Skocz do zawartości
czullo

Problem Z Plyta Glowna?

Rekomendowane odpowiedzi

Problem wyglada nastepujaco, jakies 2 tygodnie temu kupilem karte graficzna Shaapire x1950pro, i nie bylo zadnych problemow ( wiec chyba pomijam karte graficzna ) od dwoch dni mam taki problem ze gdy wyacze komputer i proboje go wlaczyc ekran nie reaguje. Gdy naciskam na power wszysko niby zaczyna sie uruchamiac, swieci sie dioda od dysku, ale nie pojawia sie nawet ekran biosu. Musze wylaczac i wlaczac kompa kilka(klikanascie) razy az bios zalapie i system sie odpali ( wspomne tylko ze gdy kom jest juz odpalony nie mam takich problemow, jedynie przy wlaczaniu). Prosze o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym powiedział że coś może się dziać z zasilaczem, skoro gadasz że rusza dopiero po któryms razie ( mogłoby to znaczyć że kondensatory na zasiłce muszą się naładować). Przejrzyj też kondensatory na płycie głównej, czy nie są powybrzuszane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kondensatory nie sa napuchniete, sam juz nie wiem w czym rzecz. Bios resetowany, odpinanie wszystkiego tez nie pomagalo. A nie chce w ciemno zmieniac zasilacza a pozniej okaze sie ze to mobo lub co innego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to był zasilacz to komp miałby problemy z jakimkoliwek odpaleniem ( a dysk sie kreci itd... )

 

Problem wyglada nastepujaco, jakies 2 tygodnie temu kupilem karte graficzna Shaapire x1950pro, i nie bylo zadnych problemow ( wiec chyba pomijam karte graficzna )

Duzy błąd ...... ze ja pomijasz.sprawdz ja na innym kompie. co z tego ze nowa ? nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gzebalem grzebalem ( wszystko wyjete z budy lezy na stole), pare godzin i takie oto wnioski mam:

 

1a)gdy podlacze mobo+cpu+gpu+zasilacz (sytuacja ta dotyczy tez gdy podpiete jest wszystko) proboje odpalic to nie pojawia sie nic na ekranie, gdy chce wylaczyc kompa musze trzymac buton "power on" 5 sekund ( twarde wylacznie kompa ) jedno krotkie nacisniecie nic nie daje.

2b)ta sama sytuacja tyle ze bez grafiki. gdy chce wylaczyc kompa wystarczy krotkie nacisniecie guzika.

 

idzmy dalej:

 

ten sam zestaw co powyzej, zalacza sie za pierwszym razem ( raz na jakis czas ), daje power off, podlaczam dysk proboje uruchomic - trzeba czekac 10 sekund ale zalapuje, podepne jeszcze naped DVD, ta sama sytuacja trzeba czekac kilka(nascie) sekund ale wkoncu zalapie ( jednak czasem wogole nie zalapuje )

 

wnioski: raz zalapie za pierwszym razem gdy jest podlaczone wszystko, raz trzeba czekac pare(nascie) sekund, jednak czesto jest tak ze musze probowac kilka razy.

 

Edit: zalaczanie kompa wyglada tak:

 

1. nacisniecie power

2. Rozruch kompa, wiartaczki zaczynaja sie krecic, ikona dysku sie zapla ( ciage sie pali ), zaczynaja migac diody napedow

3. diody napedow przestaja migac, ikona dysku ciagle sie swieci

4. Diody napedow zaczynaja migac, ikona dysku ciagle sie swieci

5. Pojawia sie ekran Biosu

 

zazwyczaj to wygaldalo tak samo tyle ze z pominieciem punktow 3-4

 

Edit2: sytuacja z problemem odpalenia nie dotyczy resetu ( no chyba 1 na 70 wlaczen mi sie zdarzylo ze przy resecie sie nie odpalil wiec w granicy bledu ;)

 

PS. Narazie nie mam jak spradzic grafiki na innym kompie, ani pdolaczyc innej grafy na swoim sprzecie.

Edytowane przez czullo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok ja to widze tak :

1. nacisniecie power

2. Rozruch kompa, wiartaczki zaczynaja sie krecic, ikona dysku sie zapla ( ciage sie pali ), zaczynaja migac diody napedow

3. diody napedow przestaja migac, ikona dysku ciagle sie swieci

4.5 : JAK GDYBY 2 RESET czy tez proba podniesienia sie płyty głownej

4. Diody napedow zaczynaja migac, ikona dysku ciagle sie swieci

5. Pojawia sie ekran Biosu

 

Kiedys miałem mobo GIGABYTE i jak troche "przesadziłem"* to mi pykało w głosniczku i płyta probowała sie podniesc a dioda od HDD tez mi sie swieciła...

 

* przesadziłem to mało powiedziane :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie to może byc zasiłka bo miałem podobny problem - odpalałem, liczył pamięć i w momencie, kiedy ma pokazać podpięte dyski i cd`ki stawał na na 2 minuty i albo ruszał dalej albo nie. Dyski się kręciły, wiatraki też , diodki migały ale nie można było wejśc do biosa.

