Skocz do zawartości
ByED

Plik Wymiany Na Pendrive

Rekomendowane odpowiedzi

Odkąd mam XP zawsze mam osobne partycje na plik wymiany i pliki tymczasowe. Ostatnio jednak gdzieś wyczytałem (artykuł o dyskach SSD) że taki plik wymiany można założyć na pendrivie. Ma to przyśpieszyć działanie swopa(systemu) w wymagających aplikacjach (grach) podczas których rzekomo tworzy się on nawet po wyłączeniu (nie mogę potwierdzić zawsze w xp miałem swopa o stałym rozmiarze na osobnej partycji).

 

Obecnie mam 2gb ddr3 wiec teoretycznie mógł bym nawet wyłączyć swopa. Ale zamierzam nabyć viste wtedy 2gb to może nie za mało ale rozwiązanie z pendraivem wydaje się rozsądne (szybsze czasy dostępu niż dysk ?).

 

Czy ktoś z was testował takie rozwiązanie, dysponuje jakimiś wynikami lub poradami?

Jeśli nie testowaliście to co o tym sądzicie?

 

Właściwie na 16gb (może nawet 8gb) pendrive można by zainstalować całą viste (xp) i tak ją uruchamiać (programy i gry już na hdd). Czy to nie było by jeszcze skuteczniejsze?

 

Idąc dalej - dwa pendrive -wyłączone kosze i przywracania sytemu - i dwa systemy. Ale to już tylko ciekawostka. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie testował bo nie ma takiego rozwiązania. Mając Viste mozesz skorzystac z funkcji readyboost ale to nie jest przeniesienie PF(W Windows NT nie ma zadnego swapa, a tymbardziej swopa cokolwiek to znaczy...)na pendrive.

Może użyłem nieco niejasnej nazwy to przepraszam. Chodzi mi oczywiście o plik wymiany - pagefile.sys. Czyli pamięć wirtualną z [Mój komputer/właściwości/zaawansowane/wydajność/zaawansowane/pamięć wirtualna.]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dawciobiel

Ja się tym (ReadyBoost) bawie od pewnego czasu - i również szukam jakiegoś sposobu na sprawdzenie różnicy w wydajności systmeu Windows 7 x64. Więc podpisuje się do tematu.

 

Mimo, że temat jest dość stary to powiem tylko, że wyłączenie swap'a w rzadnym przypadku nie jest zalecane. Poza tym zalecane jest posiadanie jednocześnie swapa na dysku twardym i dodatkowo ReadyBoost na pendrivie.

 

---- laczenie postow ----

 

Witam,

 

W Windows Vista/7 da się tworzyć oprócz standardowego pliku wymiany (swap) dodatkowo plik dla technologii ReadyBoost. I wszystko jest pięknie - to działa. O tym jak dobrze działa czy jakiś benchmark niestety dowiedzieć się nie było mi dane, ale nie w tym rzecz. Rzecz w tym, że podczas każdorazowego restartu systemu po ponowym zalogowaniu się do systemu jestem zmuszony od nowa tworzyć plik ReadyBoost na pendrivie. Dlaczego tak jest? Krótko mówiąc w jaki sposób ustawić ReadyBoost dla tego pendrive na stałe?

 

A druga sprawa, to dlaczego napęd pendrive nie jest widoczny przy wchodzeniu w zakładkę we właściwościach zarządzania zwykłym plikiem swap w systemie i czy da się to zmienić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. A ta technologia nie jest przypadkiem do tego, aby uruchamiać cały system z pendrive? Nie słyszałem jeszcze o pendrive, który byłby szybszy od dysku. Nie rozumiem więc sensu umieszczania pliku wymiany na pendrive, jeśli system jest na dysku twardym - a ten jest na 100% szybszy. Jedyny sposób przyspieszenia przez plik wymiany to umieszczenie go na dysku SSD lub w pamięci RAM (a to ostatnie jest chyba nie wykonalne - a przynajmniej nie słyszałem o takim działającym przypadku).

2. A jak sobie wyobrażasz umieszczenie pliku (w teorii) niezbędnego do działania komputera na dysku wymiennym?

3. Połączyłem Twój temat z tematem, który odkopałeś 6 minut wcześniej. Przeczytaj łaskawie regulamin forum i naucz się nie robić burdelu.

 

Do Grzesia: Tak, wiem że od W2K nie ma czegoś takiego jak plik wymiany - jednak tak się przyjęło i tak się mówi. Nie jesteśmy w na egzaminie na polibudzie, aby się czepiać słownictwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. A ta technologia nie jest przypadkiem do tego, aby uruchamiać cały system z pendrive? Nie słyszałem jeszcze o pendrive, który byłby szybszy od dysku. Nie rozumiem więc sensu umieszczania pliku wymiany na pendrive, jeśli system jest na dysku twardym - a ten jest na 100% szybszy. Jedyny sposób przyspieszenia przez plik wymiany to umieszczenie go na dysku SSD lub w pamięci RAM (a to ostatnie jest chyba nie wykonalne - a przynajmniej nie słyszałem o takim działającym przypadku).

