Skocz do zawartości
sansaba

Core 2 Duo - Obniżenie Temperatury Pracy @ E6300

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie dokładnie te same osiągi co wyżej tylko na boxowym wentylu + dużo dało obniżenie napięcia do 1,25, jednak na razie mam jakieś błędy i czekam tylko na części do wentyla Pentagrama i może da rade polecieć na 3,5 ghz :D

Edytowane przez skwarek2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

29 stopni w obudowie, CVORE na 1.250 V CPU @ 2378 MHz i 43 stopnie w idle, po dociśnięciu Orthosem (na razie sesja trzygodzinna) nie przekracza 50 stopni. Chłodzenie to jeden 12 cm nawiew z przodu, 12 cm wywiew z tyłu + to samo (tyle, że chyba 9 cm) w zasilaczu + Scythe Infinity. Procesor przesmarowany Collaborary Liquic Pro.

 

Na razie więcej bawić się nie będę, bo grafika mocno grzeje (50 stopni w idle).

 

Temperatury chyba całkiem znośne? Pierwszy raz zakładałem procesor/radiator przy tym sprzęcie, więc pewnie mogło być lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybys poszukal dotarlbys do watku ze jednak osiaga :> Bo 94 zle czyta L2 :wink: Jest jedno ale zawsze - czy to 67 przy tj 85 czy 81 przy tj 100 - pod czapka jest goraco!

Mój E4300 L2 na 1,3V @3000MHz w stresie na Core Temp 0.95 i 0.95.4 pokazuje około 70*C TAT pokazuje 68*C - obydwa rdzenie. Tjunction wynosi 100*C według Core Temp. W idle jest to 37-38*C przy temp otoczenia 23*C. Cooler to Scythe ninja Ninja. Moje temperatury są OK czy mam się martwić. BTW Speed Fan pokazuje temperatury rdzeni o 15*C niższe niż Core Temp teraz w idle mam 22*C SpeedFan i 37*C Core Temp... chyba SpeedFan kłamie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jest ok. Speedfan nie klamie [; No moze nie do konca - prog 85*C i ~44C w stresie czy 100 i 60 - ciagle masz ten sam zakres do Tjunction.

Mnie przestal interesowac CT. No moze tylko przy probach 100% ponad norme proca i napieciu >1.55v

Na co dzien soft plyty i do 47*C socketu. Pozniej zaczynamy sie zastanawiac ;]]]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nareszcie pojąłem na czym to polega :) w tych wszystkich programach nie tyle chodzi o pokazanie aktualnej temperatury, a o pokazanie zapasu jaki nam został do tej ostatniej bezpiecznej, czyli jak patrzę na CoreTemp mam brać pod uwagę 85*C, a jak na speed fana to 70*C jako próg bezpieczeństwa? (różnica w stresowych odczytach wynosiła 15*C pomiędzy programami) Tylko że speed fan (oraz program od płyty) pokazuje jeszcze jedną temperaturę której wartość jest o około 10*C wyższa od rdzeni to chyba temp socketu, jak do niej się ustosunkować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ktora to wartosc? Bo prawde mowiac nie spotkalem sie z tym zeby sf pokazywal jeszcze wieksza realna temperature... Bo bledna jak najbardziej - 127*C ect...

Pozatym odczyty sie pokrywaly - cpu i mobo prawie zgodne z probem, a core0 i core1 - z ct 94.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ktora to wartosc?

Na mojej płycie MSI P35 Neo2 FR pokazuje w biosie tylko jedna temperaturę procesora, mam programik dołączony do płyty który ową temperaturę także pokazuje pod windowsem i jeden z czujników speed fana pokazuje taką sama wartość co wspomniany programik. Czyli od CPU mam trzy temperatury w speed fanie :) różnice które opisywałem dotyczą temperatury rdzeni trzecia temperatura (speed fan) jest zawsze nieco wyższa od temp. rdzeni (speed fan) 6-10*C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem juz o tym w temacie o e2100 , ale tutaj chyba jest bardziej odpowiedni wątek

Procek E2180. Chłodzenie box. Temperatury mam jakieś dziwne. Praktycznie zawsze w idle mam ok. 38-42st. Zarówno przy napięciu standardowym czyli 1.23V@2.0ghz, jak i 1.0V@2.0ghz. Co ciekawe przy obniżaniu napięcia poniżej 1.15V temperatury rosną ok.2-3 st. w porównaniu do 1.23V

Obniżenie napięcia np. NB powoduje natychmiastowy spadek temperatury, a w przypadku cpu jest odwrotnie :mur: Próbowałem na dwóch biosach.

Programy speedfan, coretemp iTAT pokazują identyczną temperaturę czyli te 38-42st, jedynie program gigabyte easy tune5 pokazuje rowno 10st mniej niz pozostale wymienione wyżej. Nie wiem któremu programowi wierzyć :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz włączone EIST i C1E, vcore ustawione ręcznie w biosie tyczy sie stresu. W idle widocznie płyta daje takie samo niezależnie od napięć ustawionych.

