Skocz do zawartości
zawleka

[problem] Samsung Sp200gb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam problem, posiadam dysk SP200GB i za cholere nie moge go ustawić aby chodził na Prime IDE Master, cały czas wchodzi na 3 albo na 4 w zależności od tego do jakiego gniazda na płycie podepne kabelek sata.

 

Moja płyta główna to Asus P4 P800 SE, bios mam najnowszy aktualizowany dziś.

 

Problem tkwi w tym oczywiście, że przez to dysk jest bardzo wolny. Przykładowo przy nagrywaniu płyty dvd, czy też zgrywaniu obrazu na dysk nie moge nic innego robić. Nawet rozmowa na gg przy takiej operacji jest problemem. Wiem paranoja, dlatego tutaj pisze :)

 

Czekam na wasze propozycje, mam nadzieję, że ktoś pomoże mi rozwiązać ten problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwsze:

wystarczy podłączyć taśmę do gniazda oznaczonego jako IDE1, a dysk pod gniazdo znajdujące się na końcu taśmy, zworkę ustawić tak aby dysk pracował w trybie Master

 

drugie:

prawdopodobnie aktywny tryb transferu to PIO a powinno być UDMA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że kolega ma dysk SATA:

zależności od tego do jakiego gniazda na płycie podepne kabelek sata.

Problem polega tutaj na kolejności kontrolerów. Najpierw idzie ATA, potem SATA.

A tak w ogóle, to na cholerę Ci ten primary master? Przecież w biosie wybór pierwszego startującego nie bierze kolejności urządzeń na taśmach pod uwagę - ustawiasz jak Ci się podoba.

 

Generalnie schemat wygląda tak:

Primary Master - IDE1

Primary Slave - IDE1

Secondary Master - IDE2

Secondary Slave - IDE2

Third Master - SATA_1

Third Slave - SATA_2

Możesz powyłączać zbędne kanały, ale Sata i tak będzie na końcu (chyba, że masz jakieś bajery w biosie). Nie zmienia to jednak niczego, jeśli chodzi o działanie kompa czy start systemu. I nie wydaje mi się, aby powodowało to spowolnienie dysku. Powodem może być tryb jego pracy, jak już zasugerował Zawadaki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wydaje mi się, że to powoduje tak duże spowolnienie dysku

 

W zasadzie w testach w SiSoft sandra wychodzi mi ledwo 48mb/s, czyli tragedia.

 

Nie wiem czy nie chodzi tutaj o ustawienie RAID, z tego co czytałem w dokumentacji BIOSu. Generalnie teraz nie mam włączonej obsugi RAID dla S-ATA bo jak włącze to nie widzi dysku. W instrukcji pisze aby odpalić konfigurację RAID, ale nie moge jej odpalić, nie wiem czemu.

 

Tak więc czekam na dalsze inteligentne wypowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że kolega ma dysk SATA:

tak, ale zawsze urządzenie Master na pierwszym kanale jest tak oznaczone (i właściwie opisane) mimo ze wyświetlana kolejność może być nawet na końcu listy napędów

Najpierw idzie ATA, potem SATA.

nie zawsze urządzenia ATA jest pierwsze lub odwrotnie, zależy to od konfiguracji w BIOS, dokładnie od tego czy kanał ATA kontrolera jest główny czy warunkowo włączony lub odwrotnie

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam taki sam dysk. też bios wykrywa mi go na 5 lub 6 miejscu. I wszystko u mnie działa spox, mogę robić 3 inne rzeczy oprócz wypalania dvd, jeżeli o to chodzi.

Według mnie Twój problem nie jest spowodowany tym że masz dysk widoczny w tym a nie innym miejscu w biosie. Szukaj problemu może w systemie, sterownikach (szczególnie od dysku twardego, gdzieś czytałem że stery od Nvidii przysparzają czasem problemów). Wgraj system z kopii zapasowej z Nortona Ghosta (jeżeli wcześniej byłeś na tyle przezorny, aby go kupić :P )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłem testy dysku w sisosf sandra. Wyciąga ledwo 48mb/s.

