Skocz do zawartości
rosolini

Zmiana Platformy: Socket A -> Socket 754

Rekomendowane odpowiedzi

Nie doczekawszy sie odpowiedzi w temacie o plycie GA-K8NS (nForce 3; socket 754; AGP) przybywam tutaj, gdzie wiecej ludzi zaglada. Moze ktos bedzie wiedzial, co z tym badziewiem zrobic?

 

 

 

Nabylem niedawno owa plyte w wersji 1.1 wraz z sempronem 2500 - reszta konfigu pozostala bez zmian: Radeon 9700pro; 512MB RAM; + inne malo istotne duperele. No i niestety mam z tym sprzetem maly problem. Nawala 3D - w windows wszystko chodzi ok, natomiast jak wlacze np. 3DMarka lub jakas gierce, to obraz zaczyna tak delikatnie szarpac, jakby sie zatrzymal na ulamek sekundy i ruszal dalej. Czasem, z rzadka potrafi sie zatrzymac na kilka/kilkanascie sekund i ruszyc dalej. Poprzednio mialem Durona 1800 + ASROCK K7S8X i wszystko ladnie chodzilo bez takich efektow specjalnych!

 

Sprawdzalem rozne sterowniki do grafy i chipsetu, rozne ustawienia w BIOS-ie - Fast Write: ON/OFF, AGP Aperture Size - ale nic to nie dalo.

Nastepne podejrzenie padlo na zasilacz - stary poczciwy FEEL 300W - wymienilem na wychwalanego Fortrona 350W i... kupa, dalej to samo.

Dalej pod lupe poszly temperatury - grafa OK (na poprzedniej plycie dzialala przeciez bez problemu na tym samym zestawie chlodzenia), procesor rowniez OK - sprawdzone organoleptycznie - ledwo cieply, no i chipset - goracy jak jasna cholera - wymienilem to male byle co, ktore mu fabryka dala na slusznych rozmiarow radiator z wentylatorem. A moj problem? Ma sie dalej w najlepsze!

A ha... i jeszcze jedno - dzieje sie tak zarowno na odkreconym jak i podkreconym procu.

 

Szlag by to trafil - co to moze byc? Bede wdzieczny za wszelkie rady i sugestie od życzliwych ludzi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie, byl reinstal systemu po zmianie sprzetu ?

Jesli tak, wrzuc do kompa inna grafe i sprawdz co sie dzieje, przynajmniej wykluczysz jedna z mozliwosci.

Edytowane przez Armo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reinstal byl oczywiscie - w pierwszej kolejnosci

 

o grafie mysle juz od paru dni, skad by tu jakas rozsadna skolowac do przetestowania? tyle, ze ta chodzila na poprzedniej plycie bez zarzutu - czyzby sie tak "gryzla" z tym gigabytem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz tez sprawdzic czy jakis proces uruchomiony w tle ( np program p2p ) nie zżera zasobow kompa.

Ewentualnie przerzuć plik wymiany na inna partycje ( dysk ) jego wielkosc ustaw na 2x pojemnosc Twojego RAM-u. Nie zapomnij przedtem zdefragmentowac tej partycji.

Edytowane przez Armo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uuuuu Rosolini, dawno żeśmy się nie widzieli.

Słuchaj coś mi tak chodzi po głowie że ktoś miał problem na tej mobo z 9800, niestety nie rozwiązany.

Chyba naprawdę musisz spróbować i inną grafką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uuuuu Rosolini, dawno żeśmy się nie widzieli.

Słuchaj coś mi tak chodzi po głowie że ktoś miał problem na tej mobo z 9800, niestety nie rozwiązany.

Chyba naprawdę musisz spróbować i inną grafką.

 

a no... kope lat ;)

 

juz ogladalem na allegro - X700pro od sapphirka w dobrych cenach chodza - ale jeszcze troche pokombinuje z tym badziewiem

no i jeszcze musze sie upewnic, czy to przypadkiem plyta nie jest zrypana?

