Skocz do zawartości
KOFEK

Asus P5n-e Sli - Nforce 650i Sli

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Przechodzę tutaj ze swoim pytaniem, przejrzałem wątek dotyczący p5n-e, nie znalazłem odpowiedzi dlaczego mam problem z podkręceniem proca.

 

Próbowałem wczoraj nieco zwiększyć moc mojego proca w związku z faktem, że sprzęt nie wydala mi przy takich tytułach jak NFS:Shift czy GTA4. Tyle tytułem wstępu, konfiguracja jak w sygnaturce:

C2D E6300+ Scythe Ninja revB

Asus P5N-E (SLI)

Palit Radeon 4850 512Mb GDDR5

4 x 1GB (Dual Channel), GoodRam 667 @ 800

Tagan U15 480

 

Do tej pory proc chodził na obniżonym napięciu na 2,33 GHz, chciałem dociągnąć go do około 3,2 i spotkało mnie ogromne rozczarowanie ...

 

1) Pierwsze podejście zmiana FSB z 1333 na 1600 (pamięci nie zmienione: unlinked @800 5-5-5-15/2)- komp nie wstał, po drugim resecie "mądra" mobo zmieniła zegary na 1400 (tak pokazane było przy starcie kompa)

 

2) Drugie podejście: zwiększenie napięcia VCore na ~1,35, zmiana FSB na 1560 - komp nie wstaje (pokazuje się pierwsza linijka czy pierwsze dwie linijki i zwiecha) - konieczne CLRCMOS zworką

 

3) Ustawienie VCore na auto, pamięci @667, timingi na auto (unlinked), FSB na 1640 - komp nie wstaje, CLRCMOS

 

4) Kilka kolejnych podejść, zakończone VCore na auto, pamięci @667 (timingi na auto), FSB na 1520

 

Ogólnie = żenada, z początkowego 2,33 przy zaniżonym napięciu zrobiłem 2,66 przy domyślnym napięciu i obniżonych częstotliwościach i timingach pamięci.

 

Czy mogę coś zrobić, żeby lepiej podkręcić proca (przynajmniej do 3GHz)a zarazem sięgnąć pamięciami 800 5-5-5-15/2 ?

 

KRS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wspomniałeś nic o mnożniku, Twój proc ma go odblokowanego (bo akurat nie wiem)?

U mnie pomogło, na x9 miał pauze przy ~2700Mhz, po zmniejszeniu na x6 leciałem FSB do 3.0 bez trudu.

 

 

A teraz moje pytanie kolejne. Płyta wciąż żyje! Nie wiem jak ale o dziwo jak się pogłaszcze to zaczyna normalnie pracować. Jednak tym razem już głaskanie nie pomaga. Proc się może przegrzał nie wiem...dlatego proszę o pomoc.

 

Zaczynam się powoli zastanawiać czy kiedykolwiek tego proca tak naprawdę wykręcilem na 3.0 bo jak się okazuje to płyta ma zdolność do nadawania dziwnych taktów mimo że nie powinny one istnieć. Przykład:

 

Ustawiam mu 1500, x6 i 1.4V, komp nie chce wstać. Robię reset i moim oczom ukazuje się w czasie POSTU taktowanie proca rzędu 3300. Za to vcore potrafi pokazać nawet 1.52V !

 

Z tego co zauważyłem płyta ma tendencję do "olewania" ustawionego mnożnika (powyższy przykład wyssałem trochę z pamięci, więc pewnie małe przekłamania mogą być). Otóż po ustawieniu danego FSB i sytuacji jak powyżej wyrzuca taktowanie wyliczone przy mnożniku x9 mimo że jest x6 ustawione. To samo robi Orthos, jedynie CPU-Z pokazuje zazwyczaj normalne takty. Stąd jednak promyk nadzieji że ten proc coś potrafi jeszcze. Bo nawet robiłem validacje po przekroczeniu 3.2 kiedyś.

 

Jednak teraz nie ma to szans, dlaczego? Wszystko się sypie przy dawnych ustawieniach (jakieś 1600fsb , x8, VCore 1.42). Sprzęt potrafi mi się teraz zawiesić nawet przy fsb 1200-1300. Gdzie cpu siega 2.8GHz.

