Skocz do zawartości
RoyalC333

Monitor Lcd 19" Benq Fp93g - Opinie, Wady, Zalaty...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Od wczoraj jestem posiadaczem monitora LCD BENQ FP93G:

 

Matryca: 19" (1280 x 1024) TFT / TN.

Czas reakcji: 6 ms.

Jasność: 320 cd/m2.

Kontrast: 700:1.

Kąty widzenia: 160 / 160.

Złącza: 1 x D-Sub, 1 x DVI-D.

Kolor: srebrno-czarny.

 

Cena: około 900zł.

 

 

A teraz kilka uwag i spostrzeżeń po dobie użytkowania.

 

Przesiadłem się z 19" CRT, która zajmowała mi całe biurko :/, więc największą zaletą tego LCD, jak i za pewne innych, jest mała ilość miejsca zajmowana przez ten wyświetlacz.

 

Kolejną zaletą jest czas reakcji matrycy - brak jakiegokolwiek smużenia w czymkolwiek :).

 

I w zasadzie skończy się zalety , ponieważ kompletnie nie mogę ustawić kolorów, na czarnych tłach widać brązowe plamy jak w zbyt rozjaśnionym CRT. Widać też podświetlanie matrycy przy górnej i dolnej krawędzi. Filmy są jakby za szarą mgłą, a w czasie grania (a także oglądania filmów) na ekranie są ledwo widoczne fale, jak w telewizorze przy źle ustawionej antenie. W dodatku roździelczość natywna, jaką jest w tym przypadku 1280 x 1024, kompletnie się nie nadaje do tak małego ekranu, strony są małe i wąskie. Na razie monitor działa na D-SUB/D-SUB, jutro kupuję DVI-D/DVI-D i jeśli nic się nie zmieni to oddaję go na gwarancji...

 

Zapraszam innym do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami, może to tylko ja mam takie problemy z tym panelem.

Edytowane przez RoyalC333

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

roździelczość natywna, jaką jest w tym przypadku 1280 x 1024, kompletnie się nie nadaje do tak małego ekranu, [ 19" !! ]

I pomyśleć że są tacy co kupują 17" o tej samej rozdziałce ... - tam to dopiero wszystko jest małe .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu jest lepszym wyborem, skoro niczym się nie różni poza 2", a w kwesti ceny 150 złotymi.

Cały czas czekam aż ktoś z posiadaczy tego monitora się wypowie, bo wtedy się trochę wyjasni, a jeszcze jutro sam sprawdzę monitor jak kupię kabel DVI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może masz rację, może monitor który posiadam i który od wersji 17" różni się tylko 2" i ceną jest dużo gorszą opcją, ale chciałbym to usłyszeć od kogoś kto miał do czynienia z FP93G, bo może poprostu mam uszkodzony panel LCD, a może najzwyczajniej wpadłem w przesadną wrażliwość spowodowaną wydaniem 9 stów, które dla mnie są sporym wydatkiem, na monitor który nie sprostał moim, i tak już niskim wymaganiom, a wymienione wyżej przeze mnie dolegliwości tyczą się wszystkich monitorów LCD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem posiadaczem owego przedmiotu dyskusji już od dłuższego czasu i to RoyalC333, co napisałeś wprawiło mnie w osłupienie... Na początek wspomnę tu o różnicy między wersją 17G i 19G. NIE MA różnicy między tymi monitorami, poza rozmiarami matrycy. Miałem wcześniej wersję 17-to calową, więc mogłem porównać.

Co do twoich uwag odnośnie 93G, to prawdopodobnie winę za to ponosi złe nastrojenie, przewód, lub słabej jakości generowany sygnał z karty graficznej.

U mnie nie ma czegoś takiego, żeby na czarnym tle były jakieś plamy, filmy nie są za mgłą (zapewne złe ustawienie jasności i kontrastu), nie ma żadnych ledwo widocznych fal (zapewne wina przewodu), a jeśli chodzi o rozdzielczość, to kompletnie cię nie rozumiem. Może to kwestia twojego przyzwyczajenia do standardowej rozdzielczości 1024x768 <_< . W każdym bądź razie moim zdaniem super w tej rozdzielczości wszystko widać i wspaniale przegląda się strony internetowe. Wspomnę tutaj, że nie mam idealnego wzroku :D . I tylko co do tych widocznych podświetleń ekranu mogę się z Tobą zgodzić, chociaż tutaj wystarczy po prostu dobrze ustawić monitor względem wzroku...