2. A jak sobie wyobrażasz umieszczenie pliku (w teorii) niezbędnego do działania komputera na dysku wymiennym?

 

Do Grzesia: Tak, wiem że od W2K nie ma czegoś takiego jak plik wymiany - jednak tak się przyjęło i tak się mówi. Nie jesteśmy w na egzaminie na polibudzie, aby się czepiać słownictwa.

 

ReadyBoost wymaga magistrali USB 2.0 i przepustowości 2.5 MB/s dla odczytu losowych 4kB porcji danych oraz 1.75 MB/s dla zapisu losowych porcji o wielkości 512kB.

 

Oczywiście można zapytać: po co wykorzystywać pamięci flash skoro dyski twarde są szybsze? Owszem, dyski twarde są znacznie szybsze, ale dla dużych ciągłych porcji danych, natomiast pamięci flash są szybsze przy losowych odczytach / zapisach niewielkich porcji danych. ReadyBoost potrafi inteligentnie odczytywać duże porcje pamięci wirtualnej z dysku twardego, natomiast mniejsze z pamięci flash.

 

A teraz kilka faktów, które powinny przemówić do zwolenników nawet bardzo szybkich dysków twardych. Urządzenia spełniające wymagania technologii ReadyBoost charakteryzują się następującą ilością losowych odczytów na sekundę:

 

2.5[MB/s] : 4 [kB] = (2.5*1024)[kB/s] : 4 [kB] = 640 [odczytów/s]

 

Aby dysk twardy spełnił takie wymagania, jego średni czas dostępu powinien wynosić:

 

1 : 640 = 1000[ms] / 640 = 1.5 [ms]

 

Dostępne na rynku dyski twarde 7200RPM mają czasy dostępu na poziomie ok. 9 ms (dane producentów: WD 320GB – 8.9 ms, Seagate 320GB – 8.5 ms), co jest wynikiem 6x gorszym od najwolniejszych urządzeń zgodnych z ReadyBoost. Szybsze urządzenia jeszcze powiększają tą różnicę. Przykładowo pendrive Victorinox Swissbit 2.0 512MB osiągnął według systemu Windows Vista wydajność rzędu 4261kB/s dla odczytu małych porcji danych 4kB i 3733kB/s dla zapisu średnich porcji 512kB, co daje ponad 1000 losowych odczytów na sekundę i czas dostępu poniżej 1 [ms], czyli ok. 10x szybciej od dostępnych dysków twardych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem jeszcze o pendrive, który byłby szybszy od dysku. Nie rozumiem więc sensu umieszczania pliku wymiany na pendrive, jeśli system jest na dysku twardym - a ten jest na 100% szybszy.

 

To się dokształć :wink:

Proponuje wpisać w google frazy "pendrive USB 3.0 review"

 

Nowe peny na USB 3.0 często mają odczyt w okolicach 100MB/s, a czas wyszukiwania w okolicach 1ms.

Wydajnościowo są więc bardziej zbliżone do dysków SSD, niż klasycznych HDD.

 

Właściwie na 16gb (może nawet 8gb) pendrive można by zainstalować całą viste (xp) i tak ją uruchamiać (programy i gry już na hdd). Czy to nie było by jeszcze skuteczniejsze?

 

Idąc dalej - dwa pendrive -wyłączone kosze i przywracania sytemu - i dwa systemy. Ale to już tylko ciekawostka. :)

 

Weź pod uwagę, że za stosunkowo niewielką kasę można kupić dysk SSD o pojemności 32GB, więc zabawę z penami potraktuj wyłącznie jako ciekawostkę.

 

EDIT:

Już widzę, że pierwszy post to niezły odkop. :damage_wall:

Edytowane przez klami85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dawciobiel

Odkop - nie odkop, obecny problem w tym wątku to:

 

Podczas każdorazowego restartu systemu po ponowym zalogowaniu się do systemu jestem zmuszony od nowa tworzyć plik ReadyBoost na pendrivie.

Dlaczego tak jest? Krótko mówiąc w jaki sposób ustawić ReadyBoost dla tego pendrive na stałe?

 

A druga sprawa, to dlaczego napęd pendrive nie jest widoczny przy wchodzeniu w zakładkę we właściwościach zarządzania zwykłym plikiem swap w systemie i czy da się to zmienić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ZlyUser

A druga sprawa, to dlaczego napęd pendrive nie jest widoczny przy wchodzeniu w zakładkę we właściwościach zarządzania zwykłym plikiem swap w systemie i czy da się to zmienić?

 

Bo jest to nosnik wymienny, a poza tym przeniesienie pliku stronicowania(w NT nie ma zadnego swapa...) na pendrive nie ma sensu bo z reguły dysk jest szybszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dawciobiel

Bo jest to nosnik wymienny, a poza tym przeniesienie pliku stronicowania(w NT nie ma zadnego swapa...) na pendrive nie ma sensu bo z reguły dysk jest szybszy.

