Skocz do zawartości
Gość Łukasz Tkacz

Asrock 939dual-sata2 - Tani Sposób Na S939

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Łukasz Tkacz

Sprawdzałem dzisiaj programem HD Tach 3 (test krótki) i burst wyszedł na 152 Mb - FAQ mówi o innych liczbach... (230-270mb)... zwora z dysku wyciągnięta (z tego co wyczytałem z zworą było ograniczenie do SATA150) więc o co chodzi???

 

Czy włączenie SMARTa mogło to aż tak obniżyć?

 

EDIT:

Sprawdzałem z zworką - 120 Mb (everest pokazuje jako SATA)

bez zwory i bez smatra - 155 Mb (everest pokazuje jako SATA II)

 

:/ Cóż znowu zrobiłem źle?

 

EDIT2:

Zainstalowałem stery od JMircrona w windowsie - już 193,7 Mb (bez smarta, pod sata 2)... choć wydaje mi się że może być więcej

Edytowane przez Łukasz Tkacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie paradoksalnie najlepiej dzialaja najstarsze stery JMicrona, te ktore mozna sciagnac z linka w FAQ, znaczy daja one najwiekszy burst rzedu 240-260MB/s, wszystkie pozniejsze, kazda edycja WHQ czy jakos tam dziala tak samo i daja burst na poziomie 200-210MB/s. Nie wiem czemu na nowszych sterach burst jest o tyle mniejszy, sprobuj moze tych starszych. Generalnie zawsze stery wrzucalem spod windowsa, schemat:

Bios-tryb IDE dla sata2-stawianie windowsa-stery od uli-stery od jmicrona-restart i OD RAZU w biosie przestawienie na tryb SATA2 w przeciwnym razie bledy kontrolera jmicron i generalnie sypanie sie trasferu itd.

Ja mam z kolei inne jaja jesli chodzi o dysk na sata2, od pewnego czasu po postawieniu systemu i jakims okresie jego uzytkowania Everest przestaje mi widziec odczyty ze smarta i temperature dysku pod sata2, nie wiem zupelnie dlaczego :blink: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

No właśnie miałem o tym pisać w sekcji z dyskami - nie mam i tego (a chyba powinno być).

 

Aha i jeszcze jedno - czy ten HD Tach to taki syntetyk całkowity czy jakąś praktykę pokazuje? Jeżeli czysty syntetyk to chyba zostanę przy standardowych (najnowszych) sterach od kontrolera... inne podejście - twoim zdaniem lepeij chodzi (szybciej) na nowych czy starych komp jako całość?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HD Tach chyba dziala tak, ze robi odczyt danych rozrzuconych po calym dysku, tak przynajmniej podejrzewam po odglosie przesuwajacej sie glowicy. Pod katem codziennego dzialania w systemie nie widze znaczacej roznicy w dzialaniu w zaleznosci od sterow, nie wiem jak bedzie w zastosowaniu glownym mojego kompa, czyli przerobki filmu z miniDV na DVD (z 12GB do 4,7GB) gdzie poza uzyciem procka, ramu jest tez ostro wykorzystywany dysk (zapis-odczyt), ktory to jest chyba aktualnie u mnie waskim gardlem niepozwalajacym wykorzystac procka na 100% (nie daje rady odczytac i zapisac tak duzej ilosci danych). To bede mogl jednak sprawdzic dopiero w okolicach czerwca jak wroce do domu ze studiow i dorwe jakis film z kamery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam nabyłem ostatnio płytę Asrock 939dual-sataII, do tego proc AMD 64 4000+ i pamiątki 2x512 Geil. Mam mały problem po włożeniu kości w dualu nie można wyłączyć normalnie kompa tzn. Komp się niby wyłącza ale wentyl na procu wciąż się kręci i jestem zmuszony wyłączyć go z "palca". Podobna sytuacja jest przy restarcie systemu np. po zainstalowaniu sterowników - komp nie wstaje automatycznie, potrzebny jest ręczny reset power off i dopiero power on. Bios do płyty w wersji 2.30. Poza tym wszystko bangla zero błędów itp. Procesor wykręcony na 3Ghz - 1.35v HTT 250, pamięci 400Mhz 2.3.3.5 T1. Myślę, że to wina biosu, ale nie mam pewności proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marvin sprawdź w opcjach zasilania czy masz tak ustawione:

Nie cytujemy obrazków :angry:

sansaba

Już sprawdzałem wczesniej opcje zasilania, zmiana nic nie daje. Za to odkryłem, że pojedynczo kostki pracują bezproblemowo tzn. system zamyka się normalnie.Pewnie występuje problem konfliktu mobo- ram. Prawdopodobnie w single channel wszystko byłoby ok, ale nie po to kupiłem proca z dwukanałowym kontrolerem, żeby z niego nie korzystać. No nic ważne, ze komp pracuje stabilnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam nabyłem ostatnio płytę Asrock 939dual-sataII, do tego proc AMD 64 4000+ i pamiątki 2x512 Geil. Mam mały problem po włożeniu kości w dualu nie można wyłączyć normalnie kompa tzn. Komp się niby wyłącza ale wentyl na procu wciąż się kręci i jestem zmuszony wyłączyć go z "palca". Podobna sytuacja jest przy restarcie systemu np. po zainstalowaniu sterowników - komp nie wstaje automatycznie, potrzebny jest ręczny reset power off i dopiero power on. Bios do płyty w wersji 2.30. Poza tym wszystko bangla zero błędów itp. Procesor wykręcony na 3Ghz - 1.35v HTT 250, pamięci 400Mhz 2.3.3.5 T1. Myślę, że to wina biosu, ale nie mam pewności proszę o pomoc.

 

ja podobne objawy miałem po przekręceniu procka/pamięci(or niedowoltowanie), a od zbyt ostrych timingów np po włączeniu windy na oknie wyboru użytkownika nie mogłem wybrać a niby kursor biegał po ekranie i word się sypał, a poza tym gry i inne aplikacje czy syntetyczne testy przechodził 100% stabilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpalam dzisiaj kompa i co ?? Działa NORMALNIE... Nie wiem o co chodzi, ale co tam ważne, że wszystko "bangla" :) Tylko nie moge dać więcej niż 265Mhz dla HTT. Próbowałem wszystkich biosów (nawet zmodowanych) i nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie mógłbyś dać więcej ale nie na tak niskim napięciu ja u siebie osiągam stabilne 9*305 na biosie 2.20 oryginalnym i przy napięciu procka 1.45 ;)

 

------

u mnie potwierdza się reguła że dualsata nie przepada za div 200mhz :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam i robicie tylko jeszcze większego smaka... Nie chce się ktoś z Was jej pozbyć? Tak patrzę, to teraz z "płyt retro" chyba najlepsze rozwiązanie...

 

Jakby co, siedzę w dziale KUPIĘ [nie wiem, czy można linkować, więc na szelki...]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm zastanawiam sie nad zmianą grafy i mam małe pytanko... Czy ta płyta bez problemu obsłuży Geforce'a 7900GT PCI-E ?? Nie chciałbym sie wpakować na "minę"... Mam jeszcze trochę czasu bo zakupu planuje dokonać pod koniec maja, więc wszelkie sugestie mile widzanie :) Zamierzam przeznaczyć tak do 600zł na grafę.

Edytowane przez Marvin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta udźwignie a Ty kup 8600gts ;) myślę, że do końca maja będzie kosztować w tych granicach

będziesz miał przed sobą wybór jaki miałem ja

czy kupić 7600 gt czy 6800xx/x800xx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po co slabego 8600GTS?

 

jak juz to tylko i wylacznie bym sie zastanawial nad Galaxy 8600GE 650/2000 (ok. 550 zl) lub Galaxy 7900GS Super 600/1600

 

bez zadnego problemu te grafy beda dzialac :P ba nawet 8800GTS bedzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7900 nie wchodzi w grę imo chyba że bardzo tanio z second handu

bo to taki krok w tył

a czy 8800 gts do końca maja stanieje do poziomu 600 pln ? ciemno widzę ... (chyba że jakiś kastrat)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie - dlaczego na Abicie NF7 (najlepsza płyta, jaką dotychczas miałem) mam dual-channel bez problemów na 3x512 (obsadzone 3 banki hynixami d43; pewnie 2 kostki tak chodzą, a trzecia, hm), a na tym Asrocku dual nie poleci? (wg manuala pdf)?

 

Pomijam, że na GA-K8NSC-939 (Gigabyte na NF3 250gb ultra, a więc i tak młodszym chipsecie od NF2) 3xram kompletnie NIE DZIAŁA (tylko 2x lub 4x).