Edytowane przez rosolini

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A instalowałeś stery od płyty głównej?

zeby tylko jedne :) ze sterami kombinowalem juz na wiele roznych sposobow - np. bez GART-a, z GART-em, wpierw chipset nast. grafika i dopiero na koncu GART i... wszystko to na nic - rece juz mi opadaja, mam dosyc tego badziewia! cos czuje, ze za chwile do mojej budy powroci socket A ;)

 

Ja na swojej K8NS też miałem Radeon'a 9700PRO i nie było żadnych problemów.

Sprawa karty jest imo tutaj dziwna..

no na innej plycie karta zasowa az milo, wiec na 100% jest sprawna - ale mialem juz wczesniej kilka takich przypadkow, ze karta "gryzla" sie z jedna konkretna plyta a na innych dzialala bez zarzutu. tyle, ze to gryzienie nieco innaczej sie objawialo.

Edytowane przez rosolini

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość MaRuH

Mi się wydaje że niektóre karty ATI nie lubią płyt gigabyte, miałem niedawno gigabyte i915 i do tego radka X600pro i też miałem takie szarpania obrazu niekiedy w grach (to nie było to że mało klatek jest i gra sie cieła, ale potrafiło byc nawet 40fps a obraz klatkował/szarpał), pomagało ustawienie mniejszej rozdzielczości a potem znów tej na której się grało i już te szarpanie ustępowało, potem zmieniłem karte na nvidie 7600GS i nagle te szarpania ustały całkowicie. Bardzo często miałem te szarpania w GTA San Andreas.

Edytowane przez maruh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje że niektóre karty ATI nie lubią płyt gigabyte, miałem niedawno gigabyte i915 i do tego radka X600pro i też miałem takie szarpania obrazu niekiedy w grach (to nie było to że mało klatek jest i gra sie cieła, ale potrafiło byc nawet 40fps a obraz klatkował/szarpał), pomagało ustawienie mniejszej rozdzielczości a potem znów tej na której się grało i już te szarpanie ustępowało, potem zmieniłem karte na nvidie 7600GS i nagle te szarpania ustały całkowicie. Bardzo często miałem te szarpania w GTA San Andreas.

ooo.. wlasnie - mam dokladnie to samo. 3DMark 2001 wyswietla ponad 200 fps i obraz szarpie; f.e.a.r. - 40-60fps i szarpie! I co ciekawe, owo zjawisko wystepuje dopiero po kilku/kilkunastu minutach grania, tak jakby cos sie przegrzewalo. Rowniez w 3DMark-u pierwszy przebieg zazwyczja idzie bez zakłóceń, dopiero w drugim/trzecim zaczyna szarpac! Nie mam pojecia co jest grane - temperatury wszystkie sa posprawdzane i wszystko jest w normie :-?

 

Skoro piszesz, ze Gigabyte moze nie lubic ATI, to chyba odpuszcze sobie X700 i poszukam jakiegos gf6600/pro?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość MaRuH

...I co ciekawe, owo zjawisko wystepuje dopiero po kilku/kilkunastu minutach grania...

Miałem to samo właśnie, owo szarpanie występowało po jakiejś chwili, to zobacz u siebie w jakiejś gierce jak będzie szarpać to wejdz do pocji i ustaw mniejszą rozdzielczość a potem znów tą na której grałeś i zobacz czy się poprawi, mi to pomagało. Co do kupna nowej grafy to bierz lepiej jakiegoś Geforca niż kupić Ati i mieć prawdopodobnie znów szarpania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobacz jeszcze dysk, sprawdź go hdtachem czy innym syntetykiem. Sprawdź jeszcze pamięci :)

pamieci byly testowane, dysk rowniez jest sprawny - zreszta jak dysk nawala, to zazwyczaj zawiesza system albo zamula juz w samym windowsie. problem wystepuje jedynie w 3D

