Skocz do zawartości
kamilo23

Emigracja Do Norwegi. Holandi, Włoch, Niemiec

Rekomendowane odpowiedzi

Otóż kolega z dawnych lat przyjeżdża kilka razy w miesiącu do rodziny w odwiedziny z Norwegi i się tak zastanawiam czy czasem nie spytać go czy dałoby się z nim tam zabrać na wakacje do roboty. Jak tylko przyjedzie to go zapytam. A może ktoś z was tam jest ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój sąsiad tam jeździ w sumie to teraz już cała jego rodzina.

 

Oni bardzo wiele po angielsku mówią, pracuje raczej na czarno wykańczając domy, sprzątając szkoły jakieś przenoszenie mebli itp.

 

Niektórzy rejestrują firmy w Polsce a tam oferują usługi wychodza na tym dużo lepiej, takie właśnie wykończeniowe

 

W zimie siarczyste mrozy nie daje rady mieszkać w samochodzie trzeba wynajmować domki.

 

Zarabia tyle, że w 4 lata mógł postawić dość sporych rozmiarów dom jednorodzinny (tzn cała 5 osobowa rodzina się złożyła).

Edytowane przez mihalo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elo,

 

Ja żyję od 3 lat w Holandii, obecnie można pracować tu legalnie i z pełno uprawnieniem,

ponieważ od maja 2007 otworzono rynek pracy dla Polski.

 

Zycie jest tu o wiele lepsze, poniewaz standardy zycia sa wyzsze,

ceny większości rzeczy sprawiedliwe i adekwatne do zarobków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Norwegia bardzo przyjemny kraj, ludzie bardzo sympatyczni. Pracowałem tam koło 6 miechów, aktualnie zmieniam pracodawcę i jak dobrze pójdzie dalej bedę tam wyjeżdzał. Zarobki kształtują się na 126 NOK brutto ( w przemyśłe stoczniowym wzwyż, w budowlance od 105 NOK wzwyż) to jest najniższe stawka jaka jest, wiem ze polacy wyjeżdzajacy tam majanawet po 80 - 90 NOK brutto. Fajne rybki można połowić, choć zawsze je przyżądzałem aniżeli łowiłem :-P . Jedzenie jest drogie nie ukrywam tego chleb od 7 NOK nawet 40 NOK. paliwo koło 10 - 11 NOK/L. Sporo ludzi pracujących min i ja jedzenie woziliśmy samochodami co nam bardzo się opłaciło :blink: Pogoda hmm, mokro jak nie pada to wiatr wieje. Pamiętam w grudniu wracaliśmy do domu wpadliśmy w snierzycę, a strachu się najedliśmy co nie miara.

Edytowane przez ImmahnMea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zeszlym roku bylem na zwiadach w Holandii a dokladnie w Hadze, zeby pracowac trzeba sobie zalatwic numer SOFI - SOcial-FIscal (taki holenderski NIP), zalatwia sie to w urzedzie skarbowym 'Belastingdienst' - prosta sprawa ale w wiekszych miastach trzeba umowic sie i poczekac pare dni na swoja kolej.

Grunt to jezyk angielski (niderlandzki malo kto zna) niemieckiego holendrzy nie lubia ale niektorzy sie nim posluguja, w kazdym razie z kazdym bialym dogadasz sie po angielsku, ja juz na drugi dzien przestalem pytac 'do you speak english?'

Jesli nie jedziesz na kontrakt zalatwiony juz Polsce to najlatwiej stala prace znalezc przez Uitzendbureau to takie skrzyzowanie posredniaka z firma, pracujesz dla tego biura, od nich dostajesz wyplaty, ale oni wynajmuja cie do firm ktore potrzebuja pracownikow (oczywiscie zaleznie od twoich umiejetnosci).

