Skocz do zawartości
LuKe

Monitor Lcd 20" Nec 20wgx2

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanko do wlascicieli...jak macie ustawione jasnosc/kontrast podczas normalnej pracy w windowsie? ja mam ponziej 10 i dalej sie nie moge przyzwyczaic :P Dodatkowo ciezko mi narazie sie przestawic do takich maly czcionek to zmienilem sobie w windzie na duze (120dpi),dodatkowo raz zwiekszone w firefoxie i juz mozna pracowac. Bawilem sie tez ta opcja sharpness i mam ustawione okolo 6% (a jak u was ?).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko do wlascicieli...jak macie ustawione jasnosc/kontrast podczas normalnej pracy w windowsie? ja mam ponziej 10 i dalej sie nie moge przyzwyczaic :P Dodatkowo ciezko mi narazie sie przestawic do takich maly czcionek to zmienilem sobie w windzie na duze (120dpi),dodatkowo raz zwiekszone w firefoxie i juz mozna pracowac. Bawilem sie tez ta opcja sharpness i mam ustawione okolo 6% (a jak u was ?).

Włączyłeś clear type ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No juz wlaczylem :} Swoja droga wie ktos dlaczego firefox nie zapamietuje ustawien powiekszenia rozmiaru tekstu?

 

Edit: Z tym juz sie uporalem.

 

Teraz taki drugi problem :P Wiem ze wiekszosc stron ma swoje wlasne style ale czy jest mozliwosc ich rozciagniecia na boki? niektore sotrny slabo wygladaja a wieksze litery powoduja ze linijki sie na siebei nakladaja. Jesli ktos gra w hattricka to juz napewno wie o co mi chodzi. Strona scisnieta jest na 1/3 powierzchni ekranu a reszta jest wolna.

Edytowane przez szogo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko do wlascicieli...jak macie ustawione jasnosc/kontrast podczas normalnej pracy w windowsie? ja mam ponziej 10 i dalej sie nie moge przyzwyczaic :P Dodatkowo ciezko mi narazie sie przestawic do takich maly czcionek to zmienilem sobie w windzie na duze (120dpi),dodatkowo raz zwiekszone w firefoxie i juz mozna pracowac. Bawilem sie tez ta opcja sharpness i mam ustawione okolo 6% (a jak u was ?).

Dla trybu Text mam jasność 19,5% (używam przy słabym oświetleniu), dla pozostałych 37,5% (gdy jest jasno i w grach). Kontrast na 40%, ostrość standardowo na 16,6 (nie wiem jak ty możesz mieć na 6, bo wtedy to obraz taki rozmazany :razz: ). Co do rozmiaru czcionki, mnie odpowiada, nawet bym powiedział, ze jest idealna :D .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy to juz bylo tu poruszane ale wlasnie czytalem testy obu NEC'ow czyli wersje 20wgx2 i 20wgx2 PRO i okazalo sie ze PRO jest na gorszej matrycy S-IPS, a wersja bez pro jest na AS-IPS

 

P.S

 

czy mi sie zdaje czy ten NEC juz kosztuje tylko 1800zl, SZCZYT!, a pomyslec ze ja dalem za niego 2200zl w sierpniu 2006r

http://www.proline.pl/shop.php?prodid=NEC+LCD+20WGX2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy to juz bylo tu poruszane ale wlasnie czytalem testy obu NEC'ow czyli wersje 20wgx2 i 20wgx2 PRO i okazalo sie ze PRO jest na gorszej matrycy S-IPS, a wersja bez pro jest na AS-IPS

 

P.S

 

czy mi sie zdaje czy ten NEC juz kosztuje tylko 1800zl, SZCZYT!, a pomyslec ze ja dalem za niego 2200zl w sierpniu 2006r

http://www.proline.pl/shop.php?prodid=NEC+LCD+20WGX2

Co nie zmienia faktu że nowy NEC może mieć identycznie dobrą matrycę lub nawet lepszą jakościowo - mam nadzieję że w prasie ukażą się testy / porównanie tych modeli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy to juz bylo tu poruszane ale wlasnie czytalem testy obu NEC'ow czyli wersje 20wgx2 i 20wgx2 PRO i okazalo sie ze PRO jest na gorszej matrycy S-IPS, a wersja bez pro jest na AS-IPS (...)

