Skocz do zawartości
PartyBOY

Jaki Router Kupić ?

Rekomendowane odpowiedzi

Nie za bardzo rozumiem pytanie. Tak jak już pisałem - obecnie mam sam modem (model Motoroli) i komputer podłączony do niego kablem sieciowym, czyli dokładnie zwykła skrętką. A chcę kupić router, dzięki któremu będę mógł jeszcze podłączyć konsolę i bezprzewodowo korzystać z internetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd masz internet ?? Neostrada naczej nie, prędkości raczej wskazują na coś innego. Sieć osiedlowa ??

Jak masz do tego podłączony modem ?? Rozumiem, że modem ma wyjście na wtyczkę sieciową. Jaki to jest model motoroli ? Prawdopodobnie wystarczy, że podłączysz AP / router wifi i go skonfigurujesz odpowiednio.

 

Przy neo i jej alternatywach potrzebujesz modem adsl + router wifi.

Przy osiedlówce po kablu potrzebujesz sam router wifi i zapewne musiesz w osiedlówce zgłosić zmianę routera -> mac-adres lub bawić się w podmianę.

Przy 3G potrzebujesz odpowiedni modem + router wifi.

 

Dlatego te pytania: co masz (internet, model modemu) i dodatkowe pytanie jaki chcesz mieć standard wifi N (150 / 300) czy G (54)??

Edytowane przez Conti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według tego:

http://www.motorola.com/staticfiles/Consumers/Products/Cable%20Modems%20and%20Gateways/SURFboard%20Cable%20Modem-SB5101/_Documents/Static%20Files/SB5101%20-%20User%20Guide.pdf

czyli instrukcji obsługi

możesz podłączyć do modemu maksymalnie 63 komputery ..... poprzez np. switch

więc i router wifi sobie poradzi.

 

czego oczekujesz od routera ??

Ze swojej strony mogę polecić tp-linka wr1043n, bo go uzywam i jest bezproblemowy, stabilny, z dużym zasięgiem wifi w standardzie N (300). ALe jest dość drogi i za 1/2 ceny możesz mieć urządzenie które może spełnić Twoje wymogi .... ale jakie one są ???

Wifi w standardzie G - wolniej, starszy standard. N = szybciej, nowszy standard, ale sporo urządzeń "ma tyko G"

Zarządzanie pasmem? port usb w routerze? obsługa ściągania plików? zasięg wifi?

 

poczytaj troszkę o tym, zdecyduj co chcesz, żeby potem nie było, że czegoś brakuje ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko coś fajnego znaleźć pod B z USB w dodatku (zwłaszcza, że fajny masz router), ale może NAS, albo print serwer by Cię usatysfakcjonował -> ZyXEL NSA-210 / TP-LINK TL-PS310U - kwestia tego jakich funkcji oczekujesz po podpięciu dysku do sieci...

Edytowane przez wreq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyska ma być na dane, kopiowanie na i z niego.

D-Link i tak idzie na gwarancję bo mi jeden port poleciał, a że aktualnie na xboxie syn mało giercuje to mi się nie spieszy.

I przy okazji może bym zmienił na coś z usb a d-linka sprzedał jak wróci z gwary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, potrzebuje w miare prosty router pod dialog (najlepiej z wbudowanym modemem), bedzie do niego podlaczony jeden komp stacjonarny i jeden laptop przez wifi, wszystkie co widze, sa praktycznie proponowane pod neostrade, a o dialogu wszedzie cisza, wyczytalem, ze mam miec pod annex B (lacza dialogu). Na allegro znalazlem np. cos takiego co niby nadaje sie pod dialog: TP-Link TD-W8961ND lub PENTAGRAM P6351. Zalezy mi na dobrym sprzecie, zeby sie nie wieszal i nie bylo z nim wiekszych problemow. Z gory dzieki za pomoc, pozdrawiam

Edytowane przez Kacper___

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo i większość userów ma neta "idącego" po łączach Tepsy - czyli Annex A...

Niestety, ale żaden z tych które wymieniłeś, nie obsługują Annexu B...

Przeczytaj sobie post poprzedzający Twoje pytanie - ten Netgear jest pod B, tak samo jak wspomniany 4 posty wcześniej D-Link DSL-2741B - oba to dobre sprzęty - kwestia funduszy jakimi dysponujesz i prędkości łącza...

Pozatym - jeśli dostałeś z Dialogu modem przewodowy zakończony RJ45, to wystarczy do tego dokupić zwykły router wifi - ceny od ~50zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma wiekszej roznicy czy wydam 50zl czy 250zl, zalezy mi zeby wszystko dobrze dzialalo, takze warto wziac z wbudowanym modemem pod annex B? Czy wystarczy zwykly tani? Zapomnialem dodac, lacze 6Mb, ale ma byc 10 Mb niebawem.

