Skocz do zawartości
wladziu

Jak Skalibrować Monitor?

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc Wam!

Czy ktos mógłby pomóc w kalibracji monitora LCD? Konkretnie czy są jakies programy ktore automatycznie potrafia skalibrowac monitor? Jesli nie ma takowych to jaki jest najlepszy sposob? Moze ktos wrzuci jakis poradnik? Niestety google nie udzielilo wyczerpujących informacji jak to zrobic.

Obecne ustawienia to:

Jasnosc - 50

Kontrast - 50 (ustawiony poprawnie wg programow sprawdzających)

RGB - 100

Monitor Gateway 2185W

 

Moze ktos wie jak wykonac kalibracje w Riva Tunerze, albo w panelu nVidii?

Zalezy mi bardzo na poprawnym skalibrowaniu monitora, bo juz dobija moje oczy.

Z góry dzieki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potratkuje to jako żart...

Moze ktos znajomy pracuje w firmie zajmujacej sie grafika, powinni cos takiego miec. Jednak kupowanie nawet tego w sumie taniego zestawu do domowych zastosowan mija sie z celem, chyba ze na spole z kilkoma znajomymi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy do czego używasz monitora, jak do neta i worda to możesz ustawić mniejsze wartości.

 

Spróbuj się tym pobawić klikkk

Do wszystkiego uzywam, ale najwiecej czytam z monitora i tutaj najbardziej dokuczliwy jest obraz.

To co zaproponowales juz uzywalem i na tej podstawie ustawilem kontrast.

Ale najgorzej jest ustawic gamme i z tym mam najwiekszy problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściągnij sobie http://tft.vanity.dk/monitorTest.exe

W programie menu wysuwa się gdy kursor jest przy górnej krawędzi.

IMO szczególnie pomocna plansza Color range --> Multiple

Ustaw (jasność/kontrast/gammę) tak żeby jasne tła cię nie raziły po paru godzinach.

Gamma dla pulpitu działa też dla gier.

Następnie kolory w filmach ustaw w sterownikach karty graf. w zakładce dla filmów wystarczy zmienić gammę.

U mnie w panelu nvidii ustawienia dla ekranu działają też dla gier. Dla filmów jest osobno.

Mały filmik (z planszy Color range --> Multiple) pomocny do ustawienia kolorów dla filmów (puścić w pętli bo jest krótki) :

http://www.filefactory.com/file/c658a8/n/monitorTest_avi 113.145 KB rozdz. 984x648 Xvid

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos mógłby pomóc w kalibracji monitora LCD?

Najtaniej i bardzo dobrze kalibruje się monitor tak:

1. Robisz sobie kolaż z kilku ładnych, kolorowych zdjęć na A4. Żeby było widać kolory, cienie, refleksy światła i tym podobne smaczki.

2. Idziesz z tym do naświetlarni lub studia poligraficznego i robisz kolorowy wydruk na profesjonalnej, skalibrowanej drukarce kolorowej. Wtedy masz pewność, że to co w pliku to masz na ekranie.

3. Stawiasz taki wydruk obok monitora, otwierasz kolaż na ekran i ustawiasz tak, że to co na ekranie wygląda tak, jak na wydruku. W miarę możliwości wyświetlania palety barw przez twój monitor.

 

Akcja ta ma powodzenie jeśli widzisz poprawnie barwy.

Skalibrowałem tak wiele monitorów.

Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super...dziekuje za taka kalibracje.......zapomniales ze kartka nie swieci

 

jak do profesjonalnej pracy to koluj kalibrator - jak dla siebie to ustaw tak zebys wszystko widzial i mial przyjemny dla oka obraz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kilkunastu lat kalibruję tak monitory na których pracuję. I mam WYSIWYG po wydruku na maszynie drukarskiej :)

Co prawda na matchprint a nie wydruk. Jak ktoś ślepy i barw nie widzi to i kalibrator mu nie pomoże.

Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kilkunastu lat kalibruję tak monitory na których pracuję. I mam WYSIWYG po wydruku na maszynie drukarskiej :)

Co prawda na matchprint a nie wydruk. Jak ktoś ślepy i barw nie widzi to i kalibrator mu nie pomoże.

Michał

A później się dziwić że np. fotolab'y w PL są na tak niskim jakościowo poziomie :plum:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super...dziekuje za taka kalibracje.......zapomniales ze kartka nie swieci

 

jak do profesjonalnej pracy to koluj kalibrator - jak dla siebie to ustaw tak zebys wszystko widzial i mial przyjemny dla oka obraz

 

zatem trzeba wtedy zaprosić kolesia od rentgena ze szpitala z podswietlaną tablicą ;) (sorry musiałem to napisać ) ;) lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zatem trzeba wtedy zaprosić kolesia od rentgena ze szpitala z podswietlaną tablicą ;) (sorry musiałem to napisać ) ;) lol

I tak by Ci to nic nie dało bo podświetlenie w tych tablicach też ma specyficzną temp. barwną ;)

 

Profesjonaliści kupują żarówki o ściśle określonej temp. ... ale oglądanie odbitek/temp. barw to jedno a korekta "liniowości barw" monitora to co innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A później się dziwić że np. fotolab'y w PL są na tak niskim jakościowo poziomie :plum:

Jak sobie pościelesz tak się wyśpisz. Ja mam zrobiony profil labu gdzie robię odbitki. Bardzo ładnie mi robią. Nie wiem jak można w ciemno dawać fotki do zrobienia.

Michał

Edytowane przez sp5it

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...