 

Dysk u mnie podłączony na 3 w specyfikacji ma napisane PIO 4 czyli chyba nie dobrze, bo to tylko 16mb/s.

 

System mam Windows 2003 Server. Dziś go zainstaluje od nowa i wgram nowe sterowniki.

 

Jak ktoś na coś jeszcze wpadł to pisać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, ale zawsze urządzenie Master na pierwszym kanale jest tak oznaczone (i właściwie opisane) mimo ze wyświetlana kolejność może być nawet na końcu listy napędów

nie zawsze urządzenia ATA jest pierwsze lub odwrotnie, zależy to od konfiguracji w BIOS, dokładnie od tego czy kanał ATA kontrolera jest główny czy warunkowo włączony lub odwrotnie

To dziwne jakieś płyty widziałeś, bo wszystkie, które ja widziałem, miały tak, jak ja mówię ;)

 

Dysk u mnie podłączony na 3 w specyfikacji ma napisane PIO 4 czyli chyba nie dobrze, bo to tylko 16mb/s.

 

System mam Windows 2003 Server. Dziś go zainstaluje od nowa i wgram nowe sterowniki.

1. PIO czyli źle. Ma być UDMA lub Multiword DMA.

2. 2003 Server powiadasz. A ten system jest dobrze ustawiony?

Panel sterowania->System->Zaawansowane->1 Ustawienia->Zaawnasowane

Programy czy Usługi? Programy czy Bufor? Bo domyślnie jest ustawienie serwerowe, które nie nadaje się do normalnej pracy.

3. Instalacja sterów do dobry pomysł. Możliwe, że update biosu też nie byłby złym pomysłem.

Edytowane przez ULLISSES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłem testy dysku w sisosf sandra. Wyciąga ledwo 48mb/s.

 

Dysk u mnie podłączony na 3 w specyfikacji ma napisane PIO 4 czyli chyba nie dobrze, bo to tylko 16mb/s.

 

System mam Windows 2003 Server. Dziś go zainstaluje od nowa i wgram nowe sterowniki.

 

Jak ktoś na coś jeszcze wpadł to pisać.

zrób test w HDTech (wklej wykres) i wszystko będzie jasne czy jest ten PIO czy DMA, bo z tego co widzę raczej to nie PIO, odnośnie tego w którym miejscu na liście napędów jest dane urządzenie to raczej jest mało istotne, jeżeli dysk ma pracować na pierwszym kanale jako Master to najlepiej ustawić tak:

"wystarczy podłączyć taśmę do gniazda oznaczonego jako IDE1, a dysk pod gniazdo znajdujące się na końcu taśmy, zworkę ustawić tak aby dysk pracował w trybie Master", działa na 100%

 

użyty system ma tu raczej małe znaczenie

 

uszanowanie dla @ULLISSES, poznałeś tajniki konstrukcyjne wszystkich płyt głównych jakie zostały wyprodukowane, masz je jeszcze w domu ? potrzebował bym płytę do Compaq Ipaq dla PIII :D

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sqj

 

To wkońcu jest dobry wynik czy zły ? Bo ja sam nie wiem. Z tego co mi kumpel mówi to tragedia jak na ten dysk.

 

Tutaj test z Sisoft Sandra.

 

SiSoftware Sandra

 

Benchmark Results

Drive Index : 50 MB/s

Results Interpretation : Higher index values are better.

 

Performance Test Status

Run ID : ZAWLEKA on 25 czerwca 2006 at 19:58:19

SMP Test : No

Total Test Threads : 1

SMT Test : No

Dynamic MP/MT Load Balance : No

Processor Affinity : No

Operating System Disk Cache Used : No

Use Overlapped I/O : Yes

IO Queue Depth : 4 request(s)

Test File Size : 512MB

File Fragments : 1

Block Size : 1MB

File Server Optimised : No

 

Benchmark Breakdown

Buffered Read : 119 MB/s

Sequential Read : 55 MB/s

Random Read : 40 MB/s

Buffered Write : 114 MB/s

Sequential Write : 56 MB/s

Random Write : 43 MB/s

Average Access Time : 7 ms (estimated)

 

Drive

Drive Type : Hard Disk

Total Size : 12GB

Free Space : 5.1GB, 43%

 

Performance Tips

Notice 5008 : To change benchmarks, click Options.