Nie brałbym całkiem poważnie takie testy i takie stwierdzenia, gdyż opierają się one tylko na informacjach znalezionych na stronach opisujących te monitory (czyli jakieś opisy reklamowe ze stron NECa). A o "domniemanych" różnicach pisałem, to co mnie się udało znaleźć to, to, że oba używają tej samej matrycy (LG/Philips LM201WE2), tylko pierwsze wersje bez Pro miały inną matrycę (LG/Philips LM201W01). Swoją drogą jest to tak samo enigmatyczne, jak faktyczne stwierdzenie czym różni się AS-IPS od S-IPS, lub TW-IPS, jak dla mnie tylko chwyty reklamowe.

 

(...) czy mi sie zdaje czy ten NEC juz kosztuje tylko 1800zl, SZCZYT!, a pomyslec ze ja dalem za niego 2200zl w sierpniu 2006r

http://www.proline.pl/shop.php?prodid=NEC+LCD+20WGX2

Nie załamuj się, sprzęt tanieje, jednak ze swoich "kontaktów" z Proline mogę powiedzieć, że to nic nie znaczy. To jedyny chyba sklep z taką ceną, ale zauważ także, że cenę mają, ale monitora od dość dawna już nie mają :lol2: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 2532692[/snapback]

Czy ktoś z was zauważył w tym Necu różnicę w odświeżaniu pomiędzy 60hz a 75hz?
Ciężko na to odpowiedzieć, bo używam tylko natywnej rozdzielczości, a w niej jest 60Hz. Ale prawdę mówiąc nie bardzo sobie wyobrażam jaka może być różnica pomiędzy 60 a 75 w LCDku. Powiem zresztą tak, na CRT moje oczy służyły doskonale jako detektor 60Hz :D , po krótkiej chwili pracy z takimi ustawieniami oczy mi po prostu łzawiły. Teraz od ponad 3 miesięcy posiadam tego NECa, cały czas 60Hz i nic, pracuje mi się świetnie B-) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z WAS - użytkowników NEC WGX2 / WGX2 PRO odczuwa dyskomfort spowodowany sporymi odstępami międzypikselowymi ?

Może po kupnie monitora trochę było zauważalne, lecz teraz jest ok. Poważnie, to chyba mój najlepszy zakup, idealnie zainwestowana każda złotówka. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak swoją drogą postęp w dziedzinie LCD 20" (tych lepszej klasy) się zatrzymał. NEC WGX2 to niemal półtoraroczna konstrukcja ... wersja PRO to jeden i ten sam model... a gdzie "technologia" 100-120 Hz ?? Zero istotnych innowacji. Postęp stoi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z WAS - użytkowników NEC WGX2 / WGX2 PRO odczuwa dyskomfort spowodowany sporymi odstępami międzypikselowymi ?

Nie i to z prostej przyczyny - na obraz powinno się patrzeć z pewnej odległości, zalecane zdaje się jest 50 cm, a nawet ze znacznie mniejszej nie widać żadnych odstępów :) . Poza tym jak nawet przystawię noc do szyby to wpatrując się widzę odstępy, ale czy one są "spore" :? , nie powiedziałbym.

 

PS. Kyle, 100-120Hz??? Aż zapytam, a na co to komu :damage_wall: ??? W CRT rozumiem jak najbardziej, gołym okiem widać różnicę, najnowsze modele to tylko 100Hz, ale technologia LCD od początku preferowała 75 i chyba dość długo tak jeszcze będzie, bo nie ma żadnych przesłanek, aby zwiększać tą wartość. Już chętniej zobaczyłbym w standardzie 10 lub 12 bitów na składową niż więcej herców, to przynajmniej mógłbym zobaczyć gołym okiem :wink: .

PS2 mnemic, cena ciekawa, tylko ciekawe czy mają ten monitor na magazynie w takiej cenie, bo niektóre inne firmy też już zjechały poniżej 2000, ale tylko na papierze, bo fizycznie nie posiadają ani jednej sztuki.

