Skocz do zawartości
redjohnny

[recenzja] Hp 6715b

Rekomendowane odpowiedzi

każdy bajer o który pytasz to +/- 20-30 min czyli laptop minimalnie wytrzymuje mi od 2h20min do 3h40min

 

filmu na DVD chyba nigdy w nim nie oglądałem ale każdy divX nawet 2 płytowy można na nim spokojnie obejrzeć i to przy dobrej jasności a prądu jeszcze zostanie na napisanie posta na purepc :lol2:

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomaszb ja tego laptopa kupilem z dosem i problemow nie ma ;) Linuks śmiga win XP Pro od uczelni tez zatem polecam taka opcje, oczywiście jeśli jeszcze jest dostępna w sprzedaży ;)

 

Pozdrawiam.

 

A czy mógłbyś mi powiedzieć jaki Lniux chodzi Ci na nim bezproblemowo? Która dystrybucja? Czy działają wszsytkie porty, Wi-Fi i reszta bajerów? Bo w sumie nie licząc FireWire to korzystam ze wszystkiego (częściej lub rzadziej, ale ze wszystkiego;).

Z góry dzięki:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie dziękuje za wszelkie rady!

 

każdy bajer o który pytasz to +/- 20-30 min czyli laptop minimalnie wytrzymuje mi od 2h20min do 3h40min

 

filmu na DVD chyba nigdy w nim nie oglądałem ale każdy divX nawet 2 płytowy można na nim spokojnie obejrzeć i to przy dobrej jasności a prądu jeszcze zostanie na napisanie posta na purepc :lol2:

Świetnie, bardzo dobry czas :) Ja i tak zawsze wszystko przyciemniam ze względu na wzrok, więc spokojnie mogę wyciągnąć więcej.

 

@tomaszb ja tego laptopa kupilem z dosem i problemow nie ma ;) Linuks śmiga win XP Pro od uczelni tez zatem polecam taka opcje, oczywiście jeśli jeszcze jest dostępna w sprzedaży ;)

 

Pozdrawiam.

Jest w ofercie, ale z gorszym prockiem (1,8 GHz, to mały pryszcz) i drożej niż z XP i Vistą, więc to dla mnie żaden biznes, no poza samym laptopem ;D

 

A czy mógłbyś mi powiedzieć jaki Lniux chodzi Ci na nim bezproblemowo? Która dystrybucja? Czy działają wszsytkie porty, Wi-Fi i reszta bajerów? Bo w sumie nie licząc FireWire to korzystam ze wszystkiego (częściej lub rzadziej, ale ze wszystkiego;).

Z góry dzięki:)

Mogę się z Tobą podzielić informacjami na temat karty graficznej - mam taką samą integrę w desktopie. Tragedii nie ma jak kiedyś, od czasu udostępnienia specyfikacji otwarty sterownik działa coraz lepiej i to tylko kwestia jak na niego przejdę z własnościowego. Ten ostatni z wydania na wydanie chodzi coraz lepiej, wydajność wzrasta także :) Poza tym wszystko bardzo stabilne. Używam na Fedorze 8 i Archlinux.

ZTCW WIFI powinno działać, przy użyciu ndiswrappera na pewno, ale ze sterownik w kernelu też jest już chyba OK - 2922262[/snapback]

W tej chwili za cenę do 2500 to wziąłbym ThinkPad'a R61i z XP'kiem

Yyyy, z trackpointem i brakiem touchpada? Nie, podziękuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym czasem to mam rozumeć że jest to włączone wifi i normalne netowanie przy podświetleniu przynajmniej na 70%?

czy te minimalnie 2:20 tj z wifia te max 3:40 tj max oszczędzania?

Edytowane przez GRANDMASTER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R61? Nie dziękuję. Kiedyś wspominałem że wygląd nie wiele dla mnie znaczy, ale jak zobaczyłem ten wynalazek to mi się odechciało.

Druga sprawa to czas pracy na baterii który z tego co się orientuję jest krótszy niż w moim HPku.

 

Teraz sprawa linuksa i tego laptopa. Otóż niestety, ale nie wszystko będzie działać. Czytnik linii, zabezpieczenie dysku przed wstrząsami na 99% działać nie będą. Reszta to loteria.

Z dystrybucji które powinny jakoś działać to gento i fedora. Z innymi może być problem. Nie wiem jak to jest z nowymi kernelami ale na starszych były problemy z uruchomieniem, spowodowane jakimś sterownikiem do karty sieciowej.

