Skocz do zawartości
Fulgor

Maksymalnie Wydajny Cooler Ac Na Procesor

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuję najwydajniejszego dostępnego w Polsce coolera na CPU. Planuję kupno nowego komputera i stoję właśnie przed dylematem, na jaką strategię systemu AC się zdecydować. To do coolera zamierzam dobierać odpowiednią obudowę, a nie na odwrót. Cena coolera może oscylować w granicach 200 zł.

 

-Nie intersuje mnie wielkość coolera, może być nawet większy od Infinity.

-Nie interesuje mnie poziom hałasu - przyzwyczaiłem się do posiadanego obecnie wyjącego odkurzacza w miom komputerze. Oczywiście jeśli będzie cicho, to dobrze, ale jeśli będzie głośno, to absolutnie mi to nie przeszkadza.

-Nie ważny jest rozmiar coolera - jak już pisałem, to obudowa będzie dobierana do rozmiarów i termoobiegu najkorzystniejszego dla coolera.

 

Dla mnie ważna jest jedynie wydajność w odprowadzaniu ciepła. Cooler musi zachowywać przyzwoite temperatury docelowo dla C2D wykręconego nawet do 3700Mhz.

 

Na razie moimi typami są:

-Tuniq Tower (nie wiem niestety czy dostępny jest w PL :sad: )

-Scythe Infinity - chwalona przez rzesze overclockerów

-Scythe Andy Samurai Master - nowość od Scythe, być może najwydajniejszy w segmencie coolerów "poziomych" - z braku testów jedynie domysły na podstawie analizy konstrukcyjnej

 

Wdzięczny będę za każdą pomocną wypowiedź w tej sprawie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta główna: prawdopodobnie Gigabyte GA-965P-DS4, ma wkoło socketa radiatory chłodzące mosfety oraz chipset za pomocą heat-pipes. Chciałbym w jakiś sposób dmuchać na te radiatory, więc znalazłem taką oto fajną obudowę: Aerocool ExtremEngine 3T http://mcs.pc.pl/produkt1376.html - opis tej obudowy i zdjęcia w linku. Jak widać ma ona wielki wiatrak z boku 250mm (chłodzący całą płytę główną i radiatory mosfetowe), z przodu wiatrak 140mm, poza tym regulator obrotów na froncie.

 

Gdybym wybrał jako cooler Infinity, mógłbym umieścić rurę odprowadzającą rozgrzane powietrze między wylotem Infinity a kratką wylotową z tyłu obudowy, na której umieściłbym dokupiony wiatrak 120mm (np. jakiś Fander). Dzięki temu powietrze nagrzane przez cooler uchodziłoby natychmiast na zewnąrz obudowy poprzez "rurę", a dodatkowo byłoby przechwytywane przez wiatrak Fandera.

Pozostałe powietrze przepompowane przez wiatrak 250mm z zewnątrz obudowy uchodziłoby samoistnie przez kratki w obudowie na przednim panelu obudowy.

Powietrze wtłoczone do obudowy przez przedni wentylator miałoby dwie drogi ujścia:

1)leciałoby do góry i uchodziło przez kratki na przednim palu obudowy

lub

2)dostawało się pod kartę graficzną , a po pobraniu ciepła z GPU uchodziłoby samoistnie przez odsłonięte "śledzie" (mam zamiar odkręcić wszystkie niewykorzystane śledzie)

 

Wydaje mi się, że powyższy system cyrkulacji powietrza jest bardzo dobry, ale oczywiście mogę się mylić. Starałem się mój pomysł opisać jak najjaśniej, ale nie wiem, czy mi się to udało :) Gdyby mimo wszystko mój post był niezrozumiały, to dajcie znać, a zamieszczę rysunek obrazujący sały system cyrkulacji.

Bardzo chętnie zapoznam się z waszymi opniami.