Jesli pracujesz 8godz to w pracy jestes 9godz przerwy na sniadanie itp. nie wliczaja sie do czasu pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tera jestem na drugim semestrze budownictwa, ale jebitnie ciezko jest :/ Albo to ja taki glupi jestem ;) Tak czy siak, jesli mi sie nie uda, to planuje uderzyc do Holandii, zarobic pare groszy i w cos tu moze zainwestowac. Niestety po liecum, to ja nie mam za wiele do zaoferowania. Nie wiecie moze, czy gdzies za granica potrzebuja polakow, do skladania komputerow ? :P Bo na tym akurat sie troche znam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np. w Amsterdamie nie spotkałem osoby, która by nie mówiła świetnie po angielsku. Miasto tak wielonarodowe, że masa ludzi żyje i pracuje tam od lat znając z niderladzkiego kilka zwrotów.

Mam tam teraz rodziców i 2 braci. Pracują od jakiegoś czasu legalnie, bo brat aby ominąć przepisy założył tam własną firmę i sam się zatrudnia. Zarobki niezłe, drogie życie i drogie mieszkania.

Sporo jest polaków w budownictwie na lewo, choc teraz może już mniej na lewo a więcej legalnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Dawidsfuturx

witam mam pytanie gdzie poleclaisbyscie wyjechac, moza nawet z jaiej firmy...

początkowo chciałem do holandii, ale po otwarciu dla polaków pełno tego tam jest, więc mój "atut" jakim jest paszport niemiecki nic mi nie daje...

moze ktos z was gdzies wyjazdza, itp?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Dawidsfuturx

przeszkadzają... niewiem czy mnie źle nie zoruzmiałes, nie mam urazu do Polaków, swojej ojczyzny, tlyko im wiecej tam ludzi, tym mniejsze płace, wiec wolałbym jechac (ok 2 miechy, tlyko na wakacje) tma gdzie moge wiecej zarobić, zresztą jestem w tkaiej sytuacji (włąsnie skończyłem lo), że nie mam zadnego zawodu i co mi maks zaoferują, truskawy i nic wiecej, zresztą sie nie dziwie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o zarobki to trafiles slepa kula w plot, w Holandii nie sa uzaleznione od liczebnosci danej nacji, obowiazuja konkretne stawki ponizej ktorych nie mozna zjechac, dla mlodych pracownikow (nie pamietam do ktorego roku zycia) jest to okolo 900EU (wiec na taka stawke sie lapiesz) a dla pozostalych okolo 1170EU - to sa oczywiscie stawki minimalne mozesz zarobic wiecej.

Nie wazne jaka szkole skonczyles, wazne jest to co umiesz robic i czy aby napewno chcesz pracowac bo znam wielu ktorzy mysleli ze uda im sie tam jakos przesmrodzic i tacy szybko wracaja lub zasilaja szeregi drobnych kombinatorow.

Skoro nie chcesz robic przy truskawkach, kwiatach lub czyms podobnym to mozesz sprobowac sil przy rozbiorkach ale tam trzeba umiec sie poslugiwac lomem no i trzeba zapierdalac (wie co znaczy zapierdalac?), mozesz sprobowac zalapac sie do pracy w jakims magazynie - jak sie sprezysz to do wakacji moze zdazylbys zrobic papiery na wozki widlowe.

IMHO Najlepsza opcja na jaka moglbys trafic to praca przy tasmie (np. pakowanie cyfrowek w pudelka) - lekka praca i nie wymaga zadnych umiejetnosci a normy na tasmie sa bezproblemowo do wykonania.

Edytowane przez S_Works

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Dawidsfuturx

jesli mam wiecej niż 18, to już chyba "nie" jako mlody tam jestem?

wsumie przy takich rozbórkach by mi odpowiadało, czy tam tasma,

a co do kombinatorów :D nie chce tam ejchac na rok, czy tam nie wiem ile... chce tylko na wakacje na 2 miechy sobie przyrobic i wrócić, widze, że sie w tym troche orientujesz, znasz jakies dobre firmy, jezeli oczywiscie hccesz sie tym podzielic

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako 18-latek nadal kwalifikujesz sie do mlodych pracownikow (glowy nie dam ale pulap wieku jest chyba jakies 25-27lat)

Jesli masz sie gdzie zahaczyc to pozwiedzaj lokalne uitzendbureau, z doskoku mozna sporo ciekawej pracy trafic i niekoniecznie ciezkiej (roznoszenie ulotek) oczywiscie wymagana jest znajomosc jezyka angielskiego w stopniu komunikatywnym.

