Skocz do zawartości
kiwi77

.:chłodzenie Procka - Pomysł:.

Rekomendowane odpowiedzi

Niektórzy z użytkowników nie posiadają obudowy z kilkoma otworami chłodzącymi na wiatraczki, co powoduje kiepską cyrkulacją powietrza i tym samym wysokie temp. procesora. Pozostaje otwarta obudowa - większy hałas i kurzenie się elementów wewnątrz.

Oto moj pomysł aby obniżyć temp :

- należy zbudować tunel powietrzny łączący wiatrak na obudowie z wiatrakiem na procesorze

- drugi wiatrak w obudowie wyciąga ogrzane powietrze z budy

Narazie prowadzę testy i tunel jest z papieru ale rezultaty od razu widać: temp. spadła z 44 na 39*C a w stresie 48 na 42*C. Pozostałe elementy bez zmian.

 

Oto prowizoryczny shemat :

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Oczywiści tunel powinien być jak najbardziej opływowy i jednolity, myślę że jakaś rurka PCV albo coś takiego.

 

Być może ktoś już coś takiego przede mną wymyślił ale ja sie jeszcze z takim rozwiązaniem nie spotkałem.

Co myślicie, może jakieś sugestie...?

Edytowane przez kiwi77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł jak najbardziej OK ale u mnie komp po założeniu na radiator nie ruszał i włączał się strażak (nadal nie wiem dlaczego).

 

Niektórzy jednak nie mają dwóch dziur z tyłu budy. Można wstawić sobie wentyl na boku budy, wstawić rure od bass reflexa i z tyłu jeden wentyl ktory wyciąga. Było by to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o to mi chodziło. Lepiej poprowadzić rurkę prosto od coolera na ściankę obudowy. Tam można wstawić wentyl (ale nie trzeba). Cooler z procka sam by ciągnął powietrze z poza obudowy. Wentyl z tyłu by wyciągał i by było wszystko spoko. Można też zamontować wentyl z przodu budy który wspomagał by wentylację a także chłodził dyski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ze można, nawet lepiej, ale trzeba wtedy ciąć obudowe :/ W sumie to zależy jaką kto ma bude i jak mu wygodniej. Gwarantuje że to najlepsze system chłodzenia procka, no chyba że mu dodatkowo podłączymy klime ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś ma 2 wentyle w zasiłce (z czego jeden na dole koło procka) lub jeden duży na dole to wystarczy tylko podłączyć wentyl z tyłu obudowy do wentyla z procka i wtedy zasiłka będzie wyciągała gorące powietrze. Można także wstawić wentyla u góry budy tak żeby wyciągał całe ciepłe powietrze z budy (konwekcja).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam taki problem...mam do dyspozycji 3 wentyle [spire2600rpm/noname ok.1600rpm/ac pro tc] i chce nimi schłodzić dysk i grafe która mam podkreconą i żeby w budzie była dobra curkulacja powietrza.

pomyślałem że spire dam pod grafe bo ma dość dużo obrotów i będzie ładnie chłodził. ac dam nad grafe i lekko pod prockiem. a tego no name z przodu budy mam tam 2 miejsca na wentyle ale kiepsko dochodzi powietrze a ciąć nie mam zamiaru obudowy. czy to był by dobry pomysł?

 

Dołączona grafika

 

to mój tunel xD

 

http://img50.imageshack.us/my.php?image=img07821wr.jpg

 

a tu widzicie jak mam...nie ma dostępu do chlodnego powietrza :/

Edytowane przez paluszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto moj pomysł aby obniżyć temp :

- należy zbudować tunel powietrzny łączący wiatrak na obudowie z wiatrakiem na procesorze

- drugi wiatrak w obudowie wyciąga ogrzane powietrze z budy

 

Być może ktoś już coś takiego przede mną wymyślił ale ja sie jeszcze z takim rozwiązaniem nie spotkałem.

Co myślicie, może jakieś sugestie...?

1581191[/snapback]

No Ameryki to Ty nie odkryłeś, jest to patent znany i lubiany, sam mam wentyl który podaje chłodne powietrze na cooler CPU i dwa wyciągające ciepłe powietrze z budy (myślałem też o tunelu ale okazał sie zbędny, wentyl na 7V wystarcza) Edytowane przez samm-ur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam taki problem...mam do dyspozycji 3 wentyle [spire2600rpm/noname ok.1600rpm/ac pro tc] i chce nimi schłodzić dysk i grafe która mam podkreconą i żeby w budzie była dobra curkulacja powietrza.

pomyślałem że spire dam pod grafe bo ma dość dużo obrotów i będzie ładnie chłodził. ac dam nad grafe i lekko pod prockiem. a tego no name z przodu budy mam tam 2 miejsca na wentyle ale kiepsko dochodzi powietrze a ciąć nie mam zamiaru obudowy. czy to był by dobry pomysł?

