Skocz do zawartości
BraWura

Oderwana Pamiec Bga Z X800xl

Rekomendowane odpowiedzi

Przy ściąganiu radiatora klejonoego na taśmę oderwałem pamiec BGA, razem z fragmentem ścieżek. Jest to kostka po drugiej stronie GPU. Karta ma (miała) 256MB pamięci. Czy ktoś słyszał o możliwości zmiany biosu w Radeonie X800xl na taki ze 128MB. Bo to chyba jedyna możliwość która przychodzi mi do głowy na uratowanie karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety kostki chyba nie da się przylutować z powrotem - taką opinię wyraził znajomy elektronik. Może jakiś doświadczony LUTOWNICZY rzuci okiem. Wrzucam dwa zdjęcia (fragm. pcb z wyrwana koscia, kość BGA od spodu). Kość znajdowała się po drugiej stronie GPU

Uszkodzoną kartę jutro włoże do jakiegoś mało wartościowego kompa (nie chce spalić agp lub czegoś jeszcze)

post-139373-1147295693_thumb.jpgpost-139373-1147295717_thumb.jpg

 

A co z możliwościa zmiany/modyfikacji biosu? Może tu jest jakaś możliwość?

Jakie jest ryzyko, że po włożeniu tej karty uszkodzę np złącze agp lub cokolwiek innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, bga nie da się przylutować, jak tsop.

Nie uszkodzisz portu agp po włożeniu karty.

Nie ma biosu X800XL 128MB, bo nie ma takiej karty, może co najwyżej da się wyedytować istniejący bios.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek chciałem podziekować za zainteresowanie w Waszej strony.

Wię tak - kartę włożyłem do kompa i na ekranie w górnej jego części pojawił się napis dość trudny do odczytania (niektóre czcionki niewyraźne) w kolorze czerwonym:

GETTING STOPTED FOR HARDWARE PROBER INSTALLATION

i piszczy mniej wiecej co 3 sekundy.

 

Panowie znacie kogoś kto moze taki bios wyedytować lub tak go zmodyfikować żeby karta działała mniejszej ilości pamięci lub potoków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli uda się tak wyedytować bios żeby osługiwał tylko 128MB pamięci to i tak nie ma pewności że w tych 128MB nie będzie tej kostki- Nie ma chyba możliwości sprawdzić która kastka to który bank pamięci.

Swego czasu na allegro reklamowała się firma naprawiająca m.in. karty graficzne (wymiana TSOP, BGA, chipsetów). Jednak w Twoim przypadku problemem mogą być urwane ścieżki na PCB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakis czas temu w pracy lutowalismy takie rzeczy: procesory graficzne na plytach laptopowych<dzialaly> , chipsety na plytach glownych<na test czy sie da>, pamieci na kartach graficznych :) i takie procesorki :

http://allegro.pl/item101405442_procesor_p...inkpad_t20.html

 

Najwiekszy problem u Ciebie jest z tymi urwanymi sciezkami :cry: jutro dam znac czy ewentualnie podjelibysmy sie naprawy tego, choc to raczej watpliwa sprawa.

Edytowane przez XwA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moze ktos wie jak uniknac takiego wypadku ??

tez zamierzam oderwac radiatory z pamieci i nie chcialbym zeby tak sie stalo jak Brawura

 

czy moze lepiej to robic od razu po wylaczeniu kompa jak pamieci sa rozgrzane ?? wtedy powinny latwiej sie odkleic ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do odklejania pamięci to uzytkownik Razan z innego forum napisał:

"Pamięci odrywa się tuż po graniu... kidy śa gorące albo suszarką dmuchać na nie.... słyszałem że do lodówki ale to raczej z klejem... Ja ściągałem u kolegi na BGA i z suszarka odkliły jakb y się w ogole nie trzymały... a najlepsze to że jeszcze ich dało rade potem przykleić"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do odklejania pamięci to uzytkownik Razan z innego forum napisał:

"Pamięci odrywa się tuż po graniu... kidy śa gorące albo suszarką dmuchać na nie.... słyszałem że do lodówki ale to raczej z klejem... Ja ściągałem u kolegi na BGA i z suszarka odkliły jakb y się w ogole nie trzymały... a najlepsze to że jeszcze ich dało rade potem przykleić"