PS3. bertold15, kalibruje się jak każdy inny, przy użyciu kalibratora albo jeśli ci chodzi tylko o ustawienie jakiś optymalnym paramtrów to według opisu który tu gdzieś na forum jest. Pierwszy sposób z reguły nie stosowany, bo kto ma w domu kalibrator i w dodatku jaką wartość dla zwykłego użytkownika ma taka kalibracja? Żadną. Ustawiasz tak naprawdę temperaturę barw taką jak lubisz (ja np. lubię 9300), zjeżdżasz kontrastem i jasnością żeby ci monitor oczy nie wypalił (a ten świeci tak mocno, że aż miło :lol2: ) i ewentualnie korygujesz ostrość (chociaż np. w moim przypadku domyśle ustawienie jest najlepsze).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS. Kyle, 100-120Hz??? Aż zapytam, a na co to komu :damage_wall: ??? W CRT rozumiem jak najbardziej, gołym okiem widać różnicę, najnowsze modele to tylko 100Hz, ale technologia LCD od początku preferowała 75 i chyba dość długo tak jeszcze będzie, bo nie ma żadnych przesłanek, aby zwiększać tą wartość.

To chyba nie słyszałeś o SONY Bravia D3000

 

100 Hz w LCD rozwiązało by w znacznej części wiele problemów :

 

-skutek uboczny inwersji ( NEC WGX2 mruga na chyba 3 patternach ) ... przy 100-120 byłoby to niewidoczne

 

-zmniejszenie/większą kontrolę czasu reakcji ( dzięki "gęstszemu" podziałowi czasu jest większa kontrola co prowadzi przy lepszym dostrojeniu overdrive do mniejszego efektu rozmycia szybko poruszających się obiektów [ smużenia ])

 

-w pewnych sytuacjach zwiększenie ilości klatek na sekundę ma sens - sens który odkryli ( jak widać przed tobą ) inżynierowie z SONY ( generalnie chodzi o zwiększenie płynności )

 

[zanim zaczniesz walić głową w mur to pomyśl czy to rozsądne]

 

A wracając do odstępów - ja widzę siatkę luminoforu na CRT przy masce perforowanej z odległości niemal 60 cm ( a jestem krótkowidzem [na jednym oku -1 czy coś w tym stylu]) więc piksele na takim IPS będą pewnie dla mnie irytujące.

 

Rozumiem że można się do tych pikseli przyzwyczaić .... podobnie jak do błyszczącej powierzchni, nierewelacyjnej czerni ... itd. itd. ale nie po to płacę za monitor 1700 PLN aby się do tylu niedociągnięć przyzwyczajać.

 

ps. nowe matryce IPS ( PRO ) zgodnie z materiałami LG/Philips mają już praktycznie pełne wypełnienie pow. pola piksela

 

ps2. co do kalibracji to sens ona ma - jeśli kalibrator koryguje bezpośrednio LUT monitora - czyli praktycznie na pojedynczy kanał obliczenia wewnętrzne muszą być dokładniejsze niż 8 bit ..... obecnie droga zabawa

 

ps3. LCD od początku nie preferowała 75 Hz ( jak napisałeś ) tylko 60

 

. Już chętniej zobaczyłbym w standardzie 10 lub 12 bitów na składową niż więcej herców, to przynajmniej mógłbym zobaczyć gołym okiem :wink: .

Wielu ludzi widzi nie tylko subtelne różnice statyczne ( ilość kol. ponad 8 bit na kanał ) ale też dynamiczne ( ilość klatek na sek. ponad 60 ) Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie słyszałeś o SONY Bravia D3000

 

100 Hz w LCD rozwiązało by w znacznej części wiele problemów :

 

-skutek uboczny inwersji ( NEC WGX2 mruga na chyba 3 patternach ) ... przy 100-120 byłoby to niewidoczne

 

-zmniejszenie/większą kontrolę czasu reakcji ( dzięki "gęstszemu" podziałowi czasu jest większa kontrola co prowadzi przy lepszym dostrojeniu overdrive do mniejszego efektu rozmycia szybko poruszających się obiektów [ smużenia ])

 

-w pewnych sytuacjach zwiększenie ilości klatek na sekundę ma sens - sens który odkryli ( jak widać przed tobą ) inżynierowie z SONY ( generalnie chodzi o zwiększenie płynności )

 

[zanim zaczniesz walić głową w mur to pomyśl czy to rozsądne] (...)

