Skocz do zawartości
Gość Bio

Matura ustna z języka polskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli ktoś z was chce mogę sprzedać tanio pracę o temacie:

 

"Dokonaj porównania dzieła literackiego z jego filmową adaptacją. Określ różnice lub podobieństwa."

 

Mam do tego bibliografię oraz plan ramowy wypowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś z was chce mogę sprzedać tanio pracę o temacie:

 

"Dokonaj porównania dzieła literackiego z jego filmową adaptacją. Określ różnice lub podobieństwa."

 

Mam do tego bibliografię oraz plan ramowy wypowiedzi.

Nie wiem czy wiesz ale nie ma takich samych tematów co roku B-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ale z tego co mi wiadomo to ten temat pozostał :)

 

Dodam, że z mojej pracy miałem 20/20.

Edytowane przez Winter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Adaptacje filmowe powieści historycznych" :]

 

Z ciekawości zapytam - ile to jest tanio ?...zgrzewka ? :D

 

btw... nikt się nie będzie czepiał jak dokonam analizy samych anglojęzycznych piosenek ? (oczywiście przekłady dla komisji itd) ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam coś takiego: "Omów problemy życia ludzi w czasach Prl na podstawie literatury i filmu" czy coś w ten deseń.

 

Literatura:

"który skrzywdziłeś"

"sennik wspólczesny"

"obywatel pekosiewicz"

 

filmy:

"miś"

"Alternatywy 4"

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok zmieniłem temat na ustną :] na Adaptacje filmowe :] Czy hellraiser jest na podstawie książki? Ew. są jakieś ambitniejsze adaptacje poza władcą, henrysiem, eragonem? Mile widziane tytuły Stefcia Kinga :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja dziewczyna tez wybrala "Adaptacje Filmowe" [;

i oczywiscie liczy na to ze ja nakieruje jako zboczony kinoman ;D

musze pomyslec glebiej co tu mozna wykorzystac ambitnego i ile filmow/dziel literackich uwzglednic...

 

a ze Stefcia Kinga:

- Lsnienie!!!

- Skazani na Shawshank!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obraz bitwy w literaturze i malarstwie.

 

Jakieś propozycje co do wyboru odpowiednich bitw ;) . Narazie znalazłem materiały na Grunwald, czyli fajną analizę obrazu Matejki i "Krzyżaków" :D

Edytowane przez MaSell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam sobie wziąłem temat rzekę na którym łatwo idzie się wyłożyć: "Sztuczna Inteligencja w filozofii i tekstach kultury"

bibliografia - jeszcze nie myślałem, ale chyba będzie tak

- Lem "Golem XIV"

- coś z nieśmiertelnego Asimova

- filozofia - narazie nie wiem - w święta rzucam się czytać Tatarkiewicza - "Historię filozofii" może mi coś wpadnie w oko

- z filmów jest akurat duży wybór; może wezmę "Ghost in the shell", albo "Metropolis" ;) , chyba na pewno wyląduje u mnie "Odyseja Kosmiczna 2001" (wreszcie ją obejrze); może "AI" ? może coś jeszcze ?

Edytowane przez Thomas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok zmieniłem temat na ustną :] na Adaptacje filmowe :] Czy hellraiser jest na podstawie książki? Ew. są jakieś ambitniejsze adaptacje poza władcą, henrysiem, eragonem? Mile widziane tytuły Stefcia Kinga :]

A nie mogles jednak zmienic sobie tego tematu na taki, w ktorym sie troche orientujesz?:/

Ciekawe macie podejscie do tego, nie ma co - wybrac temat, o ktorym w sumie nie ma sie pojecia, ale dotyczy filmu/komputerow i na pierwszy rzut oka wydaje sie latwy :P . Jeszcze tylko dodam, ze na wszelkiego rodzaju tematach zwiazanych "z nowoczesną technologia" najłatwiej sie wylozyc, bo komisja zazwyczaj ma do nich awersje :P .

 

Ps.

Spis ekranizacji Kinga znajdziesz zapewne na google.pl. Nie dziekuj :P

 

Ja tam sobie wziąłem temat rzekę na którym łatwo idzie się wyłożyć: "Sztuczna Inteligencja w filozofii i tekstach kultury"

(...)

- z filmów jest akurat duży wybór; może wezmę "Ghost in the shell", albo "Metropolis" ;) , chyba na pewno wyląduje u mnie "Odyseja Kosmiczna 2001" (wreszcie ją obejrze); może "AI" ? może coś jeszcze ?

