Skocz do zawartości
tom_tom

Ksiażka Php

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry!

 

Chciałbym się nauczyć języka PHP. Myślę na kupnem odpowiedniej do tego celu książki, jednak nie wiem, na którą się zdecydować... Znajomy polecał książkę z wydawnictwa helion.pl, ale w Empiku książek z tego wydawnictwa jest cała masa :wacko: Na książkę chce przeznaczyć 50-60zł. Co mi polecicie? Prosiłbym o nazwę i autorów.

 

Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja własnie kupiłem ta ksiazeczke

http://www.allegro.pl/item106165858__php_i...trony_www_.html

 

podobno dobra jak na poczatek , jak przyjdzie przesyłka to postaram sie wiecej o niej napisac. koszt w sklepie to około 60 zł

Edytowane przez piotrek_r1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcami - książka do nauki PHP (lub dowolnego języka programowania) to zwykle zbędny wydatek, bo:

 

1) do większości języków jest pełno darmowych kursów i tutoriali, które czasami są lepsze od książek

 

2) aby cokolwiek pisać i tak musisz siedzieć przed komputerem, więc wygoda zabrania książki gdziekolwiek na nic się nie przyda

 

3) czytanie książki o programowaniu to przekopywanie się przez stosy (często zbędnej) teorii, aby poznać jedno polecenie - indeks poleceń zawarty na stronach www/plikach pomocy jest dużo łatwiejszy

 

4) te kilkadziesiąt PLN zawsze można wydać na wiele bardziej potrzebnych rzeczy

 

Książka sprawdzi się tylko w przypadku, gdy często podróżujesz (nudząc się przy tym), a w domu masz mało czasu na czytanie czegokolwiek.

Edytowane przez ULLISSES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak kupiłem sobie ksiazeczke z tego wzgledu ze, w tym tygodniu wyjeżdzam na wakacje, a tam nie mam dostepu do internetu (ale kompa mam). przeczytałem narazie 60 stron i fajnie sie zapowiada, biorac pod uwage to ze w php jestem zupełnie zielony

 

jesli kogos to interesuje to ta ksiazeczka :http://helion.pl/ksiazki/phmyss.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chcesz sie uczyc jezyka na powaznie - przejtrzyj dokumentacje i kup ksiazke o projektowaniu zorientowanym obiektowo...

 

Programowania mozna nauczyc sie bez opisów... projektowania nie da się - zeby pisac prawidłowo aplikacje obiektowe rozumiejac idee obiektowosci potrzeba kilku ksiazek conajmniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam książek do nauki php, kupiłem jedną w marcu i rzuciłem w kąt, całą swoją wiedze na temat php (a nie jest ona mała) zawdzięczam manualowi php który wg mnie jest najlepiej wykonanym manualem w historii informatyki, warto również czytać prośby o pomoc na forum http://forum.php.pl/ oraz w razie czego pytać :)

 

Jako "podkład" do pracy polecam jakiś prosty już przez kogoś wykonany skrypt, ja uczyłem się na małym skrypcie generującym miniaturki, po miesiącu przerobiłem ten skrypt na odpowiednik ImageShack, z ładnym panelem admina, wtedy to php mnie wciągnął, nauczyłem się tworzenia klas i funkcji oraz często czytałem manual, teraz na co mam ochote to bez większych problemów pisze :)

 

Zostaje mi tylko nauczyć się wyrażeń regularnych, ale w internecie nie ma zbyt dobrych kursów, dlatego w tym przypadku chyba kupie książke...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo PHP samo w sobie jest bardzo proste - gorzej juz z technologiami poboocznymi i orientacja obiektowa) ale OOP samow sobie jest trudne nie tylko w PHP.

do tego biblioteki poboczne - smarty aodb frameworki typu cakephp i inne - samo php jest czubkiem gory lodowej i jest dosc proste dlatego akurat o nie nie powinienes smie martwic - bez ksiazki sie da :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście z żadnych zewnętrznych skryptów typu smarty nie korzystam, wszystko staram się robić samodzielnie, to proponuje każdemu.

 

Druga sprawa to bardzo ważną rzeczą jest od samego początku przygód z php starać się pisać zgodnie ze standardami, tzn

 

1. Nie używać <? lecz pełnego <?php

2. Robić odpowiednie wcięcia w kodzie

 

Zamiast

 

<?phpif(isset($_POST['Submit']))echo "Dziękujemy za wypełnienie ankiety";else//ankieta?>

Pisać:

 

<?phpif( isset( $_POST['Submit'] ) ){	 echo "Dziękujemy za wypełnienie ankiety!";}else{	 // Formularz}?>

Niby więcej kodu, ale za to jest dużo bardziej przejzysty.

