląsk przez niemalże całe swe istnienie był Niemiecki (Czechy w owym czasie były kulturowo bliżej Niemiec niż Polski) to na Śląsku ta tożsamośc pozostała, i nie chodzi tu o jakiś separatyzm, teraz gdy Europa się jednoczy było by to głupotą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Esiu, ty mi tu z krajem Basków nie wyskakuj, ok? ;] Co do reszty przykładów to racja- w Hiszpani to się sprawdza ale u nich ma to głębokie tradycje (o wiele dłuższe niż u nas na Śląsku) i oni sobie innego rozwiązania nie wyobrażają (tak przynajmniej mówią znajomi Hiszpanie). No i najważniejsze- to co jest w Hiszpani to przecież nie pełna autonomia... a to różnica zasadnicza.

 

Wśród tych 60k byłem i ja. Ale był to wyraz mojej miłości do Śląska, nie chęci rewolucyjnych ;]

 

PS. Kończę powoli AE w K-ce, wydział ekonomia- międzynarodowe stosunki ekonomiczne. U nas profowie nie dyskutują na ten temat (może po cichu tak ale żadne publiczne pogawędki nie były organizowane AFAIR).

 

PPS. Ja żadnych wycieczek nie czyniłem. No chyba, że do tumakona ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm w hiszpani sie sprawdza autonomia panstawa baskow...hmm musialem cos przeoczyc przez te pare lat, bo ostatnio to tam sie nie kochali za bardzo ... pora poczytac temat glebiej chyba .... no i dalej zostaje ta kwestia : powiedziales ze jest ok 60 tys slazakow ktoorzy chcieli by jakiejs autonomi , otrzymuja ja i slask zostaje uznany za taki twor(tzn jakas autonmie) jak zatem podpisuja sie , placa podatki itp osoby ktoore tego nie chca a jest ich napewno wiecej bo na slasku zyje pewnie pare mln ludzi ??

Edytowane przez killua

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"zeby" - "trzeba być szczegoolnym palantem żeby;) tak tak kaleczyć ojczysty język" hmmm może chodzi o zęby ??

1403636[/snapback]

Byc moze prof. Miodek (rodowity Slazak zreszta) nie bylby zadowolony z tej figury retorycznej ale przynajmniej nie uzywam celowo blednej ortografii...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Esiu, ty mi tu z krajem Basków nie wyskakuj, ok? ;] Co do reszty przykładów to racja- w Hiszpani to się sprawdza ale u nich ma to głębokie tradycje (o wiele dłuższe niż u nas na Śląsku) i oni sobie innego rozwiązania nie wyobrażają (tak przynajmniej mówią znajomi Hiszpanie). No i najważniejsze- to co jest w Hiszpani to przecież nie pełna autonomia... a to różnica zasadnicza.

 

Wśród tych 60k byłem i ja. Ale był to wyraz mojej miłości do Śląska, nie chęci rewolucyjnych ;]

 

PS. Kończę powoli AE w K-ce, wydział ekonomia- międzynarodowe stosunki ekonomiczne. U nas profowie nie dyskutują na ten temat (może po cichu tak ale żadne publiczne pogawędki nie były organizowane AFAIR).

 

PPS. Ja żadnych wycieczek nie czyniłem. No chyba, że do tumakona ;]

1403640[/snapback]

A Belgia?? też takowych tradycji nie miała

Pnkt 7 nie był skierowany do ciebie, ale już powoli moge zaobserwować niespokojne ruchy, najgorsze jest to że przez niektórych nastolatków ten ciekawy temat zostanie zamknięty :(

Chmmm ja studiuje Politologie, niestety w uczelni prywatnej (oj cienki bolek ze mnie), ale wszystkich profesorów mam z UŚ z wydziału NS, i znaczna cześc opowiada się za tym rozwiązaniem

pozdro

 

Do killua a właśnie że się sprawdza, pomyśl co by tam się działo gdyby jej wogóle nie było, pozatym przy Alkaidzie ETA, to nie groźna formacja harcerska (oczwyiśc to joke)

Edytowane przez EsiuWWW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozostaje kwestia czy lepiej uzywac niecelowo tzn naprawde blednie czy bedac tego swiadomym , i czy naprawde nie ma sie o co do ludzi przyczepiac ze pisza ó przez oo to tak samo zrozumiala i wg mnie zupelnie nieszkodliwe ze nigdy nikomu nie zwracam uwagi bo i po co sa wazniejsze kwestie do dyskusji(choc kto wie moze to jest jednak wazne no ale anyway (nie moglem sie powstrzymac) nie tu) EoT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy tak sie tam mowi na codzien [...] czy tylko w czasie takich hmm jakby to powiedziec lekko nacjonalistycznych zebraniach

