Skocz do zawartości
mechl!n

Akwarystyka

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie polecacie rybki stadne do 40L które nie boją się światła ?

Moje neonki coś wymierają :( no i praktycznie się chowają przed światłem, mam dość jasno w zbiorniku, jasne podłoże, jakie rybki polecacie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam Gupika Endlera jedna z fajniejszych rybek jakie widziałem. Ciężko dostępne i drogie ale naprawdę warte kasy.

Dołączona grafika

 

Jeżeli nie to Rasbora Klinowa, albo NEON CZERWONY. U mnie w 96l 4x18W a rybki zadowolone :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gupików akuratnio nie chcę, a co do rasbory właśnie o niej myśle ...

Neon czerwony, hmm, nie wiem ale to sie będzie raczej tak samo zachowywać jak moje :P choć nie wiadomo, wypytam w akwarystycznym, może znajde jakąs fajną rybke [;

dzieki za porade :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem 4 Danio ;P

 

Dołączona grafika

 

Moje są troszke inne, tzn mniej koloru i mniej intensywne i są odmianą weloniastą :) jedyne co mnie niepokoi to to, że ciągle są przy tafli wody a ja lubię jak rybka pływa w środkowej części akwarium, tam się najładniej prezentuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogłeś zrobić jakies fajne tło albo chciaż pomalować tylną szybe na czarno a nie dawać fototapete.

Jak długo to akwarium już stoi? Mi wygląda na max 3-4 dni i już tam są rybki, które należy wpuszczac dopiero po dojrzeniu zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czarne czy zielone tło jest ordynarne..

Wystarczy nabyc styropiec w jakimś hipermarkecie - opalić go nad gazem pomalować jakąś plakatówką brązową, na klej do tapet poprzylepiać korę ogrodową, wcisnąc jakiś kamień, korzeń itd...

i to za szybą ustawić.. już ciekawiej..

zamalowywanie tylniej szyby w akwarium jest tak samo poronione jak fototapety...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używaliscie kiedyś filtra podżwirowego?

Mam w moim paludarium płycizne 30x30, tam jest warstwa żwiru grubości ok 8 cm i zastanawiałem sie by tam dać filtr podżwirowy aby zajmował sie czyszczeniem biologicznym wody.

Jak ustawić przepływ wody: z góry na dół czy lepiej z dołu do góry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:mur: A u mnie akwarium zaczelo przeciekac ;/ nie jest to wielki przeciek, bo schodzi tylko 5l na tydzien, ale w przypadku niewielkiego akwa jest to irytujace. Czy ktos z Was wie moze ile kosztuje uszczelnienie takiego minimalnego przecieku u szklarza (chociaz orientacyjnie). Sam probowalem to skleic akwarystycznym sylikonem, odczekalem 28h (rybki poszly na noc do duzej, czystej miski z filtrem, poczym od nowa wlalem wode i dalej przecieka :S.

Boje sie ze drewniana szafka na ktorej stoi w koncu peknie od wilgoci i bedzie katastrofa, a nie mam co z rybkami zrobic na dluzsza mete i nie mam zadnego innego akwa..

Akwa nie jest wielkie dl. 40, szer. 25, wys. 30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile to kosztuje u szklarza, takie drobne przecieki zawsze sam naprawiam.

W miejscu gdzie cieknie trzeba dokładnie wyczyscić szybe (najlepiej żyletką), potem ją odtłuścić i zakleić silikonem, gotowe.

Naprawiłem tak cieknące 220 litrowe akwarium i to już trzyma dobre 2 lata.

 

Czekam na Wasze opinie o filtrze podżwirowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz czas na mnie.

2 baniaczki

Jeden roślinny 53 literki filtr tetra EX700 obsada:

para ramirezek

3x molinezja czarna

4x cierniooczek kuhla

1xkirysek

5xkrewetka ammano

roślin nie chce mi się wypisywać za dużo:) i nazwy straszne:P

oświetlenie 2x15W 8godzin dziennie + Planta Activ (mikro i makro) + biogrunt + woda z filtra RO + sole (jezuu ile to $ :D_

 

Drugi 35 litrowy

para muszlowców boulengeri (trą sie:D ale dobranie ich zajęło 2 miechy)

 

Docelowo (nie na tym mieszkaniu:() 200l holender+ 53 litry tanganika:)

 

Kaz!o mała uwaga odemnie wywal żabiennice blhera (to wielkolistne..) spojż na mojego holendra, mamy podobny litraż a mój robi wrażenie 2-3x większego!