Na koniec podam Ci moje ustawienia. Jak będziesz chciał, to dam Ci też namiar na bardzo dobrej jakości przewód DVI za ok. 30zł.

 

Luminencja - jasność 50, kontrast 30 - wyższy kontrast powoduje pogorszenie jakości obrazu.

Kolory - wszystkie wartości na 60

Rózne - ostrość 3

Edytowane przez wysio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedź WYSIO. Wreszcie wypowiedź posiadacza owego monitora.

 

Kupiłem dziś kabel DVI-D/DVI-D Dual Link za 35zł.

 

Podłączyłem i jest dużo lepiej.

Nie ma już tego denerwującego podświetlania z góry i z dołu, ale jest trochę widoczne takie rozjaśnienie wszystkiego w głąb matrycy z lewej strony, ale to już praktycznie nie przeszkadza.

 

Pozostała jeszcze kwestia kolorów i tej szarości w filmach i grach - jest lepiej, ale i tak gorzej jak na moim wsześniejszym CRT.

 

Stała się też rzecz dziwna, mianowicie nie mogę teraz używać funkcji OSD - USTAWIENIA AUTOMATYCZNE i GEOMTRIA, są niepodświetlone w menu i oczywiście przycisk i-Key też nie reaguje :/.

 

Zniknęły też zakłócenia obrazu.

 

Zaczynam się także przyzwyczająć do rozdzielczości 1280x1024.

 

Zobaczę jeszcze jak monitor będzie się sprawował na innej karcie graficznej i dam znać co i jak.

Edytowane przez RoyalC333

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stała się też rzecz dziwna, mianowicie nie mogę teraz używać funkcji OSD - USTAWIENIA AUTOMATYCZNE i GEOMTRIA, są niepodświetlone w menu i oczywiście przycisk i-Key też nie reaguje :/.

niedostępne na DVI-D, normalna sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem posiadaczem owego przedmiotu dyskusji już od dłuższego czasu i to RoyalC333, co napisałeś wprawiło mnie w osłupienie... Na początek wspomnę tu o różnicy między wersją 17G i 19G. NIE MA różnicy między tymi monitorami, poza rozmiarami matrycy. Miałem wcześniej wersję 17-to calową, więc mogłem porównać.

Co do twoich uwag odnośnie 93G, to prawdopodobnie winę za to ponosi złe nastrojenie, przewód, lub słabej jakości generowany sygnał z karty graficznej.

U mnie nie ma czegoś takiego, żeby na czarnym tle były jakieś plamy, filmy nie są za mgłą (zapewne złe ustawienie jasności i kontrastu), nie ma żadnych ledwo widocznych fal (zapewne wina przewodu), a jeśli chodzi o rozdzielczość, to kompletnie cię nie rozumiem. Może to kwestia twojego przyzwyczajenia do standardowej rozdzielczości 1024x768 <_< . W każdym bądź razie moim zdaniem super w tej rozdzielczości wszystko widać i wspaniale przegląda się strony internetowe. Wspomnę tutaj, że nie mam idealnego wzroku :D . I tylko co do tych widocznych podświetleń ekranu mogę się z Tobą zgodzić, chociaż tutaj wystarczy po prostu dobrze ustawić monitor względem wzroku...

Na koniec podam Ci moje ustawienia. Jak będziesz chciał, to dam Ci też namiar na bardzo dobrej jakości przewód DVI za ok. 30zł.

 

Luminencja - jasność 50, kontrast 30 - wyższy kontrast powoduje pogorszenie jakości obrazu.

Kolory - wszystkie wartości na 60

Rózne - ostrość 3

Wysio potwierdzam wszystko to co napisałeś.

Ja mam ten monitor od czerwca i jestem zadowolony.

Interferencje pewnie wynikają ze złej jakosci kabla, nie wspominając o karcie graficznej.