Tyle mogę powiedzieć co do tego tematu. Jak ktoś miał więcej doświadczeń to proszę o wypowiedzi.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie nowe (względnie) powinny działać. Czytniki linii papilarnych działają pod Linuksem chyba tylko te od lenovo - kwestia sterownika.

@AK-105: To zabezpieczenie nie jest realizowane sprzętowo? :( Szkoda, wielka szkoda, że twórcy tych urządzeń tak olewają użytkowników innych systemów niż Windows? Pewnie znając życie są zachęcani przez MS w różny sposób :-|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do mojej wypowiedzi odnośnie baterii

najwięcej prądu zużywa WiFi

laptop nie padnie mi na pewno wcześniej niż te 2:20

3:40 tak jak wspomniałem to max wynik z włączonym WiFi i na maxa ściemnioną matrycą i słabej pracy

natomiast realny czas pracy wynosi u mnie 3h bez WiFi i matrycy ściemnionej o 2,3 przyciśnięcia klawisza, tyle również pokaże program batterymark 4.0.1 symulujący intensywną pracę

 

podawanie innych wyników niż 2:20 - 3.0h i bicie rekordów według mnie mija się z celem

 

myślę, że wyniki, które podał na 1 stronie @AK105 powyżej 4h to wynik odczytany z tego co pokazał windows w opcjach zasilania

 

poza tym zbąbał mi się profil przenośny/laptop(chyba go nadpisałem innym) - system wali procka cały czas na maxa czyli 1800 - wie ktoś jak je zresetować w rejestrze czy gdzieś? przywrócenie gałązki powercfg nic nie zmieniło

nie wiem czy zauważyliście ale poza tym, że możemy zmieniać czasy dla dysku, matrycy, uśpienia itd.

Nazwy tych profili nie są tylko nazwami - w jakiś sposób na który użytkownik nie ma wpływu przełączanie się między nimi zmienia sterowanie częstotliwością procka i również wydajnością dysku - wywnioskowałem to po szybkości kopiowania i wynikach HDDTach

ma ktoś jakieś głębsze informacje ???

osobiście ubolewam, że HP jak np toshiba nie daje żadnego power managera

 

kolego @AK105 - proponuję poprawić w recenzji dane odnośnie baterii jak również stwierdzenie, że procek pracuje u niej zawsze na minimum bo może pracować na minimum, może pracować na maximum, może być również dynamicznie przydzielany

 

wojna między linuxem a windowsem jest stara jak świat i ja nie mam zamiaru w niej uczestniczyć

 

skoro tak uparcie staracie się zainstalować na nim linuxa - czy wiecie, że w wielu dystrybucjach kuleje ACPI - Advanced Configuration and Power Interface (kurde, jak mi podoba się tłumaczenie :) ) - o tym jednak wspominał AK105

 

a teraz powiedzcie mi czy instalujecie do linuxa odpowiednią poprawkę aby nie zabijać sobie dysku? Dysk w laptopie, gdy wykryje wstrząsy parkuje głowicę aby nie waliła po talerzach. Linux (np Ubuntu) z jakiegoś powodu nawet gdy laptop stoi potrafi ją odkładać co kilka sekund bez powodu, ale to już nie moja działka - na pewno macie swoje fora o tej rodzinie systemów

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yyyy, z trackpointem i brakiem touchpada? Nie, podziękuje.

R61i ma i trackpointa i touchpada... Generalnie przy trackpoincie touchpad delikatnie mówiąc ssie :-P. Całe szczęście ten w 6715b jest jeszcze znośny, ale np. w Pavilionach nowych to już kur**cy dostawałem... Dodatkowo jest superprzydatny patent o nazwie thinklight dzięki któremu praca po ciemku jest sporo łatwiejsza. Niestety seria R to nie T, ale cóż... Właśnie jestem na kupnie R61i dla mojej lubej. Powinienem mieć go we wtorek więc porównam wymiary etc. Zaletą IBM'a jest również SOFT! Zarówno wifi, jak i batterry manager są godne naśladowania! Oczywiście bezsprzecznie HP'ek jest ładniejszy ale z pewnością mniej solidny(np. klapa czy zawiasy). Edytowane przez qb4hkm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Burns

 

Wynik podany przeze mnie jest wynikiem maksymalnym bez wi-fi i z maksymalnie przyciemnioną matrycą. W normalnych warunkach takiego wyniku się raczej nie uzyska.