 

3. Nie używać zmiennych globalnych, tzn mamy sobie formularz typu input o nazwie imie więc dane z niego przejmujemy tak:

 

<?phpif( isset( $_POST['Submit'] ) ){	 echo $_POST['imie'];}?>

to jest źle:

 

<?phpif( isset( $Submit ) ){	 echo $imie;}?>

4. W tablicach piszemy ' lub "

 

Źle:

 

<?php$tablica[cos] = "cos"; // Wyjątkiem są liczby?>

Dobrze:

 

<?php$tablica = array(); // Ważne aby utworzyć tablice przed rozpoczęciem jej definiowania.$tablica['cos'] = "cos";?>

Więcej na ten temat znajduje się tu: http://phppl.ezpublish.no/wortal/artykuly/...ch_programistow

Edytowane przez Nightwalker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja polecam "php. cwiczenia praktyczne".

ksiazka kosztuje ~20 zl, i jest naprawde dobra jako wprowadzenia do jezyka.

nie ma w niej tego co kazdy krytykuje - przedruku manuala, jest tylko scisla wiedza.

nadaje sie nawet dla tych ktorzy jeszcze nie programowali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście z żadnych zewnętrznych skryptów typu smarty nie korzystam, wszystko staram się robić samodzielnie, to proponuje każdemu.

Musisz miec swiadomosc ze niestey piszac wszystko samemu bedziesz sie jedynie bawic jezykiem - jesli ktos zamieza programowac profesjonalnie to jedynym wyjsciem jest nauka frameworkow itp. poniewaz pisanie wszystkich bibliotek jest odkrywaniem koła na nowo - dodatkowo piszac wlasne rozwiazania wprowadzasz bledy...

 

Wiec do nauki - jasne - wiekszosc rzeczy piszemy samemu - po czym staramy sie poznawac zewnetrzne biblioteki

 

a co do stosowania smartów - to jest juz naprawde podstawa i jesli chcesz by twoje aplikacje byly jakkolwiek czytelne - system szablonow to jedna z podstawowych rzeczy...

 

EDIT:

 

nie polecam tez PHP jako pierwszego jezyka - człowek samemu sobie wyrzadza krzywde... jesli ktos chce zaczac programowac i robic to solidnie - polecam C# jave czy nawet VB.net.... uczenie sie php na poczatku powoduje wieeele komplikacji pozniej....

Edytowane przez Yacho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie - szybki start to bardzo dobra książka naprawde w szybkim czasie zdobywa się ogromną wiedze jaką z manualów czy internetu pochłaniało by się w okresie o wiele wiele dłuższym. Ja zaczynałem z jej pomocą nauke w PHP i ucząc się napisałem jako prace dyplomową Forum dyskusyjne na wzór IPB z możliwością zmiany/używania stylów CSS z IPB, i praktycznie ze wszystkimi bajerami jakie ma IBP/PHPBB. Dlatego również polecam te książke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcami - książka do nauki PHP (lub dowolnego języka programowania) to zwykle zbędny wydatek, bo:

 

1) do większości języków jest pełno darmowych kursów i tutoriali, które czasami są lepsze od książek

 

2) aby cokolwiek pisać i tak musisz siedzieć przed komputerem, więc wygoda zabrania książki gdziekolwiek na nic się nie przyda

 

3) czytanie książki o programowaniu to przekopywanie się przez stosy (często zbędnej) teorii, aby poznać jedno polecenie - indeks poleceń zawarty na stronach www/plikach pomocy jest dużo łatwiejszy

 

4) te kilkadziesiąt PLN zawsze można wydać na wiele bardziej potrzebnych rzeczy

 

Książka sprawdzi się tylko w przypadku, gdy często podróżujesz (nudząc się przy tym), a w domu masz mało czasu na czytanie czegokolwiek.

Osmiele sie nie zgodzic - akurat w przypadku php jest tak ze dokumentacja sklada sie z zbioru funkcji ktore sa poprostu opisane - poznanie tych funkcji == poznanie jezyka, w przypadku javy nie jest to juz naprzyklad takie proste - tam jest wiecej konwencji itd i uczy sie tego o wiele ciezej.... sproboj sie nauczyc np javascript tylko z dokumentacji.....

 

Co jednak nie zmienia faktu ze do php ksiazek nie trzeba :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...