Skocz do zawartości
piotres

Titan 507

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Nie bede sie rozpisiwal co jak i dlaczego ...mysle ze wszyscy ktorzy czytali ten topic http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=208813 domysla sie dla kogo robilem tego chillerka, jakie byly potrzeby uzytkownika i skad ta nazwa :lol: . Jesli nie, przypomne :

 

Owner : Martin_Ez

Temperatura cieczy w ktora celowal owner : 10-20*C

Wymagania ownera : ladna, czarna obudowa, max. wymiary ok. 20 cm szerkosci :), halas generowany przez uklad nie jest zbyt wazny (to zalozenia przed wykonaniem :wink: ), termostat

 

Moich wizji tego ukladu bylo kilka, poczatkowo myslalem o Danku NL11F + czynniku R134a, finalnie uzylem jednak mniejszego i mniej pradozernego Danfossa NL7CLX oraz mojego ulubionego R507 :D .

 

No a teraz specs :

 

 

kompresor: Danfoss NL7CLX (nowy)

wymiennik ciepla: rura miedziana 35mm/ok. 22 cm dlugosc + zwoj z rurki 8mm jako parownik

XV: kapilara 0.8 mm, ok. 210 cm

skraplacz: custom made 195 x 167 x 60 mm , alu-cu, 0.395 kW, chlodzony Sunonem 120/38 mm (zasilany 230V)

czynnik chlodniczy : R507

obudowa: Metalowa obudowa 49 x 21 x 23 cm, czarny, blyszaczacy lakier

inne: elektroniczny kontroler temperatury Everycontrol, Sunon 230V 120/38mm + grill z tylu obudowy, choinkowe krocce zlicowane z obudowa, akumulatoro-wymiennik ciepla :wink:

 

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Krocce za chwile beda wygladaly jakby "wyrosly" z blachy obudowy B-)

 

Dołączona grafika

 

Podkladzik ...epoxydowy Gold Car .

 

Dołączona grafika

 

Czaaaaarny akryl :D

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Anatomia wymiennika .

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Takie tam orurowanko :wink: .

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Z tych wszystkich przewodow powstala nawet niezla wiazka :)

 

Dołączona grafika

 

Wrzucilem troszke R507 i to zobaczylem :wink: . Sonda kontrolera jest umieszczona na rurze wymiennika ciepla, po stronie wylotu cieczy ...niestety zawyza jak widac temperature i to znacznie :mad: .

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Wrzucilem troszke wiecej R507 i zobaczylem odrazu wiecej szronu :wink: . Wystrojenie finalne, brak cieczy w wymienniku.

 

Dołączona grafika

 

Ten kawalek "brzydkiej" tasmy jest tam dlatego, ze kawalek tej "ladnej" juz by sie nie zmiescil w tym miejscu :-| .

 

Dołączona grafika

 

Nie mam blokow wodnych, wiec testowalem tak : do 0.5 litra wody 20*c dolalem 1 litr wrzatku wprost z czajnika, wlozylem do pojemnika pompeczke MJ1000 i wlaczylem obieg ...okazalo sie ze ciecz ta miala teraz 53*C .

 

Dołączona grafika

 

Po ok. 15 minutach od jednoczesnego wlaczenia chillera i pompy juz tylko 5*C :D .

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Dalej nie testowalem, bowiem przy tych 2*C uslyszalem juz niepokojacy dzwiek kruszacego sie lodu w wymienniku :-| - a przpominam zasuwalem na 100% czystej kranowce :oops: .

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

To tyle odemnie :wink: .

 

Chillerek od wtorku jest juz w domku Marcina, mowil mi cos On ze halas generowany przed 2 soczyste Sunony 120mm jest jednak ciutke uciazliwy dla niego, szkoda ze przed budowa nie zaznaczyl ze ta kwestia jest jednak dla Niego tez odrobine wazna :oops: . Ja jednak musialem zamontowac na ten, badz co badz, maly jak na chillera skraplacz wydajny wentylator, zeby sie nie "gotowal" przy cisnieniach ssania >1 bar :? .