1. Przeważne osoby starsze mówią tak codziennie. Młodsze pokolenia używają gwary bardziej "wygładzonej", zmodyfikowanej albo mówią zwykłą polszczyzną ze specyficznym akcentem. U osób w wieku średnim bywa to różnie - rdzenni Ślązacy mówią po śląsku a ci, którzy osiedli tu stosunkowo niedawno z oczywistych względów nie. Dużo też zależy od środowiska, w którym się znajdujesz - wiadomo, że jeśli jesteś tam gdzie wszyscy używają zwykłej polszczyzny to nie będziesz mówił gwarą bo cię nikt nie będzie rozumiał.

 

2. Śląsk jest w chwili obecnej bardzo wymieszany - połowa ludności tu mieszkającej pochodzi z innych części Polski; tak więc w jednym miejscu natkniesz się na osoby mówiące tylko gwarą, w drugim "zaciągające", a w jeszcze innym gwary nie używa nikt. Nie ma już czegoś takiego jak "jednorodność ludu śląskiego".W chwili obecnej bardzo ciężko jest nawet znaleźć osobę o śląskich korzeniach sięgąjących 5 pokoleń wstecz.

 

3. Gwara jest żywym językiem i zawsze w formie tekstu wygląda sztucznie. Tak samo zresztą brzmi jak czyta to ktoś, kto z nią ma bardzo małą styczność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość artur.c

EsiuWWW -> chcialbym uslyszec twoje argumenty za??

 

moze za spokojnie jest w Polsce, nudno... jakos nie potrafie uwierzyc w twoje wypowiedzi, jakoby wykladowcy, badz co badz wyksztalceni ludzie byli za autonomia slaska, bo niby po co, w jakim celu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EsiuWWW -> chcialbym uslyszec twoje argumenty za??

 

moze za spokojnie jest w Polsce, nudno... jakos nie potrafie uwierzyc w twoje wypowiedzi, jakoby wykladowcy, badz co badz wyksztalceni ludzie byli za autonomia slaska, bo niby po co, w jakim celu?

1403669[/snapback]

 

Nie zmuszam cie żebyś mi wierzył sekty nie tworze, twoja spraw, ale jakbyś czytał ten temat to przeczytałbyś to co napisałem wyżej, że chodzi tylko o opinie, ne napisałem iż jest ot moje zdanie iż jestem za autonomią Ślaska, chodziło mi o dyskusje czysto hipotetyczną,

 

Pisłaem o tym wyżej nie mam zamiaru się powtażać, jak chcesz coś napisać to najpierw przeczytaj co zostało tu napisane wczesnie a potem dopiero pisz, a wykładowcą nie jestem :) tylko studentem, i nie należe do żadnej organizacji, parti, wieć po co miałbym tu nuby kłamać, ten temat nie jest po to by kogoś do czegoś przekonać, a dla mnie jako przyszłego politolga, ciekawe co ludzie myślą o danym problemie, zagadnieniu, ide spać

 

Mam nadzieje że jak wróce tu jutro to topic nie zostanie zamknięty przec jakichś nieodpowiedzilanych userów, a zapowiadał się że będzie to temat martwy, a tu cóz prawie dogonił topic o nowym papieży

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakos nie potrafie uwierzyc w twoje wypowiedzi, jakoby wykladowcy, badz co badz wyksztalceni ludzie byli za autonomia slaska, bo niby po co, w jakim celu?

1403669[/snapback]

Zalozmy hipotetycznie ze niektorzy wykladowcy moga byc slazakami, wyksztalceni ludzie maja pelna swiadomosc jak bylo kiedys, jak mogloby byc gdyby nie calkowita zaleznosc od rzadu centralnego ktory ma gdzies dobro nie tyle ziemi slaskiej ale calego kraju.

Mam na mysli kopalnie ktorych przynajmniej czesc byla zamykana naprawde bez sensu bo UE byla bardzo zainteresowana ich utrzymaniem i chciala polozyc na to duze pieniadze, wystarczylo tylko zlozyc odpowiednie dokumenty we wlasciwym urzedzie unijnym.