Edytowane przez Kacper___

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostalem od dialogu Siemens Speedstream 4100, tylko nie wiem jak to bedzie wspolpracowalo z routerem, jak mam jakies problemy z interenetem to pierwsze pytanie na infolinii dialogu zawsze czy mam router, dlatego chce kupic cos raz porzadnego i miec problem z glowy, lacze 6Mb, ale ma byc 10 Mb niebawem. A co do odleglosci wifi, to cos standartowego 10-20 metrow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostalem od dialogu Siemens Speedstream 4100, tylko nie wiem jak to bedzie wspolpracowalo z routerem, jak mam jakies problemy z interenetem to pierwsze pytanie na infolinii dialogu zawsze czy mam router, dlatego chce kupic cos raz porzadnego i miec problem z glowy, lacze 6Mb, ale ma byc 10 Mb niebawem. A co do odleglosci wifi, to cos standartowego 10-20 metrow.

 

Mają przygotowane pytania/odpowiedzi na najczęściej występujące problemy, więc zaczynają od podstawowego pytania ;)

Dokup sobie TP-Linka TL-WR740N (~60zł na Alledrogo) albo Asusa RT-N10 (~80zł) - oba wystarczą w zupełności na Twoje potrzeby...

 

Dzięki wreq, znalazłem tego netgara za 220zł. Trzeba będzie zamówić.

 

Napisz jak już będziesz go miał, jak się sprawuje - przyda się info dla innych userów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłeś jakiś OEM bez instrukcji ? ;)

 

Łączysz sam modem z karta sieciową przez skrętke, w przeglądarkę wklepujesz 192.168.0.1, i masz dwie opcje: "Connect to Internet" - czyli taki easy setup, i ADSL Settings - czyli ustawienie wszystkiego ręcznie...

 

Możesz go ustawić jako "PPPoA bridging" - wtedy będzie pracował jako sam modem (transparentny) a login i hasło z neta, wpisujesz w Asusie...

Edytowane przez wreq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Potrzebuję zakupić dobry i tani ;) router-modem do TePsy, ze switchem na 3-4 kable (moze byc wiecej), z przepuszczaniem portów dla danego IP sieci LAN. Ma działać stabilnie, nie rozłączać się. Nie musi mieć Wi-fi ale jak z Wi-fi nie będzie dużo droższy to może wybiorę taki "na zapas".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według tego:

http://www.motorola.com/staticfiles/Consumers/Products/Cable%20Modems%20and%20Gateways/SURFboard%20Cable%20Modem-SB5101/_Documents/Static%20Files/SB5101%20-%20User%20Guide.pdf

czyli instrukcji obsługi

możesz podłączyć do modemu maksymalnie 63 komputery ..... poprzez np. switch

więc i router wifi sobie poradzi.

 

czego oczekujesz od routera ??

Ze swojej strony mogę polecić tp-linka wr1043n, bo go uzywam i jest bezproblemowy, stabilny, z dużym zasięgiem wifi w standardzie N (300). ALe jest dość drogi i za 1/2 ceny możesz mieć urządzenie które może spełnić Twoje wymogi .... ale jakie one są ???

Wifi w standardzie G - wolniej, starszy standard. N = szybciej, nowszy standard, ale sporo urządzeń "ma tyko G"

Zarządzanie pasmem? port usb w routerze? obsługa ściągania plików? zasięg wifi?

 

poczytaj troszkę o tym, zdecyduj co chcesz, żeby potem nie było, że czegoś brakuje ....

 

Poczytałem trochę, dowiedziałem się paru nowych rzeczy i znalazłem coś takiego - TP-Link TL-WR841N. Nie mam dużego metrażu, nie mam grubych ścian w mieszkaniu i ogólnie nie mam pojęcia w jaki sposób mógłbym wykorzystywać możliwości droższych routerów. Wystarczy mi ten model?

 

I rozumiem, że modem w dalszym ciągu zostanie po zakupie routera. Routery z wbudowanymi modemami są dużo droższe, sprawdzają się?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Trykk

Tak jak napisał Wreq -> wystrczy.

router podłączasz w miejsce kompa, komp i laptop do routera

nie wiem jakie możliwości ma modem, ale z tego co w instrukcji napisali, to zero zarządzania -> dziwne, ale mozna to ominąć.

Router ma "wejście" "WAN"-> tym łączysz go z modemem. Ciekawe dlaczego każą łączyć go kablem skrzyżowanym, w sumie jakie to ma teraz znaczenie .... :unsure: <_<

 

P.S.

W sumie to jedyne utrudnienie może być, jeśli dhcp w modemie i dhcp w routerze będą miały tą samą pulę adresową. Ale w takim przypadku zmienisz ustawienia dhcp w routerze i będzie smigać.