W małych akwa używa się drobnolistnych roślin:)

Galago De Codi czarne tło jest najlepsiejsze:P podkreśla barwe ryb i nie męczy oczu, oraz rybki czują się bezpieczniej:)

post-119177-1192015270_thumb.jpg

post-119177-1192015295_thumb.jpg

post-119177-1192015327_thumb.jpg

post-119177-1192015340_thumb.jpg

post-119177-1192015352_thumb.jpg

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Nie przepadam za gupikami. Dla mnie to one się nadają jako wytwornice żywego pokarmu dla większych ryb typu skalary czy welonki.

 

Akwarium to jest piękna rzecz. Dzięki chłopaki za te fotki. Trochę się przy nich rozmarzyłem, bo mi się moje akwaria przypomniały :rolleyes: Miałem akwarium kilkanaście lat. Od kilku nie mam bo nie miałem czasu się nim zajmować (i nie tylko) więc zlikwidowałem. Ale wrócę do tego możliwie szybko. W takie pięknie urządzone akwarium i zadbane to się mogłem godzinami wpatrywać jak w obraz.

 

Jak dla mnie to podstawą akwarium zawsze były glonojady. Coś pięknego. Zwłaszcza królewskie. Szybko rosły i do dużych rozmiarów. Szkoda, że krócej żyły :sad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy to karasie jedzą narybek?

Myślę, że od momentu jak skosztują i im posmakuje. Opieram się na swoim doświadczeniu. Miałem osobne akwarium z 3 welonkami i bardzo im smakowały takie ledwo narodzone, małe gupiki (które specjalnie dla nich hodowałem w 15l akwarium).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja miałem małą molinezkę tygodniową i tez ją coś zjadło:) na pewno nie molinezje ani ramirezy pewnie krewetki:D

Popieram ryby karpiowate w przytlaczajacej wielkosci ZJADAJA inne rybki:) co nie oznacza ze sie nimi zywia na codzien i nalezy je tym karmic caly czas;)

Co do głupikow, nigdy nie chodowałem i nie zamierzam. Miałem tez danio, tetry, zbrojniki niebieskie, neony czerwone...niestety kazde z tych ryb mimo specyficznego zachowania byly "głupie":) Ja kocham pielegnice, szczegolnie samca i samice ( lub harem w przypadku niektorych gatunkow) widzimy ich zachowania, budowe gniazda, zaloty, odganianie partnerow, opieke nad potomstwem...a taki danio? ciagle plywa:D gania sie jak glupi i jak rozrzuci ikre po calym akwarium to nic sobie z tego nie robi:) glupiki mnoza sie na potege i chyba nie maja mózgow;D

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też nigdy nie lubiłem gupików jako ryby do podstawowego ozdobnego akwarium. Mnożąc się jak króliki tylko mi zaburzały stabilność ekosystemu w akwarium :wink: Natomiast jestem gorącym orędownikiem takich rybek: kirysek (spiżowy), glonojad (zbrojnik niebieski), glonojady królewskie, skalar, tetra czarna (inaczej żałobniczka czarna), welonka.

Niestety welonki hodowałem w osobnym akwarium, bo to są ruchliwe cholery i ryją dno jak dziki za kasztanami :angry: Co dzień miałem przeorane dno jak po tornadzie. Ale są ładne.

Natomiast główne akwarium to wspomniane skalary, tetry, kiryski, glonojady. Piękne, majestatyczne ryby. Wyhodowane głównie na narybku gupika i larwach komarów. Plus lekka dieta z suszonych karm. Rureczniki stosowałem dosłownie parę razy w roku bo strasznie to brudzi w akwarium i otłuszcza ryby.

 

 

jedyne co mnie niepokoi to to, że ciągle są przy tafli wody a ja lubię jak rybka pływa w środkowej części akwarium, tam się najładniej prezentuje

Bo to jest taki gatunek. W naturalnym środowisku one żerują przy tafli i łapią wszelkie owady które niefortunnie opadną na wodę. Także jakieś resztki roślinne. Generalnie zwróć uwagę na ich pysk. Jest zadarty do góry. Właśnie po to. Spróbuj im czasem jakąś muszkę- owocówkę rzucić na taflę zobaczysz jak się będą zabijać o nią :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zwróć uwagę na ich pysk. Jest zadarty do góry. Właśnie po to. Spróbuj im czasem jakąś muszkę- owocówkę rzucić na taflę zobaczysz jak się będą zabijać o nią :D

O gatunkach nie bede sie rozpisywał, bo to zależy od upodobań;) a o gustach się nie rozmawia:P

Co do rybek, jak zauważyłeś jeśli już się kupuje rybkę o której nic się nie wie ( imo głupota bo potem same problemy) i tylko patrzy na cene/wygląd to jak już wspomniales po kształcie pyska ryby można odrazu rozpoznać czy ryba żyje przy dnie, w środkowej toni czy też przy powierzchni:)

