Skocz do zawartości
S_Works

Jaki Linux Na W Miare Nowoczesny Komputer?

Rekomendowane odpowiedzi

a nie prościej zainstalować sterowniki z ati.com ? to OS ma się dostosować do usera a nie user do OS'a - czyli wybierz najbardziej odpowiadaje Tobie distro i zainstaluj stery ;)

Edytowane przez Drainer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, dla kompletnego rookie nie sa to latwe rozwiazania B-) probowalem przebrnac przez instalacje sterownikow w ubuntu 5.10 ale nie bylo tam nawet Midnight Commandera ktory moglby zasadniczo pomoc, dlatego wolalbym cos gdzie bede mogl sie bawic trybem graficznym i stopniowo poznawac CLI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, dla kompletnego rookie nie sa to latwe rozwiazania B-) probowalem przebrnac przez instalacje sterownikow w ubuntu 5.10 ale nie bylo tam nawet Midnight Commandera ktory moglby zasadniczo pomoc, dlatego wolalbym cos gdzie bede mogl sie bawic trybem graficznym i stopniowo poznawac CLI.

ubuntu nie jest takie złe, sam mam je na partycji 3gb- deska ratunku jak coś w gentoo namieszam :D nie żebym był jakiś mastah w linuxie, ale dla początkującego ubuntu jest w sam raz, można się czegoś nauczyć, no i polskie forum.ubuntu.pl Przynajmniej ja wole ubuntu niż mandrive ;] Edytowane przez Drainer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ja bym suse polecił (open 10.1) z xgl ;). Odradził bym manrdive (sam jechałem długo na 2006free-wolno mi działa mimo wywaleniu paru usług no i z for wyczytałem, że są nie małe problemy z instalacją kart ati.

Edytowane przez yuucOm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki ATI nie działają najlepiej pod linuxem, a jeśli już to tylko na xorg 6.8, lub xfree 4.1, 4.2 lub 4.3

Przy próbie zainstalowania tych sterowników w systemie z xorg 7.0 pojawi się problem z samym zainstalowaniem :)

Faktycznie dowolnej dystrybucji wybrać nie możesz, taki drobny błąd programistów od ATI :)

 

Za to inaczej wyglądają sterowniki nVidii pod linuxa, działają sprawnie nawet na najnowszym xorgu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki ATI nie działają najlepiej pod linuxem, a jeśli już to tylko na xorg 6.8, lub xfree 4.1, 4.2 lub 4.3

Przy próbie zainstalowania tych sterowników w systemie z xorg 7.0 pojawi się problem z samym zainstalowaniem :)

Faktycznie dowolnej dystrybucji wybrać nie możesz, taki drobny błąd programistów od ATI :)

 

Za to inaczej wyglądają sterowniki nVidii pod linuxa, działają sprawnie nawet na najnowszym xorgu.

ja mam xorg'a 7 + stery 8.27.10 i działają, ba działają na xorg'u 7.1 ale wydajność do pupy (jak kiedyś miałem około 2500fpsów w glxgearsach tak teraz 1000 ... )

a pozatym niektóre dystrybucje mają jeszcze xorga 6.8

 

no w ostateczności jak już stery od ati całkiem psują działanie to można ściągnać otwarte stery ati: bodajże gatos czy coś takiego no i zostaje jeszcze sterownik wkompilowany w jajko :D

Edytowane przez Drainer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dać to może i się da, ale nie wiem jak z konfiguracją po instalacji sterownika... no i niewspominając, że mandriva to zamulacz kompa ;) (przynajmniej te wersje, które miałem 2005 i jakaś darmowa z 2006) no ale jak masz pod ręką powerpacka to możesz spróbować, może Tobie uda się okiełznać to cholerstwo...