Poczytaj jeszcze o zabezpieczeniach wifi -> KONIECZNIE

Włącz szyfrowanie WPA2 PSK AES z co najmniej 8 znakami (użyj duże i małe litery i cyfry i znaki specjalne)

Edytowane przez Conti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doszedł dziś polecony DGN2200B-100GRS. Specem w sprawach sieciowych nie jestem, ale postaram się coś wyskrobać.

Na temat wyglądu nie będę pisał, cóż router jak router. Konfiguracja połączenia kompletnym laikom może sprawić problemy chyba że się zna niemiecki. Jaka kolwiek zmiana języka na inny (a jest też polski) przed wpisaniem loginu i hasła do połączenia nie przynosi efektu. Konfiguracja przez dołączony na płytce setup wizard u mnie też nie poszła. Za każdym razem wywalało że router nie jest podłączony.

Po uporaniu się z tym problemikiem i połączeniu router znalazł nowe oprogramowanie, zaktualizował i żyje :wink: Ze zmianą języka też już nie ma problemu. Na temat wi-fi nie napiszę bo nie korzystam, ale port USB już jest w użyciu. Podłączony jest dysk 2,5", czyli bez zewnętrznego zasilania. Prędkość kopiowania z i na dysk to ok. 2.5 MB/s. Nie wiem czy to dużo czy mało, dla mnie może być.

To chyba by było na tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Zna ktoś router z modemem, albo modem w którym można sobie samemu w miarę potrzeby wpisać jaki transfer na WANie nas interesuje w danej chwili? Sam router z tą opcją znaleźć nie problem :P

Co któryś dzień wieczorem spadają mi parametry linii na tyle, że biedny modem Thomsona potrafi się 10 minut krztusić kładąc i podnosząc DSLa gdy próbuje utrzymać za wszelką cenę 18mbit. Jak zejdzie w końcu po X próbach do np. 12 to łącze się trzyma. Wiem że można używać softu (http://dmt.mhilfe.de/) do analizy pracy ADSLa itp. z poziomu Windowsa i wymuszać parametry pracy modemu, ale ździebko to niewygodne i wymaga wgrania starszego firmware'u.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

 

Potrzebuję zakupić router z Wi-Fi najlepiej z "n". Internet mam obecnie doprowadzony zwykłym LANem, nie ADSL.

Szukam czegoś co mimo ustawienia na poddaszu, pozwoliłoby na komfortowe korzystanie w całym domu (poddasze, parter, piwnica) i na małym podwórku dookoła domu (działka ma zaledwie 530m2).

 

W teście chipa MODECOM MC-WR22 uzyskał bardzo dobre wyniki transferowe, jednak ma podobnież brak wartościowych opcji. Jednak nie potrzebuję dzielenia łącza, bo do routera będzie podpięty tylko stacjonarka i notebook przez Wi-Fi. Fajnie by było, gdyby jednak czasem dało się pograć przez LANa, gdy przyjdą znajomi :)

 

Jest jeszcze prawdopodobnie bardzo dobrze działający, z aż 12 letnią gwarancją: Sweex LW310v2, jednak nie jest to znana i ceniona marka.

 

Ewentualnie D-Link DIR-615 wygląda ciekawie, ale opisu testu jeszcze nie ma.

 

Który warto wybrać? A może coś innego?

 

Pozdrawiam :)

 

PS Czy warto dołożyć, by kupić router z możliwością podpięcia drukarki czy są jednak słabsze od zwykłych routerów? To pytanie to już tylko taki dodatek. Przepraszam za długość posta. :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Jak nie potrzebujesz bardziej zaawansowanych funkcji i chcesz żeby sprzęt po prostu "jakoś" działał, to ten Modecom jest OK...

D-Link DIR-615 nie jest nowym sprzętem, no chyba że zaczytujesz się tylko w testy Chipa ;) można mu wgrać alternatywny software, który znacząco podnosi jego funkcjonalność...

Możesz popatrzeć jeszcze na TP-Link'a TL-MR3420 - cenowo między MC a D-Link'iem - też ma port USB a po zmianie softu ma praktycznie nieograniczone możliwości ;)

 

Co do Sweex'a LW310 - zwykły sprzęt dla zwykłego usera i tak jak Modecom - szału nie robi...

 

Kwestia portu USB - Masz kasę to dołóż - jak nie podepniesz drukarki, to podepniesz przykładowo dysk żeby udostępniać dane w sieci, albo pobierać pliki z torrenta bez potrzeby trzymania włączonego kompa...

Edytowane przez wreq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miał ktoś już może Netia Spota?

Chcę wziąć od Netii internet i zastanawiam się jak działa ten ruter.

Czy nie będzie czasem trzeba kupować nowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...