Ja sprawdziłbym zasiłkę jednak skoro nie rusza nawet na samym cpu+grafa+mobo. No a jeżeli nie to to już musisz kombinować z pozostałymi częściami :-)

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem zasilacz na mocniejszy Topower 480SPW - EZA z silniejsza linia 12V jednak problem jest nadal, jednak zauważyłem inna rzecz podczas tego parokrotnego wciskania power(lub podczas wyłączenia kompa, sam nie wiem), ustawienia pamięci w biosie sie resetują to znaczy mnożnik mam ustawiony na 1.5 ale podczas próby włączania ustawia sie na default czyli 2/2 czy może to być tego przyczyna ? czy jest to tylko wynikiem parokrotnego resetowania kompa ( dodam ze inne wartości jak mnożnik fsb czy htt nie zmieniają sie tylko ustawienia pamieci ( mnożnik, timingi )... jestem kompletnie zagubiony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To typowy objaw po zbyt dużym OC.

Sprawdź przy pomocy GoldMemory czy nie sypie błędami.

Obniż takty oddzielnie (CPU,RAM).

Może być problem z płytą główną lub bios jeśli obniżenie wszystkich taktowań

nie pomaga a komputer działą poprawnie po włączeniu.

Edytowane przez dwaIP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios był resetowany na default oraz wyjęte z budy wszystko podłączone tylko dysk + grafa + mobo + pamięci ( rożne kombinacje 2 dual, 2 single oraz wkładane pojedynczo ) te same objawy. Na plycie sprawdzone wszystkie kondensatory i nie ma nawet sladu wybrzusze czy tez tym bardziej wycieku elektrollitu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Czy odcięcie zasilania na kilkanaście sekund

(wyłącznik na zasilaczu lub listwie) pozwala uruchomić komputer ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak bateria wczoraj zostala wymieniona ale to nie to. Odcięcie zasilania na dłuższą chwile ( powyżej 10 minut ) powoduje właśnie to ze nie mogę go odpalić. Gdy jest cieply to sie załącza ale zimny już nie wstaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Tu jest opisany podobny problem ale bez rozwiązania może jakiś wsólny

element konfiguracji komputera ?

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=231701.

 

Jeśli problem jest zależny od czasu odcięcia zasilania to poza temperaturą może na niego wpływać rozładowanie kondensatorów.

 

Trzeba wstępnie wyłączyć w bios wszystkie kontrole temperatur i obrotów

wentylatorów, oraz wszystkich bajerów typu uruchomienie komputera

klawiaturą, kartą sieciową pilotem i.t.p.

Można jeszcze wyłączyć obsługę USB w bios.

 

Warto sprawdzić czy wymiana (lub odłączenie)klawiatury i myszy na inne

nie podziała, dodatkowo sprawdzenie uruchamiania komputera po

wyjęciu wszystkich możliwych (oddzielnie i razem )kart rozszerzeń ,

HDD, napędów i.t.p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiec tak wziolem kompa zapakowalem do samochodu i pojechalem do kolegi, komp przez droge troche zmarzzl. Przekladam jego karte graficzna do mojej budy, zalaczam i co ? uruchamia sie normalnie, no wiec odrazu na usta cisna mi sie slowa ku... karta na gwarancje. Dla pewnosci przeklada swoja grafike do swojego kompa odpalam i... dziala... Wylaczylem kompa na 20 miut daje power i co ? dziala... zdenerwoany pakuje kompa do samochodu i wracam do domu. U mnie juz tak rozowno nie bylo raz zadziala odrazu a raz nie ( w pokoju mam zawsze cieplo ale bez przesady temperatura procesora w ilde 32 stopnie, grafiki 36 stopni, dysku 32 stopnie wiec o przegrzaniu sprzetu na starcie chyba nie mozna mowic ). Wiec postanowilem komputer zostawic w pokoju na noc z otwartymi oknami (idac tropem ze komp jak zmarznie to sie odpala). Rano wstaje buda zimna jak lodowka uruchamiam i zalaczyl sie odrazu... czym to moze bys spowodowane (wilgotnosc powietrza? ) ? Bo watpie ze komputer odpala sie tylko przy temperaturze nie przekreczajacej 20 stopni. BO jestem juz kompletnie glupi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Wyłączenie kompa to nie jest jednoznaczne określenie bo wyłączenie bez

odcięcia dopływu prądu do zasilacza sprawia że zasilacz nadal pobiera

prąd do podtrzymania stabilizatora napięcia w zasilaczu oraz klawiatury,

myszy, urządzeń USB, karty sieciowej i.t.p.

Taki cichy pobór prądu przez zasilacz może przekraczać nawet 25W

i przy braku jakiejkolwiek wentylacji zasilacz się nagrzewa do tego stopnia

że pada z przegrzania w upalne dni.

 

Jest jeszcze możliwość że to nie tylko sama temperatura powoduje takie

zjawisko, przyczyna może być też niska jakość prądu dostarczanego

do zasilacza z instalacji elektrycznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączenie kompa to nie jest jednoznaczne określenie bo wyłączenie bez

odcięcia dopływu prądu do zasilacza sprawia że zasilacz nadal pobiera

prąd do podtrzymania stabilizatora napięcia w zasilaczu oraz klawiatury,

myszy, urządzeń USB, karty sieciowej i.t.p.

Taki cichy pobór prądu przez zasilacz może przekraczać nawet 25W

i przy braku jakiejkolwiek wentylacji zasilacz się nagrzewa do tego stopnia

że pada z przegrzania w upalne dni.

 

Jest jeszcze możliwość że to nie tylko sama temperatura powoduje takie

zjawisko, przyczyna może być też niska jakość prądu dostarczanego

do zasilacza z instalacji elektrycznej.

Pod pojeciem wylaczenie kompa mam na mysli odciecie zasilania do niego ( przycisk na 0 ) lub nawet wyciagniecie kabla zasilajacego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...