 

Stary,

 

po pierwsze primo:

to przeniesienie swapa na pendrive to nie znaczy, że go na dysku twardym włączasz całkowicie. Istnieje możliwość abyś miał swapa jednocześnie na kilku różnych napędach i na dowlonej partycji. Wynika z tego, że jeśli będziesz mieć jednocześnie wile plików swap na wielu różnych napędach - innych niż partycja systemowa a najlepiej innych niż napęd na którym znajduje się system - to taki system będzie na pewno działać szybciej i bardziej komfortowo.

 

po drugie primo:

widzię, że nie za bardzo rozumiesz o co pytam. Pytam nie o "zwykłego" swapa tylko o ReadyBost

(podaję lika żebyś na pewno go przeczytał o czym mówie: ReadyBoost – Wikipedia, wolna encyklopedia). Dla twojej wiadomości w skrócie powiem (tak w razie gdybyś nie przeczytał tego co znajduje się na Wikipedii), że swap na pendrivie ma pewne zalety w stosunku do dysku twardego. Otóż czas reakcji pendrive jest znacznie szyby niż dysku twardego i system potrafi inteligentnie zapisywać niektóre rzeczy na swapa na dysku twardym, a niektóre na pendrive. Na pendrive zapisywane są tylko te informacje które wymagają częstego odczytu i są to bardzo małe porcje danych.

 

po trzecie primo ultimo:

z tego co wyczytałem w google to w Windowsie XP można było śmiało ustawiać (zwykłego) swapa na pendrivie - w Windowsie 7 (bo o niego pytam) nie ma takiej możliwości. Dlatego pytam w jaki sposób przypisać do systemu swapa (ReadyBoost) na stałe i czy to w ogóle jest możliwe. Również podejrzewam, że pendrive jako napęd USB "wymienny" nie jest przystosowany do tego typu operacji, ale jest to tylko i wyłącznie mój domysł. Firma M$ potrafi odstawić różne cuda -> dlatego pytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary...

 

1. Grześ bardzo dobrze wie, jak wszystko (swap) działa, bo on jest forumowym specjalistą od Windows.

 

2. Myślę, że nad systemem XP siedziały mądre głowy i nikt nie wpadł na pomysł, aby często zapisywać małe porcje danych na dysku - w 2000 roku nie było szybkich penów, dyski też były wolniejsze i taki zapis byłby zabójczy dla wydajności, do tego bezcelowy. Dlatego nie wiem skąd twierdzenie, iż jakiś tam sterownik potrafi decydować za system, które informacje gdzie zapisze (w zależności od rozmiaru) i jeszcze zrobi to szybciej, niż trwałby ich faktyczny zapis w miejscu z góry ustalonym przez system. W IT jest wiele bubli patentowych i RB chyba do nich należy. Jeśli jednak się mylę, to w normalnym użytkowaniu tego nie odczujesz, a zabawa z tym w celu poprawy wyników o 5-10% w testach syntetycznych to sztuka dla sztuki.

 

3. Zapewne w W7 zrezygnowano z tej opcji, bo nie miała ona wiele wspólnego z wydajnością.

 

Nowe peny na USB 3.0 często mają odczyt w okolicach 100MB/s, a czas wyszukiwania w okolicach 1ms.

Wydajnościowo są więc bardziej zbliżone do dysków SSD, niż klasycznych HDD.

 

Szkoda, że cenowo również - co trochę podważa sens ich używania ;)
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ZlyUser

Jak zarzucasz komus ze czegos nie rozumie to najpierw sam pomysl pięc razy o co wczesniej pytasz. I tu cytat:

A druga sprawa, to dlaczego napęd pendrive nie jest widoczny przy wchodzeniu w zakładkę we właściwościach zarządzania zwykłym plikiem swap w systemie i czy da się to zmienić?

Mógłbym tu jeszcze trochę napisac o pliku stronicowania i funkcji readyboost, ale dla kogos kto nie potrafi nawet uzywac własciwych nazw i miesza pojęcia nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dawciobiel

no teraz mi zarzucają, że to ja mieszam pojęcia :)

A w Windows 7 nie zrezygnowano całkowicie ze swapowania bo jak by nie patrzeć jest ReadyBoost.

A co do szybkości pendrivów to radzę poczytać na necie ile wynosi czas dostępu do pliku znajdującego się na pendrivie a ile na dysku to wtedy się okaże kto nie ma pojęcia. Dodatkowo ci powiem, że sterownik nie decyduje o tym co i gdzie odczytać tylko fizycznie odczytuje - więc to nie on podejmuje decyzje - tylko system.

 

Ej nie mam zamiaru się kłócić tylko uzyskać konkretne informacjie - jeśli się nie da to idę na forum M$.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...