I nigdy nie podnosic radiatorkow do gory(prostopadle do pamieci). Radiatorki sie wykreca. Tak jak pisales po rozgrzaniu pamieci wyciagnac karte i ruchami w prawo i w lewo powoli zaczac ruszac radiator. Po chwili radiatorek powinien bez problemu odpasc. Ale nigdy nie ciagnac za niego. Nie dosc ze klej trzyma pamieci to jeszcze moze tam byc jakis bombelek powietrza ktory przysysa radiatorek do pamieci. Tak postepuje sie nie tylko z radiatorkami na pamieciach ale z dowolnym chodzeniem(poza odkkrecaniem wiatraczkow :P).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa z naprawą wydaje się być beznadziejna. Dostałem informacje z dwóch źródeł, że w przypadku uszkodzonych ścieżek nie da się tego zrobić (nie robią tego). Gdyby oderwana była sama kość BGA i nie naruszone ścieżki to taki defekt podobno można naprawić.

 

Zatem poszukiwanie rozwiązania hardwarowego uznaję za wyczerpane (chyba że jest ktoś odmiennego zdania)

 

Ciągle nurtuje mnie jednak możliwość edycji biosu lub wgrania innego biosu do Radeona X800XL.

 

Czy znacie Panowie i Panie kogoś kto coś takiego robił/zrobił/ lub mógłby spróbować zrobić?

 

Czy warto założyć nowy wątek z tym zapytaniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sam spróbował, gdyby mi to się przydarzyło, więc tobie też proponuję. Raczej w ten sposób nic nie zepsujesz, a zawsze można wgrać stary bios.

 

No więc tak (sam to robiłem na windowsie, więc nie mam pojęcia jak to zrobić na innej platformie, ale zakładam, że masz windę:

-Bierzesz starą kartę na pci.

-Wkładasz ją i wyjmujesz radeona

-Wchodzisz do BIOSU

-Odszukujesz (najprawdopodobniej w advanced chipset fateures, albo advanced BIOS fateures) opcję w stylu init graphic first albo coś w tym stylu i dajesz na pci

-Wyłączasz kompa i dokładasz uszkodzonego radeona

-Odpalasz windowsa (monitor podłączony do karty pci)

-Zgrywasz dowolnym programem do tego bios z karty (jak nie masz, to google.pl)

-Włączasz program do edycji biosu odpowiedni dla twojej karty (w przypadku starszych ati np. r9550 jest to Rabbit, jak nie wiesz jakim, to kłania się google)

-Odszukowywujesz opcję od ilości pamięci i przestawiasz na 128mb

-zapisujesz zmodyfikowany bios do pliku

-wgrywasz go tym programem, którym go wcześniej zgrałeś

-uruchamiasz ponownie, przestawiasz opcję w biose z powrotem na agp (i przełączssz wtyczkę monitora) lub poprostu wyjmujesz kartę na pci i zostawiasz tylko radeona

-uruchamiasz ponownie i modlisz się, aby odpalił

-jak się nie uda, to możesz spróbować jeszcze na 64mb (o ile masz przynajmniej 4 kości po 64bm)

 

Cały opis można znaleźć na googlach, jest tego mnóstwo, jednak rozumiem to zdenerwowanie i niepewność przy uszkodzonym sprzęcie, więc napisałem.a poza tym to się najpierw przeszukuje ten temat (36 stron, to jeszcze nie tak strasznie, w porównaniu z np. >250 w topicu o nf7/s) i jak się tam nie znajdzie odpowiedzi, to się tam zadaje pytanie(!).

 

p.

 

ps. Po zgraniu z karty biosu, zrób sobie kopię, żeby w przypadku, jak by karta w ogóle nie wstała po modyfikacji biosu (choć to mało prawdopodobne) mógł powtórzyć proces, tylko zamiast wgrywać zmodyfikowany bios, wgrasz stary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam namiar na elektronika, który "naprawia" wyrwane ścieżki. Radził sobie np. z płytami głównymi z telefonów komórkowych.

Namiary podałem na priv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tutaj jest przecież napisane że naprawiają przerwane ścieżki i układy BGA to czemu nei skożystasz

Mailowałem tam od razu, ale firma tanie zajmuje się naprawą kart graficznych (mimo że teoretycznie ma to w ofercie)

Cyt. ich maila "Witam. Nie przyjmujemy kart graficznych do serwisu." Po rozmowie telefonicznej okazało się zę karty naprawiali tylko raz i to tylko dla jakiejś firmy. Naprawiają wyłacznie płyty główne.

 

Chcę powiedzieć, że wszystkie odpowiedzi Forumowiczów traktuje b.poważnie i od razu staram się wykorzystać informacje od Was. Pracuje nad modyfikacja biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam namiar na elektronika, który "naprawia" wyrwane ścieżki. Radził sobie np. z płytami głównymi z telefonów komórkowych.