 

Dyskusje o cenie - jak zwykle, uprasza sie - prowadzimy tylko na PW :) .

 

pozdrawiam

piotres

Edytowane przez piotres

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Precyzja wykonania jak widać jedynie tylko "minimalna" rozbierzność termometrów . Jestem ciekway jak to sie spisuje po obciążeniem . B-)

 

Edit: Ile Marcin musiał sie na to wykosztować ?;)

Edytowane przez bryce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tu dużo mówić - bardzo ładne, obudowa wymiata:)

Czekam na temperatury pod realnym obciążeniem;)

Mysle ze i tak nie zobaczysz tego chillera dzialajacego "pelnym ogniem", z tego co mi pisal Marcin to ustawil sobie 15*C na kontrolerze (zapomnialem dodac, kontroler pozwala na regulacje od - 40*C do +99*C co 1*C), co pewnie daje mu realnie ok. 8-10*C ciecz i dodal On ze chiller wlacza sie tylko co jakis czas na takiej nastawie :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze i tak nie zobaczysz tego chillera dzialajacego "pelnym ogniem", z tego co mi pisal Marcin to ustawil sobie 15*C na kontrolerze (zapomnialem dodac, kontroler pozwala na regulacje od - 40*C do +99*C co 1*C), co pewnie daje mu realnie ok. 8-10*C ciecz i dodal On ze chiller wlacza sie tylko co jakis czas na takiej nastawie :) .

Ale może z czasem przyjdzie mu ochota na "małe conieco" to zobaczymy co ta mashina potrafi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Precyzja wykonania jak widać jedynie tylko "minimalna" rozbierzność termometrów . Jestem ciekway jak to sie spisuje po obciążeniem . B-)

 

Edit: Ile Marcin musiał sie na to wykosztować ?;)

Na to, to ja juz kochany nic nie moge pomoc, sonda jest i tak w najlepszym wg mnie miejscu, jesli chodzi o dokladnosc pomiaru temperatury cieczy :-| .

 

PS.Cenki wysylam chetnym na PW.

 

pozdrawiam

piotres

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja poprosze o cenniczek :)

 

i takie moje pytanie ..

jak z zywotnoscia pompki ktora chodzi powiedzmy na borygo o temperaturze okolo 0* lub -5*?

Edytowane przez Chaos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja poprosze o cenniczek :)

 

i takie moje pytanie ..

jak z zywotnoscia pompki ktora chodzi powiedzmy na borygo o temperaturze okolo 0* lub -5*?

Tego nie wiem ...wlasciciel planowal uzywac jakiejs pompy Lainga inline, wydajnosc 400 l/h, ale jak sie sprawdza to niech sie sam wypowie :wink: . Pozatym u Niego ciagle pracuje na "+" :) .

 

pozdrawiam

piotres

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no witam wszystkich :)

 

chillerek oczywiscie juz chodzi...i to jak!

rzeczywiscie tylko ten halas przy zalaczaniu chillerka jest bym powiedzial "odrzutowy"...ale powoli sie przyzwyczajam tym bardziej ze podczas normalnego użytkowania (winda, gry, obróbka video) zalacza sie nie tak czesto i raczej na krotko. gorzej w przypadku hard testow np. Orthosem ;)

 

tak jak mowil piotres temp. ustawilem na 15*...przy takiej temperaturce CPU IDLE:17-19* STRESS:35-37* GPU IDLE:20* STRESS: 30*.

proc wykrecony na 335x9 (3015Mhz) przy 1,50V, grafa 700/900 Mhz(tak wiec troszke ciepelka pewnie sie robi)

 

i teraz najwazniejsze!! wszystko to BEZ IZOLACJI!!! 0 KONDENSACJI (teraz pewnie odezwa sie pesymisci i powiedza: to ze teraz nie ma nie znaczy ze nie bedzie jutro! :)

jesli chodzi o sprawdzenie co chillerek naprawde potrafi to zamierzam go przetestowac dopiero w przyszlym roku podczas wymiany sprzetu.