Mam na mysli huty sprzedane za bezcen hindusom i to akurat gdy na rynkach swiatowych jest wielki boom w tej branzy.

Kiedys w TV Kazimierza Kutza spytano co Slazacy sadza o biezacej sytualcji politycznej czy cos w tym guscie (niestety nie pamietam wypowiedzi dokladnie), Kutz wtedy powiedzial:

Slazakow nie obchodzi polityka, starcia frakcji na szczytach wladzy, Slazacy chca zeby sie od nich odwalili i dali im pracowac w spokoju tak aby bylo ich stac na godne zycie.

Edytowane przez S_Works

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byloby wspaniale gdyby udalo sie uzyskac przynajmniej taka autonomie jak w okresie miedzywojennym, nikt nie mysli o niepodleglosci bo to mrzonki, mam na mysli panstwo federacyjne takie jak RFN czy USA, bycie dojna krowa bywa naprawde bardzo przygnebiajace... 

Zwiazki kulturowe i cywilzacyjne tego regionu sa znacznie blizsze cywilizacji zachodnioeuropejskiej (zwlaszcza wplyw Czech i Niemiec), np. Rybnik (skad pochodze) znaczy po czesku staw rybny czescy gornicy do XV w. chodzli tu na cyne stad nazwa rzeki ktora przeplywa przez miasto - Nacyna.

Jako pierwszy z wladcow Polski olal Slask Kazimierz Wielki ktoremu zalezalo na:

1. uderzyc na Rus, zajac ziemie wschodnie.

2.Po wizycie u wielkiego mistrza w Malborku po raz pierwszy zobaczyl prawdziwy murowany zamek i niechcial juz wiecej juz wiecje urzedowac w kurnej chacie z drewna. Stad wiadome powiedzenie o Kazimierzu Wielkim, a Slask od tej pory podlegal pod krolestwo Czeskie.

W czasie bitwy pod Tannenbergiem (wsrod narodow slowianskich znany jako Grunwald) choragiew slaska sluzy pod dowodztwem wielkiego mistrza zakonu razem z calym kwiatem zachodniego rycerstwa.

W czasie szwedzkiego potopu Jan Kazimierz uciekal na Slask bo to byla dla niego jakas alternatywa a nie autonomiczne ziemie polskie.

Tak wiec po szesciu wiekach na skutek upadku cesarstwa Niemieckiego po jednym plebiscycie i kilku powstanich Slask wpada pod rzady Polski (legalny plebiscyt zostal wygrany przez Niemcy).

Premier Wielkiej Brytanii Lloyd George cyt. "Dac Polsce Slask, to tak jak dac malpie zegarek"- technologicznie na poczatku XX w. Gorny Slask byl najnowoczesniejszym okregiem przemyslowym na calym swiecie.

Dziala tu juz wtedy koncepcja Kruppa ktory do tego stopnia nienawidzil komunizmu ze aby temu przeciwdzialac postawil na socjal:darmowe szpitale, szkoly, mieszkania zakladowe i wiele ulg dla pracownikow, nazywalo sie to Spolka Bracka zalozyli ja wszyscy niemieccy wlasciciele kopaln. Wielkopolska, Slask i Prusy Wschodnie technologicznie i cywilizacyjnie przewyzszaly o cale lata Polske.

Samo nastawienie do pracy jest inne wsrod Slazakow niz u Polakow.

Lud Slaski jest robotniczy lub robotniczo-chlopski zawsze nad nimi byli albo graffowie jak np. rod von Teutz z Pszczyny lub von Herzog z Rud Raciborskich albo wladcy Polski premierzy, prezydenci , sekretarze.

Generalnie Slazakom nie zalezy na secesji ani na niczym podobnym ale jestesmy narodem swiadomym swojej historii i chcielibysmy zyc na przyzwoitym poziomie (zeby nie kombinowac czy zaplacic za prad czy kupic cos do jedzenia).

Summa sumarum - "mogymy jebac obojetnie u kogo, byleby bylo za co jebac... "

Zeby nie bylo nieprozumien - w gwarze slaskiej jebac=robic

 

Przepraszam za nieco chaotyczna wypowiedz ale jest juz dosc pozno.