Obniżanie napięcia z biosu daje spadki temperatur, ale w stresie. W idle jak widać lepiej zostawić na def. Sam wybierz, czy wolisz niską temperaturę stres + dość niską idle, czy wysoką stres + niską idle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może odświeżę temat. Trochę późno zabieram się za kręcenie E6300, ale długo sprzęt usprawniałem a i żadnych podstaw nie miałem.

Wg danych Intela to ten proc. można do 1.5V:

http://processorfinder.intel.com/details.aspx?sSpec=SL9SA#

, więc na próbę>

Dołączona grafika

 

Przy tych taktach SuperPi 1M to 16sek, a 16M 6m47sek jak na ten proc.do dobrze moim zdaniem.

Na razie na standardowych ustawieniach / dałem tylko RAMu V=2,23 takie ma default ten RAM, i NB=1,45V/ i stabilne FSB 400. Napięcie na proc.wg CPU-Z stale 1,296V w stress ORTHos.

 

Jak ktoś tu nadal się bawi tym E6300 to chętnie pogadam na temat.

Co do chłodzenia:

Boxowy wiatrak za głośny a i radiator nie najlepszy.

Dobra była Scynthia Inf. (wydajna dla CPU i cicha) ale traciło się nawiew na NB i zasialanie płyty.

Zauważyłem że u mnie powierzchnia tego proc jest minimalnie nierówna (ślady odcisku tylko na bokach podstawy radiatora)-co skutkowało wysokimi temp. przy cieniutkiej warstwie pasty. Więcej pasty i jest O.K.

Teraz wc i temp.jak na obrazku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam posiadam od roku E6300 ale jeszcze nie podkręcałem czyli zegar jest 1,83 Ghz. Powoli myśle nad upgrade kompa tak aby w pełni dobrze działał GeForce 8800GS a może z serii 9xxx to zależy od ceny. Mógłbym kupic Penryna i miałbym problem z głowy ale chce zaoszczędzić. Z tego co czytam i mi doradzają najlepiej minimum E6300 @2,5 Ghz. Chłodzienie boxowe więc pewnie przyda sie jakiś Scythe Ninja? I pytanie nastepne po podkręcaniu procek traci gwarancję?

 

 

Edit: Płyta główna z dolnej półki czyli Gigabyte S3 945

 

To się też dołączę.

 

Mój procesor to E6300 podkręcony na 2,8GHz boxowy wentylator. temperatura w idl.: 45-46 po kilku godzinnym wygrzewaniu Orthosem temperatura 56-57 stopni.

 

Bud ma z przody 1 wiatrak wciągający powietrze i 1 z tyły wypychający plus wyciągający wiatrak w zasilaczu.

 

Nie wierzę jak jak na standardowym taktowaniu mam 53-54 stopnie. Jaką bude masz i gdzie stoi blaszak?

Edytowane przez Radzyn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OC bez zmiany napięcia bardzo niewiele zwiększa temperaturę...

 

Nie nie traci sie gwarancji po oc... Jak by coś kiedyś padło to po prostu oddajesz na gwarę i mówisz, że procek nie działa. Nic nie wspominasz o OC - nic ci nie udowodnią, bo nie mają jak [;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OC bez zmiany napięcia bardzo niewiele zwiększa temperaturę...

 

Nie nie traci sie gwarancji po oc... Jak by coś kiedyś padło to po prostu oddajesz na gwarę i mówisz, że procek nie działa. Nic nie wspominasz o OC - nic ci nie udowodnią, bo nie mają jak [;

Dzięki za odpowiedź :) Pytałem się bo słyszałem o takich przypadkach, że po OC gdy proc padał w sklepie sprawdzali czy był podkręcany. Ale pewnie gwara się kończy przy zmianie wentyla ale dobra dam blaszaka przy oknie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak obniżyć napięcia? Chodzi mi o ten zabieg co opisany na pierwszej stronie. W biosie mam ustawienia same z + nic na minus i nie wiem jak mam to zrobić.

Jak odkręcić radiator z DS4? On jest na jakieś plastikowe zatrzaski z tego co widziałem w książeczce. Czy trzeba wyciągać całą płytę główną by to zrobić? ;| Bo odkręcam obudowę z drugiej strony i dostępu do tych zatrzasków nie mam i nie wiem jak to zrobić :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obnizysz napiecie jak przeczytasz instrukcje i znajdziesz ustep mowiacy prawdopodobnie o CTRL+F1. A zeby zdjac chlodzenie musisz wyjac plyte... No i tekst 'Bo odkręcam obudowę z drugiej strony i dostępu do tych zatrzasków nie mam' zabil mnie. Wrecz na smierc ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dziś wymieniłem pastę i dla sprawdzenia puściłem Orthosa i SpeedFan. Max temperatura (podczas 2h orthosa) to 68' przy standardowych ustawieniach. W idle ~45'. Trochę za dużo, co nie? Coś źle założyłem? I jeszcze jedna temeratura w SpeedFan 58' - co to może być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dziś wymieniłem pastę i dla sprawdzenia puściłem Orthosa i SpeedFan. Max temperatura (podczas 2h orthosa) to 68' przy standardowych ustawieniach. W idle ~45'. Trochę za dużo, co nie? Coś źle założyłem? I jeszcze jedna temeratura w SpeedFan 58' - co to może być?

