Skocz do zawartości
romek

AMD Sempron 64 - Kompendium

Rekomendowane odpowiedzi

ARchitektura K8 nie ma ...

Apropos architeORT: ORT: ORT: ktury...

Niestety coraz bardziej utwierdzam sie w przekonaniu, ze semp nie jest pelnym 64bitowcem (tzn. ze oprocz duala,keszu,ceny...no i nazwy... rozni go cos jeszcze od athlona).

Moje watpliwosci wynikaja z problemow uzytkownikow semp64 podczas instalacji gentoo. Mianowicie, dla 64bitowych amd'kwo flaga gcc to: -march=k8 (jesli sie chce miec 64bitowy system). Niestety, takie ustawienie skutkuje wykrzaczaniem sie w czasie kompilacji. W przypadku Athlon64 wszystko przebiega bez problemow. W takim ukladzie kupno semp64 zdziebko mija sie z celem :lol: - brak OSa i softu praktycznie dyskwalifiguje to cpu.

Jesli powyzszy tekst to bzdury to prosze wyprostowac :-P .

Chcialbym takze dla jasnosci zadac kilka pytan (wszystkie traktuja 64bitowcow):

1. czy semp=athlon z okrojonym keszem, cena i bez duala?

2. czy na systemie opartym na takim sempie mozna zainstalowac win64?

3. czym roznia sie sempy64 3100+ i wyzsze od dajmy na to sempa 2600+ (oprocz c'n'q, keszu, taktowania, ceny)?

 

Bede wdzieczny za rozwianie moich watpliwosci bo odrobinke sie podlamalem. Jesli na tym sempie nie idzie wrzucic 64bitowego OSa (mam na mysli jakiegos wina/lina, najlepiej gentoo) to ja rezygnuje i zapowiedzi AMD o tanim 64bicie dla mas wkladam miedzy bajki (a dokladniej do rozdzialu "marketing").

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno kumpel ma wersje 64 bit? Moze sam nie wie co ma i ma semprona na s754 ale takiego jak ja czyli z zablokowaną obsługą 64 bit? W pełni 64 bitowe sempy pojawiły sie niedawno jako odpowiedz na 64 bitowe celerony. Wcześniej świdomie im to zablokowano aby nie robiły konkurencji 2 razy droższym a64. Nie wierze,że Amd wydaje 64 bitowe proce co nie maja 64 bit :lol:

 

Co do różnic to w porównaniu z a64 na s754 różnica jest w cache-u i tyle. Do tego sempy sa wykonane w tej samehj technlogi co najpierw winchestery(32 bitowe sempy)

oraz venice(64 bitowe z sse3). Oczywiście procesoty na s754 nie maja duala-sama liczba nózek w sockecie na to nie pozwala. Modele sempronów różnią sie od siebie cachem, mnoznikiem oraz ceną. wyższe modele mają odblokowany w dół mnoznik dzięki c'n'q

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@99tomcat

tez sie nogi pode mna ugiely jak przeczytale stosik postow rozzalonych posiadaczy sempow, takze z rev e6 (info zaczerpniete z http://forums.gentoo.org, wystarczy w szukajce wklepac sempron 64bit).

I teraz konkuzja jest prosta, skoro to ta sama architektura, na athlonach64 kompilacja przebiega ok, natomiast na sempach sie wykrzacza TO COS JEST NIE TAK!

 

Pierwszy topik z brzegu na ten temat:

http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-37353...pron+64bit.html

 

Autor ustawia poprawne flagi gcc, zgodnie z tym co jest tutaj:

http://gentoo-wiki.com/Safe_Cflags#Opteron...lon64_.28AMD.29

 

Ofkoz system w czasie instalacji sie wywala. Te same flagi dla A64 dzialaja bez zarzutu.

Osobiscie to przetestuje najprawdopodobniej w sobote (bo zdecydowalem sie na dfi+sempa64 2800+).

if(error) to sie solidnie zdenerwuje i utwierdze w przekonaniu ze amd cos kreci (kwestie buga w kompilatorze raczej wykluczam bo to NIBY te same procki).

 

BTW jest ktos w tym temacie z zainstalowanym i dzialajacym win64 na sempie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

Chcialbym takze dla jasnosci zadac kilka pytan (wszystkie traktuja 64bitowcow):

1. czy semp=athlon z okrojonym keszem, cena i bez duala?

2. czy na systemie opartym na takim sempie mozna zainstalowac win64?

3. czym roznia sie sempy64 3100+ i wyzsze od dajmy na to sempa 2600+ (oprocz c'n'q, keszu, taktowania, ceny)?

