Skocz do zawartości
sarmat

Partycje Dla Windowsa Xp I Ubuntu Na Dysku 40gb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Planuję zainstalować na swoim laptopie Windowsa XP i Ubuntu, jednak mam problem, gdyż posiadam niewielki dysk twardy o pojemności 40GB i nie wiem jak powinienem to rozplanować. Na chwilę obecną wymyśliłem coś takiego:

 

11,5GB - C: (NTFS) - Windows XP i programy

4,5GB - / (ext3)

1,5GB - /home (ext3)

512MB - SWAP

19,2GB - D: (NTFS) - magazyn dla obu systemów, czyli dokumenty, gry, filmy, muzyka itp.

 

Zaznaczam, że częściej będę korzystał z XPeka. Co sądzicie o tym podziale? Będzie dobry? Czy 4,5GB na / i 1,5GB na /home starczy na Ubuntu i jakieś tam małe programy? Nie chcę, żeby pewnego dnia zaskoczył mnie błąd "Brak miejsca na dysku" przy normalnym korzystaniu z komputera. :E

Edytowane przez sarmat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pod windowsem zalezy...

pod gentoo mam 128mb swapa na zawolanie. czyli jest wylaczony i mam plik ze swapem o rozmiarze 128mb, ktory odpalam jak potrzeba :P i tak nigdy nie jest uzywane wiecej niz 8mb :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"ale swap w XP musi byc"

 

Przetłumacz to tym, którzy plik stronicowania mają wyłaczony...

 

 

 

 

Ja mam srednie uzycie pliku stronicowanai na poziomie 1/2 - 2/3 wielkosci ramu. A w przeciwienstwie do twojej dziurawej wersji, która nawet nie ma supportu, uzywam SP2, które to wg niektórych zajmuj wiecej ramu itp...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie uzywam sp2, gdyz jest mi niepotrzebny, uzywam tylko wiadomego mi softu, w wiekszosci open-source, mam mocno postawionego firewalla, antywirus tez stale aktualizuje i skanuje dysk co 2tyg i jakos system mi zyje juz trzeci rok.

 

[/ot]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh, powodzenia z 512MB swap przy 2GB ram.

Wyłączenie pliku stronicowania może sprawdza się przy zwykłych aplikacjach, ale po zapuszczeniu konkretnej gry lub programu z prawdziwego zdarzenia, to użycie swap jest koniecznie. Inaczej Windows może się zadławić. Na 512MB i 1GB RAM na pewno się zadławi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Konkretne" programy(pomijam gry) i tak uzywają dysku do tymczasowego przechowywania danych i nie jest im potrzebny PF. Do tego windows w razie potrzeby zwiększa rozmiar PF nawet gdy ten jest ustawiony na sztywno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam probowalem kiedys jak sie bawilem linkuksem dodac mu obsluge partycji ntfs- wlasnie przy pomocy tego pluginu ntfs -3g. Za cholere to nie chcialo dzialac, a ze nie oglem zniesc sytuacji wk torej ktos do mnie przychodzi z dyskiem i ja go nie moge podlaczyc to wrocilem do Visty :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam probowalem kiedys jak sie bawilem linkuksem dodac mu obsluge partycji ntfs- wlasnie przy pomocy tego pluginu ntfs -3g. Za cholere to nie chcialo dzialac, a ze nie oglem zniesc sytuacji wk torej ktos do mnie przychodzi z dyskiem i ja go nie moge podlaczyc to wrocilem do Visty :P

Ja stosuję ntfs-config. Ten magiczny programik zajmuje się konfiguracją ntfs3g i wsio śmiga :).

 

Link:

http://flomertens.free.fr/ntfs-config/index.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...