1403584[/snapback]

 

Najprawdopodobniej dlatego iż jest przyjezdna, to też jest ciekawa sytuacja, gdyż przez 40 lat na Śląsk zwaliło się sporo ludzi, która z tą ziemią raczej się nie utożsamia, wydaj mi się (to nie tylko moje zdanie) iż w Polsce stworzył się nieco zły model patryjotyzmu, np każdy Niemiec spytany o tym kim jest mówi np jestem Brandemburczykim, a potm dopiero Niemcem, ponieważ Śląsk przez niemalże całe swe istnienie był Niemiecki (Czechy w owym czasie były kulturowo bliżej Niemiec niż Polski) to na Śląsku ta tożsamośc pozostała, i nie chodzi tu o jakiś separatyzm, teraz gdy Europa się jednoczy było by to głupotą

1403638[/snapback]

ludzie liznijcie trochę historii najpierw zanim zaczniecie pisać takie bzdury! S_Works ja rozumiem że w szkole nie przykładałeś się do historii ale może jak zaczynasz pisać o Kazimierzu Wielkim i jego polityce to byś coś na ten temat przeczytał jestem ciekaw skąd wziąłeś te teorie :blink: człowieku polityka Piastów i Jagielonów zawsze zawierała elementy rewindykacyjne w stosunku do Śląska jednkże taki a nie inny splot wypadków nigdy nie pozwolił zrealizować tej koncepcji, przypomnij sobie czasy Jagielonów kiedy obsadzali oni trzy trony polski, węgierski i czeski, Zygmunt Stary na przez cały okres panowania prowadził aktywną politykę odnośnie Śląska, nie udało mu się jednak dokonać zjednoczenia ponieważ ze wschodu atakowała Moskwa i tatarzy,z południa Turcy, z północy Brandenburgia i krzyżacy, z zachodu Cesarstwo Niemieckie i tak było praktycznie cały czas! Polska zewsząd toczyła wojny i ledwo udawało się jej ich powstrzymywać a co dopiero rewindykować ziemie śląskie, Pomorze Zachodnie czy Mołdawię to było nierealne wszystkie państwa ościenne były zawsze wrogo nastawione przeciwko Polsce, nie pomagała też sytuacja wewnętrzna gdzie król rządził z nadania szlachty więc nie pisz że Polska i jej władcy mieli Śląsk w głęboko w....!

2. Związki kulturowe rzeczywiście były bliższe ale do niemiec ale nie do zachodu (chyba że dla ciebie zachód to tylko Niemcy) przypominam że te związki posiadała tylko klasa rządząca która uległa praktycznie całkowitej germanizacji mimo że korzeniami sięgała Piastów, za czasów Jagiełły praktycznie żaden z książąt śląskich nie mówił już po Polsku a miasta były w całości opanowane przez żywioł niemiecki za to warstwa niższa jak drobna szlachta i chłopi nadal używali języka polskiego (po wpływem zaś germanizacji wykształciła się specyficzna gwara śląska)

3 bitwa pod Grunwaldem ślązacy służyli pod krzyżakami (zgermanizowani książęta piastowscy) a np. czesi już razem z Polakami(mieli już raczej dosyć niemców i walczyli z nimi gdzie mogli).

4 jak śmiesz wogle pisać w taki sposób o Powstaniach Śląskich!!! tamci ludzie przelewali krew za Śląsk i Polskę a tu jakiś bubek bez szkoły pisze o tym jak o jakiejś mało znaczącej ruchawce!!! Kim ty jesteś żeby ich oceniać!!! A co do plebiscytu to faktycznie był on tak uczciwy jak napaść hitlera na Polskę, wcale nie jeżdziły specjalne pociągi z Niemiec z ludzmi którzy mieli tylko oddać swój głos na rzecz Niemiec,(może twoi przodkowie takim sposobem znaleźli się na Śląsku?) może nie wiesz że utrudniano Ślązakom głosowanie w tych plebiscytach?

5 Lloyd George był bubkiem i wszyscy o tym wiedzą, poczytaj pamiętniki Churchila

6 co do reszty to mnie po prostu rozwaliłeś :lol: zapomniałeś tylko dodac że większośc Polaków to pijaki i złodzieje. Nie wiem skąd ty się urwałeś ale chyba z innego świata, jak byś do szkoły chodził a nie rzucał kamieniami to takich głupot byś nie wypisywał

@EsiuWWW

faktycznie mnóstwo ludzi na Śląsku to repatryianci ze wschodu ba większosć zamieszukjąca ziemie zachodnie to ludnośc napływowa ale ludzie ci nie mieli wyjścia i zostali zmuszeni do opuszenia swoich domów, mam nadzieję że nikt z was nie będzie musiał pod przymusem opuszczać swego domu. Co do tzw lokalnego patriotyzmu to faktycznie tylko taki istnieje w Niemczech, ponieważ nigdy w całej historii nie było państwa o nazwie Niemcy ani takiego narodu, zawsze była to federacja księstw czy landów i do dzisiaj jest to nadal widoczne np w Bawarii tam ludzie mówią że nie są Niemcami tylko Bawarczykami nawet mówią innym językiem!!!