 

Co do taktowania procesora to przy ustawieniu profilu na przenośny/laptop i odłączeniu zasilacza, taktowanie spada do 800mhz i nie podskoczy wyżej aż do momentu ponownego podłączenia zasilacza. Nie wiem dlaczego tak jest. Może jakiś profil mam zwalony. Szczerze mówiąc to nie wiele mnie to obchodzi bo nie potrzebuję dużej wydajności podczas pracy w terenie.

 

Jeżeli chodzi o niszczenie dysku pod Ubuntu to zostało to już dawno wyjaśnione. Ustawienie odpowiedzialne za parkowanie głowic jest dobierane przez producentów dysku. Jeżeli ktoś chce to może sobie je zmienić.

 

ACPI - to też było omawiane. Z tego co pamiętam to celem było tak napisanie standardu by działał tylko pod windowsem. Nie jestem na bieżąco w tym temacie ale pamiętam że sytuacja nie była za ciekawa gdy wyszło to na jaw. Jak ktoś chce to może poszukać dokładniej na ten temat.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez AK-105

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do mojej wypowiedzi odnośnie baterii

najwięcej prądu zużywa WiFi

laptop nie padnie mi na pewno wcześniej niż te 2:20

3:40 tak jak wspomniałem to max wynik z włączonym WiFi i na maxa ściemnioną matrycą i słabej pracy

natomiast realny czas pracy wynosi u mnie 3h bez WiFi i matrycy ściemnionej o 2,3 przyciśnięcia klawisza, tyle również pokaże program batterymark 4.0.1 symulujący intensywną pracę

 

podawanie innych wyników niż 2:20 - 3.0h i bicie rekordów według mnie mija się z celem

 

myślę, że wyniki, które podał na 1 stronie @AK105 powyżej 4h to wynik odczytany z tego co pokazał windows w opcjach zasilania

 

poza tym zbąbał mi się profil przenośny/laptop(chyba go nadpisałem innym) - system wali procka cały czas na maxa czyli 1800 - wie ktoś jak je zresetować w rejestrze czy gdzieś? przywrócenie gałązki powercfg nic nie zmieniło

nie wiem czy zauważyliście ale poza tym, że możemy zmieniać czasy dla dysku, matrycy, uśpienia itd.

Nazwy tych profili nie są tylko nazwami - w jakiś sposób na który użytkownik nie ma wpływu przełączanie się między nimi zmienia sterowanie częstotliwością procka i również wydajnością dysku - wywnioskowałem to po szybkości kopiowania i wynikach HDDTach

ma ktoś jakieś głębsze informacje ???

osobiście ubolewam, że HP jak np toshiba nie daje żadnego power managera

 

kolego @AK105 - proponuję poprawić w recenzji dane odnośnie baterii jak również stwierdzenie, że procek pracuje u niej zawsze na minimum bo może pracować na minimum, może pracować na maximum, może być również dynamicznie przydzielany

 

wojna między linuxem a windowsem jest stara jak świat i ja nie mam zamiaru w niej uczestniczyć

 

skoro tak uparcie staracie się zainstalować na nim linuxa - czy wiecie, że w wielu dystrybucjach kuleje ACPI - Advanced Configuration and Power Interface (kurde, jak mi podoba się tłumaczenie :) ) - o tym jednak wspominał AK105

 

a teraz powiedzcie mi czy instalujecie do linuxa odpowiednią poprawkę aby nie zabijać sobie dysku? Dysk w laptopie, gdy wykryje wstrząsy parkuje głowicę aby nie waliła po talerzach. Linux (np Ubuntu) z jakiegoś powodu nawet gdy laptop stoi potrafi ją odkładać co kilka sekund bez powodu, ale to już nie moja działka - na pewno macie swoje fora o tej rodzinie systemów

Wojna? Niee, po prostu wybór. Każdy niech używa tego co chce, niestety MS tego nie rozumie :/

ACPI? Hmm, to chyba tylko zależy od tego jak bardzo dopracowana jest dystrybucja/umiejętności by zrobić to samemu.

Z tym parkowaniem to dalej problem niedopracowanych dystrybucji, np. ubuntu. Na np suse tego nie ma. Chodzą słuchy też, że jest to wina producenta - hitachi (btw - nigdy nie miałem dobrej opinii o ich dyskach) - bo problem występuje i na innych systemach - na macu i windowsie też wg doniesień. Służę linkami jakby co.