Edytowane przez Drainer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dać to może i się da, ale nie wiem jak z konfiguracją po instalacji sterownika... no i niewspominając, że mandriva to zamulacz kompa ;) (przynajmniej te wersje, które miałem 2005 i jakaś darmowa z 2006) no ale jak masz pod ręką powerpacka to możesz spróbować, może Tobie uda się okiełznać to cholerstwo...

Ja mam to co w podpisie i karta idealnie działa z gentoo. Oczywiście, przy braku jakiegokolwiek doświadczenia z linuksem, raczej gentoo nie polecam, ale średnio obeznanego z konsolą użytkownika zainstalowanie sterowników nie będzie stanowiło problemu. Dziaa wszystko, łącznie z Doom3 czy Q3 Arena. Żadnych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam to co w podpisie i karta idealnie działa z gentoo. Oczywiście, przy braku jakiegokolwiek doświadczenia z linuksem, raczej gentoo nie polecam, ale średnio obeznanego z konsolą użytkownika zainstalowanie sterowników nie będzie stanowiło problemu. Dziaa wszystko, łącznie z Doom3 czy Q3 Arena. Żadnych problemów.

używałeś tego 'not user friendly' aticonfig? jaki xorg i stery ? bo mnie szlag trafia: na xglu mam 2500fpsów a sam xorg 1000...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

używałeś tego 'not user friendly' aticonfig? jaki xorg i stery ? bo mnie szlag trafia: na xglu mam 2500fpsów a sam xorg 1000...

Z xgl nie korzystam. xorg 7.0 - 7.1 na razie zamaskowane, bo miałem jakieś kłopoty z nowym ABI, i nie wiem czy już je rozwiązano. I nie pamiętam, czy używałem aticonfig, wydaje mi się, że ręcznie zmieniałem wpisy w xorg.conf.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam xorg'a 7 + stery 8.27.10 i działają, ba działają na xorg'u 7.1

Dzisiaj sprawdzałem czy zadziałają i jak się okazało miałem rację. Z tego co widać w logach to zaraz po wykryciu złej wersji xorg moduł fglrx zostaje usunięty z pamięci. Nie da się uruchomić sterownika ATI na innym xorgu niż 6.8, przynajmniej nie w jakiś normalny sposób. Podczas ładowania xorg w logach zwyczajnie wywala błąd i na tym się wszystko kończy.

Jeśli znasz jakiś sprawdzony sposób na zmuszenie sterowników do działania to daj znać.

Najważniejsze linijki zaznaczyłem na czerwono.

 

(II) LoadModule: "dbe"

(II) Loading /usr/X11R6/lib/modules/extensions/libdbe.so

(II) Module dbe: vendor="X.Org Foundation"

compiled for 6.9.0, module version = 1.0.0

Module class: X.Org Server Extension

ABI class: X.Org Server Extension, version 0.2

(II) Loading extension DOUBLE-BUFFER

(II) LoadModule: "extmod"

(II) Loading /usr/X11R6/lib/modules/extensions/libextmod.so

(II) Module extmod: vendor="X.Org Foundation"

compiled for 6.9.0, module version = 1.0.0

Module class: X.Org Server Extension

ABI class: X.Org Server Extension, version 0.2

(II) Loading extension SHAPE

(II) Loading extension MIT-SUNDRY-NONSTANDARD

(II) Loading extension BIG-REQUESTS

(II) Loading extension SYNC

(II) Loading extension MIT-SCREEN-SAVER

(II) Loading extension XC-MISC

(II) Loading extension XFree86-VidModeExtension

(II) Loading extension XFree86-Misc

(II) Loading extension DPMS

(II) Loading extension TOG-CUP

(II) Loading extension Extended-Visual-Information

(II) Loading extension XVideo

(II) Loading extension XVideo-MotionCompensation

(II) Loading extension X-Resource

(II) LoadModule: "type1"

(II) Loading /usr/X11R6/lib/modules/fonts/libtype1.so

(II) Module type1: vendor="X.Org Foundation"

compiled for 6.9.0, module version = 1.0.2

Module class: X.Org Font Renderer

ABI class: X.Org Font Renderer, version 0.4

(II) Loading font Type1

(II) Loading font CID

(II) LoadModule: "freetype"