Ogólnie chciałbym zauważyć, że takie gadanie o autonomi Ślaska wywodzi się od ludzi niespełnionych politycznie, którzy zbijają kapitał na takim gadaniu, myślą co by tu chapnąć dla siebie, jak tu się obłowić, kto im wierzy ten jest albo zbyt głupi żeby przejrzeć ta gre albo jest z nimi, nie dajcie się omamic kolejnym Leperom. Ja sam jestem Kaszubą ze starej kaszubskiej rodziny i mimo że na Kaszubach też jest kilku idiotów mówiących o jakiejś autonomii to większość ludzi dalej chce stać przy Polsce tak jak zawsze to czyniła!

Ps. ogólna wiedza historyczna jest zawarta w każdym podręczniku historii do nabycia w księgarni B)

Edytowane przez cyganos king

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze nie od razu pelna autonomia, jednak niech o sprawach Slaska decyduja Slazacy a nie ciecie z Wiejskiej. Zreszta zapraszam na nasza  1403513[/snapback]

No na tej Waszej stronce jest istnie 'archaiczna' mapka... Polowa Bielska-Białej - dokladniej historyczne Bielsko - nalezy do Slaska, Biała juz nie...

A tak nawiasem - Bielsko-Biala choc jest na Slasku, nigdy do niego nie bedzie nalezalo :) Nie mowie tu o sobie, ale o generalnych 'nastrojach'. Nigdy u nas 'hanysow' nie lubiano - a zwalszcza teraz, jak sytuacja Warszawa - Katowice jest na mniejsza skale sytuacja Katowice - Bielsko-Biała - ilez to juz razy wojewoda slaski bruzdzil w decyzjach prezydenta miasta, fundusze wyplywajace z naszego miasta... Wiec co, my tez mamy zaczas walczyc o autonomie ? Tyle ze z Katowicami ?

 

Przyklad ten podalem nie bez celu - mainowicie spiecia byly, sa i beda pomiedzy regionami, kwestia w tym, zeby jednak dochodzic do kompromisu a nie jakichs debilnych podzialow.

Edytowane przez xor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

erm, jo rzech jest jak najbardziej za =p czuja sie hanysem, a dopiero pozniej pol... eee polakiem sie wogole nie czuja XD (moze dlatego ze jestem pol nimcem? =p tzn. łojciec z niemiec motka ze slaska ;] ) tylko ale, ale.. mom nadzieja ze nie colki slask?! niech nie probuja mi nawet sosnowca i dabrowy gorniczej pod slask podlanczac ;p (to ze lezy na slasku nie znaczy ze to jest slask, tam same gorole ciacholone mieszkaja i ogolnie nie lubiani sa na prawdziwym slasku =ppp )

 

ps. nie gÓrale tylko gOrole =p

1403396[/snapback]

No popatrz - a ja myślałem, że to jest Zagłębie a nie Śląsk :-P .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość artur.c

Pisłaem o tym wyżej nie mam zamiaru się powtażać, jak chcesz coś napisać to najpierw przeczytaj co zostało tu napisane wczesnie a potem dopiero pisz, a wykładowcą nie jestem :) tylko studentem, i nie należe do żadnej organizacji, parti, wieć po co miałbym tu nuby kłamać, ten temat nie jest po to by kogoś do czegoś przekonać, a dla mnie jako przyszłego politolga, ciekawe co ludzie myślą o danym problemie, zagadnieniu, ide spać

1403678[/snapback]

nadal nie widze odpowiedzi na moje pytanie, jestes ciekaw opinii, patrzac na kontekst twoich wypowiedzi, w przypadku referendum byl bys z pewnoscia za, no wiec, napisz mi po co autonomia, bo naprawde nie rozumiem jaki to ma sens?

 

zalozyles temat, bedac ciekaw opinii innych uzytkownikow forum nie okreslajac do konca swojego, jestem bardzo ciekaw jak to sobie wyobrazasz!