 

R61i ma i trackpointa i touchpada... Generalnie przy trackpoincie touchpad delikatnie mówiąc ssie :-P. Całe szczęście ten w 6715b jest jeszcze znośny, ale np. w Pavilionach nowych to już kur**cy dostawałem... Dodatkowo jest superprzydatny patent o nazwie thinklight dzięki któremu praca po ciemku jest sporo łatwiejsza. Niestety seria R to nie T, ale cóż... Właśnie jestem na kupnie R61i dla mojej lubej. Powinienem mieć go we wtorek więc porównam wymiary etc. Zaletą IBM'a jest również SOFT! Zarówno wifi, jak i batterry manager są godne naśladowania! Oczywiście bezsprzecznie HP'ek jest ładniejszy ale z pewnością mniej solidny(np. klapa czy zawiasy).

Nie wszystkie modele mają! Chyba, że zaliczasz przyciski jako touchpada ;D

Z tym thinkpadem to jest dobra koopa - jak nie model z 15 calami i rozdziałką 1024x768, to brak touchpada. Poza tym chodzi krócej na baterii :P I ja z pewnych powodów nie zamierzam bezpośrednio nabijać kasy chińczykom, niestety nie mogę uniknąć pośredniego :/ Ale porównanie z chęcią poczytam - podaj proszę dokładnie model.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie temat o lenovo!!!

 

ale jest tak jak piszą poprzednicy są wersje zzz i bez co można zobaczyć w MM a ten z rozdzielczością 1024 jest w proline.pl

osobiście uważam, że trackpoint to najlepsze co wymyślili w dziejach notebook'ów. W pracy mam teraz Tecra z dwoma wynalazkami i to strasznie wkur... jak się nie wyłączy packi to cyckiem sobie nie pojeździsz

z jednym się zgadzam - o gustach się nie dyskotuje, ale o kobietach ...

 

najzabawniejsze jest to, że 80% użytkowników nie potrafi się obejść bez myszy i kupuję ją przeważnie razem z lapkiem :)

koniec OT

 

czy ktoś natomiast docenił, że 6715b ma najbardziej przemyślane rozłożenie portów jakie widziałem w laptopach - wszystko po prawej i lewej stronie - zasilanie; brak wejścia na sluchawki z przodu; zasilania z tyłu, USB w odpowiednim odstępie - to wszystko powoduje, że nic się nie wbija w ciało gdy weźmiesz go do łóżka - nawet, niektore kobiety tak nie mają ;)

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś natomiast docenił, że 6715b ma najbardziej przemyślane rozłożenie portów jakie widziałem w laptopach - wszystko po prawej i lewej stronie - zasilanie; brak wejścia na sluchawki z przodu; zasilania z tyłu, USB w odpowiednim odstępie - to wszystko powoduje, że nic się nie wbija w ciało gdy weźmiesz go do łóżka - nawet, niektore kobiety tak nie mają ;)

Tak. Ja :D

 

Gniazdo Ethernetu też jest całkiem nieźle umieszczone. Jak laptop stoi na biurku to nie ma problemu żeby mi kabel gdzieś zawadzał.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dość często wędruję z lapkiem i podłączam go w różnych miejscach i troszkę przeszkadza że muszę macać z tyłu... Dobrze że przynajmniej zasilanie jest z boku, nie ma szans przypadkowo to wyciągnąć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem dla mojej lubej R61i NG1C9PB:

Intel Pentium Dual-Core T2310 1460 MHz / TFT 15.4´´ WXGA / RAM1024DDR2 / HDD120GB / DVD+/-RW / chipset Intel GM965 / karta Intel GMA X3100 358MB / bat.Li-Ion / LAN 10/100/1000 / WLAN / fax / modem / 3xUSB2.0 / VGA / BT / Windows Vista Home Basic

 

na wstępie o firmie Lenovo... POPIEPRZONA korporacja... w HP jak kupujesz coś co się nazywa np. 6715b to każdy z wierzchu wygląda tak samo i ma takie same funkcje a tutaj R61i występuje w 3 podstawowych wariantach 14" 16:10, 15" 4:3 i 15,4" 16:10 też są wersje bez touchpada, bez czytnika kart, bez TV-OUT, czytnika linii papilarnych...

