Skocz do zawartości
sadycho

Debugowanie W C++

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o podpowiedź, w jaki sposób mogę sprawdzić (wyswietlić) skompilowany program linijka po linijce. Mój program gdzieś się zapętla, a następnie zawiesza. Jak przesunę suwak z boku okienka na samą górę, nie docieram do samego początku, a chciałbym zobaczyć wszystko co zostanie wyswietlone na ekranie, od początku wykonywania programu aż do końca. Może da się zrobić, żeby kolejne instrukcje wykonywały się po naciśnięciu entera? Piszę w Borland C++ 5.02. Zdaję sobie sprawę z trywialności mojego problemu, ale czas mnie nagli, a ja nigdy nie miałem do czynienia z debugowaniem. Dziekuję za wszelką pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uzywa ktos moze dev-c++ ? jak tam sie debuguje? bo wlaczam debugera a on wywala komunikat ze moj program nie ma informacji debugowania i czy mam za mnie to wlaczyc i prezbudowac program. daje tak idzie sobie kompilacja daje znowu debugowanie i to samo ( a wg helpa po pierwszym takim przebudowniu i dodaniu tych informacji debugera powinien juz dzialac.

 

a moze poleci mi ktos cos innego do pisania niz dev-c++? wszystko mi jedno w zyciu jeszcze nic w c nie napisalem a teraz na kursie kaza pisac:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uzywa ktos moze dev-c++ ? jak tam sie debuguje?

1712121[/snapback]

Ja używam i jest to wdług mnie najlepsze środowisko C/C++ pod Windows , jest szybszy w działaniu i generuje mniejszy kod niż Visual C++

Tu jest dokładnie opisane co trzeba ustawić

http://aditsu.freeunixhost.com/dev-cpp-faq.html#debug

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mecyzlem sie z tym i meczylem i ni cholery nie chce to dzialac. za to jak mam tylko plik ze zrodlem (bez projektu) to dziala.

 

inna sprawa ten debuger mi sie nie podoba ten podglad zmiennych jest o wiele gorszy niz to co bylo w dosowym pascalu ktorego uzywalem z 6 lat temu. jak se wypisze zmienne do podgladu to jest ladnie ale jak zmienie w programie cos przekompiluje i znowu debuguje to juz zmiennie nie kminia "?" i musze je kasowac i znowu dodawac do podgladu. sciagam sobie teraz borland c++ builder ponoc podobne do delphi a tam byl bardzo fajny debugger.

 

to pisalem ja ktory pisze program jak kaza w szkole/uczelni lub mi sie wyjatkowo nudzi to jaies proste cos nie wybiegajace daleko poza fora,ifa i pliki textowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dev ma glupie bledy dokladnie nie pamietam ale chodzilo o liczbe nawiasow w instrukcji jakiejs ich liczba musiala byc nie parzysta bo inaczej kompilator wywalal blad ;) przez przypadek to z kolega odkrylem moze jeszcze macie jakies inne propzycje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam i jest to wdług mnie najlepsze środowisko C/C++ pod Windows , jest szybszy w działaniu i generuje mniejszy kod niż Visual C++

Tu jest dokładnie opisane co trzeba ustawić

1713202[/snapback]

:blink: Ty chyba nigdy nie używałeś Visual C++. Wersji 2005 czy nawet 2003 dev-cpp nie dorasta do pięt. Choć z jednym się zgodze Visual ma znacznie wieksze wymagania. Ja polecam zassanie ze strony MS Visual C++ 2005 Express Edition za darmo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:blink:  Ty chyba nigdy nie używałeś Visual C++. Wersji 2005 czy nawet 2003 dev-cpp nie dorasta do pięt. Choć z jednym się zgodze Visual ma znacznie wieksze wymagania. Ja polecam zassanie ze strony MS Visual C++ 2005 Express Edition za darmo.

1713968[/snapback]

Przykro mi ale używałem, a dokładnie Visuala C++ 6.0. A co do durnych błedów do zwyczajowy komunikat Visual C++dotyczy ze 112 errorów - to norma.

Używałem Visual Studio 2005 beta i chyba tylko Eclipse i NetBeans jest taki wolny lub jak kto woli "wymagający".

Debugerów nie używam bo mi się nie chce - to pisałem ja co mu każą pisać serwisy

WWW,moduły do linuxa i gry.

Edit

-----------------------------------------

reszta byłaby juz nie na temat

Edytowane przez Haquim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi ale używałem, a dokładnie Visuala C++ 6.0. A co do durnych błedów do zwyczajowy komunikat Visual C++dotyczy ze 112 errorów - to norma.

Używałem Visual Studio 2005 beta i chyba tylko Eclipse i NetBeans jest taki wolny lub jak kto woli "wymagający".

Debugerów nie używam bo mi się nie chce - to pisałem ja co mu każą pisać serwisy

WWW,moduły do linuxa i gry.

1714894[/snapback]

Visual C++ 6.0 już dawno nie jest wspierany przez MS i może dajmy sobie z nim spokój. Wprawdzie jest bardzo szybki ma nie duże wymagania ale do standartu C++ mu dużo brakuje. Nie zabardzo rozumiem o co Ci chodzi z tymi błędami.

 

Dlaczego Visual C++ 2005 jest lepszy od Dev-cpp z gcc

- szybciej kompiluje

- lepiej optymalizuje zarówno kod 32bit jak i 64bit. Jest wogóle gcc pod win które skompiluje pod x86_64?

