Skocz do zawartości
hirikawa

Użytkowanie Monitora Lcd

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad jedną kwestią odnośnie użytkowania monitorów LCD, chodzi o te świetlówki podświetlające matryce. Co jest dla nich lepsze długie świecenie czy częste gaszenie/zapalanie. Ponoć dla zwykłych żarówek energoszczędnych zabójczym jest ich częste zapalanie ich i gaszenie.

 

Albo ujmę to inaczej załóżmy taką sytuację - stoi komputer w domu działa non stop (od rana do wieczora około 14h na dobę) Jednak ja często od niego odchodzę czy to po herbatę, czy to zrobić coś innego, czynności trwają te różnie okresy czasu ale interesuje mnie przedział 10-30minut. Lepiej zostawiać monitor włączony, gasić go, czy np. używać wygaszacza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja mogę napisać tylko z własnego doświadczenia. 3,5 roku śmigałem na LCD i bardzo często, tak jak Ty, odchodziłem od kompa na kilka/kilkanaście minut. Nie używałem żadnych wygaszaczy ani też nie wyłączałem monitora. Żadnych problemów z monitorem nie zauważyłem, a kolejny właściciel nadal na nim pracuje i jest bez zarzutów. W tej chwili tak samo postępuje z Eizo i HP.

Można by wziąć to na prostą kalkulację. Najbardziej optymalne warunki pracy ma sprzęt odpowiednio rozgrzany. Jak już się wszystko uruchomi, to najlepiej żeby sobie pracowało bez przerw. Chyba ciągłe włączanie i wyłączanie jest bardziej "szkodliwe" dla sprzętu niż ciągła praca. Na pewno w przypadku HDD ciągłe wyłączanie jest bardziej szkodliwe niż praca non stop i wydaje mi się, że z resztą elektroniki jest tak samo/podobnie.

 

Znalazłem coś takiego na mva.pl:

"W procesie zapalania każdego żarnika, w tym elektrody niektórych lamp wyładowczych (jak świetlówka), występuje moment krytyczny, właśnie podczas włączania. Należy wnioskować z powyższego, że częste włączanie może mieć wpływ na trwałość."

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...