Notice 5004 : Synthetic benchmark. May not tally with 'real-life' performance.

Notice 5006 : Only compare the results with ones obtained using the same version!

Notice 5209 : Consider using the Removable Storage/Flash Benchmark for Flash devices.

Tip 5202 : Use cache on to measure Windows performance.

Tip 2 : Double-click tip or press Enter while a tip is selected for more information about the tip.

 

Wypowiedzcie się.

 

@Zawadaki

 

Jak na mój gust to troche głupoty gadasz, bo jeszcz nie widziałem dysku SATA do którego podpina się taśmy, może Ty taki masz ale chyba nikt tutaj poza Tobą takich nie widział ;) Dyski SATA ze zworkami na master też chyba najnowsze produkty, które jeszcze nie trafiły na sklepowe pułki :) hy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uszanowanie dla @ULLISSES, poznałeś tajniki konstrukcyjne wszystkich płyt głównych jakie zostały wyprodukowane, masz je jeszcze w domu ? potrzebował bym płytę do Compaq Ipaq dla PIII :D

Heh, sam bym chętnie dostał od Św. Mikołaja jakiegoś Epoxa na nF2, aby procka popędzić ;)

 

A co do tematu, to jak się zastanowić, to w sumie i tak lata świetnie. Takiego transferu na dysku, to ja dawno u sibie nie widziałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na mój gust to troche głupoty gadasz, bo jeszcz nie widziałem dysku SATA do którego podpina się taśmy, może Ty taki masz ale chyba nikt tutaj poza Tobą takich nie widział ;) Dyski SATA ze zworkami na master też chyba najnowsze produkty, które jeszcze nie trafiły na sklepowe pułki :) hy :P

oh złapałeś mnie, nie przeczytałem ani słowa z twojego pierwszego posta, ale nie przedstawiłeś tam nic ciekawego co przybliżyło by ewentualny stan dysku (żadnego testu, a moja szklana kula się zbiła :cry: ), ostatni twój post również nie wnosi nic do sprawy, ponieważ wyraźnie widać ze dysk jest sprawny a rzekome problemy są jedynie wynikiem przywidzeń, lub przeszacowanych oczekiwać względem tego dysku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zobaczymy dziś w nocy mu jeszcze puszcze defragmentacje Diskeeperem. Przeinstalowałem system z win2003 na XP się przeniosłem ( tak tak xp :( smutek w moim sercu ) no ale zobaczymy jak będzie śmigać. Narazie nie jest źle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:arrow: zawleka

gdybyś raczył poszukać na forum, to byś na pewno odnalazł testy tego dysku:

TU

TU

...

 

z których wynika ze nie jest demonem szybkości, i ma mały problem z powtarzalnością wyników, tych dobrych oczywiście

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm czyli wszystko wskazuje na to że dysk mam prawie u szczytu kondycji. Czyli gdzie indziej tkwi problem tego, że takie kanady mi się z kompem dzieją. Bo żeby przy zgrywaniu płyty na dysk, czy jej wypalaniu, czy wogóle przy kopiowaniu filmów np na inny dysk komp łapał taką zawieche , że na gadu gadu się pogadać prawie nie da.

 

Może ktoś ma jakiś pomysł :> :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stery do mobo są jak najbardziej. W tej chwli dysk chodzi na UDMA 6. Czyli max ile się da :)

 

Zastanawiam się nad wymianą pamieci na jakieś lepsze, bo obecnie mam 512(2x256) dual channel, ale firmy krzak, niby prędkość 333mhz ale timingi mają strasznie słabe.

 

Myśle nad 2x512 Kingston , albo szarpnąć się na Geila, co byście polecali ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...