Skocz do zawartości
tester3000

Noctua - Wiatraki I Chłodzenie Na Procesory I Chipsety

Rekomendowane odpowiedzi

Nowe rozwiązania firmy z Austrii które na świecie robią furore i biją wszystkie rekordy a u nas przechodzą bez echa, (czyżby w polsce najlepiej się sprzedawały masowe towary z chin, tajwanu a dobra austrijacka technologia była tylko dostępna dla amerykanów):

 

Na stronie producenta www.noctua.at jest opis technolgii i rozwiązń używanych w ich produkcji (moje tłum.)

 

"... technologia ukształtowania płatków wirnika pozwala osiągać wysokie przepływy powietrza przy jego bezszelestnej pracy, technologia wzięła sie z badać nad ruchem skrzydeł sów

których ruchy są spokojne, dokładne i bezszelestne w locie. Obserwacja ich lotu i ruchów skrzydeł w ciemności potwierdziła ich bardzo wysoką skuteczność w szybkości lotu z jednoczesnym bardzo ekonomicznym ruchem skrzydeł."

 

Porównanie głośności

Dołączona grafika

 

Używana technologia opatentowanego łożyska

Dołączona grafika

 

Opis technologii SSO (moje tłum.)

"Obrotowy ruch osi wirnika wytwarza ciśnienie specjalnego oleju przy podstawie wirnika. To powoduje kierowanie oleju do środka co stabilizuje oś wirnika i zapobiega ocieraniu. W przypadku kiedy konwencjonalne rozwiązania olejowe posługują się tylko metodą tego ciśnienia hydrodynamicznego, łożyska SSO dodatkowo są wyposażone w magnes który obsługuje stabilizację osi śmigła. Umożliwia to szybszy, dokładniejszy i bardziej niezawodny ruch(krążenie) osi śmigła i zwiększa długoterminową stabilność (przez co dają 6 lat gwarancji i >150 000 godzin pracy) oraz ciszę postawy: gdy wiatrak rozpoczyna pracę, dynamiczne ciśnienie potrzebuje nagromadzić się najpierw. To jest równoznaczne z wzmożeniem otarcia osi aby wirnik był ustabilizowanym przez wzrost dynamicznego ciśnienia pola, który z czasem powoduje podniesiony dźwięk i zużywnie się podstawy. Z tego powodu SSO w podstawie ma wmontowany magnes którego zadanie polega na zapewnieniu natychmiastowej stabilizacji śmigła. Oprócz stabilizacji podczas etapu rozpoczęcia kręcenia wiatraka, podtrzymujący magnes umożliwia i kontroluje dokładniejsze krążenie osi w środkowej muszli wirnika bez ocierania o oś co obniża pęd wznoszący, otarcie osi o śmigło oraz emisję hałasu."

 

 

 

 

Wiatraki

(wątek na forum purepc.pl tłumaczenie usera BLBK)

 

"Seria NF-S12 jest wyposażona w magnetycznie-centrujące, samo smarujące, olejowo-ślizgowe łożysko, które dzieki nowoczenej i udoskonalonej zasadzie działania bije na głowę - pod względem stabilności długoterminowej oraz kultury pracy(a raczej ciszy działania) - obecne łożyska kulkowe, ślizgowe oraz cieczowe(?). MTBF według specyfikacji przekracza 150k godz."

 

Dołączona grafika

 

Testy i rankingi

http://www.silentpcreview.com/article695-page6.html

http://www.modthebox.com/review509_1.shtml

 

 

 

Chłodzenie procesorów

 

Opisy gotowegoo zestawu na procesor

www.purepc.pl i twojepc.pll

 

"Firma Noctua przedstawiła nowy model coolera dla procesorów, noszący nazwę NH-U12F. Jest on zgodny ze wszystkimi obecnie sprzedawanymi procesorami - Socket 775, 754, 939, 940 oraz AM2 - a ponadto we wszystkich wypadkach można go obrócić o 90 stopni względem pierwotnego zamocowania. Miedziana podstawa radiatora łączy się czterema ciepłowodami z 38 aluminiowymi żeberkami, a zastosowany wentylator ma średnicę 120 mm. Producent zapewnia, że wentylator ten osiąga przepływ powietrza na poziomie 81 m3/h, przy zachowaniu głośności 17 dB (A). Oprócz tego w zestawie znajdziemy przejściówkę, mającą jeszcze bardziej zmniejszać głośność do niewiarygodnego poziomu 8 dB (A). Cena tego coolera wynosi około 55 Euro."

