Skocz do zawartości
Gray

Western Digital Seria Aa_ _

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym wprowadzić nową krew do rozważań dyskowych.

Mało kto wie, że Western Digital również posiada serie dysków o gęstości 160GB na talerz.

 

Dyski te są chłodniejsze i cichsze niż Seagate.

Jak je rozpoznać.

Nowe dyski mają dłuższe oznaczenia literowe.

WD5000KS - stary dysk 500GB

WD5000AAKS - nowy dysk z talerzami 160GB.

 

Aktualnie widziałem dyski serii AA w ofercie Action i 500GB dysk w komputroniku.

 

A tutaj test 160GB dysku na Anandtech to jest dysk z 8MB cache.

post-105476-1170750625_thumb.jpg

 

Na dzień 2007-02-06 takie modele dysków dostępne są w hurtowniach.

Nie trafiłem jeszcze na model 320MB, w kilku sklepach 320 będą dostępne od 8 lutego.

 

HDD CAVIAR 80GB WD800AAJS SATA II 8MB CACHE

HDD CAVIAR 160GB WD1600AAJS SATA II 8MB CACHE

HDD CAVIAR 250GB WD2500AAJS SATA II 8MB CACHE

HDD CAVIAR 320GB WD3200AAJS SATA II 8MB CACHE

HDD CAVIAR 320GB WD3200AAKS SATA II 16MB CACHE

HDD CAVIAR 400GB WD4000AAJS SATA II 8MB CACHE

HDD CAVIAR 400GB WD4000AAKS SATA II 16MB CACHE

HDD CAVIAR 500GB WD5000AAJS SATA II 8MB CACHE

HDD CAVIAR 500GB WD5000AAKS SATA II 16MB CACHE

HDD CAVIAR 750GB WD7500AAKS SATA II 16MB CACHE

Edytowane przez Gray

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Villentretenmerth

Właśnie zakupiłem dysk WD3200AAKS 320gb 7200 SATAII 16mb cachu.

 

Postaram się w najbliższych dniach podzielić spostrzeżeniami co do pracy dysku (cisza. wydajność,

"grzanie się" temp. itp.)

 

Dysk będę podłączał pod kontroler nVidia nForce4 SLIx16 od pg. ASUS A8N32-SLI.

 

pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Villentretenmerth

Dysk: WD Caviar SE16 320gb 7200 SATAII 16mb cache.

oznaczenie kodowe: WD3200AAKS-00SBA0

firmware: 12.01B01

 

Instalacja na pg: ASUS A8N32-SLI - kontroler SATAII nForce4 SLIx16

Sterownik: nForce 6.86.

 

Dołączona grafika

 

Odczyt z HD-Tach

 

Dołączona grafika

 

do porównania - odczyt z mojego poprzedniego dysku:

Dysk: WD Caviar RE 250gb 8mb cache

oznaczenie kodowe: WD2500SD-01KCC0

firmware: 08.02D08

również testowane na ASUS A8N32-SLI - sterownik nForce 6.86.

 

Dołączona grafika

 

Garść wniosków.

 

Przede wszystkim podczas startu dysku zaraz po włączeniu kompa, słychać jak silnik wchodzi na obroty, lecz po 1 sekundzie momentalnie cichnie, względem mojego poprzedniego WDka dysk jest cichszy mniej więcej o ok. 25-30 % (mniej słychać tzw. "świst" talerzy, co jest przypadłością dysków WD. Praca głowicy - tu nic się moim zdaniem za bardzo nie zmieniło, po prostu "głuchy" odgłos tzw. "chrupania". Temperatura pracy - stary WDek miał przy zamknietej budzie chiefteca z serii BX ok 37-39 stopni po godzinie, temp. ta się znacząco nie zmianiała. Nowy WDek - temp. ok 34-37 stopni, jest to jakaś poprawa niemniej jednak z pewnością nie drastyczna. Cały czas opisuję dyski przykręcone do koszyka od chiefteca. Wibracje - osobiście nie widzę jakiejś drastycznie dużej różnicy. Wydajność - średnio ok 14 MB/s szybciej względem starego WD.

 

Podsumowanie.

 

Ogólnie powiem że z dysku jestem zadowolony, mniej więcej wiedziałem czego się po nim można spodziewać, wydajność większa o ok: 24-28 % wg. HDtacha względem mojego starego WD RE. Producent zlikwidował głuchy, metaliczny "trzask" przy wyłączaniu dysku (w poprzednim WDku z serii RE 250gb było to wyraźnie słychać, w nowym modelu AAKS nie ma tego efektu). Również zmniejszono głośność pracy samego silnika rozruchowego oraz legendarny "świst" talerzy. Temp. pracy spadła o ok. 2-4 stopnie.