Miałem to samo właśnie, owo szarpanie występowało po jakiejś chwili, to zobacz u siebie w jakiejś gierce jak będzie szarpać to wejdz do pocji i ustaw mniejszą rozdzielczość a potem znów tą na której grałeś i zobacz czy się poprawi, mi to pomagało. Co do kupna nowej grafy to bierz lepiej jakiegoś Geforca niż kupić Ati i mieć prawdopodobnie znów szarpania.

ok - sprawdze niebawem ten myk z rozdzielczoscia

 

btw. dzieki maruh - wlales nieco otuchy w me serce ;) bo juz myslalem, ze plyta moze byc jakas felerna - co prawda dostalem jakas tam gwarancje ale wez tu sie teraz uzeraj z reklamacjami....

musze jeszcze tylko zalatwic jakas karte do przetestowania i potwierdzenia tych pzypuszczen, zeby w ciemno nie wydawac pieniedzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam szczerze mówiąc podobny problem- płyta to Epox EP 8RDA 3I Pro i karta WinFast A360 LE TD GeForce FX 5700LE 256/128. Przede wszystkim filmiki w grach (lecz nie tylko) - zarywaja niemiłosiernie, nie pomaga wymiana DirectX`a, sterowników i tak dalej. Karta wydaje dziwne odgłosy - syczenie, możnaby porównać do szorowania głowicą dysku po metalowej powierzchni.. Chociaż dźwięk ten jest bliżej nieokreślony. A u sąsiada, który ma starą no-name FX5200 128/64 działają płynnie. Nie wiem, to chyba wina chipsetu - bo na pewno nie karty graficznej. Może ma problem z obsługą tej karty? Chociaż w końcu to i to nVidia więc nie powinno być problemów... Ja nie wiem - z konieczności zostawiłem tak jak jest.

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rosolini grafę masz w porządku. Wszystkiemu winien niedopracowany bios płyty (zaktualizuj jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś), lub sam chipset nForce3 i jego obsługa AGP do [gluteus maximus]. Możesz poszukac i pobawic się sterownikami do GART'a / wyłączeniem Fast Writes i ustawieniem AGP na 4x w biosie. Ale zdaje się, że tą opcję już przerabiałeś. Na twoim miejscu rozglądnął bym się za "nową" płytą (z Allegro) na jakimś innym chipsecie z gniazdem AGP 8x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BIOS mam w wersji F19 z zeszlego roku - nie wiem, czy wyszedl jakis nowszy? - sprawdze na stronie producenta.

Dzisiaj rano wlasnie wpadlem na ten pomysl z AGP 4x, ustawilem i... dalej tnie.

Kupilbym plyte na VIA, tyle ze VIA OC ma do [gluteus maximus] :-|

Sprobuje jeszcze przeinstalowac system, z tym ze GART-a wogole nie bede instalowal - moze to cos da?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieinstalowanie sterownika AGP skończy się nie tylko przycinkami, ale i zwieszką całego systemu przy próbie odpalenia bardziej wymagającej aplikacji 3D, problemy mogą wystąpic także w 2D. Takie "akcje" :wink: można robic tylko na starych chipsetach intela i kilku innych do których sterowniki zawarte są w SP2 dla XP.

Radziłbym Ci poszukac najnowszych sterowników do nForce'a na stronie nvidii, a później jeśli problem będzie dalej występował zainstalowac sterowniki o numerek niższe (google). I tak do skutku, oczywiście jeśli system się wcześniej nie posypie.