(II) Loading /usr/X11R6/lib/modules/fonts/libfreetype.so

(II) Module freetype: vendor="X.Org Foundation & the After X-TT Project"

compiled for 6.9.0, module version = 2.1.0

Module class: X.Org Font Renderer

ABI class: X.Org Font Renderer, version 0.4

(II) Loading font FreeType

(II) LoadModule: "glx"

(II) Loading /usr/X11R6/lib/modules/extensions/libglx.so

(II) Module glx: vendor="X.Org Foundation"

compiled for 6.9.0, module version = 1.0.0

ABI class: X.Org Server Extension, version 0.2

(II) Loading sub module "GLcore"

(II) LoadModule: "GLcore"

(II) Loading /usr/X11R6/lib/modules/extensions/libGLcore.so

(II) Module GLcore: vendor="X.Org Foundation"

compiled for 6.9.0, module version = 1.0.0

ABI class: X.Org Server Extension, version 0.2

(II) Loading extension GLX

(II) LoadModule: "dri"

(II) Loading /usr/X11R6/lib/modules/extensions/libdri.so

(II) Module dri: vendor="X.Org Foundation"

compiled for 6.9.0, module version = 1.0.0

ABI class: X.Org Server Extension, version 0.2

(II) Loading sub module "drm"

(II) LoadModule: "drm"

(II) Loading /usr/X11R6/lib/modules/linux/libdrm.so

(II) Module drm: vendor="X.Org Foundation"

compiled for 6.9.0, module version = 1.0.0

ABI class: X.Org Server Extension, version 0.2

(II) Loading extension XFree86-DRI

(II) LoadModule: "fglrx"

(II) Loading /usr/X11R6/lib/modules/drivers/fglrx_drv.o

(II) Module fglrx: vendor="FireGL - ATI Technologies Inc."

compiled for 6.8.0, module version = 8.28.8

Module class: X.Org Video Driver

ABI class: X.Org Video Driver, version 0.7

[R200Setup] X version mismatch - detected X.org 7.0.0.0, required X.org 6.8.0.0

(II) UnloadModule: "fglrx"

(II) Unloading /usr/X11R6/lib/modules/drivers/fglrx_drv.o

(EE) Failed to load module "fglrx" (module requirement mismatch, 0)

(II) LoadModule: "mouse"

(II) Loading /usr/X11R6/lib/modules/input/mouse_drv.so

(II) Module mouse: vendor="X.Org Foundation"

compiled for 6.9.0, module version = 1.0.3

Module class: X.Org XInput Driver

ABI class: X.Org XInput driver, version 0.5

(II) LoadModule: "kbd"

(II) Loading /usr/X11R6/lib/modules/input/kbd_drv.so

(II) Module kbd: vendor="X.Org Foundation"

compiled for 6.9.0, module version = 1.0.1

Module class: X.Org XInput Driver

ABI class: X.Org XInput driver, version 0.5

(EE) No drivers available.

 

Fatal server error:

no screens found

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowalem ta Mandrive PowerPack i niestety nie udalo sie uruchomic KDE, migotal tylko jakis ekran powitalny i nic nie dalo sie zrobic...

Czy naprawde nie ma zadnej nadzieji dla newbie? Moze ktos ma wiedze czy zapowiada sie jakas dystrybucja new_user-friendly dla takiego konfigu jak moj?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj sprawdzałem czy zadziałają i jak się okazało miałem rację. Z tego co widać w logach to zaraz po wykryciu złej wersji xorg moduł fglrx zostaje usunięty z pamięci. Nie da się uruchomić sterownika ATI na innym xorgu niż 6.8, przynajmniej nie w jakiś normalny sposób. Podczas ładowania xorg w logach zwyczajnie wywala błąd i na tym się wszystko kończy.