- utworzone exeki są nieporównywalnie mniejsze

- brak problemów w porównaniu z gcc z wieloma rzeczami np UNICODE (wcout, wstring)

- dużo lepszy edytor

- rewelacyjny debugger, potrafi wykrywać m.in naruszenie sterty, np gdy zapisujemy do pamieci po tym jak ja zwolnilismy, wyjechanie za tablice, użycie niezainicjalizowanej zmiennej i wiele wiele innych podczas gdy w Dev-cpp nawet nie udało mi się odpalić debuggera.

 

No niestety wymagania ma nie małe ale jeżeli ktoś ma odpowiedni komputer to po co się męczyć z prymitywnym Dev-cpp jak jest Visual C++ :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tymbardziej że premiera VS 2005 zbiega sie z premierami darmowych Expressów .NET : C++ , C# , Java# i VB , będą legalne za free i na 99% będzie można tworzyć kod komercyjny ;] ;];]

1716930[/snapback]

Coś mi sie nie za bardzo chce wierzyć w ten komercyjny kod ;>

No jest taka możliwość chyba na VC Toolkit2k3 ale to "tylko" kompilator i linker, a tu całe IDE...no nie wiem :)

 

A w Visualu 7 (testowałem tylko VC7.1) najbardziej mnie irytuje "look & feel" czy jak to sie tam zwie, czyli wizualne style.

Rozumiem że M$ może sobie robić w takie bajery w OS'ach bo z nich korzystają "zwykli smiertelnicy" którzy jak zobaczą przezroczyste okienko to sie podniecają :)

Ale dla osób które kodują nie jest ważne czy belka narzędziowa jest cieniowana czy nie :) To ma być użyteczne,a tak tylko zrzera zasoby, nie wiadomo po co :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi sie nie za bardzo chce wierzyć w ten komercyjny kod ;>

1717102[/snapback]

No 7 listopada premiera więc zobaczymy co napiszą w licencji bo to jest najważniejsze.

Być może będzie tak, że będzie tylko można sobie pisać kod ale nie wolno na nim zarabiać tylko jako freeware rozprowadzać, ale tak już jest od dawna wiec wszystko wskazuje że będize to coś wiecej.

Zresztą po premierze .net 2 edytory będą sie pojawiać jak grzyby po deszczu dlatego pewnie sami chcą wydać swój dla promowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No 7 listopada premiera więc zobaczymy co napiszą w licencji bo to jest najważniejsze.

Być może będzie tak, że będzie tylko można sobie pisać kod ale nie wolno na nim zarabiać tylko jako freeware rozprowadzać, ale tak już jest od dawna wiec wszystko wskazuje że będize to  coś wiecej.

Zresztą po premierze .net 2 edytory będą sie pojawiać jak grzyby po deszczu dlatego pewnie sami chcą wydać swój dla promowania.

1717747[/snapback]

Z tego co słyszałem to wersje Express mają kosztować 50$ no chyba że pojawią się z dwoma licencjami

1. pisanie programów niekomercyjnych, Visual za darmo

2. pisanie programów komercyjnych, Visual za 50$

 

Niestety Visual C++ Express nie ma kompilatora pod x86_64 a wersje standard pewnie nie będzie mieć możliwości włączenia optymalizacji kompilacji. Cena wersji professional będzie zabójcza:/

 

Żebym miał kase to i na tą impreze można by było się wybrać :wink: - www.devconnections.com/shows/CPPFall2005/default.asp?s=67

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co słyszałem...

No dlatego mówie :lol2: cza poczekać do premiery a premiera pewnie ma oficjalnie być za te kilka dni i sie zobaczy.

Chociaż jakby nawet było za te 250 zł to bym sie nie obraził. A na pewno by odżyli pseudo developerzy piszący programy na sharpdevelop :blink: :blink: :blink:

 

Niestety , przynajmniej jak dla mnie, wadą VC++ .NET będzie.... sam .NET :blink: MC++ w wydaniu mikrosoftowym wygląda fatalnie i można dostać migreny od uczenia przeuczania się go z czegoś wygodnego np. BC++ Builder i VCL, gdzie to połączenie C++ i VCL było bardzo płynne (na 1 rzut oka widać żę nazwy i działanie kontrolek .NET całymi garściami czerpią z VCL ).

Prawdziwe bagno robi sie gdy program korzysta jednocześnie z C std. libr, klasy iostream, i biblioteki .net - to jest dopiero LOL. <_<

Zarządany C++ to męka pańska. Jak jakomś okienkową aplikacje trzeba to zdecydowanie lepiej w VC# .NET niż zastanawiąć sie pół dnia , którą kompilacje wybrać i co pisać... wielki lol dla MS

Edytowane przez razor1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Megabyte wielkie dzieki za polecenie visuala jest super. debugowanie jest jeszcze lepsze niz w delphi nie trzeba podgladac zmiennych bo te akurat uzywane sie same podgladaja. i mi smiga szybicej niz dev-c++ a konkretniej jak trzymam efa odpowiedzialnego za step into czy cos to w visualu o wiele szybciej smiga. do tego rozbudowane mozliwosci breakpointow (hitcounty i filtery) po prostu cudo. ma tylko jeden minus walonego sp2 ktorego jeczenie jaki to moj komputer niezabezpieczony jest bardziej wnerwiajace niz reszta wirusow ktore moge miec z powodu braku zabezpieczen. ale wole wirusy ktore nie przeszkadzaja (wirus tez czlowiek) niz to upierdliwe sp2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...