Skocz do zawartości
case

zasilacz FSP prosze o opinie

Rekomendowane odpowiedzi

No i jest problem :( 

Wczoraj odebralem zasilacz - nowy nabytek z Allegro (Lewandowska). Jest to Fortron FSP 300 PNA. Natychmiast zapakowalem go do swojego sprzetu. Zasilacz HuntKey LW8250 poszedl w odstawke. Sprawdzilem napiecia w biosie - wszystko jak Bog przykazal. Bylem absolutnie zadowolony do momentu kiedy po wylaczeniu komputera okazalo sie ze nie chce on sie z powrotem wlaczyc. Jako ze ktos w tym topicu opisywal juz takie zdarzenie postanowilem zaczekac troche. Mysle sobie - zadzialalo jakies zabezpieczenie (moze napiecie w sieci spadlo). Po okolo 2 godz komputer wlaczyl sie. Uff - czyli jest ok. Niestety po kolejnych 5 godzinach pracy komputer wylaczyl sie samoczynnie. Cholera mnie juz zaczela brac. Co jest grane. Dotykam zasilacza a ten jest tak goracy, ze az parzy. Zapewne przyczyna wylaczania jest przegrzanie. Wentylator ledwie sie kreci i nie wchodzi w wyzsze obroty. Macie jakis pomysl, jak naprawic taka usterke ?

Pozdrawiam 

Kris1967

Czasami tak to jest - jak zasiłki są naprawiane na zasadzie: chodzi !!! - to spoks - do kienta i finito.

Prawdopodobnie sterownik wentylatora fiksuje.

Sprawdź to tak:

Wyciągnij wtykę ATX z płyty, zewrzyj zielony kabelek ( PS - ON) i czarny ( GND ) kawałkiem przewodu. Jak zasiłka nie jest zaplombowana to ją wcześniej rozkręć. Po połaczeniu kabelków wentylator powinen wystartować. Teraz suszarką do włosów nagrzej termistor NTC ( taki czarny pająk mocowany na radiatorze - obejrzyj wcześniej skany sterowników) - nadmuch przez około 30 sekund. Jak wentylator nie zareaguje na ciepło to sterownik jest walnięty a zasilacz do reklamacji.

 

Ps.

Uszkodzenie nie jest trudne do naprawy, ale od czego jest gwarancja.

Postaram się zamieścic schemat sterownika wentylatora w wersji ciągłej - także pod kątem modowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update mojego wczesniejszego postu.

Moj HuntKey wrocil do lask po tym jak zauwazylem ze napiecie 3.3V z Fortrona podskoczylo do niebezpiecznej wartosci 3.75V.

Cholera trafil sie fatalny egzemplarz. Coz robic - nie bede go przeciez naprawial - reklamuje go. Niemniej jednak sam wyglad zasilacza i jego waga wzbudza u mnie szacunek. Szkoda ze ludzie, ktorzy sprzedaja ten sprzet nie sprawdzaja co trafi do klienta. Cena nie jest wygorowana, ale odrobina profesionalizmu nie zaszkodzi.

Pozdrawiam

Kris1967

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie czy jest goracy czy chlodny bo podejrzewam ze dziala na tych samych zasadach co wersje 300 :) jesli jest hlodny i nadal idzie na 12V to znaczy ze masz uwalonu albo zle wyregulowany uklad steroania wentylem , labo sam wentyl jest do duszy - jaki to rodzaj halasu, swist wentyla czy jakis dziwny odglos :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja sie lekko poddenerwowalem na pania Lewandowska. Od 3 dni pisze do niej ze moj zasilacz szwankuje a ona nawet sie nie odezwala. Powiedziala mi raz zebym go wyregolowal i tak zrobilem ale niestety dalej jak wlanczam kompa po dluzszym czasnie bezczynnosci to napiecie 5V wynosi 4.3 i dopiero powoli rosnie do wartosci 5.05 V. Moze by mi to nie przeszkadzalo ale przez to moja baracuda troche swiszczy. A boje sie co bedzie dalej jak przyjdzie mi w przyszlym tygodniu FIC Radeon 9500 pro. Chyba go odesle i zazadam nowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilka ledwo cieplawa...a dmuchac wentyl to dmucha chyba caly czas na full... a to jest nowka sztuka...ze sklepu...  :?