 

Małe porównanko w stosunku do 6715b GC049ES.

-Vista Home Basic wywaliłem jeszcze tego samego dnia i zainstalowałem XP... ale do mojego HP'ka nie było systemu więc to nie taki duży minus...

-odblaski "szklanej" matrycy ale nie tak źle jak myślałem

-brak firewire

-brak TV-OUT

-brak czytnika kart

-dvd-rw bez lightscribe

-brak czytnika linii papilarnych

-"feeling" klawiatury - nie potrafię tego wyjaśnić, bardziej mi pasuje HaPekowa ale to może kwestia przyzwyczajenia

-przełącznik WiFi... suwaczek dziwnie ciężko chodzi...

czyli w większości [ciach!]ły których Kasia i tak nie użyje

 

+kolory na matrycy, kąty widzenia

+TRACKPOINT - rewelacyjny wynalazek, po 3 dniach korzysta się równie swobodnie jak z myszki

+Oprogramowanie do zarządzania baterią - można ustawić do ilu bateria będzie ładowana, wykonać automatycznie "reset" baterii

+sporo cichszy

+lepsze głośniki

+solidniejsza budowa

+solidniejsze zawiasy, lepiej trzymają

+klawatura ma standardowy układ klawiszy DEL, INS itp.

 

to tyle tak na świerzo... generalnie polecam, bo do 2400 nic lepszego się chyba nie kupi w tej chwili...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jednak widzę więcej minusów bo te plusy - powiedzmy sobie szczerze mocno naciągane

ale gdybym go miał, też bym się cieszył, gdyby to miał być drugi laptop w domu, firmie tez kupił bym właśnie IBM'a

gdybtm miał jednak wybierać HP czy Lenovo to oczywiście 6715b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

czy ktos w koncu wie, jak to jest z tymi aktualizacjami od ati? przeczytalem caly watek i szczerze mowiac nie mam jasnosci co do tej sprawy.

Witam.

 

Dostałem twoją wiadomość, ale nic mi nie przychodzi do głowy.

Sterowniki instalowałeś te ze strony HP?

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dostałem twoją wiadomość, ale nic mi nie przychodzi do głowy.

Sterowniki instalowałeś te ze strony HP?

 

Pozdrawiam.

sterowniki mam u siebie na zakupionym kompie, ale version tracker podaje, ze sa nieaktualne, no i zgodnie z tym co pisze na stronie ati, to jest juz nowsza wersja. ale sie nie chce instalowac ze strony ati, bo pokazuje, ze brak hardware odpowiedniego??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@qb4hkm: A bateria w porównaniu do HP?

Nie wiem dokładnie, bo nie ja go używam. Wydaje mi się że podobnie jak w HP. Bateria jeszcze nie jest sformatowana. Ale zarówno system jak i miernik Lenovo wskazywały mi najwięcej 4h a najmniej 2,5h Ciężko mi ocenić ile przepracował na jednym cyklu ale na pewno ~3h trochę z wifi, trochę z kartą blueconnect głównie przeglądarka + mp3. Edytowane przez qb4hkm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sterowniki mam u siebie na zakupionym kompie, ale version tracker podaje, ze sa nieaktualne, no i zgodnie z tym co pisze na stronie ati, to jest juz nowsza wersja. ale sie nie chce instalowac ze strony ati, bo pokazuje, ze brak hardware odpowiedniego??

Pozostaje ci tylko instalacja tego co hp ma na swojej stronie. Raczej nic innego nie wymyślę. Podejrzewam że grać na tym sprzęcie nie będziesz, więc i starsze sterowniki ci wystarczą.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha, uprzedziłeś mnie. Cóż, nie miałem jeszcze z nim styczności, ale czytając Wasze opinie odniosłem też podobne wrażenie - recenzja raczej niesie negatywne przesłanie nt temat tego HP. najbardziej mnie zdziwiło to chybotanie się matrycy. Może to wada egzemplarza, czy rzeczywiście ten model tak ma? :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszeczkę się chybocze ale nie demonizujmy... Przeszkadzać to może jedynie w sytuacji kiedy korzystamy np. w samochodzie jadąc po nierównej, ale wtedy to i 3D driveguard się załącza więc nie za bardzo idzie pracować...

Ponadto u mnie zawiasy chodzą dość ciasno - muszę przytrzymywać notebooka za podstawę żeby go otworzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...