 

Ale teraz najważniejsze Dlaczego CPU-Z pokazuje kosmiczne wartości VCore? Około 0.5-0.8V więcej niż w Biosie. Pisaliście o vdropie...no to chyba powinno w efekcie dawać mniej, więc i CPU-Z jak sądzie powinien pokazywać mniejsze wartości, lub conajwyżej te z biosu. Czyż nie?

 

Ustawiłem offset vcore czy coś takiego na te +100mV, dobrze? Do czego to w ogóle? :D

Chipset testuje już nawet na 1.59V czy ile on tam max ma, a i tak potrafi się wysypać :/ Co najśmieszniejsze podczas pracy w systemie a nie 1-2godzin Orthosa..

Edytowane przez Havoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Chce wymienić chłodzenie boxowe procesora i dodatkowo chipsetu. Chciałbym założyć na procek Scythe Ninja ale obawiam się ,że nie wcisnę nic na chipset. Jaki komplet wybrać? Co polecicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problema mocnego. Wsadziłem do swojego Asusa P5N-E SLI, Intela C2D E6420. Czy ktoś mógłby mi pomóc i powiedzieć dlaczego tego nie idzie podkręcić? Zmieniam ustawienia, F10, restart i poza napięciami wszystko znów jest na auto (fsb i mem).

 

 

 

 

EDIT: Bios asusa ma tu jakąś wadę i trzeba zresetować hardwarowo (baterią) ustawienia. Wyciągnąć i zostawić na parę minut. Hula elegancko :)

Edytowane przez Havoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zastanawiam się właśnie nad kupnem tej płyty za ~150 zł. Jestem fanem OC a moja płyta pozwala tylko na podkręcanie przełącznikami, w biosie nic nie idzie zmienić.. koszmar. A za dużo kasy nie mam więc to by była dobra propozycja. Tylko czy taka używana mi się nie rozsypie? Bo one już mają trochę lat. A i jeszcze jedno pytanko . Mam GF9600 GT 512 i czy jak bym włożył drugą to odczuł bym jakąś różnicę? Bo przy SLI jest tylko x8 więc słabo.

 

PS. Czy wycisne na tej płycie z mojego E2140 jakieś 3GHz?

Edytowane przez Luki2506

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zmieniłem procesor na q6600 mam problemy z fsb powyżej 299 ale to nie nowość dla tej płyty.

Mam problem ponieważ płyta nie zapisuje ustawień związanych z szyną ustawiam unlinked szynę pamięć odpalam a tu włącza się podstawowych ustawieniach !

Dodam że oczywiście wciskam F10 i YES.

Miał ktoś podobny problem ?

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast pisać przez 5minut tego posta mogłeś się leniu patentowany "pomęczyć" i przeczytać posty z tej strony. 4 wyżej masz mój, gdzie opisuje identyczną sytuację WRAZ Z ROZWIĄZANIEM PROBLEMU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

święte słowa przyznaje się, inna sprawa że jestem z tą płyta od początku tego wątku ale widocznie pamięć zawiodła.

Mam jeszcze jedno pytanie jak wiadomo płyta słabo sobie radzi z czterordzeniowcami.

Z pod windowsa płyta spokojnie przechodzi prim95 przy fsb 315 a z pod biosu nie chce załadować z fsb 300 napięcie na nb 1,7v v-droop usuniętym,

Może i na to jest jakiś sposób ?

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zmieniłem procesor na q6600 mam problemy z fsb powyżej 299 ale to nie nowość dla tej płyty.

Mam problem ponieważ płyta nie zapisuje ustawień związanych z szyną ustawiam unlinked szynę pamięć odpalam a tu włącza się podstawowych ustawieniach !

Dodam że oczywiście wciskam F10 i YES.

Miał ktoś podobny problem ?

 

Pozdrawiam.