Ile u ciebie kosztuje Fortron 350W :?: Podaj w zł :wink:

Ja zaplacilem cos kolo 1000kč przelicz sobie :) dla mnie wychodzi taniej niz dla Ciebie bo ja wyplate w koronach dostaje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgk5, mógłbym prosić o dokładniejsze opisanie trzeciego potencjometru w tym zasilaczu?

 

A który to jest trzeci ??? - chyba ten od zabezpieczeń.

 

W aplikacji KA3511 na stosonym inpucie jest napisane:

One more external input for Various protection ( PT)

a wię bardzo ogólnie - ale tu chodzi o zabezpieczenie zasilacza przed przekroczeniem sumarycznej mocy wyjściowej na poziomie 150 % nominału.

Transformator sterujący pracą klucza jest wyposażony w zewnętrzny przekładnik prądowy ( widać to nawet na zdjęciach) gdzie inormacja o mocy wyjściowej zasilacza jest przekładana na napięcie z opcją regulacji przed podaniem na to dodatkowe wejście scalaka KA3511 (wejście 16 - PT).

Ponadto są na sztywno zastosowane zabezpieczenia

[/i] Over voltage protection for 3,3V / 5,0V / 12V oraz

Under voltage protection for 3,3V / 5,0V / 12V.[/i]

Oczywiście chodzi o to, że przy zaniżonych lub zawyżonych wartościach tych napięć lub przy wykryciu zbyt dużej sumarycznej mocy wyjściowej

następuje wyłączenie przebiegów sterujących na wyjściach 21 i 22 co prowadzi do wyłączenia zasilacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilka ledwo cieplawa...a dmuchac wentyl to dmucha chyba caly czas na full... a to jest nowka sztuka...ze sklepu...  :?

Ile u ciebie kosztuje Fortron 350W :?: Podaj w zł :wink:

Ja zaplacilem cos kolo 1000kč przelicz sobie :) dla mnie wychodzi taniej niz dla Ciebie bo ja wyplate w koronach dostaje :)

Hmm, chyba zle licze ale :arrow: http://bankowy.wp.pl/waluty.html

1000 x 0,1385 = 138.5zł :!: :!: Fortron 350W nowka ze sklepu kosztuje około 140zł :!: :!: Kto gadał ze 100 EURO kosztuje Fortron 300W :?: :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgk5, mógłbym prosić o dokładniejsze opisanie trzeciego potencjometru w tym zasilaczu?

 

A który to jest trzeci ??? - chyba ten od zabezpieczeń.

 

W aplikacji KA3511 na stosonym inpucie jest napisane:

One more external input for Various protection ( PT)

a wię bardzo ogólnie - ale tu chodzi o zabezpieczenie zasilacza przed przekroczeniem sumarycznej mocy wyjściowej na poziomie 150 % nominału.

Transformator sterujący pracą klucza jest wyposażony w zewnętrzny przekładnik prądowy ( widać to nawet na zdjęciach) gdzie inormacja o mocy wyjściowej zasilacza jest przekładana na napięcie z opcją regulacji przed podaniem na to dodatkowe wejście scalaka KA3511 (wejście 16 - PT).

Ponadto są na sztywno zastosowane zabezpieczenia

[/i] Over voltage protection for 3,3V / 5,0V / 12V oraz

Under voltage protection for 3,3V / 5,0V / 12V.[/i]

Oczywiście chodzi o to, że przy zaniżonych lub zawyżonych wartościach tych napięć lub przy wykryciu zbyt dużej sumarycznej mocy wyjściowej

następuje wyłączenie przebiegów sterujących na wyjściach 21 i 22 co prowadzi do wyłączenia zasilacza.