 

swoja droga, autonomia nie ma nic do gospodarnosci!

Edytowane przez artur.c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie chciałbym zauważyć, że takie gadanie o autonomi Ślaska wywodzi się od ludzi niespełnionych politycznie, którzy zbijają kapitał na takim gadaniu, myślą co by tu chapnąć dla siebie, jak tu się obłowić, kto im wierzy ten jest albo zbyt głupi żeby przejrzeć ta gre albo jest z nimi, nie dajcie się omamic kolejnym Leperom. Ja sam jestem Kaszubą ze starej kaszubskiej rodziny i mimo że na Kaszubach też jest kilku idiotów mówiących o jakiejś autonomii to większość ludzi dalej chce stać przy Polsce tak jak zawsze to czyniła! 

Ps. ogólna wiedza historyczna jest zawarta w każdym podręczniku historii do nabycia w księgarni B)

Jesli chcesz ze mna podjac dyskusje to prosze o nie wyjezdzanie mi z wyksztalceniem tudziez innymi tego typu wycieczkami osobistymi.

Pamietaj ze podrecznikowa wiedze zawsze mozna przedstawic na dwa sposoby: ten za lub ten przeciw.

Ja przynajmniej moglem zamienic pare slow z powstancem slaskim. Bylem wtedy szczaw wiec moge wiele nie pamietac ale pamietam jak ze zawsze mial sobie za zle ze sie dal wkrecic Korfantemu.

IMO wszystko widzisz w relacjach typu czarne-biale, w takich warunkach nie ma szans na rozmowe o niuansach historii, zwlaszcza ze chyba nawet nie zadales sobie trudu przeczytania wczesniejszych postow.

EOT

Edytowane przez S_Works

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jedno z tego tesktu widzę że kogoś ciągnie do niemiec:>? No normalnie propaganda;) . Piszecie że jesteście dojną krową i że łożycie na innych. Każdy łoży nie tylko wy. Mówicie że po likwidowali kopalnie huty ktoś chciał kapitalizmu (anglia też skończyła z kopalniami swoimi !). Jest tak a nie inaczej a ja np jestem za Pomorzem zachodnim aby było z nowu w Branderbugii ;) ?? ile lat byliśmy w Polsce :>? a ile po za nią :>? echhhh głupota. Jak napisali wyżej rozbicie dzielnicowe przerabialiśmy a odcięcie śląska od polski absurd. A jeśli tak to może całą Polskę na małe państewka rozbić :> Ks Mazowieckie i itd :>?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta a ja jestem z mazowieckiego i dlaczego mam dokładać do śląska.....Nie myślcie że tylko wy jesteście tacy bogaci a pozatym prywatyzacja zniszczyła nie tylko Śląsk ale i resztę kraju ....Autonomii nie może być bo to niedorzeczne można przecież jakoś inaczej rozwiązać problem gdzie idą pieniądze dać więcej swobody dla całego województwa a nie tylko śląska ale całego kraju... Mi się to kojarzy jednoznacznie NIEMCY SIĘ TU ZNOWU PANOSZĄ ale jak mój dziadowie walczyli za Polskę ze szwabskim nasieniem to i ja będę każdym dostępnym sposobem tak samo jak z tym po[ciach!]ym Rydzykiem itp..

 

A pozatym ta dyskusja jest nie na miejscu od kiedy mniejszość rządzi w narodzie...(ale skąd to ja znam przecież na każdym kroku się teraz mówi jakie to problemy mają odmieńce ped...ały itp... zgroza idę na piwo bo przecież [ciach!]ica bierze człowieka )

 

A i jeszcze jedno jestem inż. więc żeby nie było jakiś uwag co do wykształcenia ....

 

Mój wywód podyktowany jest moją niemocą ...Całe lata byliśmy grabieni przez sąsiadów i mam już tego dosyć dlaczego zawsze ktoś się musi tu wpierdalać MAM TEGO DOŚĆ !!!

 

 

( jakby coś to pisałem to pod wpływem emocji i % więc się nie dziwcie że wypisałem wszystko co mam na sercu )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest pewne : NIGDY NIE POLUBIE WARSZAWY :-P A dlaczego to juz moja sprawa

 

Ta a ja jestem z mazowieckiego i dlaczego mam dokładać do śląska....

 

 

Całe lata byliśmy grabieni przez sąsiadów

1404656[/snapback]

buehehe a nasz region przez ile lat dokladal do reszty Polski ?

