Skocz do zawartości
DaRoN

Abit Kn9/ultra/s/sli Vdimm Mod

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Jako, ze płyta moja z GR PRO sobie nie radzi (nie bootuje bo CCMOS) z racji za niskiego voltażu wstępnego postanowiłęm ją zmodować.

 

Więc pobiegłem sobie ochoczo do sklepu elektronicznego, zakupiłem sobie dwa potki 100kOhm.

No i szukanie rozpocząłem - trafiłem na Winbonda W83320G, który to okazał się kontrolerem również na ABIT IB9 jak i IN9 - 32X MAX.

Fajnie sobie pomyślałem. Szybkie lukanie w google - pdf jest. Lutownica w dłoń, FB pin zlokalizowany - lutujemy.

Pot ustawiony na 100kOhm. Płyta nie wstaje (no cóż - wcześniej też tego nie robiła, ale daje oznaki życia tak jak przedtem)

Kręce potkiem, kręce, on/off, on/off i pyta. W pewnym momencie zaczęła się wyłączać. A więc miernik w rękę, doszedłem do poziomu kiedy się już nie wyłączała i jazda sondą miernika do mosfeta, który zdolny jest do ukazania napięcia pamięci.

Moim oczom na mierniku pokazuje się 1.4V :|. Zwiększam rezystację - napięcie się zwiększa stopniowo.

 

Przecież to jakaś parodia jest :o Jeszcze nigdy się z czymś takim nie spotkałem.

Googlowałęm jescze troche, facet na XS zrobił dokładnie to samo, te same wartości (to on zrobił też moda na IB9).

Po opisaniu mu sytuacji stwierdził, że nie wie OCB - a może, któryś z Was wie? Byłbym wdzięczny jeśli ktoś by dał radę sklasyfikować tego bubla.

W myślach chodził mi pomysł, żeby zamiast do GND podpierdzielić drugą nóżkę VR do +5, ale myślę, że to usmażyło by mi płytę i pamięci na amen.

Eni ajdijas?

Link do XS: http://www.xtremesystems.org/forums/showth...d=1#post2254288

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem. MaSell - widzisz, człowiek w największym napręzeniu nie widzi kolejnych podstawowych działań (jak przepięcie masy).

A więc przepiąłem masę i działa. Normalnie. Pamięci obudziły się przy 2.25V :|

 

Ale teraz MaSell zagadka. Dlaczego masa z wtyczki ATX24 dawała odwrotny skutek do masy śrubkowej?

TIP: Rezystancja pomiędzy jednym a drugim: 0Ohm, Czy aby napewno to masa - NAPEWNO.

 

VTT podąża automatycznie, pamięci zasilane są z +5V. Mogę zacząć się bawić x]

 

BTW - wpadnij na Targi Tuningu w Krakowie w Październiku. Wiszę Ci kufel browara ;]

Edytowane przez DaRoN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zauważyłem masa masie nie równa i czasem dzieją się takie kwiatki. Wykształcenia elektronicznego nie mam, więc logicznie tego nie wytłumaczę. Ja zazwyczaj robię mase podłaczaną manualnie do molexa lub złącza na wentylator w mobo, ze względu na możliwość szybkiego pozornego "zdjęcia" moda gdy coś jest nie tak. Przełącznikom nie ufam, bo w trakcie działania kompa takie przypadkowe "pstryknięcie" może sporo kosztować.

 

BTW - wpadnij na Targi Tuningu w Krakowie w Październiku. Wiszę Ci kufel browara ;]

Wpadnij w wakacje do Gdańska, bo do Krk mam trochę kilometrów :)

 

BTW Stare GR Pro + vdimm >2.3 = :lol:

Edytowane przez MaSell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Przełączniki - kontroler na testowej DFI żyje po takim przełączaniu [; Lubi to najwyraźniej x]

@GR PRO - Jedna już kiedyś odeszła. Ale nie dostawała 2.3V... na codzien

 

Zobaczymy co GR PRO aka 'złote' pokażą na HighVoltages :)

 

Wpadnij w wakacje do Gdańska, bo do Krk mam trochę kilometrów :)

Jak instruktor pozwoli :lol: Edytowane przez DaRoN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale teraz MaSell zagadka. Dlaczego masa z wtyczki ATX24 dawała odwrotny skutek do masy śrubkowej?

TIP: Rezystancja pomiędzy jednym a drugim: 0Ohm, Czy aby napewno to masa - NAPEWNO.

Bo zwykły multimetr nie nadaje się do pomiaru bardzo małych rezystancji, trza by pomierzyć to metodą 4-przewodową żeby widzieć tą rezystancje prawidłowo. A przy większych prądach niż ten dawany przez multimetr ta rezystancja zaczyna już mieć znaczenie.

 

Pozatym można było to napisać w topicu o kn9 a nie na ekstremalnym... :-|

 

W myślach chodził mi pomysł, żeby zamiast do GND podpierdzielić drugą nóżkę VR do +5, ale myślę, że to usmażyło by mi płytę i pamięci na

A tym pomysłem to mnie zabiłeś :lol: Pewnie by kontroler padł i nic więcej, Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie - zrobiłem tego moda na moim KN9 i też mam dziwny problem. Gdy zmienie rezystencje potka, to napięcie na mierniku się podnosi, jednak pamięci zachowują się tak samo jak przy tym ustawionym z BIOSu. Myslałem, że mi się pamięci skończyły (dziwne, żeby GD PRo 1066 u wszystkich kręciło się niesamowicie a u mnie nie, no ale pamięć, pamięci nie równa), jednak te przy napięciu ~~3,2V powinny się rozgrzać niesamowicie, a one są letnie (mniej więcej takie jak przy napięciu ~~2.3V). Jakieś propozycje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie - zrobiłem tego moda na moim KN9 i też mam dziwny problem. Gdy zmienie rezystencje potka, to napięcie na mierniku się podnosi, jednak pamięci zachowują się tak samo jak przy tym ustawionym z BIOSu. Myslałem, że mi się pamięci skończyły (dziwne, żeby GD PRo 1066 u wszystkich kręciło się niesamowicie a u mnie nie, no ale pamięć, pamięci nie równa), jednak te przy napięciu ~~3,2V powinny się rozgrzać niesamowicie, a one są letnie (mniej więcej takie jak przy napięciu ~~2.3V). Jakieś propozycje?

VDD podniosłes a VTT ?? Napiecie terminacji powinno wynosci 1/2 napiecia zasilania.

Od VTT czesto jest inny stabilizator..

 

Lub po prostu masz takie sztuki zimne i nawet napiecie ich nie rusza...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lub po prostu masz takie sztuki zimne i nawet napiecie ich nie rusza...

Dokłądnie z jedną sztuką pamięci tak było. Okazało się, że ona jakaś lewa i dziwnie się zachowuje i ona była powodem dziwnego zachowania vmoda. Teraz wszystko gra. @2.5V i 620MHz na czórkach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...