Namiary podałem na priv.

Otrzymałem właśnie odpowiedź od w/w elektronika cyt. "niestety naprawa takich uszkodzeń jest raczej niewykonalna"

Jak otrzymam odpoweidź z mtec to poinformuje o wynikach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to kiszka, a taka wypasiona grafka poszła się ....... chyba, żę ktoś dałby radę wyedytować bios na 128MB i akurat ta kostak nie będzie wchodziła w skład tych 128MB to powinno śmigać ;) nadzieje są. Jak ktoś potrafi zedytować bios, to mam nadzieję, że Ci pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios zgrałem atiflashem 309, ale mam problem z odnalezieniem w Rabicie 2.0a opcji zmiany wielkości pamięci na mniejszą - np 128Mb, czy 64Mb. Ktoś takową opcję widział? A moze jakiś inny soft?

Edytowane przez BraWura

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:blink:

Nie no bez przesady... szanse masz skrajnie małe... te kostki napewno są wszystkie jakoś połączone, także jeśli jedna jest uszkodzona (a tymbardziej wyrwana) nie będą chciały działać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, to że szanse są mizerne to wiem. Już rozglądam się za nową grafiką, ale gdyby tą udało się uratować to miałbym mniejszego kaca moralnego.

Wracając do karty wrzuciłem bios z Gecuba x800 128MB (GeCube.X800GTO.128.Samsung_050408.bin), ale efekt nie najlepszy, migające kolorowe bloki - sieczka. Nie wiem czy to wina innego GPU (moj ma R430) czy uszkodzonej pamięci która występuje jednak w tych 128MB i w tym przypadku właściwie trzeba by dać spokój definitywnie. I tu proszę o Wasze opinie.

Chodzi o to, czy eliminując 128MB pamięci z karty 256MB (softwarowo) będzie możliwe jej poprawne działanie?

Wróciłem do oryginalnego biosu i karta ruszyła, ale artefakty potężne (białe paski i kwadraty). W Windowsie obraz jest jakby podzielony na kilka pionowych pasów (naprzemiennie z artefaktami i bez artefaktów). Nie udalo mi się znaleźć innych biosów do X800 na 128MB, może ktoś ma to chętnie przetestuje. Bo zmodyfikować biosu ze 256MB na 128MB przy użyciu Rabita 2.0 nie udało mi się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ta gecube miała pamięci 700Mhz (x800gto 128MB właśnie takie miały), to to jest DDR1 ci ma inne napięcie zasilania pamięci, stąd te paski. Takie same objawy miałem, gdy wrzyciłem bios 6600GT (obniżyłem taktowanie pamięci) do zwykłej 6600, a chodziło mi o bios 1,5V po prostu, nieważne.

 

Generalnie szukaj biosu karty X800 128MB 980Mhz, jeśli takie istnieją, bo wśród GTO są głównie 700 Mhz na DDR1.

 

Spróbuj bios od Gigabyte GV-RX80128D, bo jest 128Mb 128Bit (połowa przecież musi być) DDR3.

http://www.giga-byte.com/Support/VGA/BIOS_...ame=GV-RX80128D

Edytowane przez WDK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za podpowiedzi i biosy.

Jest jednak problem - wszystkie znane mi biosy ktore są na karty X800 z 128MB pamięci są na PCI-E lub na pamięci 700Mhz DDR1, ja mam AGP i DDR3. Hmmm, pozostaje chyba tylko edycja biosu oryginalnego z 256MB na 128MB.

Tak, że chyba trzeba kończyć zmagania z wyrwaną pamięcią BGA i dać spokój sobie i Wam.

 

Chyba, że znajdzie się śmiałek, który zna się i potrafiłby dokonać edycji oryginalnego biosu z 256MB na 128MB?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co widziałemz zdjęć to nie ma możliwości fizycznej naprawy, krótko mówiąc śmietnik lub na części, pcb kart graficznych jest wielowarstwowe i n ie ma możliwości odtworzenia uszkodzonych ścieżek, widać że użyłeś sporej siły do odrwania tej kostki i bardzo możliwe że uszkodziłeś jescze inne ścieżki, także pożegnaj się z grafą, ja sam kiedyś w podobny sposób uszkodziłem swojkego radka 9800se@pro z tym że nie oderwałem kości i po ponownym przylutowaniu w serwisie ożyła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...