 

Dołączona grafika

 

 

Testy i rankingi

 

http://www.a1-electronics.net/Heatsinks/20...NH-U9_pg3.shtml

http://www.frostytech.com/articleview.cfm?...1924&page=1

http://www.virtual-hideout.net/reviews/noc...12/index2.shtml

 

 

 

Sprzedaz na polskę prowadzą

http://www.noctua.at/main.php?show=bezugsquellen

 

 

 

ADMAX COMPUTERS

ul. Garbary 37

61-868 Pozna?

Poland

Tel.: +48 61 663 87 87

admax@max.pl

www.ad.max.pl

 

Speed sp. z o.o.

ul. Poniatowskiego 7d

Wrocł 50-326

Poland

Tel.: +71 79 15 925

Fax: +71 72 20 960

info@4speed.pl

www.4speed.pl

 

Zenfist.pl - Zenfist sp. z o.o.

Objazdowa 75

54-513 Wroclaw

Poland

Tel.: +48 71 349 9000

md@zenfist.pl

www.zenfist.pl

 

 

ale tam wiatraków ani widu ani słychu

Edytowane przez tester3000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chętnie kupię od Ciebie kurdefelek w ciemno dwie sztuki wiatraków 120x120 i (lub) 80x80 jezeli sprowadzisz wiekszą ilość , moge dorzucic się do kosztów transportu. jestem ze śląska

Edytowane przez tester3000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh puki co 80-100zł za wentyl to sporo, fander do 900obr/min jest dość znośny, więc nie widzę potrzeby aby go wymienić, aczkolwiek wygląd ma bardzo fajny, jednak kupie takiego jednego na ninje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu tak narzekasz na Fandery na minimalnych obrotach są naprawdę ciche :)

Do wczoraj byłem zadowolony - nawet bardzo. Łozysko w jednym z trzech po okolo 1.5 miesiaca zaczelo terkotac. Nic nie słychac tylko ten terkot. Ciekawi mnie czy ułozenie wentylatora ma wpływ na prace łożysk. Czy jak jest przypiety do gornej scianki to moze mu szkodzić takie ułozenie? Edytowane przez miramp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

' date='19 gru 2006, 20:34' post='2433214']

Masz gwarancję wymiany wentylatora przez 3 lata - nic prostszego.

Jeszcze przed swietami zostanie zwrocony... Martwi mnie to ze kolejne fandery z czasem moga tez tak terkotac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TO je odeślesz do serwisu ;)

A kręcić się jeszcze w międzyczasie trochę będą czy już tylko zajmą się podróżami na linii klient-producent? To zdecydowanie inowacyjna metoda wentylacji obudowy :wink: Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przyszlym tygodniu (jak tylko dojda) zamontuje jeden na swoim Scythe Ninja Plus Rev B...zamowilem 4 sztuki Noctua NF-S12-1200 - 3 do obudowy...opisze dla zainteresowanych wrazenia...z porownania z orginalnym fanem ze Scythe i Akasa'mi Amber 120mm (mialem 3).

Edytowane przez MS3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do mnie juz jedna S12-800'ka dotarla...

...tylko jedna, bo zen sie nie popisal i wyslal mi jednego wentyla 80mm - no nic mam nadzieje ze ta sprawa sie jakos niedlugo rozwiaze i bede mial zarowno 800'ke jak i 1200'ke;)

 

A co do wrazen z testow tej s12-800 to powiem, ze przyjemnie cicha jest i owszem, ale i tak moim zdaniem stosunek przeplywu powietrza do halasu jest bezkonkurencyjny - ciezko mi tutaj mowic jakiejs obiektywnosci, ale mimo wszystko - jak dla mnie super sprawa

 

Nic teraz mi nie zostalo tylko czekac na 1200 i ja wrzucic do zasilacza(tez S12 ;-) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś napisać jak wypada porównanie z Fanderem? Z tego co widziałem to Noctua ma jakieś cieńsze łopatki, więc powinna przepchać mniej powietrza przy tych samych obrotach. A jeśli tak jest to powinno się porównywać Fander a np. na 600 RPM z Noctua na 800 RPM.

 

Co do zasilacza - 1200 RPM w Seasonic? Aż tak Ci się grzeje ten PSU? Spróbuj dać 700-800 RPM - moim zdaniem powinno w 100% starczyć...

 

Aha, zapomniałbym - może ktoś sprawdzić na jakich minimalnych obrotach lub napięciu startuje ten wentylator? Bo niestety nie wiem czy warto wymieniać 2 Fandery @ 450 RPM na Noctua... różnica w cenie nie jest mała.

