Skocz do zawartości
Caleb

Arcania: Gothic 4

Rekomendowane odpowiedzi

Dołączona grafika

 

 

W małym skrócie o grze:

 

Spellbound ( producent )

JoWooD ( wydawca )

cRPG ( TPP )

2009 ( światowa data premiery )

obecnie brak planów wydania ( data wydania w Polsce )

tryb gry: single player

wymagania wiekowe: 16+

 

Gothic 4: Arcania jest kolejną odsłoną cieszącej się ogromną popularnością serii gier role-playing. Za produkcję najnowszej części cyklu odpowiedzialne jest studio Spellbound (autorzy m.in. sagi Desperados).

 

Gothic 4: Arcania to czwarta odsłona legendarnego cyklu komputerowych gier role-playing. W odróżnieniu od poprzednich części, za produkcję programu nie odpowiada już studio Piranha Bytes. Wydawca serii, firma JoWooD, po licznych perypetiach zdecydowała się bowiem na zatrudnienie developerów ze Spellbound Studios, mających na swoim koncie takie tytuły, jak Desperados: Wanted Dead or Alive czy Robin Hood: The Legend of Sherwood. Doświadczenie w tworzeniu poważnych produktów z gatunku cRPG zdobyli oni z już w latach 90 poprzedniego stulecia (trylogia Das Schwarze Auge, znana także pod nazwą Realms of Arkania).

 

Dodatkowa także:

 

Niemieccy twórcy podkreślają, iż najwięcej czasu poświęcili przygotowaniu merytorycznemu omawianej pozycji. Dokładnie przeanalizowali wszystkie poprzednie części, ze szczególną uwagą przyglądając się rynkowemu żywotowi hucznie zapowiadanej i reklamowanej, trzeciej części Gothica. Efektem tego jest położenie znacznie większego nacisku na wykończenie programu oraz optymalizację kodu, tak, aby za wszelką cenę uniknąć problemów wielkiego poprzednika. Autorzy mieli tutaj nieco ułatwione zadanie, zdecydowano się bowiem na użycie zewnętrznego silnika graficznego o nazwie Vision Engine, napędzającego takie tytuły, jak The Show, Emergency 4 czy Helldorado. Ta ostatnia pozycja wyszła zresztą spod ręki ludzi ze Spellbounda, co świadczy o bardzo dobrym opanowaniu i wysokiej znajomości rzeczonego rozwiązania technologicznego. Pozwoliło to na wykorzystanie jego możliwości do maksimum, przy jednoczesnym zachowaniu umiarkowanego apetytu na zasoby systemowe. Całość w zamierzeniach twórców ma więc podtrzymywać uznane tradycje marki, oczarowując gracza barwnym, klimatycznym światem przedstawionym oraz nastrojową, symfoniczną ścieżką dźwiękową.

 

W porównaniu z poprzednią odsłoną serii znacznemu rozwojowi uległ system postaci – powiększono liczbę dostępnych umiejętności, dopracowano także jego rozplanowanie i organizację. Zmianie uległ także system narracji fabuły, zdecydowano się na powrót do korzeni i skorzystanie z podziału scenariusza na rozdziały. Zupełną nowością jest z kolei zaprojektowany od nowa system walki, dzięki któremu potyczki są teraz znacznie mniej losowe i bardziej różnorodne, bez wyraźnego faworyzowania konkretnej techniki bojowej czy typu uzbrojenia. Do atutów gry należy zaliczyć również interfejs użytkownika, składający się z dwóch niezależnych trybów: pierwotnego, dobrze znanego fanom serii; oraz uproszczonego, skierowanego przede wszystkim do nowych graczy, mogących mieć pewne problemy ze skomplikowanym sterowaniem oryginału. W ten sposób znacznie zwiększono przystępność programu, otwarto również furtkę ewentualnym konwersjom pozycji na inne platformy sprzętowe (np. konsole nowej generacji). Mimo to, nie mamy raczej do czynienia ze spektakularną rewolucją – poziom fabularny, dialogowy i merytoryczny (projekty postacie, świat przedstawiony, skala scenariusza itp.) stanowią raczej przemyślaną ewolucję koncepcyjną, nie zaś diametralną zmianę w kierunku rozwoju serii.

 

Screeny:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

by extremmmme, Caleb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie raczej nie zachwyca, mozna by rzec ze jest bardzo przecietna. Fakt ze to pierwsze 4 screeny dopiero ale mam wrazenie ze moc i prestiz serii Gothic z każda następną częścią opada. G3 bylo totalnym gniotem, oby w IV nie dali ciala bo to bedzie juz zapewne ostatni tytul z rodziny ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedynka i dwojka z dodatkiem byly fajne, trojka to juz przerost formy nad trescia imo. w czworce pewnie jeszcze powieksza obszar w grze wiec przejscie gry z wykonaniem watkow pobocznych zajmowac bedzie pol roku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam czekam ;-)

g3 mi się podobał

i wcale nie uważam że trzeba mieć takiego niewiadomo jakiego kompa żeby w 3 pograć ... optymalizacja tego co masz I GRASZ

 

a podobnie jak Mikelos z oceną się wstrzymuję ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak się napalałem na G3, specjalnie dla niego nawet sprzęt zmieniałem...i co? Już po trailerach było widać, że coś z grą jest nie tak. Jako zagorzały fan dwóch pierwszych Gothiców przeżyłem wielki zawód po ujrzeniu tego "dzieła". Teraz tego błędu nie popełnię, chociaż marzy mi się ten niesamowity klimacik z G1...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No no, zobaczymy :) Prawde mówiąc grafika mi... wisi mogła by se być taka jak w 1/2/3 byle by bugów nie było i fabuła była ciekawa :P

 

A to co widać na screenach przypomina mi jakiegoś "zmrocznionego" Obliviona.

Edytowane przez Nerevar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak się napalałem na G3, specjalnie dla niego nawet sprzęt zmieniałem...

Hehe, na moim sprzecie tez sa przycinki :D Co z tego ze 16x12 AAx4 ANx8 i 70-80 fps jak co chwila dysk szoruje :) Nvm ja obstawiam ze G4 bedzie przecietniakiem, a moze byc tak jak i 3 gniotem. Nigdy nie byl i nie bedzie konkurentem dla TES (G2 vs Morrowind & G3 vs Oblivion)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imho g2 i Morrowind to były troche rózne gry i obie były wspaniałe pod pewnymi względami... natomiast G3/Obek to właściwie niewiele się różnią a większość różnic jest na niekożyść G3 zabardzo chcieli unowocześnić Gothica :( no ale dosyć tego offtopa :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chętnie G4 przyjmę pod strzechę...

Ale jak dla mnie to tylko Gothic 2 był wart tego, żeby sesję przez niego zawalić - musiałem przejść grę 3 razy z rzędu B-)

Trójka też niczego sobie, ale już chyba nie to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...