Skocz do zawartości
Sobota

Prosta Kaskada Na Bazie Chłodziarki Absorpcyjnej

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę znając działania chłodziarki absorpcyjnej mam pytanie czy dało by się zbudować chłodziarkę działającą do GPU i RAM-u karty graficznej? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć przy założeniu że czynnikiem chłodzącym będzie amoniak ulatniający się z wody amoniakalnej i że karta będzie chłodzona do ok -60. Nie znam się na budowie tego typu urządzeń proszę o wskazówki.

Edytowane przez Sobota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę znając działania chłodziarki absorpcyjnej mam pytanie czy dało by się zbudować chłodziarkę działającą do GPU i RAM-u karty graficznej? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć przy założeniu że czynnikiem chłodzącym będzie amoniak ulatniający się z wody amoniakalnej i że karta będzie chłodzona do ok -60. Nie znam się na budowie tego typu urządzeń proszę o wskazówki.

A my sie nie znamy na budowie chlodziarek absorpcyjnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ty się znasz na budowie chłodziarek absorpcyjnych, ale raczej znasz się na budowie kaskad. Nazwałem to chłodziarkom ponieważ chodziło mi o układ jednostopniowy a nie wiem czy taki można nazwać kaskadom a więc nazwałem to chłodziarką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodziarka adsorpcyjna - roztwór czynnika chłodniczego w pochłaniaczu (zwykle amoniak w wodzie) jest podgrzewany elektrycznie w tzw. warniku, co powoduje wydzielenie amoniaku z roztworu; amoniak przepływa przez skraplacz, gdzie oddaje ciepło, zawór rozprężny i parownik, gdzie paruje, pobierając ciepło od chłodzonych produktów; z parownika trafia do absorbera, gdzie rozpuszcza się w wodzie, zaś powstały roztwór zostaje przepompowany do desorbera.

Edytowane przez Sobota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zejdziesz panie kolego na absorbcyjnej do -60C, nawet bym powiedział ze nie nadaje sie wogole do chłodzenia kompem, przerabaiłem już ten temat teroetycznie kiedyś.

Czemu absorpcyjna nie nadaje się do chłodzenia kompa? Wiem że dużo prądu pobiera. W sumie - 60 nie jest mi potrzebne był bym zadowolony gdyby mi się udał osiągnąć -20. Czy montaż takiej chłodziarki agregatowej był by lepszym rozwiązaniem? Ile by to kosztowało? :) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

duuzo taniej można zbudować ss, nie zbyt mocne ale mróz będzie, kupując cześci z drugiej ręki możesz sobie dużo zaoszczędzić ;) nie musisz także kupować wszystkiego od razu.

Edytowane przez FatAlbert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy SS można wykonać samemu, jak z napełnianiem gazem? :icon_exclaim:

Tak. Napełniać możesz np z butli turystycznej, po jej odpowiednim przygotowaniu.

 

 

rura ssaca, evap, filtr, desup, kapilara, kompresor, skraplacz, gaz, armaflex ;)

Olej, brąz, srebro, trochę miedzi, palnik, manometr, kompresor i wąż serwisowy, zaworki. Pomocne są też bardzo stacja manometrów, kielicharka, obcinarka i coś tam jeszcze, o czym mogłem zaponieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj trochę na forum, jest tu pełno rożnego rodzaju informacji.

 

duuzo taniej można zbudować ss, nie zbyt mocne ale mróz będzie, kupując cześci z drugiej ręki możesz sobie dużo zaoszczędzić ;) nie musisz także kupować wszystkiego od razu.

Ja już sobie zamówiłem "power packa" od Maniakalnego B-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy na SS-ie da się pracować w sposób ciągły ile coś takiego prądu pobiera prądu? Kompresor które częsci kupować najlepiej nowe? Które można zrobić samemu? Palnik na propan butan starczy? :ph34r:

Edytowane przez Sobota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli bedziesz spawał srebrem lub Rolot607 ( w castoramie do kupienia lub OBI ) to propan-butan łyknie to..

 

SS można ciagle użytkowac tylko to troche "prundu" ciagnie ( zalezne od HP kompresora )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sobota:

Widzę że jesteś zupełnie zielony w temacie chłodzenia sub-zero: zabieranie się z taką wiedzą za budowę SS-a nie jest według mnie dobrym pomysłem, lepiej kupić coś gotowego. Serio, budowa samemu nie zawsze musi być oszczędnością, policz ile czasu zajmie Ci zdobycie wiedzy potrzebnej do zbudowania układu, ile pieniędzy wydasz na nieudane próby. Według mnie lepiej ten czas przeznaczyć na zarobienie kasy by zapłacić za gotowy układ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi tu o samo ryzyko bo wiadomo w wc też występuje ale na mniejszą skale ... mam na myśli samą satysfakcje chociażby pochwalenia się kumplowi o to ja sam to zrobiłem , poświeciłem kilka h na zmontowanie a 5 x wiecej na lekturę ... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że satysfakcja musi być ogromna jeśli się uda. Tyle że trzeba też określić jakie jest prawdopodobieństwo że się uda.

 

Obserwuję już ładnych parę lat scenę polskiego overclockingu, w tym budowniczych wszelakiego chłodzenia. I z moich obserwacji wynika, że na ogół ludzie którym się udaje zbudować coś takiego jak FC:

1. zaczynają od czegoś prostszego, najczęściej WC

2. cierpliwie czerpią wiedzę teoretyczną (czytają), zanim zabiorą się za budowę

2a) jak już zadają pytania, to są to na ogół pytania dotyczące szczegółów a nie ogólnikowe

3. mają odpowiednie zaplecze i umieją się nim posługiwać

 

 

Mając na uwadze powyższe spostrzeżenia, uznałem za stosowne odradzić konkretnej osobie budowę FC, bo skoro jest duże prawdopodobieństwo że się NIE uda, to może uda się chociaż poczerpać trochę satysfakcji z użytkowania gotowego FC.

 

Ale jeśli ktoś zupełnie zielony się zaweźmie i od razu zbuduje działającego SS, to nic tylko pogratulować :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie trzeba przemyśleć czy to fc w ogóle będzie potrzebne bo jak ktoś jakoś ostro nie kręci by puszczać wysokie V na co dzień to wc spokojnie starczy a dla rozrywki czasem di lub ln można się pobawić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...