Edytowane przez Puma[JFK]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś napisać jak wypada porównanie z Fanderem? Z tego co widziałem to Noctua ma jakieś cieńsze łopatki, więc powinna przepchać mniej powietrza przy tych samych obrotach. A jeśli tak jest to powinno się porównywać Fander a np. na 600 RPM z Noctua na 800 RPM.

Nie moglbym bo niestety juz nie mam fanderkow, ale z tego co wszedzie czytalem to noctua ma dosc duzy przeplyw popietrza, bo lopatki maja "rewolucyjny" ksztalt ;-)

 

Co do zasilacza - 1200 RPM w Seasonic? Aż tak Ci się grzeje ten PSU? Spróbuj dać 700-800 RPM - moim zdaniem powinno w 100% starczyć...

I tak, bedzie termicznie regulowane przez seasonica, wiec spoko bedzie chodzilo na 700RPM przez wiekszosc czasu, wole miec pewnie zapas - z reszta zobacze najwyzej pojdzie 1200 na ninje a 800 do PSU pod termoregulator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

' date='29 sty 2007, 19:27' post='2489056']

A mógłbyś napisać jak wypada porównanie z Fanderem? Z tego co widziałem to Noctua ma jakieś cieńsze łopatki, więc powinna przepchać mniej powietrza przy tych samych obrotach. A jeśli tak jest to powinno się porównywać Fander a np. na 600 RPM z Noctua na 800 RPM.

 

Co do zasilacza - 1200 RPM w Seasonic? Aż tak Ci się grzeje ten PSU? Spróbuj dać 700-800 RPM - moim zdaniem powinno w 100% starczyć...

 

Aha, zapomniałbym - może ktoś sprawdzić na jakich minimalnych obrotach lub napięciu startuje ten wentylator? Bo niestety nie wiem czy warto wymieniać 2 Fandery @ 450 RPM na Noctua... różnica w cenie nie jest mała.

 

tylko, ze to troszke inna waga ;)

 

niedlugo porownam do NB i zdam relacje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj odebralem paczke - 3x NF-S12 800 RPM. Niestety musze powiedziec, ze jestem troche zawiedziony. Przy domyslnych obrotach (wedlug plyty ~890RPM ?), wyraznie slychac wiatraczek. Lekki szum pomijam jednak szeleszczenie jest nie do przyjecia, z Fanderkiem na minimum (~800) nie bylo czegos takiego. Mam nadzieje, iz to tylko kwestia dotarcia sie wiatraczka. Zostawiam komputer na 8 godzin i ide do pracy, jak wroce ma byc tip top ;) Przy wentylatorze za 70zl / szt. powinno jednak byc blisko idealu..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm z tego co czytałem na SPCR to przy identycznym przepływie powietrza(25 CFM) Noctua i Scythe S-flex są prawie identyczne pod względem głośności pracy. Sprawdzałem na dołączonych próbkach dźwiękowych i S-flex jest nawet delikatnie cichszy...różnica w cenie ponad 20 zł na korzyść Scythe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 900 RPM to każdy wentylator 120 mm jest wyraźnie słyszalny i to nie ma co się łudzić :wink: przy czym oczywiście głównie szum powietrza. Jak porównywać to na około 600 RPM lub niżej jest jakiś sens. Noctua na 7V kręci się z prędkością 530 RPM i to już powinna być odpowiednia wartość :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

' date=' 1 lut 2007, 13:33' post='2492654']

Na 900 RPM to każdy wentylator 120 mm jest wyraźnie słyszalny i to nie ma co się łudzić :wink: przy czym oczywiście głównie szum powietrza. Jak porównywać to na około 600 RPM lub niżej jest jakiś sens. Noctua na 7V kręci się z prędkością 530 RPM i to już powinna być odpowiednia wartość :)

Dokladnie, dlatego napisalem, ze pomijam szum powietrza, ktory przy takich RPM jest normalny. Po zaaplikowaniu adaptera o jakze dumnej nazwie "Ultra-Low-Noise" szum znika. Chodzilo mi wlasnie o lekki halas lozyska. Zobaczymy jak bedzie po dotarciu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Halas halasem, ale jak ma sie przeplyw powietrza? Te mega-rewolucyjne lopatki mialy sprawic, ze wentylator przy tych samych obrotach co inne mial przepychac wiecej powietrza...

 

Halas halasem, ale jak ma sie przeplyw powietrza? Te mega-rewolucyjne lopatki mialy sprawic, ze wentylator przy tych samych obrotach co inne mial przepychac wiecej powietrza...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...