 

EDIT:

Oczywiście część powietrza przepompowywałby na zewnątrz obudowy zasilacz, dodatkowo wzmacniając obieg powietrza w całym systemie.

Edytowane przez Fulgor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MS3 jestem pod wrażeniem twoich temperatur :) obudowa bardzo fajna, ale chyba nie do kupienia w polsce - nie mogę jej znaleźć w ofercie żadnego polskiego sklepu w internecie :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o takim np. Cooler Master Centurion 532 RC-532 http://www.cooling.pl/product_info.php?cPa...products_id=913?

Kwestia gustu...te srebrne rury po bokach.

Tylko 1x120mm fan z przodu i to przysloniety przez koszyk na dyski.

 

http://zenfist.pl/foto.php/pID/478/fID/01

Z drozszych:

np. http://angela.pl/index.php?action=TowarPok...;id_towaru=1872

 

mozna oczywiscie poglowkowac i dokupic np. http://www.cooling.pl/product_info.php?cPa...roducts_id=1705

Edytowane przez MS3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MS3 Widzę że dobrze jesteś obeznany w temacie obudów :) Mam zatem pytanie: jakie wg Ciebie wiatraki powinny znaleść się z boku obudowy:

1) lepiej żeby to były dwa 120mm, czy

2) jeden 250mm jak w Aerocool ExtremEngine 3T (z postu ósmego), czy

3) może jeden 80mm + otwór wentylacyjne jak w Centurionie?

 

Które z tych rozwiązań wydaje ci się wydajniejsze? (oczywiście przy założeniu, że w obudowie są dwa wiatraki z przodu i z tyłu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Fulgor

 

- boczne wiatraki z reguly tylko pogorszaja (zaklocaja) obieg powietrza, najlepiej jak bedzie to wtlaczanie przod - wypychanie tyl, ewntualnie przy zalozeniu - że w obudowie są dwa wiatraki z przodu i z tyłu...opcja nr.3...wolnoobrotowy 80mm dmuchajacy bezposrednio na cooler, ale nie jest to konieczne.

- ciezko mi powiedziec jakiej jakosci jest ten 250mm fan

 

80mm np. plaski: http://www.4max.pl/default.asp?g=184&g...amp;produkt=352

Edytowane przez MS3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim odczuciu, jeśli chodzi o wentylację i stosunek jakości do ceny nie do pobicia jest Coolermaster Elite 330.

 

Dwa 120mm wentylatory przy tej cenie (zasysanie i wydmuchiwanie) + bezśrubkowy montaż napędów to chyba rzecz niespotykana. Przynajmniej jeśli chodzi o w miarę renomowanych producentów :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MS3 Dzięki za info. Do tej pory myślałem, że im więcej wiatraków, tym lepiej. Jeszcze raz dzięki za info :)

 

 

@Labovsky

:zonk: Coolermaster Elite 330 To chyba jakiś biały kruk wśród obudów. Ta obudowa powinna kosztować chyba o 100 zł więcej. Labovsky dzięki za koncepcję, dzięki tobie już wiem, jaką chcę mieć obudowę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Labovsky

:zonk: Coolermaster Elite 330 To chyba jakiś biały kruk wśród obudów. Ta obudowa powinna kosztować chyba o 100 zł więcej. Labovsky dzięki za koncepcję, dzięki tobie już wiem, jaką chcę mieć obudowę :)

Ciii... bo jeszcze przeczyta to ktoś z Angeli lub Cooling.pl ;)

BTW sprzedawca z warszawskiego oddziału Angeli właśnie mi na nią zwrócił uwagę :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeszliśmy trochę z temtu.

Ja też muszę wybrać jakieś AC (cena i wielkość nie ma znaczenia).

To co brać Infinity??

Wziąłbym Tuniq, ale niedostępna w Polsce.

 

Po drugie.

Jaki wentylator jest najwydajniejszy ( głosność ni ma kompletnie znaczenia) - Delta, Sunon lub jaki??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...