 

Ogólnie na ocene w skali od 1 do 5 daję nowemu WDkowi mocną 4+.

Polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.......

 

Ogólnie powiem że z dysku jestem zadowolony, mniej więcej wiedziałem czego się po nim można spodziewać, wydajność większa o ok: 24-28 % wg. HDtacha względem mojego starego WD RE. Producent zlikwidował głuchy, metaliczny "trzask" przy wyłączaniu dysku (w poprzednim WDku z serii RE 250gb było to wyraźnie słychać, w nowym modelu AAKS nie ma tego efektu). Również zmniejszono głośność pracy samego silnika rozruchowego oraz legendarny "świst" talerzy. Temp. pracy spadła o ok. 2-4 stopnie.

 

Ogólnie na ocene w skali od 1 do 5 daję nowemu WDkowi mocną 4+.

Polecam.

 

Oj

 

Miałem sobie barkę 10 160Gb kupić ale widze że w sklepie już są modele 160gb AA

wiec chyba sie skusze

 

Ma być cichy do tego cichy i jeszcze chłodny

Szybki eeee może być średni tylko te 3 powyżej tematy licza się nic wiecej

Czekam na innych forumowiczów co mają podobne dyski

 

Tynio

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu też poszukuję nowego dysku bo trochę miejsca mało i rozważam 2 opcje:

 

> kupić WD 160GB WD1600AAJS a kiedyś dokupić drugi o połączyć w RAID

> kupić Hitachi T7K500 320GB i tak pozostawić

 

Zależy mi na ciszy ale przy zachowaniu dobrej wydajności. Zapoznałem się z różnymi testami i ww. WD wypada na prawdę dobrze pod względem wydajności a co najważniejsze jest bardzo cichy oraz trzyma niskie temperatury (mam nawiew na HDD więc z tym nie byłoby problemu)

Co ciekawe w jednym z czeskich testów większy brat 1600AAJS a mianowicie WD3200AAJS 320GB wypada słabo a nawet bardzo słabo i wydaje mi się kompeltnie nie opłacalnym zakupem. Trochę lepiej dysk przezentuje się w teście woland78 ale i tak jakoś dalej mnie nie przekonuje na tyle aby go kupić :rolleyes:

Co do drugiej opcji to jest wiele pozytywnych opini na temat Hitachi z serii T7K500 a szczególnie modelu 320GB. Jest wydajny (podobno detronizuje Seagate 7200.10) przy zachowaniu umiarkowanej głośności.

Ahh taki dobrobyt co tu wybrać... :mur:

 

Czekamy na opinie na użytkowników WD1600AAJS ;]

PoZdRo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WD3200AAJS 320GB ma tylko 8MB cache.

Pokaż link do testu.

Do czego go porównywano ?

A w temacie o Hitachi znalazłem taki test:

http://www.svethardware.cz/art_doc-537BB00...88003F7C9F.html

 

Uczestnicy:

Hitachi DeskStar T7K500 - HDT725032VLA360

MAXTOR DiamondMax 21 - STM3320820AS

Samsung SpinPoint T166 - HD321KJ

Seagate Barracuda 7200.10 - ST3320620AS

Seagate Barracuda ES - ST3320620NS

Western Digital Caviar RE16 – Raid Edition - WD3200YS-01PGB0

Western Digital Caviar SE - WD3200AAJS-55RYA0

Western Digital Caviar SE - WD3200JS-60PDB0

Western Digital Caviar SE16 - WD3200KS-00PFB0

 

Model WD3200AAJS 320GB wypadł raczej słabo wydajnościowo (bardzo duży czas dostępu) ale za to trzyma niską temperaturę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Model WD3200AAJS 320GB wypadł raczej słabo wydajnościowo (bardzo duży czas dostępu) ale za to trzyma niską temperaturę.

Wydaje mi się, że mógł być ustawiony na cichy tryb.

Wtedy mniej stuka, ale czas dostępu jest większy.

 

No i faktycznie w tym teście wypada dziwnie wolno.