 

1581489[/snapback]

Daj jeden na przód koło dysków, drugi z tyłu budy wyciągający no i ten trzeci możesz wrzucić pod tą grafe lub na góre budy.

 

Z tych zdjęć co zamieściłeś sądze, że przepływ tego wentyla z tyłu jest bardzo mały patrząc na te dziurki. Wytnij porządną dziure, wstaw grilla (według gustu druciany lub bardziej wymyślny) i wtedy bedzie i ciszej i wydajniej.

Edytowane przez Barthezzo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Ameryki to Ty nie odkryłeś, jest to patent znany i lubiany

Możliwe, ale jak dotąd się z takim rozwiązaniem nie spotkałem, a szczególnie że wiele ludzi na forum pyta co zrobic aby tanim kosztem obniżyć temp. na procu i porady są typu zmień paste, dokup wiatrzaczki a o zastosowaniu "tunelu" nikt nie pisał a jest to świetna sprawa - temperaturka spadła mi o 5-7*C, bez cięcia obudowy, szczególnie że w zwykłych obudowach o dobrą cyrkulację powietrza jest ciężko a czasami niwmożliwe do wykonania. Polecam wypróbować!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tunel poprowadzony z wentyla na sciance z plexi bezposrednio nad procesor, wentyl idzie na 5V, temp spadły o 5* :-)

 

A teraz ,,jak obnizyc temperature swojego proca o 10*C najmniejszym kosztem :)"

 

1-Spod radiatora szlifujemy na lustro

2-nakladamy AS5 alb OCZ ultra+

3-montujemy cooler

4-prowadzimy nad niego tunel wtłaczajacy zimne powietrze

5-o ile to mozliwe zmiejszamy napiecie VCore

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunelik spisywal sie swietnie, roznica u mnie 7-8C miedzy zamniekta buda z tunelem, a buda otwartą... wiec sporo. Ale pozbywam sie go bo wc nadciąga :)

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Tuba to bassreflex srednicy ~ 11cm bodaj i ladnie dolegajaca do coolera. Powietrze ma najkrotsza droge do pokonania i dlatego to najwydajniejszy rodzaj tunelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a gdzie można zmienić vcore ? i czy to jest niebezpieczne by słabych zasilaczach ?

1582680[/snapback]

Pomyśl logicznie człowieku, mniejsze napiecie to mniej pracy dla zasilacza. Jedyne co może się stać przy zmniejszaniu napięcia to to, że proc ci będzie wieszał system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam taki problem...mam do dyspozycji 3 wentyle [spire2600rpm/noname ok.1600rpm/ac pro tc] i chce nimi schłodzić dysk i grafe która mam podkreconą i żeby w budzie była dobra curkulacja powietrza.

pomyślałem że spire dam pod grafe bo ma dość dużo obrotów i będzie ładnie chłodził. ac dam nad grafe i lekko pod prockiem. a tego no name z przodu budy mam tam 2 miejsca na wentyle ale kiepsko dochodzi powietrze a ciąć nie mam zamiaru obudowy. czy to był by dobry pomysł?

 

1581489[/snapback]

z tego co widze na fotce masz odwrotnie zalozony wentyl na procku. Czy w tym przypadku jest lepsze chlodzenie jak wieje na radiator czy lepiej standard i zeby wyciagalo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A teraz ,,jak obnizyc temperature swojego proca o 10*C najmniejszym kosztem :)"

 

1-Spod radiatora szlifujemy na lustro

2-nakladamy AS5 alb OCZ ultra+

3-montujemy cooler

4-prowadzimy nad niego tunel wtłaczajacy zimne powietrze

5-o ile to mozliwe zmiejszamy napiecie VCore

1582015[/snapback]

Pomysł bardzo fajny ale czy u Ciebie zadziałało? Ja bym nie obnizał napiecia VCore. bo jeżeli podkrecamy procka to i tak kiedys zacznie chodzic ale nie stabilnie i trzeba będzie podnieść to napięcie VCore. Czy szlifujemy spód radiatora? Słyszałem że dobrym sposobem jest szlifowanie spodu coolerka pasta polerską. Czy ten tunel nad prockiem to konieczność? Mnie by było szkoda niszczyc budy :lol: . Czy po tym zabiegu komp ciszej pracuje? Jak poprowadzić ten tunel- z sufitu budy czy z boku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może ktoś już coś takiego przede mną wymyślił ale ja sie jeszcze z takim rozwiązaniem nie spotkałem.

Co myślicie, może jakieś sugestie...?

1581191[/snapback]

Ja mam cos takiego fabrycznie w kompie, Wielki wiatrak chlodzacy z boku obudowy frontalnie do procka i wentylator z tylu obudowy ktory odprowadza cieplo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...