Ok, tylko zastanów się ile z tego co odkryli inżynierowie z SONY jest realne (tzn. odczuwalne), a ile jest to reklama ich "lepszego" od innych produktu, bo to przecież reklama :wink: . A teraz moje... jakby uwagi do tego:

- mruga, ale czy zmiana z 75 na 100/120 coś poprawi? Jest 75, mruga, więc wychodzi z 37 herców, a więc teoretycznie oko ludzkie tego nie powinno widzieć, a widzi i to chyba każde,

- myślę, że na rozmycie nie będzie to miało żadnego znaczenia, z prostego powodu, rozmycie wynika z czasu reakcji pikseli (jak szybko "wygasają", zmieniają stan), przy 75 masz około 13 ms, zwiększenie odświeżania do 100/120 musiałoby pociągnąć zmniejszenie rzeczywistego (nie uśrednionego czy jak tam jeszcze liczonego) czasu reakcji poniżej 10, aby piksel zdążył zmienić stan pomiędzy odświeżeniami, a tu dochodzi do tego, że tak prawdę mówiąc to ważniejszy jest czas reakcji niż częstotliwość,

- z tym, że większą ilość klatek wpływa na płynność się zgadzam, ale nie sprowadzajmy tego do absurdu :lol2: , można o tym mówić przy 15, 20, czy 25 klatkach, jednak jeśli mowa o 75 hercach (bez interlacu!!!), no sorry, ale ile to oko ludzie jest w stanie rozróżnić?, 30, 40, nikt nie zauważy różnicy 75 a 120. A tego akurat jestem pewien nawet na 200%, bo akurat częstotliwość ma się nijak do ilości obrazów, mylisz pojęcia :) . Oglądając film nawet NTSC mający 30 klatek, to czy monitor będzie miał 75 czy 120 nie ma znaczenia, bo i tak na kilka "odświeżeń" będzie przypadała taka sama klatka (zawartość ekranu). W CRT ma to znaczenie bo tam jest interlace.

 

Teraz ty przemyśl moje uwagi i zastanów się czy rozsądne jest wierzenie w prospekty reklamowe :wink: .

 

(...) A wracając do odstępów - ja widzę siatkę luminoforu na CRT przy masce perforowanej z odległości niemal 60 cm ( a jestem krótkowidzem [na jednym oku -1 czy coś w tym stylu]) więc piksele na takim IPS będą pewnie dla mnie irytujące. (...)

Ok, w CRT to widać bardziej niż w LCD. Chociaż wiesz co, mój NEC CRT stoi nadal na biurku jutro podepnę i ocenię różnicę, bo już nie pamiętam jak to wyglądało <_< .

 

(...) LCD od początku nie preferowała 75 Hz ( jak napisałeś ) tylko 60 (...)

Fakt, może się machnąłem.

 

(...) Wielu ludzi widzi nie tylko subtelne różnice statyczne ( ilość kol. ponad 8 bit na kanał ) ale też dynamiczne ( ilość klatek na sek. ponad 60 ) (...)

Akurat w kontekście większej ilości bitów bardziej miałem na myśli zasadę działania LCD. Przecież jeśli będziesz miał 16 bitów na kanał i podepniesz to do "zwykłego" komputera i tak będziesz miał rzeczywiste 8 bitów. Chodziło mi o to, że monitory używają troszkę machlojek zakresu barw do regulacji kontrastu/jasności/temperatury barw. Efekt jest taki jak już poruszany na forum, czyli widoczne przejścia na gradientach w zależności od ustawień tych parametrów, pomimo, że monitor ma pełną paletę barw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- mruga, ale czy zmiana z 75 na 100/120 coś poprawi? Jest 75, mruga, więc wychodzi z 37 herców, a więc teoretycznie oko ludzkie tego nie powinno widzieć, a widzi i to chyba każde,

Jak to nie powinno widzieć ? Wg. jakiej teorii ? A to 37 Hz to faktycznie jest jednak weź pod uwagę że molekuły mają pewną bezwładność więc przy 60 [ze 120/2] Hz efekt inwersji może być wręcz niedostrzegalny.