 

1637824[/snapback]

1. tak

2. tak, choć nie sprawdzałem

3. PR :lol: a tak na poważnie to niczym, pod warunkiem, że porównujemy te same steppingi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Praktyka przeczy teorii... kompilator prawde ci powie...

Zdam relacje w sobote/niedziele czy gcc lyknelo 64bitowe flagi :P

Jesli nie, to uznaje ze AMD mnie ... na sucho, bez mydla :-&

 

Dalsze opinie w tej sprawie mile widziane, chetnie poczytam, szczegolnie userow z 64bitowymi OSami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Praktyka przeczy teorii... kompilator prawde ci powie...

Zdam relacje w sobote/niedziele czy gcc lyknelo 64bitowe flagi :P

Jesli nie, to uznaje ze AMD mnie ... na sucho, bez mydla :-&

 

Dalsze opinie w tej sprawie mile widziane, chetnie poczytam, szczegolnie userow z 64bitowymi OSami :)

1637956[/snapback]

A testowali to posiadacze a64 na s754 też? chociaż rodzaj kontrolera pamięci nie powinien mieć tutaj znaczenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@99tomcat

Wstepnie przerzucajac topiki nie natknalem na opisujacy problemy z a64 na s754. Z kolei tematow o sempach jest dosc sporo, mam nadzieje ze wynikaja z pomylek autorow (non-64bits-cpus). Tak czy owak najprawdopodobniej przekonam sie na wlasnej skorze :) .

 

@feluś

jesli Ci to zwisa to po co bierzesz wersje 64bitowa? Zaden soft windosowski z tego pozytku miec nie bedzie... A co wiecej, jesli problemy wystepuja przy instalacji lina (ktory pod wzgledem elastycznosci bije wina na glowe) to powatpiewam czy 64bitowa winzgroza pojdzie :P . Ta watpliwosc moglby rozwiac jakis user z dzialajacym 64bitowym OSem. Ja kupuje tego proca z mysla o pelnym wykorzystaniu jego mozliwosci, a na chwile obecna tylko linux mi to umozliwia.

A co do keszu, to jest miecz obosieczny, wiekszy moze zarowno przyspieszac jak i zwalniac aplikacje. W przypadku gier raczej bym sie sklanial ku pierwszej mozliwosci (wzrost wydajnosci, chociaz moim zdaniem marginalny). Poszukaj na poprzednich stronach linkow, tam o ile pamietam bylo porownanie tych procow ze wzgledu na ilosc cache.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, to moge napisac ze win 64bit dziala na tym procku. wiem bo instalowałem tego osa zeby sobie go obadac i problemów zadnych nie było Oo

 

jezeli chcecie to dla potwierdzenia swoich słow moge rzucic screenami, ale dopiero w okolicach soboty, gdy sobie kupie jakis dysk na tego windowsa :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

--tak...windows64 działa na sempie 64 - na razie bez problemów..wszystko chodzi spokojnie..oczywiście próbowałem to wszystko na systemie "domowego użytku", znaczy przede wszystkim powszechne programy multimedialne, edytory tekstu, gry..i takie tam innne pi-erdoły. Użytkownicy Athlonów64 wskazują na subiektywne odczucie zwiększenia się prędkości działania "systemu64" ( jesli mogę się tak wyrazić niefachowo). Ja nie odczułem tej zmiany.."okienka" działają podobnie jak w wersji 32..system tez nie ładuje się chyba szybciej. c'n'q działa pod "64" normalnie...czekam na brakujące stery do karty Tv (o ile takie wogóle się ukażą do p878) i nowe aplikacje domowego użytku już przygotowane do działania na platformie 64-bitowej..i mozna pomału sie przesiadać..tym bardziej, że ów system można popróbować za darmochę.

pozdrofka S.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, to moge napisac ze win 64bit dziala na tym procku. wiem bo instalowałem tego osa zeby sobie go obadac i problemów zadnych nie było Oo

 

jezeli chcecie to dla potwierdzenia swoich słow moge rzucic screenami, ale dopiero w okolicach soboty, gdy sobie kupie jakis dysk na tego windowsa

Czesc, wlacze sie do dyskusji, akurat zamowilem sobie Sempka 3000+ i jestem ciekaw czy ktos testowal juz Winde 2003 x64? Acha, i czy jest sens kłaść WC na tego procka? Z tego co wyczytałem to grzeje sie minimalnie.

