Skocz do zawartości
wujekoswiecim

Czy Z Tego Kontrolera Sata Zbootuje System...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie odnośnie kontrolera wystawionej na poniższej aukcji:

http://allegro.pl/item521612216_nowy_adapt...raid_pci_x.html

 

Jest dość tani i niby na PCI-X, ale chyba to jest także kompatybilne ze zwykłym PCI-em. Teraz tylko kwestia czy pozwala on na bootowanie się systemu z dysku do niego podłączonego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie od tego zależy ale od płyty głównej czy potrafi bootowac z innych urządzeń.

Ale jak nie jest jakaś bardzo stara to nie powinno być problemu.

 

Żadnych rewelacji bym sie jednak nie spodziewał za ta kase.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie od tego zależy ale od płyty głównej czy potrafi bootowac z innych urządzeń.

Ale jak nie jest jakaś bardzo stara to nie powinno być problemu.

 

Żadnych rewelacji bym sie jednak nie spodziewał za ta kase.

No niestety nie wiesz, że aby kontroler umożliwiał start systemu musi być z tego co wiem wyposażony we własny BIOS.

Masz racje, pewnie rewelacji nie będzie, ale chodzi mi tylko o obsługę dysków SATA z możliwością bootowania systemu.

 

Akurat zalezy to własnie od kontrolera...NIe wszystkie kontrolery umozliwiają bootowanie.

Zgadza się i właśnie tego nie wiem czy on mi pozwoli.

Edytowane przez wujekoswiecim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

... aby kontroler umożliwiał start systemu musi być z tego co wiem wyposażony we własny BIOS.

Jedynie kontrolery zintegrowane na mobo nie posiadają "własnego" biosu, choć to zależy od punktu widzenia (w biosie mb są zawarte odpowiednie moduły obsługujące przerwania i konfigurację kontrolera).

Wszystkie kontrolery mogą zbotować kompa - niemożność ustawienia takiej opcji jest skutkiem celowej ingerencji producenta karty w kod biosu - prawa rynku/licencje/itp. shit

 

Cena tego kontrolera sugeruje, że HP postanowiło zwiększyć użytkową powierzchnię swoich magazynów ;) oraz że najprawdopodobniej jest on dedykowany do stacji HP. A jeśli tak jest, to tylko niektóre mb HP zawierają w swoim biosie narzędzia do jego konfiguracji, a na pozostałych będzie widziany jako "urządzenie PCI" (jego bios zawiera jedynie funkcje konieczne do poprawnej współpracy z magistralą i sterownikami spod systemu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...