 

ps. jeśli masz aparat to sprawdź czy na NEC WGX2 nie dochodzi do jakichś negatywnych skutków przy 75 Hz ( overdrive jest zoptymalizowany do 60 )

 

- myślę, że na rozmycie nie będzie to miało żadnego znaczenia, z prostego powodu, rozmycie

Praktycznie będzie miało 2607684[/snapback]

- z tym, że większą ilość klatek wpływa na płynność się zgadzam, ale nie sprowadzajmy tego do absurdu :lol2: , można o tym mówić przy 15, 20, czy 25 klatkach

... cóż ... kolega GMfriend sam był zdziwiony że przy 75 Hz było płynniej niż przy 60 Hz ... i ja się mu nie dziwię :wink: Sam kiedyś bawiłem się ogranicznikiem fps i między 50 a 100 była różnica. A co do SONY, 100 Hz i filmów to najpierw poczytaj o co w tym rozwiązaniu z D3000 chodzi i zapoznaj się naocznie z trimension ( intervideo WinDVD ) ...

 

Chodziło mi o to, że monitory używają troszkę machlojek zakresu barw do regulacji kontrastu/jasności/temperatury barw.

To nie machlojki tylko realna zasada działania i bez zwiększenia precyzji przetwarzania wewnętrznego jak w Eizo regulować bez stratnie się nie da

 

Ale kończę ten temat bo za bardzo odchodzimy od NEC WGX2

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS2 mnemic, cena ciekawa, tylko ciekawe czy mają ten monitor na magazynie w takiej cenie, bo niektóre inne firmy też już zjechały poniżej 2000, ale tylko na papierze, bo fizycznie nie posiadają ani jednej sztuki.

Na dniach bede w Esc i sie zapytam jak to u nich wyglada. Wiem tylko tyle, ze w czasie dlugiego weekendu cena u nich spadla o 200 zl ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) ps. jeśli masz aparat to sprawdź czy na NEC WGX2 nie dochodzi do jakichś negatywnych skutków przy 75 Hz ( overdrive jest zoptymalizowany do 60 ) (...)

Mam, ale prawdę mówiąc nie mam (chyba) co sprawdzać. To, że machnąłem się wyżej z tym 75 wynika z tego, że miałem na myśli 60, bo tak chodzi większość LCDków. 20WGX2 też w natywnej ma "tylko" 60, 75 jest dostępne dopiero przy coś koło 1280x..., tak przynajmniej sterownik wskazuje, a przy przeskalowanym to chyba nie ma co oceniać.

 

(...) Praktycznie będzie miało 2607736[/snapback]

(...) ... cóż ... kolega GMfriend sam był zdziwiony że przy 75 Hz było płynniej niż przy 60 Hz ... i ja się mu nie dziwię :wink: Sam kiedyś bawiłem się ogranicznikiem fps i między 50 a 100 była różnica. (...)
I ja się też nie dziwię, tylko ja to inaczej interpretuje :D . Po prostu, grając (bo chyba o to głównie chodzi) i mając odświeżanie 100 będziesz mógł mieć większą płynność niż przy 75, ale zrozum, że nie wynika to z tego, że monitor coś lepiej generuje!!! Jest tak ponieważ, dwa przypadki:

- masz włączoną synchronizacje pionową, w takim przypadku przy 75 Hz karta graficzna ma około 13 ms na wygenerowanie obrazu, więc jeśli się wyrobi lub będzie szybsza to masz obraz z płynnością 75 klatek, jeśli się nie wyrobi to tracisz, bo np. trwa to 15, czyli następuje synchronizacja, obraz nie jest gotowy, wyświetlana jest poprzednia klatka, karta generuje obraz i... czeka na następną synchronizację, ona następuje i znowu podmiana i generuje następną klatkę, więc masz 37 klatek na sekundę, jeszcze gorzej jest jeśli masz kartę która się nie wyrobi nawet w 26 ms, wtedy wychodzi, że na 3 synchronizacje przypadnie jedna klatka, więc uzyskasz 25 klatek, przy 100/120 czas jest inny i dla pierwszego przypadku uzyskasz 50 klatek (dwie synchronizacje po 10 ms), dla drugiego wyjdzie około 33 klatki. Więc lepiej, obraz będzie się wydawał płynniejszy,

- masz wyłączoną synchronizację, w takim przypadku karta zamienia obrazy jak tylko je wygeneruje i tu znowu zależy wszystko od twojej karty, sytuacja podobna, lepiej będzie to może wyglądać przy większej częstotliwości bo obraz będzie częściej zmieniany. Ale lepszy nie będzie, bo będzie więcej Hz, tylko dlatego, że mniej widoczny będzie efekt "budowania" obrazu (znasz efekt?).