Edytowane przez Jackass_Ass

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz moją sygnaturke-zawiesilem projekt bo na boxie na kręconym procu max 42 stopnie .Nawet pasty nie mam tylko tego boxowego plastra :blink:

Niekręcony proc potrafi mieć ok 26 stopni przy pisaniu w wordzie czy siedzeniu w necie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2003 64bit? Oo pierwsze słysze [;

na tego procka raczej nie ma sensu klasc wc , no chyba ze zalezy ci na ciszy [;

1638672[/snapback]

No to sprzedam chyba to WC, a juz mialem prawie całe do mojego Antosia 2200+ :) A co do 2003 x64 to:

 

Release: Windows 2003 x64 Enterprise Edition  Type: OSFilename: entx64-xiso.bin/cue                Format: BIN/CUArchives: 1x700MB                                                                Hardware requirements:AMD64 CPU/512MB RAM/4GB HDR E L E A S E   N O T E SWindows Server 2003, Enterprise x64 Edition is well-suited forbusiness-critical applications such as large databases and line-of-business applications, as well as for Terminal Server deployments thatuse Terminal Server Session Directory.

Nawet nie ryzykuje XP x64, bo XP to fajans, hehe.

 

EDIT: jeszcze linka znalazłem:

 

Windows 2003 Server x64

Edytowane przez Jackass_Ass

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro takie niskie te temperaturki, to mam nadzieję, że uda mi się zrobić pasywne chłodzenie :) na Sempronie 2800+.

 

Mam takie pytanie... do jakiej wartości obniża się napięcie na Sempronie z włączoną technologią Cool and Quiet?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

--jeśli dobrze pamietam..to ja mialem 1,1 V..tyle że startowało z domyślnego + 5%..

-wartości MHz..to z 9x267 spadało ładnie do 5X267...co dawało około 1340Mhz

-temp.,na box-ie, ale nie z firmowym wiatraczkiem ..bo głośny , tylko z arctic Cooling 3(taki za 9zł) min 28..max 40 stopni..i to tyle..jest dobrze..moze jeszcze pójdzie wyżej..ale na razie nie próboweałem. Jestem zadowolony z tego zakupu.. raczej jego właściciel...bo to dla niego był zakup.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro takie niskie te temperaturki, to mam nadzieję, że uda mi się zrobić pasywne chłodzenie :) na Sempronie 2800+.

 

Mam takie pytanie... do jakiej wartości obniża się napięcie na Sempronie z włączoną technologią Cool and Quiet?

1638827[/snapback]

Raczej ciężko. Zależy ile prądu potrzebuje twoja sztuka, ale mojemu jak dałem 1.1V i 8x200 (Semp 2600+) to coś musiało dmuchać.

 

LINK

 

Z C'n'Q może by się coś zdziałało, zjechać z mnożnikiem. A i myśle, że ściągając kask coś by się zyskało, znaczy obniżyło temperatury.

 

 

no i udalo sie icon_smile3.gif wg rankingu moj sempik jest najszybszy na tweaku w superpi 16M

1329

EDIT: oczywiscie w kategorii semp socket 754

Mój wynik i tak długo wytrzymał ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi... wiem, że 2800+ nie ma CnQ i właśnie dlatego zadawałem to pytanie ;)

 

1,1V 1,6GHz.... hm.. nieźle...

 

Ja mam zamiar używac "zmodowanego" Zalmana CNPS6500B AlCu, cooler przystosowany do małego przepływu powietrza, ciężki, będzie bardzo dobrze dociśnięty do CPU, niewykluczone, że czapeczka również zostanie zdjęta.

Poza tym, troszkę będzie ciągnął przez ten cooler 120mm wentyl w zasilaczu Fortrona.... Będzie ok :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem Sempa 2800+ (L2 256 64-bit)....

 

Ustawiłem go na 300*8 i od razu po wejsciu do windy był reset, po zwiekszeniu napiecia o 5% winda już działała, ale w prime robił błedy a gdy napięcie ustawiłem na 7,5% (1,5v) to już wszystko śmiga....

...wiecej nie próbowałem go kręcić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możecie mi powiedzieć czy pomiedzy 35* a 39* na procesorze jest duża różnica w zużyciu?

W biosie mam opcję dzięki której moge ustawić żeby od danej temp wiatrak na procku kręcił sie na max.

Jak wiemy Semp 2800+ chodzi na 1600Mhz, i przy takich ustawieniach mój ma 36-39* przy obrotach wiatraka ok 1300 obrotów. Kiedy puszcze procka na 2400Mhz temp wynosi 38*-39* przy obrotach 1300, ale kiedy zwiększe obroty wiatraka do 2900 tem spada do 33-35*

Doradźcie mi proszę czy mam katować wiatrak i ustawić go na maksa mając dzięki temu 33-35* czy odciążyć wiatrak na rzecz tem wynoszącej do 39*?