Monitor jak na swoją cenę jest cool.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to mogłeś brać 17" w takiej cenie naprawde jest to o wiele lepszym wyborem.

nie zgodzę się z tym, tak jak powiedział WYSIO rózńicą między tymi monitorami jest tylko rozmiar

 

sądze że wybór tego LCD to bardzo dobry wybór przede wszystkim na bardzo przystępną cenę. Jasne że lepiej dopłacić "jedyne" 200zł do droższego modelu FP91GP ale jezeli ma się ograniczony budżet [tak jak autor tematu] to model 93G będzie najlepszym wyborem. Moim zdaniem problemy z twoim monitorem wynikają z jakiś problemów akurat tego egzemplarza.

pozdro

Edytowane przez gosu001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydaje, że trafiłem na felerny egzmplarz, bo większość osób poleca ten monitor i nie wspominach o takich wadach jakie ja wymieniłem.

 

W nocy próbowałem oglądać film i w zupełnie ciemnym pokoju ekran wyglada mało zachęcająco.

Filmy wyglądaja jakby były kiepskiej jakości, są jakieś takie szarawe, mimo ustawień jakie podał WYSIO, a z lewej i trochę z prawej strony kolor czarny w zasadzie wpada w ciemno brazowy - wyglada to fatalnie :(.

 

Zauważyłem jeszcze jedną rzecz mianowicie, siedząc dokładnie na wprost monitora w odległości około 1m wyrazie widać róznicę między górną częścią ekranu a dolną (góra ciemniejsza dół jaśniejszy) gdzieś w jakimś teście FP73G wyczytałem (chyba Tygodnik Komputerowy), że ma duże kąty widzenia, u mnie w pionie są znikome :(.

 

Zastanawiam się czy nie reklamować go, tylko czy BENQ będzie skłonne wynienić mi na inny egzemplarz i czy to w ogóle pomoże... :(

Edytowane przez RoyalC333

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ROYAL a powiedz mi czy miales do czynienia z monitorem ktory ma katy 170? Bo nie wiem czy jest jakas duza ronica miedzy monitorem z 170 a tym co ma 160 stopni. I drugie pytanie czy przy reakcji matrycy 6ms nie ma smuzen? I czy jest jakas roznica miedzy 4 a 6 ms przy umiarkowanych aplikacjach typu www filmy i ewentualnie NFS. WYSIO i XRAY tez bym prosil o wasze odpowiedzi na te pytania. Mam zamiar kupic tego monita ale cena mowi duzo, moge sie szarpnac np na LG za 1300 ale jesli nie ma kolosalnych roznic miedzy takimi monitami to skoro nie widac roznicy to po co przeplacac :)

PzdR

 

Ps

Jak to jest z gwarancja monitorw BENQ? I jak z badami? Wymieniaja jak wpadnie jakis pixelik?

Edytowane przez balrogPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem monitor na innej karcie graficznej i jest dokładnie tak samo jak u mnie.

Zgłaszam więc monitor do serwisu :(.

 

 

balrogPL niestety nie miałem do czynienia z innymi monitorami LCD, więc o kątach widzenia się nie mogę wypowiedzieć.

Natomiast jeśli chodzi o odświeżanie to jest świetnie - brak jakiegokolwiek smużenia w czymkolwiek :).

 

Polityka martwych punktów:

3 świecące lub nieświecące piksle,

7 świecących lub nieświecących subpikseli,

3 świecące lub nieświecące piksle w bloku 5 x 5 pikseli.

 

Ja u siebie żadnego nie uświadczyłem.

Edytowane przez RoyalC333

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ROYAL a powiedz mi czy miales do czynienia z monitorem ktory ma katy 170? Bo nie wiem czy jest jakas duza ronica miedzy monitorem z 170 a tym co ma 160 stopni. I drugie pytanie czy przy reakcji matrycy 6ms nie ma smuzen? I czy jest jakas roznica miedzy 4 a 6 ms przy umiarkowanych aplikacjach typu www filmy i ewentualnie NFS. WYSIO i XRAY tez bym prosil o wasze odpowiedzi na te pytania. Mam zamiar kupic tego monita ale cena mowi duzo, moge sie szarpnac np na LG za 1300 ale jesli nie ma kolosalnych roznic miedzy takimi monitami to skoro nie widac roznicy to po co przeplacac :)

PzdR

 

Ps

Jak to jest z gwarancja monitorw BENQ? I jak z badami? Wymieniaja jak wpadnie jakis pixelik?

imho lepiej dodać do monia z matrycą MVA/PVA...

