Skocz do zawartości
prezesrm

Serial ATA vs Ultra DMA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanko, czym sie rozni "serial ATA" od "ultra DMA" ??? Co jest lepsze, bo ostatnio ogladalem dyski Seagate i wypuscili 80GB, 8MB cache, ale pod serial ATA. Czy do serial ATA trzeba miec jakies inne kabelki???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serial ATA to tak jakby ultra dma 150. Masz transfer ok 150 MB na sekunde a ultra dma mogło mieć od 66 do 133 MB na sekunde.

Serial ata idzie na innych kablach , ale według mnie znacznie lepszych bo są jak 1/3 zwykłego ata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SATA to nie UDMA i nie róznie się to tylko przepustowością. SATA jest zupełnie nowym rozwiązaniem i wymaga innego kontrolera niż UDMA. Do tego w porównaniu (PCWK) dysk B5 SATA i B5 UDMA wypadły podobnie tzn SATA był szybszy ale nie za dużo. No i w specyfikacji SATA 1 nie ma mowy o podpinaniu 2 urządzeń do jednej taśmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serial ATA to nowy standard przesyłania danych do dysków twardych. Jego pierwsza wersja SATA 1x potrafi przesłać do 150MB/s, a transmisja odbywa się szeregowo, a nie równolegle jak ma to miejsce w wypadku Ultra ATA. Kabelki do SATA są znacznie cieńsze, moga być dłuższe i w dyskach SATA nie ma zbaayw z Master Slave itp. To chyba najważniejsze innowacje. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla przeciętnego użytkownika praktycznie ma znacznie większa prostota w podpinaniu, oraz lepsza cylkulacja w obudowie

bo o większej szybkości działania nie ma mowy, bnop jak wiadomo dzisiejsze dyski i tak wykorzystują do 50% przepustowości ATA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanko, czym sie rozni "serial ATA" od "ultra DMA" ??? Co jest lepsze, bo ostatnio ogladalem dyski Seagate i wypuscili 80GB, 8MB cache, ale pod serial ATA. Czy do serial ATA trzeba miec jakies inne kabelki???

Czy miałeś na mysli ten dysk - ST380023AS ???

Gdzie można go kupić ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanko, czym sie rozni "serial ATA" od "ultra DMA" ??? Co jest lepsze, bo ostatnio ogladalem dyski Seagate i wypuscili 80GB, 8MB cache, ale pod serial ATA. Czy do serial ATA trzeba miec jakies inne kabelki???

 

Czy miałeś na mysli ten dysk - ST380023AS ???

Gdzie można go kupić ???BV 80GB 8MB cache'u na sATA można dostać na www.komputronik.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serial ATA to tak jakby ultra dma 150. Masz transfer ok 150 MB na sekunde a ultra dma mogło mieć od 66 do 133 MB na sekunde.

Gwoli scislosci - od 33 MB/s - zapomniales o ATA33. Moje czepialstwo w swych szczytowych momentach siega zenitu :lol:.

 

Pozdr...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konia z rzędem :P temu kto na dzień dzisiejszy kupi dysk SATA w polsce. Ja czekam na dostawę od początku stycznia, miały być wczoraj i własnie jestem po tel. że nici i nie wiadomo kiedy będą :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... ale czy obecnie montowane na płytach SATA będą obsługiwały również transfert 300 i 600MB/s (SATA II - III)?!

Coś w to wątpię, więc wydaje mi się, że póki co to jest tani bajer nie dający absolutnie żadnego przyrostu wydajości w porównaniu z UDMA-133.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kanurwa a zamawiałeś w komputroniku ?

Właśnie u nich zamawiałem, w końcu dogadałem się z gościem z allegro i ma mi na jutro sprowadzić z Wrocka, podobno tamtejsza hurtowni dzisiaj ma mieć zamówiono, 3000 szt. bo duże zainteresowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... ale czy obecnie montowane na płytach SATA będą obsługiwały również transfert 300 i 600MB/s (SATA II - III)?! 

Coś w to wątpię, więc wydaje mi się, że póki co to jest tani bajer nie dający absolutnie żadnego przyrostu wydajości w porównaniu z UDMA-133.

A czy ktoś zauważył zmianę wydajności przechodząc na UDMA6 - powiem szczerze, że ja ani trochę !!! Mam Maxtora...i z całą pewnością to tylko slogan reklamowy. IBM z tej nowej serii (ale UDMA 5) jest o wiele szybszy w testach niż mój dysk. CZy zatem z Serial ATA to tylko "fajniejszy kabelek" ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak na razie to tylko ekstra kapelek i to bez przyszłości bo HDD SATA II i III mają być zasilane tym samym kablem co są przesyłane dane a nie jak w przypadku SATA I odzielnym. Co raz bardziej wychodzi na to że to albo próba jak bardzo można naciągać klijętów albo beta testy na urzytkownikach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...