 

Tak, ja miałem taki problem. Próbowałem aktualizowac BIOS, ale pomogło tylko wyjęcie baterii na kilka minut, czyli reset BIOS-u. Ale nie zworką! Czasem ta płyta lubi fiksować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, liczę chociąż raz na jakiś odzew z Waszej strony :P

 

Domontowałem pamięci 2x1GB Kingstona 800MHz, co najlepsze na Elpidach. Ucieszony, powsadzałem Power ON :) Jednak komp mi zdycha. Resety podczas dłuższej pracy, nie tyle obciążenia co jakoś losowo. Leci OCCT lub Orthos na pamięci i nic, a pooglądam pół godziny movie i BSOD. Wyjąłem BalistiXy i śmigam od wczoraj bez zwisów. Czyli mam jakiś konflikt. Ale to już 3 zestaw :/ Wcześniej były goodramy 800, 667. Wszystko nawet na mocno zaniżonych timingach testowane i zawsze problemy :/ Teraz widzę że to płyta odwala takie akcje, tylko dlaczego? Nie mogą być pamięci różnych firm? Może zamontowanie w SingleCh. pomoże? A jeśli nie to jest coś co jeszcze mogę zrobić poza pozbyciem się zestawu i kupieniem "normalnych" 4GB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja powiem Wam lepszy numer z pamięciami. Miałem w sumie 4 komplety:

 

1) 2x1 800Mhz Geil - działał tylko w konfiguracji żółty+czarny, w dual channelu resety i BSOD-y;

2) 2x1 800 MHz Corsair - nie chciało działac nawet na obnizonych timingach

3) 2x1 800 MHz OCZ Platinum rev 2 - smiagają że aż miło i swietnie się kręcą niezaleznie od procesora;

4) 2x1 800 MHz OCZ Platinum rev 2 te same co wyżej (identyczne oznaczenia) ale drugi komplet - nie chcą działać w Dual Channel, w konfigu żółty+czarny płyta fiksuje a pamięci sypia błędami z testach, działają tylko pojedynczo, ale na komputerze kolegi z płytą Gigabyte'a działaja pieknie w kazdym konfigu.

 

Dobranie pamięci dla tej płyty to prawdziwe wyzwanie, dlatego właśnie wiele osób wywalało ja do serwisów zaraz po kupieniu.

 

A jeśli nie to jest coś co jeszcze mogę zrobić poza pozbyciem się zestawu i kupieniem "normalnych" 4GB?

 

Ja bym się nie bawił. Spędziłem przy tej płycie na testowaniu pamięci dłuuuugie godziny. Jesli chcesz kupić 4 GB to unikaj 4x1 bo bedzie tragedia. tylko 2x2 i polecam OCZ-ty

 

A nawiązując do problemów opisanych wyżej stanowczo odradzam stosowania pamięci róznych firm. Ogólnie już w wielu testach potwierdzone było, oraz nawet ASUS to potwierdza że ta płyta obsługuje pamięci w czterech slotach tylko wybiórczo! Dosłownie kilka modeli i to na dodatek typowo zestawowych, nie wyczynowych których nie da się juz chyba kupić.

Edytowane przez hmf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się że (sprawdziłem i chyba mogę to podać jako prawdziwe info) w konfiguracji 4x1 pamięci działają jakiekolwiek ALE max na 666.7MHz. Podniesienie taktów choćby o 10MHz już powoduje problemy takie jak przy 800 :/

 

Tak więc na razie wole mieć wolniej a więcej niż na odwrót. Ale zacznę się powoli do AM3 przymierzać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się że (sprawdziłem i chyba mogę to podać jako prawdziwe info) w konfiguracji 4x1 pamięci działają jakiekolwiek ALE max na 666.7MHz. Podniesienie taktów choćby o 10MHz już powoduje problemy takie jak przy 800 :/

 

jeżeli jest tak jak piszesz to ja na to nie idę. Wolę mieć 2x1 stabilnie i na wysokim OC (950 MHz stabilnie). A w zasadzie wolałem bo na chwile obecną nie mogę podnieśc sprzetu (pisze o tym w innym wątku). Jesli mi się nie uda to też przeskakuję na AM3. Sorry Intel :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...