Co do VIA, faktycznie te chipsety są mniej wydajne od nForce'a, ale oferują za to 100% stabilnośc osobom, które mają problemy przy odpowiedniej konfiguracji. Szkoda, że SiS756 obsługuje tylko PCI-E i jest montowany przez 1-2 producentów :mur:, przez co w tanich płytach nie jest wykorzystany jego potencjał. Ale SiS zawsze miał użytkowników poszukujących przyzwoitej wydajności w [gluteus maximus], no może poza serią 735/746/748 dla procesorów AMD. Dziwnym zbiegiem okoloczności chipsety dla intela jakoś mu wychodzą. BTW... a może poszukaj płytki na ULi1689 z AGP i pod s754, tylko nie pamiętam czy np. ASRock takie produkował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pocieszenie mogę tylko powiedzieś, że ta płytka gigabyte z biosem 19 i radkiem 9800pro działa u mnie bez żadnych problemów ( nie patrzeć na sygnaturke bo to troche archiwum :) ). Ja bym jeszcze spróbował raz postawić windę i nowe stery do grafiki. Ja używam Warcatsów i nie narzekam. Życzę powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BTW... a może poszukaj płytki na ULi1689 z AGP i pod s754, tylko nie pamiętam czy np. ASRock takie produkował.

Robił robił:

- K8Upgrade-1689

- K8A8X-M

- i taki mutant: K8 Combo-Z

 

PS: A nie mówiłem że się gryzie?? :) dobrze pamiętałem

 

PPS: No widzę że rosolini się teraz z podobną częstotliwością przesiadamy :D, też dopiero co uciekłem z SA na 939 (można by na AM2, ale zależało mi na ciągłości pracy, no i w sumie jak mi się zachce to jest jeszcze opcja z AM2CPU Board).

To zasadniczo mógłby być i dla ciebie jakiś pomysł, bo to jedyna płyta z Pełnym AGP i PCI-E, no tylko musiałbyś zmienić i proca.

Edytowane przez -=Qroń=-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Puki co wymiane plyty odkladam na dalszy plan - niebawem bede mial karte do przetestowania i sie okaze, po ktorej stronie lezy wina? Co prawda bedzie to jedynie gf3 ale do testow sie nada.

 

Twoj pomysl Quroniu jest nawet ciekawy - fajna ta plytka i warta przetestowania - tyle, ze jak na razie styknie mi to co mam, byleby tylko zaczelo to to normalnie chodzic. Ale tam... przynajmniej cos sie dzieje, jest co robic ;)

 

i jeszcze jedno - bylbym zapomnial - na koniec taka ciekawostka przyrodnicza: po przestawieniu AGP w tryb 4x lewele w FEAR laduja sie tak na oko co najmniej o polowe krocej!!! bede mial czas, to zmierze ze stoperem :)

obraz oczywiscie nadal przycina - zaczynam sie juz przyzwyczajac ;)

 

maruh - niestety Twoj patent z rozdzielczoscia u mnie nie dziala. a przynajmniej w FEAR nie dziala.

Edytowane przez rosolini

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no niestety - z poziomu windy rowniez nie dziala

dorwalem dzisiaj radeona 9500 - jutro go zainstaluje i sprawdze

w miedzyczasie dolozylem 512mb ramu - w sumie jest 1GB - oczywiscie sytuacja nie ulegla zmianie. przyczyna nie jest wiec mala ilosc pamieci - tego akurat bylem pewien ale jak mawiaja - "tonacy brzytwy sie chwyta" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno mi przyszło do głowy. Instalowałeś sterownik procesora?

Tu jest link jakby co [v1.3.2.16] : http://www.amd.com/us-en/assets/content_ty...amdcpusetup.exe

Tyle, że twój Sempron nie obsługuje C'n'Q [od 3000+], więc zaawansowanych funkcji zarządzania ACPI raczej nie będzie, ale może sam sterownik coś poprawi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem zainstalowane, tyle ze w nieco starszej wersji - mlodsza rowniez nic nie dala.

Pomogla dopiero wymiana karty na wczesniej wspomnianego radeona 9500 - przestalo przycinac. Na razie sprawdzalem w 3DMarku i jest OK. Zaraz zobacze jak gierka sie zachowuje? A puki co, dziekuje wszystkim za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...