Upewnij sie przede wszystkim, czy filmy nie beda OTem (nie jestem pewien, czy przez "teksty kultury" komisja bedzie rozumiala takze scenariusze;]) - jesli Twoja polonistka nie bedzie miała nic przeciwko, to tytułami narzucającymi się są Matrix i Terminator, jako przykład opanowania Ziemi przez AI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze mnie to za rok czeka...

 

Hm. Ciekawi mnie jaki ma być styl wypowiedzi, jak w praktyce to wygląda. Pamiętam, że wyborcza dodawała filmik z prezentacją kolesia który dostał max... Ma ktoś może to lub namiary? ;>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak myśle myśle i chyba wziąłem za ambitny :D

 

" Bywają takie spotkania, które w jednej chwili odmieniają ludzkie życie. Czy zgadzasz się z tym stereotypowym sformułowaniem? Omów ten temat odwołując się do wybranych utworów literackich i filmowych."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym o sugestie do tematu: Przemiana wewnętrzna bohatera literackiego. Omów na wybranych przykładach.

 

Chodzi mi dokładniej o przykłady takich postaci - jednak nie koniecznie tak bardzo popularnych i lekturowych jak np. Kmicic czy ks.Robak

Również interesuje mnie literatura współczesniejsza czy "mniej znana" w kregach maturalnych. Nie chce po prostu powielac tych postaci - bo zapewne nie tylko ja bede pisal tą prace.

Może Gustaw/Konrad (wielka improwizacja) z Dziadów, Wokulski z Lalki w geuncie rzeczy też by sie nadał, Konrad Wallenrod ma przemianę :P Kordian, może nie są tak bardzo popularni :D

Edytowane przez LukeXE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

*Do przemiany i do spotkań "Jądro ciemności" też by się nadawało;

 

* w sumie z tymi filmami muszę sie upewnić, ale jak zaproponowałem 'w filmach' to polonistka poradziła mi na zmianę na 'teksty kultury'. I w tym roku podobno więcej punktów ma być za pytania komisji - a mniej za samą prezentacje - już myślę z czego będą mnie pytać ...

Edytowane przez Thomas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wezcie cos ciekawego,

 

to, ze wszyscy biora roznorakie motywy nie znaczy, ze tez musisz ;)

 

polecam Jezyk Reklam, lekki latwy i przydatny

kwestia przygotowania prezentacji, zainteresowania komisji swoimi pogladami i przedstawienia nietypowych przypadkow

 

praktycznie jeden dzien przygotowywania -> 100%

 

"wino kosmos - w pol godziny na orbite" ;)

Edytowane przez mintai

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może Gustaw/Konrad (wielka improwizacja) z Dziadów, Wokulski z Lalki w geuncie rzeczy też by sie nadał, Konrad Wallenrod ma przemianę :P Kordian, może nie są tak bardzo popularni :D

No wlasnie zdeczka sa - bo wszyscy bohaterowie ktorych wyminiles wystepuja w podstawowych lekturach.. ;]

Takze pewnie w kazdej pracy sie pojawia.. ;>

A ja szukam takich mniej popularnych.. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh a ja wzialem o ewolucji powiesci s-f. macie moze cos ciekawego, w miare krotkiego zeby za dlugo nie meczyc do przeczytania? bo np do 22 stycznia 6 ksiazek po ang na olimpiade, w kolejce czeka spora czesc bibliografii clancy'ego, no i trzeba sie zajac nie tylko szkola :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś w stylu "Motyw stworzenia świata w literaturze sztuce i blebleble.. "

Nie jest trudny i może troche ciekawy, dziewczyna przygotowuje sie na ASP Kraków to mi pomoże, narazie wiele nie mam, ale wiem czego szukać ;)

 

Byle nie stres nie zjadł i nie było w stylu ".. sie stało sie.. " :P

Edytowane przez hinco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja poszukuje obrazów przedstawiających stworzenie świata..

Mam dwa "Stań się" i "Bóg stwarzający świat" czy jakoś tak, potrzeba jeszcze z pare żeby było co omawiać ..

Plan ramopwy oddajemy w kwietniu czy nie ? :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bibliografie oddajesz w kwietniu, a planu prezentacji nie musisz oddawac wcale :) (ale nie mozesz wtedy go uzyc).

Ja mam temat o winie i karze w antyku i późniejszych epokach. Nauczycielka mówila ze 5 i wiecej utworów do omówienia to juz duzo (chyba ze sa bardzo krótkie), wiec wybiore z 4 ksiazki. Jeszcze nie wiem jakie dokladnie, mam nadzieje ze cos zrobie przez ferie :rolleyes: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...