Jeśli znasz jakiś sprawdzony sposób na zmuszenie sterowników do działania to daj znać.

Najważniejsze linijki zaznaczyłem na czerwono.

 

(II) Module fglrx: vendor="FireGL - ATI Technologies Inc."

compiled for 6.8.0, module version = 8.28.8

Module class: X.Org Video Driver

ABI class: X.Org Video Driver, version 0.7

[R200Setup] X version mismatch - detected X.org 7.0.0.0, required X.org 6.8.0.0

(II) UnloadModule: "fglrx"

(II) Unloading /usr/X11R6/lib/modules/drivers/fglrx_drv.o

(EE) Failed to load module "fglrx" (module requirement mismatch, 0)

(II) LoadModule: "mouse"

(II) Loading /usr/X11R6/lib/modules/input/mouse_drv.so

(II) Module mouse: vendor="X.Org Foundation"

compiled for 6.9.0, module version = 1.0.3

Module class: X.Org XInput Driver

ABI class: X.Org XInput driver, version 0.5

(II) LoadModule: "kbd"

(II) Loading /usr/X11R6/lib/modules/input/kbd_drv.so

(II) Module kbd: vendor="X.Org Foundation"

compiled for 6.9.0, module version = 1.0.1

Module class: X.Org XInput Driver

ABI class: X.Org XInput driver, version 0.5

(EE) No drivers available.

 

Fatal server error:

no screens found

tych 8.28.8 nie sprawdzałem, bo w sumie po co skoro działają te :P no i jeszcze nie ma ich w portage, także jak będą i nie będą zamaskowane to wypróbuje

 

Dołączona grafika

direct rendering jest, xorg 7.1, stery 8.27.10 i działa... tylko coś mi sie xgl zepsuł... i niebardzo chce się naprawić...

 

Zainstalowalem ta Mandrive PowerPack i niestety nie udalo sie uruchomic KDE, migotal tylko jakis ekran powitalny i nic nie dalo sie zrobic...

Czy naprawde nie ma zadnej nadzieji dla newbie? Moze ktos ma wiedze czy zapowiada sie jakas dystrybucja new_user-friendly dla takiego konfigu jak moj?

wypróbuj ubuntu, łatwe do instalacji, konfiguracja jest opisana dobrze na forum, no i ta optymalizacja pod i386 :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowalem ta Mandrive PowerPack i niestety nie udalo sie uruchomic KDE, migotal tylko jakis ekran powitalny i nic nie dalo sie zrobic...

Czy naprawde nie ma zadnej nadzieji dla newbie? Moze ktos ma wiedze czy zapowiada sie jakas dystrybucja new_user-friendly dla takiego konfigu jak moj?

Jest taka strona właśnie dla ludzi chcących wybrać 2294679[/snapback]

tych 8.28.8 nie sprawdzałem, bo w sumie po co skoro działają te :P no i jeszcze nie ma ich w portage, także jak będą i nie będą zamaskowane to wypróbuje

direct rendering jest, xorg 7.1, stery 8.27.10 i działa... tylko coś mi sie xgl zepsuł... i niebardzo chce się naprawić...

Próbowałem kiedyś tego samego na starszej wersji i też miałem ten błąd.

Możesz pokazać zawartość /var/log/Xorg.0.log bo jestem ciekaw co u ciebie pisze.

Edytowane przez Dangerox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten ich quiz nie jest zbyt pomocny, sugerujesz zeby zalogowac sie na tamtejsze forum i tam pytac?

Sugerowałem abyś w ten sposób znalazł dystrybucje userfriendly, takie jak Suse, Mandriva, KUbuntu. Może znajdziesz nawet więcej, ja z dystrybucji userfriendly znam tylko te 3.