 

Z reguły używa się synchronizacji, więc zastanów się co da ci lepszy obraz, szybka karta i 75Hz czy wolna karta i 100Hz???

 

(...) A co do SONY, 100 Hz i filmów to najpierw poczytaj o co w tym rozwiązaniu z D3000 chodzi i zapoznaj się naocznie z trimension ( intervideo WinDVD ) ...

To nie machlojki tylko realna zasada działania i bez zwiększenia precyzji przetwarzania wewnętrznego jak w Eizo regulować bez stratnie się nie da (...)

Trimension, poszukałem, poczytałem i widzę, że to tylko przetwarzanie obrazu coś jak PureVideo (polepszanie przez obróbkę, niby HD w niższej rozdzielczości wyglądają lepiej). Sorry, ale jak jakakolwiek technologia tworząc obraz na podstawie materiału mającego z reguły 24/25 klatek przetworzy go tak, że dla 100Hz będzie to wyglądało lepiej niż na 75Hz??? :blink: . Nie dziw się, ja tego po prostu nie rozumiem :mur: .

 

(...) Ale kończę ten temat bo za bardzo odchodzimy od NEC WGX2

Fakt, więc wracamy do początku:

- obraz z LCD: Dołączona grafika

- obraz z CRT: Dołączona grafika

 

Na kolory nie zwracaj uwagi (kompresja jpeg - lcd ma dużo szczegółów, kiepsko mu szło kompresowanie do małego rozmiaru), zdjęcia makro kilka cm od ekranu. Widać szczeliny na LCD, na CRT widać odstępy (kineskop Diamondtron, monitor także NEC). Nie wiem czego ty się tak czepiasz? :wink:

Edytowane przez The Dino

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czego ty się tak czepiasz? :wink:

Wiesz .... bardzo krytycznie podchodzę do monitorów przez to czepiam się wszystkiego czego można :wink:

 

ps. fotki bardzo dobrze zrobione :wink:

 

ps2. w jakiej rozdzielczości pracował ten CRT, jaką miał wielkość ekranu i przy jakim odświeżaniu ?? ( no i ciekawski jestem )

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz .... bardzo krytycznie podchodzę do monitorów przez to czepiam się wszystkiego czego można :wink: (...)

Mam podobnie :wink: , jednak powoli się uczę, a ciężkie to jest, że nie ma rzeczy idealnych :-| .

 

(...) ps. fotki bardzo dobrze zrobione :wink: (...)

Starałem się :wink: .

 

(...) w jakiej rozdzielczości pracował ten CRT, jaką miał wielkość ekranu i przy jakim odświeżaniu ?? ( no i ciekawski jestem )

CRT to NEC FE991SB, plamka coś koło 0.25 do 0.27, rozdzielczość 1280x1024 (czyli podobnie do LCDka), odświeżanie, będę strzelał bo nie pamiętam, chyba standard, czyli 75 (chociaż nie wiem jakie miałoby mieć to znaczenie w kontekście tych zdjęć :? ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się zgadza, tylko chyba do "badania rozstępów" na ekranie chyba nie ma to znaczenia :wink: .

Heh "badanie rozstępów" - to mi siępodoba :P

 

A tak serio ... szkoda że w wersji PRO NEC WGX2 nie dano matrycy IPS PRO - nie ma takich odstępów ... no cóż może będzie w modelu NEC WGX3 ... :lol:

 

Dołączona grafika

 

ps. kiedy tak patrzę na fotki NEC WGX2 to z powodu sporych odstępów ma on raczej S-IPS ( mocno ulepszoną ) a nie jak głosiły niektóre plotki AS-IPS

 

Na pytanie: "Czy więcej HZ na LCD ma sens ?" pozytywnie odpowiada ten artykuł ( już po angielsku )

 

Zgodnie z nim przy 75 ruchomy obraz okazuje się ostrzejszy niż przy 60 ale z kolei na niektórych modelach występują błędy ( bo są zoptymalizowane do 60 Hz )

 

http://www.behardware.com/articles/641-5/1...-afterglow.html

 

Wypowiedź z forum HDTV

 

"A ja tez widzialem porownanie 100hz lcd i bez. Dla mnie roznica jest kolosalna na korzysc technologii 100hz. Dzieki niej nie ma smuzenia w LCD !"