Jak masz boxowe chłodzenie to taka temperatura jest realna.

58 - może to być np karta graficzna. Gdzieś w FAQ było jak drogą dedukcji odkryć co jest czym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moze ja pochwale sie sukcesem :) udało mi sie jednoczesnie obnizyc napiecie na procku, jak i podkręcić go:

 

 

vcore przed: 1,325 V

vcore po: 1.28 V

 

Taktowanie przed: 1,8 Ghz (9x200)

Taktowanie po: 2,5 Ghz (9x275)

 

Temperatury:

idle przed: 45 C

idle po: 43 C

 

stres przed: 62 C

stres po 60 C

 

 

 

póki co wszystko stabilne, jestem w trakcie testów...

Ale wniosek jest prosty: o ile nie zamierzamy podkrecac e4300 powyzej jakichs 50%, niepotrzebna jest wymiana chłodzenia na lepsze:) wystarczy to co w nim drzemie.

 

Nie wiem do ilu dociągnąłbym mojego c2d nie obnizajac napiecia, a jedynie ciągnąc fsb w góre, ale bez wymiany chłodzenia i podnoszenia vcore, smiagal na 2,7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy GPU podaje mi temp. A to 58 to z kosmosu... a może to być jakiś chipset czy coś na płycie głównej?

NB albo SB? Aż mi się nie chce wierzyć że masz 58 na NB. Może zrób screena ze speedfana i drogą dedukcji dojdziemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Miodnyj

odczyty temperatur sa zdecydowanie poprawne - plyta nie zawyza bo nie ma jak - odczyt jest z core procka - dla porownania na ninji i nie kreconym E6300 mam 36-37 idle i 54 stress na Scythe ninja - pasta zalmana wiec ciut lepiej niz AS5 - core2 moze spokojnie chodzic do temperatury wyznaczonej Tcase max - dla E6300 to 85 C

EDIT:

tylu madrych sie znalazlo - zaden Core2 w sigu nie ma :P

Tak się wszyscy spuszczacie z 'wypasionymi' chłodzeniami,a tempy macie z kosmosu.

Niekręcone C2D mają temperaturę pokojową i w windzie nie przekraczają na ogół 25 stopni,a w stresie powyżej 45 stopni to kosmos.

:damage_wall:

Co innego jeśli zaczniemy kręcić,wtedy spokojnie osiąga się 65 w stresie.

Ja jadę na BOX'owym chłodzeniu i w iddle'u po kręceniu mam ok.25 na procu,a używam zwykłej pasty silikonowej.

Przerobiłem wszystkie DualCore dostępme na rynku i wszystkie miały tak samo.

Druga sprawa że na wiele tematów wypowiadają się osoby,które nie mają pojęcia o czym piszą i nie miały styczności z danymi problemami w rzeczywistości.

'Wiedza" z netu nijak sie ma do prawdziwego doświadczenia.

Pozdrawiam wszystkich normalnych.

:damage_wall:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się wszyscy spuszczacie z 'wypasionymi' chłodzeniami,a tempy macie z kosmosu.

Niekręcone C2D mają temperaturę pokojową i w windzie nie przekraczają na ogół 25 stopni,a w stresie powyżej 45 stopni to kosmos.

damage_wall.gif

Co innego jeśli zaczniemy kręcić,wtedy spokojnie osiąga się 65 w stresie.

Ja jadę na BOX'owym chłodzeniu i w iddle'u po kręceniu mam ok.25 na procu,a używam zwykłej pasty silikonowej.

Przerobiłem wszystkie DualCore dostępme na rynku i wszystkie miały tak samo.

Druga sprawa że na wiele tematów wypowiadają się osoby,które nie mają pojęcia o czym piszą i nie miały styczności z danymi problemami w rzeczywistości.

'Wiedza" z netu nijak sie ma do prawdziwego doświadczenia.

Pozdrawiam wszystkich normalnych.

damage_wall.gif

 

nie ma to jak wierzyć czujce z cpu :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jadę na BOX'owym chłodzeniu i w iddle'u po kręceniu mam ok.25 na procu,a używam zwykłej pasty silikonowej.

 

Tak się wszyscy spuszczacie z 'wypasionymi' chłodzeniami,a tempy macie z kosmosu.

Niekręcone C2D mają temperaturę pokojową i w windzie nie przekraczają na ogół 25 stopni,a w stresie powyżej 45 stopni to kosmos....

...Przerobiłem wszystkie DualCore dostępme na rynku i wszystkie miały tak samo.

:plum:

 

Oj a ja miałem nawet 17-19* na as5 i co jestem pro elo ???

 

Jeśli w pokoju masz 0-5 *C to uwierzę że rzeczywista temp. rdzenia wyynosi 25* :lol2: inaczej róznica kilku stopni między temp pokojowa a temp pracującego rdzenia cpu jest wbrew prawom fizyki. :wink:

 

 

 

nie ma to jak wierzyć czujce z cpu :mur:

hehe dokładnie :razz:

Edytowane przez boxer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...