 

p.s.

 

Czytałem jaki opis do DFI o było tam coś napisane że mobo kontroluje napięcia. Kiedy sprawdziłem to procek na idle ma na 1,42V, a na stress napięcia wzrasta do 1,47V.

Czy to kwestja zasilacza czy jednak płyta ?

Edytowane przez hot_lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możecie mi powiedzieć czy pomiedzy 35* a 39* na procesorze jest duża różnica w zużyciu?

W biosie mam opcję dzięki której moge ustawić żeby od danej temp wiatrak na procku kręcił sie na max.

Jak wiemy Semp 2800+ chodzi na 1600Mhz, i przy takich ustawieniach mój ma 36-39* przy obrotach wiatraka ok 1300 obrotów. Kiedy puszcze procka na 2400Mhz temp wynosi 38*-39* przy obrotach 1300, ale kiedy zwiększe obroty wiatraka do 2900 tem spada do 33-35*

Doradźcie mi proszę czy mam katować wiatrak i ustawić go na maksa mając dzięki temu 33-35* czy odciążyć wiatrak na rzecz tem wynoszącej do 39*?

 

p.s.

 

Czytałem jaki opis do DFI o było tam coś napisane że mobo kontroluje napięcia. Kiedy sprawdziłem to procek na idle ma na 1,42V, a na stress napięcia wzrasta do 1,47V.

Czy to kwestja zasilacza czy jednak płyta ?

1644450[/snapback]

 

Chyba lepiej wymienić Wiatrak niż Procesor jak sie spali ? :S Ehh...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temp 39 stopni pod duzym obciazeniem jest jak najbardziej ok, mysle ze trzeba trzymac

sie ponizej 50 stopni i sempkowi nic nie bedzie, co do napieci na DFI to u mnie jest1.372 jak dam 1.4v w biosie, te skoki napiecia generuje plyta (w sumie warto by odczytac napiecie procka miernikiem) a nie BIOS i jego ustawienia, przy wyzszych napieciach skoki sa jeszcze wieksze (wg CPUZ), ale trudno wierzyc softowi, lepiej zmierzyc samemu, tylko nie wiem za bardzo gdzie przylozyc miernik :), moze tez wymiekac zasilka (u mnie modecom chya 350 GTF, napiecie wg miernika idealnie w normie), nie wiem czym napedzasz kompa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale trudno wierzyc softowi, lepiej zmierzyc samemu, tylko nie wiem  za bardzo gdzie przylozyc miernik :)

1645017[/snapback]

Na podstawie jednej z cewek odpowiedzialnych za zasilanie proca, ewentualnie na jednym mosfetów. Tylko trzeba wiedziec który komplet jest odpowiedzialny za ostatnia faze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie jednej z cewek odpowiedzialnych za zasilanie proca, ewentualnie na jednym mosfetów. Tylko trzeba wiedziec który komplet jest odpowiedzialny za ostatnia faze  :)

1645062[/snapback]

Fazy są trzy (DFI) i żadna z nich nie jest ostatnia. Faz jest więcej niż jedna (zasilanie procesora), po to, żeby te jakże obciążone elementy mogły sobie odpocząć. Kiedy układ jednej fazy dostarcza prądu procesorowi, pozostałe dwie są bezczynne.

 

A sposób jest bardzo prosty na tą niewiedze. Bierze się miernik i się mierzy po kolei. O ile pamietam, to na tych większych mosfetach odczytać można co idzie do procesora (na jednej z nóżek). Są trzy fazy, więc na każdej powinno być to samo, w teorii.

Ktoś jednak kiedyś, chyba nawet tu (tweak), nie wiem czy nie Świder albo Owies, negował tą prawdę, że na mosfetach jest napięcie realne jakie procesor dostaje. Lepiej chyba z kondensatora było mierzyć, któregoś. Nie pamiętam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam mierzylem na tym DFI na cewce tej najwyzej, wg. tego pomiaru DFI daje nizsze napiecie niz ustawione w biosie. Dziwne tylko ze w stresie napiecie spada o 0,05 zarowno na tej cewce jak i na duzym mosfie obok niej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanko do Was:)

czy orientuje sie ktos jakie FSB udzwignie ta płyta?

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=13489

planuje ją kupić plus sempron 2500+ i wyciągnąc FSB tak z 315-320:) (ofkors poprawie chłodzenie chipsetu:P)

niestety na lepszy sprzet raczej mnie juz niestac a do Gigabyte jestem zrazony od czasów kt-400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...