Czyli to jest praktycznie nie potrzebne? Pytałem bo po wyregulowaniu napięć czasami mi sie sam komputer wyłącza, a jak tym pokręciłem to mniej troche. Jeżeli to odpowiada za zabezpieczenia to jak pokręce w prawo to granica wyłączająca zasilacz powiększy sie i zasilacz nie będzie się wyłączał (jak sie myle to niech mnie ktoś poprawi). Zastanawia mnie jeszcze to czy da sie zrobić własną regulacje tego wentylatora, żeby zwiększać jego prędkość samemu (dla mnie to by było dużo wygodniejsze wyjście). Jeżeli się da to będe wdzięczny za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha sorry zapomnialem dodac ze to cena dla mnie  :D 

Ten zasilacz normalnie tutaj kosztuje http://eshop.libra.cz/default.asp?PageNo=D...akcislo=&zbozi=

sam looknij cos ponad 2000kč 8O  :)  pozdr

Heh, no juz lepiej, nie moge znalezc tam zasilek :lol:

Ale 280zł za Fortrona 350W a okolo 430zł ( w przeliczeniu EURO ) za Fortrona 300W to roznica :roll: ( Fortron 300W w Czechach kosztuje 160zł ) Trzeba jechac do Czech po zakupy :wink: Dlaczego tak tanio lub czemu mowicie ze na zachodzie tak drogo :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgk5, mógłbym prosić o dokładniejsze opisanie trzeciego potencjometru w tym zasilaczu?

 

A który to jest trzeci ??? - chyba ten od zabezpieczeń.

 

W aplikacji KA3511 na stosonym inpucie jest napisane:

One more external input for Various protection ( PT)

a wię bardzo ogólnie - ale tu chodzi o zabezpieczenie zasilacza przed przekroczeniem sumarycznej mocy wyjściowej na poziomie 150 % nominału.

Transformator sterujący pracą klucza jest wyposażony w zewnętrzny przekładnik prądowy ( widać to nawet na zdjęciach) gdzie inormacja o mocy wyjściowej zasilacza jest przekładana na napięcie z opcją regulacji przed podaniem na to dodatkowe wejście scalaka KA3511 (wejście 16 - PT).

Ponadto są na sztywno zastosowane zabezpieczenia

Over voltage protection for 3,3V / 5,0V / 12V oraz

Under voltage protection for 3,3V / 5,0V / 12V.

Oczywiście chodzi o to, że przy zaniżonych lub zawyżonych wartościach tych napięć lub przy wykryciu zbyt dużej sumarycznej mocy wyjściowej następuje wyłączenie przebiegów sterujących na wyjściach 21 i 22 co prowadzi do wyłączenia zasilacza.

Czyli to jest praktycznie nie potrzebne? Pytałem bo po wyregulowaniu napięć czasami mi sie sam komputer wyłącza, a jak tym pokręciłem to mniej troche. Jeżeli to odpowiada za zabezpieczenia to jak pokręce w prawo to granica wyłączająca zasilacz powiększy sie i zasilacz nie będzie się wyłączał (jak sie myle to niech mnie ktoś poprawi). Zastanawia mnie jeszcze to czy da sie zrobić własną regulacje tego wentylatora, żeby zwiększać jego prędkość samemu (dla mnie to by było dużo wygodniejsze wyjście). Jeżeli się da to będe wdzięczny za odpowiedź.

 

Jasne żę się da. Zaraz zrobimy kącik modowania sterowników Fortrona i innych takich...

Ten poprzewdni post pisałem pod silna presją czasu i nawet nie podomykałem niewktórych rzeczy, ale jest w miarę czytelny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale trzeba będzie nowy temat założyć, albo do faQ, bo tu już sie połapać nie idzie.

Takie coś by sie bardzo przydało, bo dość dużo osób ma tą zasiłke, a jest ona dość tania jak na swoje możliwości. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no zdecydowanie - ale to jeszcze nie wszystko zgk5 - jak bedziesz robil kacik to moze podesle ci fotki mojej? (jak mi ja haszyd odda:) ) bo jak pisalem jest jakas inna :)

Możesz fotki podesłać.