Ale tak naprawdę problemem są sterowniki, sam nie wiem jak Drainer uruchomił xorg z tymi sterownikami, mi się nie udało pomimo wielu prób :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xorg.0.log - wali warringami troche ;d ale działa ;)

 

sam nie wiem jak Drainer uruchomił xorg z tymi sterownikami, mi się nie udało pomimo wielu prób

no jak to jak ? 'emerge xorg-x11', odpowiednie ustawienie karty graficznej w /etc/make.conf i po długich bojach zrobienie jakotako wyglądającego /etc/X11/xorg.conf przy pomocy aticonfig :D Edytowane przez Drainer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2294760[/snapback]

Przecwiczylem juz ubuntu 5.10, 6.06 oraz kubuntu 6.06 live ostatnio Mandriva 2006 PowerPack Official i jak narazie bez powodzenia, jakie szanse ze Suse rozwiaze moj problem?
Daję ci 33% szans :) Edytowane przez Dangerox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ten pakiet z portage ma jakieś dodatkowe patche? Bo ściągnięty z www.ati.com tak nie zadziała.

hmm w sumie nie wglębiałem się w to wcześniej, bo mnie nie iteresowało ale chyba zgadłeś ;)

 

*ati-drivers-8.27.10-r1 (04 Aug 2006)

 

04 Aug 2006; Chris Bainbridge <chrb@gentoo.org>

+files/ati-powermode.sh.patch, files/atieventsd.rc6,

+ati-drivers-8.27.10-r1.ebuild:

Fix to work with xorg 7.0, fix eventsd init script, fix power state restore,

thanks to Armando Di Cianno and Christian Affolter in bug #139458

 

*ati-drivers-8.27.10 (01 Aug 2006)

 

01 Aug 2006; Luca Barbato <lu_zero@gentoo.org>

+ati-drivers-8.27.10.ebuild:

New version

S_Works a nie lepiej przerobić jakieś HOW_TO o tym jak zainstalować sterowniki do karty graficznej... no chyba, że szukasz tej 'jedynej' dystrybucji :)

Edytowane przez Drainer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecwiczylem juz ubuntu 5.10, 6.06 oraz kubuntu 6.06 live ostatnio Mandriva 2006 PowerPack Official i jak narazie bez powodzenia, jakie szanse ze Suse rozwiaze moj problem?

Znikome. Jeśli mandriva, a tym razem ubuntu 6.06 [ które jest baaaardzo user-friendly ] nie działały/zadowoliły - zostań przy winzgrozie, albo kup sobie książke o podstawach linuxa;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktora ksiazka pozwoli szybko i w sposob 'lopatologiczny' rozwiazac moj problem?

Najskuteczniej - podręcznik instalacji gentoo na www.gentoo.org - jest po polsku i łopatologicznie. I pod gentoo nie ma żadnych problemów z X850. Na Mandrivie u kumpla nijak nie chciało działać (niedawno walczyłem). Kłopot może być z xorg 7.1, ale podobno i takie połączenie już działa. Ja nie sprawdzałem, na razie 7.1 mam zamaskowane w package.mask.

 

I nie przejmuj się tekstową instalacją. Jeśli będziesz postępował krok po kroku za instrukcją, to wszystko zadziała. A w ostateczności jakiś lokalny guru linuksowy zainstaluje Ci system za parę browarów i pokaże jak go potem utrzymać w należytym porządku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne pytanie. Chcę WRESZCIE przesiąść się w winzgrozy XP na coś mniej patentowo-wykupiono-gatesowego. Jestem kompletnym noobie jeśli chodzi o linka. Myślałem o ubuntu 6.06, ale nie wiem jak on się ma do blaszaka z siga. No i przydałoby się coś 64bit ;/

 

Wynalazłem Slamd64 Linux 11.0 RC5, ale nie mam pojęcia czy z moim poziomem NIE-wtajemniczenia brać się za Slackware.

 

Natomiast strona http://jakilinux.org/jaki-linux/quiz/ proponuje mi:

1. Mandriva Linux

2. SUSE Linux

3. Ubuntu Linux

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...