 

Chipsety "idą do tyłu"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem tego Asrocka i nie mialem problemow z dualem. Ladnie wszystko smigalo. Co do HTT to max byl na 270mghz. Najlepsze to, ze kupilem ja za 220zl, a sprzedalem za 310zl ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie - dlaczego na Abicie NF7 (najlepsza płyta, jaką dotychczas miałem) mam dual-channel bez problemów na 3x512 (obsadzone 3 banki hynixami d43; pewnie 2 kostki tak chodzą, a trzecia, hm), a na tym Asrocku dual nie poleci? (wg manuala pdf)?

 

Pomijam, że na GA-K8NSC-939 (Gigabyte na NF3 250gb ultra, a więc i tak młodszym chipsecie od NF2) 3xram kompletnie NIE DZIAŁA (tylko 2x lub 4x).

 

Chipsety "idą do tyłu"?

3x512 w Dualu, ze to ci dziala to tylko jakas paranoja. To niema prawa chodzic, jak juz to 2x256+1x512 to jeszcze bym sie zgodzil.

 

Moja robi HTT 310 i wlasnie sprzedaje sie na alledrogo

Edytowane przez adamlop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ale za drogo...

 

Wracając do tematu - poczytałem trochę o architekturze NF2 i faktycznie anomalie w moim przypadku. Ale całość jakoś działa i służę skrinami dla niedowiarków (dla przypomnienia Abit NF7+3x512ddr hynix daje duala). Oczywiście działa, czy nie - żadna specjalna różnica dla K7.

 

Różnica pojawia się przy K8 i pytanie: czy na słynnym Asrocku poleci 4x512ddr (wyrwie się jeszcze tego jednego Hynixa) - wedle instrukcji jak najbardziej (w dualu), ALE jaka będzie domyślna częstotliwość? W K7 na 333, dochodzą te kwestie braku kontrolera pamięci w starych rozwiązaniach itede... Jak to jest w przypadku Asrocka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie apropo dziwnego zachowania kompa mojego i mojego kolegi, który też posiada tegoż Asrocka. Chodzi o to, że komp restartuje się po kliknięciu na dowolny odnośnik na stronie www.zumi.pl . Ekran robi się czarny, a za chwilę wyskakuje niebieski ekran, po czym szybko znika i restart. U mojego kolegi jest tak samo. Mamy takie same płyty, procesory i pamięć RAM. Niech ktoś to sprawdzi, bo dla mnie jest to wielką zagadką. U mojego kolegi po jednym takim restarcie wywalają teraz gry. U mnie na szczęście jest ok, ale chciał bym rozwikłać tą zagadkę <_<

 

Ps. Już wiem, czego to wina... Podkręcony sprzęt... Jak przestawiłem RMClock na min. to wszystko jest ok. A jak jest na auto, albo max, to restart... Tylko dziwne, bo wszystko chodzi idealnie - gry, programy.... To dlaczego na tej stronie jest tak ??

Edytowane przez wysio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Znam temat CR. Tyle, że jak przestawię RMClock na min. to pamięci są bardziej podkręcone (424Mhz) i nic się nie dzieje... A jak dam na auto, lub max. to wtedy wywala.....

 

Ps. Przy 2T jest ok. Czyli to pamięci. Tylko dlaczego tak się dzieje, jak napisałem wyżej???

 

Edit. Przełożenie kości w czarne sloty dało pozytywny rezultat...

Edytowane przez wysio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak stwierdzilem ostatnio, ze majkrosoft smierdzi i sie nieco podjaralem linuxem (z nakladka beryl interfejs to cudo w porownaniu do visty nawet a smiga ladnie chocby na GForce 2). W kwestii technicznej, czy sa jakies stery pod linuxa do naszej plyty (chipsety, sataII itd.)? bo jak wiemy ma ona troche nietypowy osprzet na pokladzie wiec nie wiem czy linux bedzie mial stery w swojej bazie (konkretnie mysle o Mandriva 2007 Xtreme).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pod linuxem nie miałem większych problemów ze sterownikami. Przez jakiś czas miałem Mandrivę 2007 i radka 9600 pod AGP i nie było problemów. Teraz mam openSUSE 10.2 z radkiem pod PCIE i śmiga z Compizem na pokładzie. Nie wiem tylko jak ze sterownikami pod sata, w kompie mam zainstalowany dysk ATA.

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...