Ok - zobaczymy co z tego wyjdzie. Na początek zamieszczę jakiś prosty i dobrze działąjący ręczny sterownik obrotów, potem spróbuję zapodać cały schemat sterownika w wersji liniowej od Fortrona oczywiście.

Potem może trochę o modyfikacjach, bo dużo ludzi zgłasza temat - że ma za głośno, wentylator zasuwa ma max. itp.

Nie wiem tylko czy starczy mi czasu (...).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A do PNA tez beda schematy

??

Możę będą, możę nie. Mogę zamieścić tylko taki jaki mam teraz do dyspozycji - ten ze skanu.

Nie jestem przecież z biura konstrukcyjnego Fortrona i nie mam żadnych oficjalnych schematów - mogę je tylko odtworzyć z budowy płytki drukowanej. Jeżeli ten PNA ma taki sam sterownik liniowy jaki zamieściłem to - rzecz jasna - będzie pasował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pocztek prosty regulator sterowany ręcznie.

żadnej automatyki, żadnych czujników temperatury itp.

Układ jest jednak dobry, gdyż wentylator posiada zakres regulacji od około 4V do prawie 12V i zapewnia na moment startu podbicie napięcia wentylatora co ułatwia jego start.

 

Oto schemacik;

 

Dołączona grafika

i tranzystorek wykonawczy.

Dołączona grafika

Układzik nie jest trudny ani zbyt oryginalny.

Można podłączyć kilka wentylatorów równolegle, ale wtedy trzeba tranzystorek wyposażyć w niewielki radiator.

Potencjometr 5khom powinien mieć ch-kę A - liniowa.

Rezystorek 5k6 należy dobrać pod kątem minimalnego napięcia podawanego na wentylator ( około 4-4,5V)

 

podobne schemaciki można znaleźć na http://www.moded-kompz.net/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pinki tanio to bedzie tylko do konca roku... A czemu ? nie mam pojecia mnie te ceny wydaja sie normalne :)

A od poczatku przyszlego ma sprzet minimalnie podrozec o 22 procenta!! :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że temat "ręcznego" regulatora prędkości obrotowej wentylatora - o który pytał zreszta RaVeN155 - nie wzbudziła żadnego odzewu (...).

Spróbuję zapodać schemat oryginalnego sterownika - ktoś na forum o to prosił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wzbudza jak nie wzbudza - ja sie bede silil na komentarze jak siepofatyguje do elektronicznego i kupie podzespoly :D - do tego jeszcze jedna sprawa - czy kupowainei plytek uniwersalnych to dobry pomysl a jezel tak to jakich?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie umie znaleźć żadnego alektronicznego i dlatego sie nie odzywam. Tak poza tym to jak wywale tamtego noisekillera to go moge przerobić i stosować na wentyle na chłodnicy w sumie. Chyba tak zrobie ale nie jestem pewien jeszcze, narazie szukam elektronicznego jakiegoś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te zasiłku FSP300W-PNA (PF) sa montowane standardowo w budach i sa przeważnie bez PFC. Ja mam FSP300W-PN (PF) w/PFC i musze przyzanc ze całkiem niezle sie sprawuje a napiecia prawie skała. Ten wentyl 12 mm to ogromny plus ! Robi za wywietrznik :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rowniez posiadam FSP-300W-60PNA(PF) i mam pewien problem z nim. Co jakis czas "popiskuje" on sobie nie jest to jakis glosny dzwiek, ale wieczorami jest nie do zniesienia. Zatrzymywalem wentyl ale niestety to nie on wydaje taki dzwiek, odlaczylem rozniez PFC i tez nie przynioslo to zadnego efektu. Probowalem zlokalizowac skad pochodzi ten dziwek, ale nie jestem w stanie tego zrobic. Jesli ktos spotkal sie z tego typu "usterka" i wie jak sobie z nia poradzic bylbym wdzieczny za jakies sugestie.

 

P.S. Przejrzalem pobieznie ten topic, ale niestety nie znalazlem odpowiedzi na nurtujace mnie pytanie, a dokladne przeczytanie jest ponad moje sily (sesja) :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...