Na Anandtechu 160GB jest bardzo szybki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra mam dysk

Nie testowałem ale jest cichy wiec jak narazie jest OK

Zobaczymy dziś jak sie uda to potestuje jeszcze

zobacze o ile jest szybszy od mojego samsunga 160 GB

Dodam że dysk WD to 160 GB

 

Tynio

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK

 

to tak na szybko bo lece rano do pracy

Wiec

mam Samsunga SATA II oraz starego WD na ATA 133

i co moge powiedzieć że Samsung był najcichszy do czasu kiedy nie dokupiłem nowego WD

W samsungu słychać lekkie obroty silniczka oraz przy zapisie coś tam sobie chicho "pryka"

ten nowy WD seria AA jest naprawdę jeszcze cichszy niż Samsung (są to moje doczucia)

Dysków nie słychać przy zamkniętej obudowie.

Naprawdę jestem zadowolony i ciesze sie że poczekałem 2 tygodnie i nie kupiłem 160GB BARKI 10

bo tam opinie były średnie ale i tak ludzie pisali że jest głośniejszy od SAMSUNGA

 

post-113309-1173398937_thumb.jpg

 

A jak widać jest też szybszy od mojego Samsunga

Jestem zadowolony i myśle że bedzie działał długe lata.

 

Jak narazie miałem około 8-10 dysków i tylko Seagate było najgłośniejsze

Maxtor do pewnego czasu cichy po około 2 latach już było gołsychać

Quantum bardzo fajny i bardzo szybki ale padł okładnie jak sie gwarancja skończyła (około 1 miesiąc po)

miałem też Seagate głośny dysk ale szybki jednak nie taki jak Quantum

a nastepnie Samsung - fajny cichy i chłodny jednak nie jest jakieś super szybki - jest przecietny.

Oraz WD (to mój chyba 4) pierwszy sie skopał po około 2-3 tygodniach i wymieniony na Quantuma

potem były jeszcze 2 i teraz jest 4 naprawdę z WD jestem zadowolony.

 

To może było mniej na temat ale ja nie faworyzuje firmy tylko zależy mi na chiszy i dobrych wynikach. :-P

 

EDIT - zapomniałem dodać że jest tam mały skok do dołu przy WD to się włączył wygaszacz a system mam własnie na tym dysku - więc wynik może być troszkę zanizony o jakieś kilka mb

 

Tynio

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Tynio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tynio - co do Samsunga - są juz nowe modele, znacznie szybsze i cichsze. Ten, który ty masz, produkowany jest od 4 lat, więc ma prawo być wolniejszy od nowych modeli.

Masz w 100% racje (no prawie) fakt że są szybsze oraz no właśnie czy cichsze to nie jestem pewny.

Co do tego modelu to kupowałęm go chyba z 2 lata temu i była to nowość na SATA II

wiec na 100% nie jest z przed 4 lat.

Ale zobacz wykresy innych samsungów na 160 GB są dalej wolniejsze od tego WD (o ile nie pamiętam)

 

Ale na podsumowanie powiem że już "czuć" że Samsung ma swój wiek bo jest naprawdę wolniejszy od nowych dysków

 

Tynio

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze nie ma 160G Sama jedno talerzowego (166 GB per platter).

 

Bo HD160J był w technologi 2 talerzowej dlatego jest wolniejszy.

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz w 100% racje (no prawie) fakt że są szybsze oraz no właśnie czy cichsze to nie jestem pewny.

Co do tego modelu to kupowałęm go chyba z 2 lata temu i była to nowość na SATA II

wiec na 100% nie jest z przed 4 lat.

Ale zobacz wykresy innych samsungów na 160 GB są dalej wolniejsze od tego WD (o ile nie pamiętam)

 

Ale na podsumowanie powiem że już "czuć" że Samsung ma swój wiek bo jest naprawdę wolniejszy od nowych dysków

 

Tynio

 

Pozdrawiam

 

Te dyski (seria P80 czyli 80GB/talerz) są produkowane od 4 lat jeśli nie więcej i sprzedawane są do dziś :)

 

Co do hałasu... dwie MP3-ki prezentujące poziom (a raczej różnicę poziomów) hałasu generowanego przez HDD położone na czymś miękkim (chodzi o eliminację drgań), poza tym wysokiej klasy sprzęt nagrywający, sterylne i powtarzalne warunki, itd, itp ;)

Mniej więcej w połowie nagrania rozpoczyna się praca głowic.

 

Samsung T133 (podobnie jak najnowsza seria T166):

2534083[/snapback]

Szkoda ze nie ma 160G Sama jedno talerzowego (166 GB per platter).