 

pozdro

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no witam wszystkich :)

 

chillerek oczywiscie juz chodzi...i to jak!

rzeczywiscie tylko ten halas przy zalaczaniu chillerka jest bym powiedzial "odrzutowy"...ale powoli sie przyzwyczajam tym bardziej ze podczas normalnego użytkowania (winda, gry, obróbka video) zalacza sie nie tak czesto i raczej na krotko. gorzej w przypadku hard testow np. Orthosem ;)

 

tak jak mowil piotres temp. ustawilem na 15*...przy takiej temperaturce CPU IDLE:17-19* STRESS:35-37* GPU IDLE:20* STRESS: 30*.

proc wykrecony na 335x9 (3015Mhz) przy 1,50V, grafa 700/900 Mhz(tak wiec troszke ciepelka pewnie sie robi)

 

i teraz najwazniejsze!! wszystko to BEZ IZOLACJI!!! 0 KONDENSACJI (teraz pewnie odezwa sie pesymisci i powiedza: to ze teraz nie ma nie znaczy ze nie bedzie jutro! :)

jesli chodzi o sprawdzenie co chillerek naprawde potrafi to zamierzam go przetestowac dopiero w przyszlym roku podczas wymiany sprzetu.

 

pozdro

Marcin

A próbowałeś przy jakiej temp sie zacznie skraplać?

Ja bym sprawdził temp min, i ustawił potem na 2-3 stopnie wyżej :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie probowalem i chyba nie bede...obecne tempy mnie zadowalaja, a jak juz zaczne szalec to wszystko zaizoluje.

poza tym korzystajac z tego http://www.decatur.de/javascript/dew/index.html wyszlo mi ze kondensacja zrobi sie przy ok. 13* (25* w pomieszczeniu + wilgotnosc 45%)...jak spadna troszke tempy w mieszkaniu to zejde tez na chillerku.

Edytowane przez Martin_Ez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

U mnie atman 306 pracowal z temp -15/-20'C przez jakies pol roku :D

dodaj jeszcze czy po tych 6 miesiącach przestał pracować czy po prostu odszedł na emeryture

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten twój skraplacz jest wydajniejszy niz ten co siedzi w promie/vapo??

 

zimno z króćców nie bedzie przechodzić czasem na obudowe??

Sadze ze jest wydajniejszy niz ten z promy/vapo, w koncu jest wiekszy i ma grubsze rurki (12 vs 6 mm :D ) .

 

Przy 2*C wodzie nie bylo z tym zadnych problemow :) .

 

przez szpachle? po cienkiej blaszce?

chyba nie aż tak bardzo ; ]

Oczywiscie krocce sa przyspawane srebrem do blachy, a szpachla to tylko dla wygladzenia powierzchnii :-P .

 

pozdrawiam

piotres

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 2*C wodzie nie bylo z tym zadnych problemow :) .

Oczywiscie krocce sa przyspawane srebrem do blachy, a szpachla to tylko dla wygladzenia powierzchnii :-P .

 

pozdrawiam

piotres

ale co będzie przy dłuzszym działaniu przy temp cieczy rzędu -15*C

btw gdzie kupujesz nóżki gumowe na spód obudowy ??

 

PS ta naklejka jakoś mi nie pasuje, może zrób wersje negativ na ciemne obudowy ;)

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wentyl na skraplaczu to mocno sie kreci? W ogole jest opcja zeby zrobic cos takiego na jakichs wolnych slizgowych wentylach? Czy musi byc odrzutowiec? :)

 

Btw zrobisz jeszcze jednego chillera to zlamiesz regulamin (sig 10 linijek) :lol:

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogólnie spoko , nie podoba mi sie tylko ta spłaszczona rurka 8mm w wymienniku , chociarz pewnie nie ma większego wpływu na jego działanie , gdzieś widziałem jak przy wyginaniu rurek mosiężnych nalewano do nich wody i zamrażano wprawdzie rurki miały większe srednice i łuki ale może i tu by sie sprawdził ten trik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...