 

jak Ci padnie 1 piksel to nie wymienaja :P chyba, ze wykupisz gware 0 martwych pikseli

Edytowane przez slavOK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A oto odpowiedź jaką dostałem z serwisu BENQ:

 

"Dzień dobry,

 

W monitorach LCD dopuszczalne są nierównomierności w oświetleniu obrazu.

Proszę przesłać do serwisu do sprawdzenia z dokładnym opisem.

 

Z poważaniem,

ITUS Zabrze"

 

:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na matrycy TN zawsze widoczna jest roznica w podswietleniu gora / dol. Nie wiem jak to u Ciebie wyglada, bo moze jest az za duza roznica skoro tak Cie to rusza, bo u mnie nie jest to jakos bardzo meczace (mam fp93gx),

Edytowane przez -weS-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na matrycy TN zawsze widoczna jest roznica w podswietleniu gora / dol. Nie wiem jak to u Ciebie wyglada, bo moze jest az za duza roznica skoro tak Cie to rusza, bo u mnie nie jest to jakos bardzo meczace (mam fp93gx),

Co ma podświetlenie do typu matrycy ?

 

http://www.pctuning.cz/index.php?option=co...mp;limitstart=2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-weS- miał chyba na myśli kąty widzenia. U mnie niestety z nimi nie jest najlepiej. Obraz jest w miarę równomierny tylko jeśli wzrok mam dokładnie w połowie wysokości matrycy, w przeciwnym wypadku widać wyraźnie różnicę między górną a dolną częścią ekranu (góra ciemniejsza, dół jaśniejszy). Jest to denerwujące przede wszystkim oglądając filmy, gdzie trzeba się pilnować aby siedzieć tak, aby obraz był odpowiedni.

Jeśli chodzi o kąty w poziomie to jest ok, spokojnie w kilka osób można siedzieć przed panelem i oglądać film.

 

 

 

Kyle świetnie, że podałeś tego linka. Szukałem właśnie takich zdjęć, aby się upewnić i zobrazować innym w czym leży mój problem.

 

Pierwsze zdjęcie przedstawia podświetlanie matrycy i niestety, ale chciałbym aby ono tak u mnie wyglądało, jak na tym zdjęciu (pierwsze z lewej, odpowiadające matrycy TN).

Góra i dół u mnie wyglądają identycznie, lekkie jasne światło, które absolutnie nie przeszkadza w niczym i jest praktycznie nie zauważalne. Niestety u mnie jeszcze "wlewa" się na ekran dziwne światło, które powoduje, że wszystko w jego obrębie lekko szarzeje, a kolor czarny wpada w brązowy :/. Jest to baaardzo denerwujące i widoczne. Jest nierównomierne, co jeszcze bardziej irytuje. Przypomina to trochę podświetlanie z monitora drugiego (NEC 1970NX S-IPS), tylko że u mnie to jest z lewej oraz prawej strony i rozciąga się ku środkowi.

 

Może ktoś jeszcze skomentuje te zdjęcia. Opowie jak to jest u niego na FP93G lub zbliżonej wersji (FP73G, FP93GX), wtedy trochę się wyjaśni.

 

 

 

Doszła jeszcze kolejna rzecz, na roździlczości natywnej, jaką jest w tym przypadku 1280x1024, kursor myszy jest jakby gorzej animowony (z mniejszą ilością klatek :/ ), momentami zwalnia, mało płynnie się przemieszcza, wygląda to tak jakby komputer dostawał zadyszki w grach. Jest to dosyć denerujace, szczególnie w windowsie przy dłużeszj pracy. :(

 

 

 

Czekam na odpowiedzi...