 

Bo HD160J był w technologi 2 talerzowej dlatego jest wolniejszy.

 

Oczywiście, że jest. Jest nawet 80-tka T166 :)

 

http://www.samsung.com/pl/products/harddri....asp?viewPage=2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy warto dokladac okolo 50zl do dysku WD4000AAKS, "zwykly" WD4000KS kosztuje 400zl? Czy KS maja NCQ ? Niestety w Gdansku nigdzie nie ma nowej serii AAKS, a tak liczylem ze szybko pojawia sie w ESC :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy warto dokladac okolo 50zl do dysku WD4000AAKS, "zwykly" WD4000KS kosztuje 400zl? Czy KS maja NCQ ? Niestety w Gdansku nigdzie nie ma nowej serii AAKS, a tak liczylem ze szybko pojawia sie w ESC :)

hmm, sam sobie odpowiedz, 'zwykle' ks i js sa na mniejszych talerzach, nie maja NCQ, brak AAM, brak zaawansowanego zarzadzania energia i czegos tam jeszcze... nie pamietam dokladnie ale HDTune pokazywal brak niektorych funkcji z prawej kolumny - chyba ok. 4 - (brak NCQ i AAM i jeszcze cos) - a dane z AA masz powyzej - mam WD1600JS ale juz go wpakowalem do kieszeni i nie chce mi sie sprawdzac... :D

 

BTW. nie lepiej wziac ci 320gb skoro bierzesz AA?

160GB = 1 talerz, 2 glowice

250= 2 talerze, 3 glowice

320= 2 talerze, 4 glowice

400= 3 talerze, 5 glowic

500= 3 talerze, 6 glowic

 

trzeba brac tez pod uwage glosnosc dysku...

Edytowane przez ernik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, sam sobie odpowiedz, 'zwykle' ks i js sa na mniejszych talerzach, nie maja NCQ, brak AAM, brak zaawansowanego zarzadzania energia i czegos tam jeszcze... nie pamietam dokladnie ale HDTune pokazywal brak niektorych funkcji z prawej kolumny - chyba ok. 4 - (brak NCQ i AAM i jeszcze cos) - a dane z AA masz powyzej - mam WD1600JS ale juz go wpakowalem do kieszeni i nie chce mi sie sprawdzac... :D

 

BTW. nie lepiej wziac ci 320gb skoro bierzesz AA?

trzeba brac tez pod uwage glosnosc dysku...

 

Mam 3 dyski WD i jak dla mnie nie sa glosne,a komp chodzi 24/7. Potrzebuje wlasnie 400GB, pozostaje czekac az pojawia sie w ofercie ESC (zreszta 320 AA tez nie maja).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kupiłem dysk WD z serii AAKS otworzyłem paczke instaluje wszystko ok po którymś razie w SMART daje znać ze coś jest nie tak.

Dołączona grafika

 

Dodam ze dysk otrzymałem dzisiaj i po 20 min zaczeły sie problemy.

Wysyłam go na gwarancje dzisiaj nie ma rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kupiłem dysk WD z serii AAKS otworzyłem paczke instaluje wszystko ok po którymś razie w SMART daje znać ze coś jest nie tak.

 

Dodam ze dysk otrzymałem dzisiaj i po 20 min zaczeły sie problemy.

Wysyłam go na gwarancje dzisiaj nie ma rady.

Może był "stuknięty" paczkę miałeś dobrze zabezpieczoną? mój WD jechał w pudle wielkości monitora opatulony poduszkami powietrznymi (postarali się)

 

 

A teraz kilka uwag na temat pracy WD 320GB 3200AAKS. W recenzjach mówią że jest cichy i owszem przed nim miałem dwie Barracudy jedna 4 (wzór ciszy :) druga 7 już troszkę zalatywała spawarką. Obydwa dyski były bardzo ciche w spoczynku i pracy. W porównaniu do nich WD jest cichszy w spoczynku w pracy szczególnie podczas odczytu jest odrobinę głośniejszy przez to że "chrupanie" jest bardziej basowe. Zakupiłem sobie do niego Scytche Quiet Drive i dysku kompletnie nie słychać nawet podczas pracy. Bez obudowy w zatoczce z wentylatorem jego temperatura osiągała maximum 34*C natomiast w Scythe jest to już 46*C (temp. otoczenia 29*C). Na stronie WD czytałem że temperatura pracy dysku to 0-60*C więc póki nie przekracza 50*C myślę że jest OK.

Edytowane przez m40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...