Zapoznaj sie tez z serwisem niedziela.nl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Dawidsfuturx

nie mam mozłiwości tam pojechaci dopiero szukac, musze cos tu zalątwic, no nic dzieki za pomoc, czegos poszukam i ruszam dupe na 2 miechy :D

 

p.s

S_Works widze, że z rybnika jestes :D, tam chyba jets jakas frima organizujaca prace w holandii, na rynku, jezeli dobrze kojarze?

Edytowane przez Dawidsfuturx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam Niemcy, naprawde łatwo tam o prace, czy na czarno czy legalnie , tylko legalnej dłuzej załatwienie trwa. Jezyka musisz znać tyle, co by powiedzieć co umisz. Mój fader też zlegalizował jednaosobową firme, po tym nie ma problemu. Sam emigruje niedługo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Dawidsfuturx

hehe co umie,? nic nie umiej ak t po ogólniaku, ale do tkaich prac typo rozbiórki, zbieranie owoców, itp bym sie nadał :D

ale z tego co widze mało jest jakis ofert z niemeic chyba nie?

masz cos konkretnego na mysli? (firma)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

S_Works widze, że z rybnika jestes :D, tam chyba jets jakas frima organizujaca prace w holandii, na rynku, jezeli dobrze kojarze?

Jest, ale jak tam bylem pare miesiecy temu to mieli tylko oferty pracy ze stoczni. W Opolu jest firma "Otto" (chyba jest tez filia w Raciborzu) i oni zawsze mieli duzo ciekawych ofert.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Dawidsfuturx

bylem dzisiaj w jednej firmie i nieciekawie to wygląda, netto moge dostac ponad 5 euro w holandii ze wzgledu na wiek, do tego 70 euro tygodniowo ubezpieczenie i pokoj, czy tam domek, na 8 tygodni na czysto zarobił bym ok 4000zł, za tyle to chyba mi sie nei oplaca pół europy przejeżdzać, musze poszukac czegos w niemczech, bo mam paszport, skzoda to marnowac, tylko gorzej z językiem niemieckim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam Niemcy, naprawde łatwo tam o prace, czy na czarno czy legalnie , tylko legalnej dłuzej załatwienie trwa. Jezyka musisz znać tyle, co by powiedzieć co umisz. Mój fader też zlegalizował jednaosobową firme, po tym nie ma problemu. Sam emigruje niedługo :)

Czy założył tę 'jednoosobową firmę' w Polsce, czy w Niemczech?

Jak długo prowadzi już jednoosobową działalnośc?

Jakie płaci ubezpieczenie i podatki?

Czy rachunki wypisuje z podatkiem VAT, czy bez, a jeśli z VAT, to z polskim 22%, czy niemieckim 19%?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Dawidsfuturx

wszędzi widac pełno posrednikó do pracy w holandii, znacie jakies biura posredncizące do niemiec, angli, irlandi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Soker

angli, irlandi?

Nie wykraczaj poza temat bo nam zamkną a sądzę że się jeszcze przyda. Mało tego nie rób tak prostackich błędów bo aż ja się wstydzę to cytować! :angry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Dawidsfuturx

to nie cytuj, proste

a błedy sie mogą sie zdażyć każdemu, zreszta nei wiem do czego bijesz, na razie to tylko nabijasz posty nie wnosząc nic do tematu, jesli moja wypowiedź odbiegałą tak znacząco od tematu to mykaj z raporcikiem do moderatora, on to osądzi, bo nie widze, żeby pod twoim avkiem widniał napis, że jesteś na tym własnie stanowisku

dobranoc :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...