 

a mysmy byli grabieni przez wlasnych rodakow :?

Edytowane przez maziboss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

arnivird jeszcze wszystko na poludnie od Pszczyny prosze wyciac - mieszkancy Cieszyna, Bielska z tego co mi wiadomo nie czuja sie ani troche Slazakami - jak z mieszkancami Zywiecczyzny - nie wiem, ale tez wiatpie. Jesli bez tych okregow Slask mialby byc autonomiczny, to ja nie mam nic przeciwko temu - ale zdecydowanie nie jestem za - nie potrzeba nam dzisiaj juz rewolucji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

arnivird jeszcze wszystko na poludnie od Pszczyny prosze wyciac - mieszkancy Cieszyna, Bielska z tego co mi wiadomo nie czuja sie ani troche Slazakami - jak z mieszkancami Zywiecczyzny - nie wiem, ale tez wiatpie. Jesli bez tych okregow Slask mialby byc autonomiczny, to ja nie mam nic przeciwko temu - ale zdecydowanie nie jestem za - nie potrzeba nam dzisiaj juz rewolucji.

1404719[/snapback]

 

ano , zapomnialem, juz poprawione ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OMG :lol: :lol: mapka mnie rozwalila :P ja jestem z Tychow i nie chce byc w zadnej "autonomii" :blink:

 

a co do gadnia "nie lubie Warszawiakow" czy tez z innych miast (sorki Warszawiacy za Wasz przyklad) to tak jak bym napisal "nie lubie kolesi z bloku obok i juz! i nie pytajcie dlaczego" - totalny bezsens :mellow:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nadal nie widze odpowiedzi na moje pytanie, jestes ciekaw opinii, patrzac na kontekst twoich wypowiedzi, w przypadku referendum byl bys z pewnoscia za, no wiec, napisz mi po co autonomia, bo naprawde nie rozumiem jaki to ma sens?

 

zalozyles temat, bedac ciekaw opinii innych uzytkownikow forum nie okreslajac do konca swojego, jestem bardzo ciekaw jak to sobie wyobrazasz!

 

swoja droga, autonomia nie ma nic do gospodarnosci!

1404317[/snapback]

 

Pochopnie wyciągasz wnioski, jeszcze raz pisze nigdzie nie napisałem że jestem za, zresztą moja opinia jest tu najmniej ważna, żaden mój post nie wskazuje iż popieram tą lub inną oreintacje, pozatym człowiek powinien podjeśc do czegoś z dstansem, a nie bronić swojego jedynie "słusznego" zdania za wszelką cene

 

Do maczeta10 gościu co ty za [ciach!]ły piszesz jacy Niemcy ???, czy w tym kraju każdemu kto ma inne zdanie niż jedynie "słuszne" zdanie większości musi być przylepiona jakaś nalepka, która przeważnie jest osczercza, napisałem skąd się wziąła tzw tożsamośc śląska, widze że nie czytasz postów

 

Do Domik Pomorze Zachodnie i Śląska to nie to samo, Pomorze zostało zasiedolne przesiedleńcami z wschody, gdy tymczasem spora cześc ludności Górnego Śląska nie wyemigrowała, porównianie nie na miejscu, niczego nie obrazujące

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chcesz ze mna podjac dyskusje to prosze o nie wyjezdzanie mi z wyksztalceniem tudziez innymi tego typu wycieczkami osobistymi.

Pamietaj ze podrecznikowa wiedze zawsze mozna przedstawic na dwa sposoby: ten za lub ten przeciw.

Ja przynajmniej moglem zamienic pare slow z powstancem slaskim. Bylem wtedy szczaw wiec moge wiele nie pamietac ale pamietam jak ze zawsze mial sobie za zle ze sie dal wkrecic Korfantemu.

IMO wszystko widzisz w relacjach typu czarne-biale, w takich warunkach nie ma szans na rozmowe o niuansach historii, zwlaszcza ze chyba nawet nie zadales sobie trudu przeczytania wczesniejszych postow.

EOT

1404530[/snapback]

przeczytałem wcześniejsze posty ale żaden z nich charakteryzuje się takim brakiem elementarnej znajomości historii jak twój, przeczytaj go jeszcze raz a może zrozumiesz o co mi chodziło z mojej strony to wszystko o historii mogę rozmawiac z kimś kto ma o niej jakieś pojecie a ty raczej pojęcie masz nikłe lub równe zeru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...