Edytowane przez RoyalC333

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj odebralem monitorek i siedze przed nim juz 2h i sprawdzam wszystko, narazie nie zauweazylem zadnych badow. Jesli chodzi o brazowy kolor zamiast czarnego to w filmach jest tak na tych paskach z gory i dolu, i wyglada to jak na 1 monitorze z lewej (tam gdzie stoja 3 razem i sa ustawione pod katem) tyle ze u gory ta czern jest blizsza idealowi. Podswietlenie u mnie tez jest jasniejsze na dole niz u gory tak jakby lampy byly na dole mocniejsze...(czyli to co wyjasnilem przy filmach).

 

Monitor robi klolosoalne wrazenie i ta waska ramka jest genialna :)

 

EDIT

Ten brazowy kolor nad pod obrazem filmu to nie jest wina monitora tylko odtwarzacza filmow. W winampie dgy wlacze fullscreena to paski sa czarne a w allplayerze brazowe. Wiec monitor nie ma tu nic do rzeczy :)

Edytowane przez balrogPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

balrogPL mi chodziło o coś innego z tym brązowym kolorem, u ciebie to jest kwestia zbyt dużego rozjaśniania lub kontrastu.

 

Ja mam obraz brązowy po lewej i prawej stronie, który słabnie ku środkowi matrycy. Jest to widoczne w zasadzie tylko na całym czarnym ekranie w ciemnym pokoju. Sprawdź to u siebie jak możesz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie ma brazowego koloru nigdzie, ale czern tez nie jest idealna no bo te lampy ja troszke rozswietlaja i na gorze i na dole jest taka.. jak to nazwac... jasna czern :)) no ale to normalne mysle. Wiec wnioskujac po wszystkich postach ktore tu zostaly napisane.. trafiles na wadliwy regzemplarz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Od wczoraj mam bliźniaczą wersję tego monitora, a konkretnie FP93GX (szukałem FP91GP, ale jego zdobycie graniczy już z cudem - przesiadłem się z Samsunga SyncMaster 700IFT).

Co mogę o nim powiedzieć?

1. Mam w końcu kupę wolnego miejsca na biurku, monitor ma powściągliwy, konserwatywny design i cienką ramkę, wygląda o niebo lepiej od FP91GP.

2. Kolory początkowo były wyraźnie gorsze niż w CRT, brakowało im soczystości i głębi, dopiero po lekturze postu użytkownika wysio podbiłem wszystkie barwy składowe (RGB) z 50 do 60 i jest zauważalnie lepiej (kabel DVI).

3. Kąty poziome na akceptowalnym poziomie, pionowe zbyt słabe, wystarczy podnieść się do góry lub opuścić i obraz traci na jakości.

4. Obraz jest bardzo jasny, na razie eksperymentuję z ustawieniami jasności i kontrastu w zakresie 40-50, obecnie oba parametry na 45. Nie wiem, co lepiej podbić, a co obniżyć - czy niżej jasność, a wyżej kontrast czy odwrotnie.

5. W grach nie zauważyłem żadnego smużenia, nawet podczas bardzo szybkich ruchów w FPS (CoD2, FarCry, Black Hawk Down).

6. Matryca jest zauważalnie jaśniejsza na dole, a ciemniejsza na górze ekranu, ale nie przeszkadza to za bardzo.

7. Początkowo ciężko było przyzwyczaić się do czytania tekstów na ekranie, zdecydowanie pomogło włączenie opcji ClearType czcionek.

8. Po podłączeniu zero bad pixeli lub subpikseli, monitor wygrzewam już kilkanaście godzin (nie non stop oczywiście) i mam nadzieję, że nic nie wyskoczy.

9. Czerń jest na akceptowalnym poziomie, nie zauważyłem przebarwień, plam itp, chociaż oczywiście w CRT jest lepsza.

10. Filmy ogląda się OK, nie stwierdziłem znaczących błędów w odwzorowaniu barw.

 

Polecam ten monitor ze względu na dobry współczynnik możliwości/cena, zależało mi, by w grach nie było smużenia. MVA/PVA była by pewnie lepsza w jakości obrazu, ale ceny dobrych monitorów na tych matrycach z szybkimi czasami reakcji są zbyt wysokie - za BenQ dałem 1100 zł, a trzeba by za nie wysupłać ok. 1600-1800 zł. Poza tym nie są również wolne od błędów podświetlenia matrycy i wyświetlania kolorów.

Edytowane przez nuradin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...