 

Kształt głowy, a szczególnie położenie otworu gębowego ma ścisły związek ze sposobem pobierania pokarmu. Ryby pobierające pokarm z powierzchni wody mają otwór gębowy w położeniu górnym (B), gatunki pływające w toni wodnej – w położeniu końcowym (a), a te, które wyszukują pokarm na dnie zbiornika – w położeniu dolnym ©.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...yskiRyb.svg.png

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a o gustach się nie rozmawia:P

Rozmawia się, rozmawia. Kulturalni ludzie potrafią dyskutować o wszystkim. Gustów nie należy natomiast krytykować :wink:

 

I masz rację. Jeśli w hodowli zwierząt (jakichkolwiek) jest coś co mnie bardzo wpienia to właśnie to co piszesz. Kupowanie zwierzęcia na wygląd i bez wcześniejszego rozpoznania tematu. To nie zabawki tylko żywe istoty :angry:

 

p.s.

Nie bierz tego do siebie Fox13.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zauważyłem zaloty moich muszlowców, dziś samica z muszli nie wypływa, jako że muszla troszke już się "wypłukała" i jest prawie przeźroczysta widać wewnątrz złożoną ikrę :rolleyes: ciekawe czy się wyklują młode, to ich 2 tarło, więc szansa jest znikoma;) ale zawsze ciekawe zjawisko:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jakieś 5 tygodni temu założyłem 40-litrowe krewetkarium.

Ogrzewanie: AquaEl 50W, filtr to FAN-mini, oświetlenie 8W

Rośliny: anubias, jakaś zwartka (nazwy nie znam), nadwódka tajlandska, mech jawajski, gałęzatka, ludwigia.

Fotki odrazu po założeniu

Fotki po 2 tygodniach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się czegoś dowiedzieć.

 

Mam akwarium 66L a w nim trzy płotki dwa glonojady i kiryska. Moim problemem jest filt, który jest dosyć głośny gdy napowietrza wodę. Czy może on działać tylko jako filtr i nie napowietrzać wody? W akwarium mam niewiele roślinek, ale też niewiele ryb. Nie chciałbym, żeby się stworzenia męczyły :)

Edytowane przez Piter6576

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam akwarium 66L a w nim trzy płotki dwa glonojady i kiryska (...) ale też niewiele ryb. Nie chciałbym, żeby się stworzenia męczyły

Płotki, kiryski i glonojady w 66 litrach!? No bez przesady, płotki rosna do ponad 30 cm (i wymagaja chłodnej wody!), glonojady (pewnie zbrojniki niebieskie) też wymagaja duzego akwarium (ponad 100 litrów).

Żeby ryby sie nie męczyły to płotki wypusc do stawu/jeziora/rzeki a "glonojadom" zapewniej odpowiednij wielkosci akwarium lub oddaj/sprzedaj je komuś kto ma odpowiedni baniak na nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może Piter6576 użył nazwy płotki "przypadkowo"- jest kilka gatunków rybek egzotycznych podobnych do płoci. Tak przypuszczam bo nie spotkałem się z przypadkiem hodowli płoci w akwarium (ale co ja tam wiem ;-).

 

Jeśli jednak to nasze swojskie płocie to towarzystwo rybek egzotycznych jakimi niewątpliwie są kirysy i glonojady ani jednym ani drugim na zdrowie nie wyjdzie- płocie "lubią" zimno, kirysy/glonojady ciepło- warunkuje to strefa ich występowania.

 

Jeśli zaś chodzi o napowietrzanie- jest konieczne. Piszesz, że masz tylko kilka roślinek- gdybyś miał naprawdę dużo roślin + dobre oświetlenie wtedy przy małej ilości ryb można zrezygnować z napowietrzania- fotosynteza załatwia sprawę.

 

Hałas generowany przez strumień wody "ciągnący" powietrze (sposób napowietrzania w filtrach wewnętrznych)- organoleptycznie mogę stwierdzić że maleje znacznie w przypadku zastosowania pokrywy na akwarium- w przypadku szyby faktycznie jest głośno i to nawet w przypadku filtra tak małego jak AQUA SZUT MINI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zeżarły:D

Dziś już ni ma jajców:(

Ale to 2 tarło dopiero, dam im jeszcze jedna szanse, jak coś przy 4 tarle sam odchowam narybek:)

Następnym razem wsadź je do osobnego akwarium z rusztem na dnie. Po złożeniu ikry cała spadnie pod ruszt a rano sobie spokojnie odłowisz rodziców i odchowasz narybek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...