 

http://hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=13214

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) ps. kiedy tak patrzę na fotki NEC WGX2 to z powodu sporych odstępów ma on raczej S-IPS ( mocno ulepszoną ) a nie jak głosiły niektóre plotki AS-IPS (...)

Plotki są jak plotki, równie wiarygodne jak twierdzenia, że wersja bez pro ma inną matrycę niż pro. Pierw był plotki, że bez pro to lepsza matryca bo AS-IPS, a pro tylko S-IPS, teraz sam tworzysz plotkę, że żaden z nich nie ma AS-IPS :wink: . Cóż, nic tylko kolejna plotka :) .

 

(...) Na pytanie: "Czy więcej HZ na LCD ma sens ?" pozytywnie odpowiada ten artykuł ( już po angielsku )

 

Zgodnie z nim przy 75 ruchomy obraz okazuje się ostrzejszy niż przy 60 ale z kolei na niektórych modelach występują błędy ( bo są zoptymalizowane do 60 Hz ) (...)

A czemu się dziwisz, skoro nawet producenci się zastrzegali, że 75 na ich sprzęcie nie pójdzie :wink: .

 

(...) Wypowiedź z forum HDTV

 

"A ja tez widzialem porownanie 100hz lcd i bez. Dla mnie roznica jest kolosalna na korzysc technologii 100hz. Dzieki niej nie ma smuzenia w LCD !"

 

http://hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=13214

Jeśli drążymy ten temat to wyjaśnijmy sobie jedno i z tym się chyba zgodzisz:

- częstotliwość ma kolosalne znaczenie w CRT, tam świeci luminofor, a właściwie nie świeci tylko jest pobudzany do krótkotrwałego świecenia, im częściej będzie pobudzany tym uzyskamy lepszy, stabilniejszy obraz, a częstotliwość pobudzania z oczywistych względów zależy od częstotliwości odświeżania,

- LCD natomiast generują obraz statycznie (pomijamy różne tricki z obracaniem kryształków, itp., służą one do czego innego), dla samego wyświetlania prawdę mówiąc odświeżanie nie jest wcale potrzebne, a smużenie wynika tylko z czasu reakcji, czyli jak szybko zapalony/zgaszony piksel zgaśnie/zapali się i nic więcej.

 

Tak sceptycznie podchodzisz do tekstów (reklamowych!!!) odnośnie czy 20WGX2 (PRO) ma tą czy tamtą matrycę, a z taką łatwością jesteś w stanie uwierzyć w 120Hz (czy nawet 130Hz) w monitorze LG??? To takie jedno pytanie do tego LG, ma niby 120Hz, ale czego??? Bo na mój gust to kolejny chwyt reklamowy polegający na nie podawaniu czasu odświeżania (w kontekście jak to rozumiemy i jak tu rozmawiamy), tylko z wyliczenia 1 sekunda przez deklarowany (bo temu także raczej daleko do realnego) czasowi reakcji tego monitora wynoszącemu 8 ms. Policz sobie, dziwnym zbiegiem okoliczności dostajemy wartość 125, a idąc dalej czy naginając rzeczywistość (a tym się chyba zajmują spece reklamy) nie jest "prawdą" stwierdzenie, że odświeżanie tego LG wynosi 120 czy nawet 130 Hz (Hz to przecież ogólna jednostka)??? Co powiesz na to :D ?

 

PS. Kurde, ale pokrętne B-) .

PS2. W teksty, że ktoś zobaczył obraz na LCD "pracującym" w 100Hz i obraz ten był lepszy, znaczy mniej smużył niż na innym "nie 100 Hz" jestem w stanie uwierzyć i to rozumiem, tylko ile jest to zasługa enigmatycznych 100Hz, a ile lepszej matrycy z lepszym czasem reakcji? Dowolne dwa monitory, każdy z 60Hz, na jednym widać smużenie, na drugim nie, dlaczego? :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...