Skocz do zawartości
Gość majkel84

Komputer - Serwer 24/7

Rekomendowane odpowiedzi

Gość majkel84

Witam

Mam taki tam serwerek Celeron D 2,53, Asus P5LD2, 512MB DDR2, grafa PCI, dysk laptopowy 80GB 5200rpm zasilacz jakiś shit 200W

 

Wszystko chodzi spoko, tylko mam obawy co do pobieranego prądu - z moich symulacji wychodzi, że to ciągnie tak 150zł/mies, a to już sporo.

 

Odkręciłem proca na 1,9GHz, dałem minimalne napięcia, ale to wszystko jest już na minimum płyty, a dużych różnic nie ma.

 

Także chciałbym zmodernizować w celu minimalizacji zużycia energii. Myślałem, żeby wszystko zostawić tylko zmienić mobo na bardziej energooszczędne z możliwością irracjonalnego obniżenia napięć i taktowania :-)

 

Wymagania:

Jak najmniejsze zużycie prądu - za wszelką cenę :-)

Co najmniej 2 złącza PCI

 

Co proponujecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten celeron nie nalezy do najoszczedniejszych,

 

jezeli ma byc znaczny spadek kosztow to :

 

wymiana zasilacza z shit na zasilacz 80+, widzialem ostatnio fortrony 400W 80+ ale jakos dziwnie tanie.

 

Dodatkowo plyta na atomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz niskobudżetowo to możesz pobawić się w rzeźbę z bebechów starego laptopa. Tylko że wtedy problem z PCI - ale do czego Ci one?

 

Pomysł trochę odjechany ale ja bym sie pobawił - z tym, że lubię kręcić śrubki ;) Nie wiem czy Ty masz czas i ochotę na takie coś.

 

Można tanio dostać działające kadłuby laptopów - bez baterii, ze zbitą matrycą, rozwaloną klawiaturą, całe poobijane - ale działają. Mówię o czymś klasy Pentium 4 2,0GHz (jako serwer... na luzie wyrobi) za 200zł. Podłączamy klawiature na PS/2 or USB, zewnętrzny monitor i jazda. Zużycie prądu jest bardzo małe a projekt można zrobić dość tanio. Ale mówię, trochę rzeźba, pytanie czy Ci się chce.

 

Celeron D na Prescott jako serwer... lol, przecież to kaloryfer biorący pełno watów ;)

Edytowane przez saleen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko chodzi spoko, tylko mam obawy co do pobieranego prądu - z moich symulacji wychodzi, że to ciągnie tak 150zł/mies, a to już sporo.

Aby Twoje symulacje były prawdziwe, 1kWh musiałby kosztować 2zł. Jeszcze nie ma takich cen energii.

 

W skrócie i przybliżeniu:

-komputer pobiera 100W (0,1kW),

-pracuje 24h na dobę przez zały miesiąc czyli 24x30=720h

-cena energi (raczej będzie niższa o kilka groszy) 0,50pln/KWh

 

0,1kW x 720h = 72kWh

72kWh x 0,50pln/kWh = 36pln/mieciąc

 

W temacie platformy o niskim poborze Asus EEE BOX, niestedy brak pci ale jest wifi (jeśli do tego potrzebujesz pci) oraz usb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też niedawno polowałem na taniego laptopa, najlepiej z uszkodzonym ekranem. Miałem zamiar postawić sobie sieciowy HDD z podstawowymi opcjami streamingu i bezpośrednim P2P. Jednak po kilku godzinach poszukiwań doszedłem do kilku wniosków:

- kontrolery HDD zintegrowane w laptopach są dość słabe

- podobnie z kartami sieciowymi (mówię to o używanych laptopach, ew. z uszkodzonym ekranem/klawiaturą za ~300zł)

- warto raz a porządnie, więc zdecydowałem się na zbudowanie czegoś na fullATX

 

Procesory/płyty AMD pozwalają na przyzwoity underclock nawet przy standardowym biosie. Z tego co mi wiadomo, to do 150zł można złożyć zestawik CPU+mobo który zamknie się w 50W. Do tego dojdzie pewnie HDD i sieciówka + reszta gratów, góra 20W, co daje 70W w sumie.

Dla zasilacza który ma sprawność 80% przy 70W...

70W x 100/80 = 87,5W co daje nam w przybliżeniu 0,09kW x 24 x 30 x 0,50zł/kWh = 32,40zł więc wciąż sporo nie obcinamy (a co do poprzedniego posta z wyliczeniami to wierzyć mi się nie chce że zestaw na CelD z zasilaczem z du*y pobiera tylko 100W).

 

Pozostaje więc zabawa z laptopami, albo zakup płyty na Atom'ie albo VIA EPIA (a te mają bardzo solidny kontroler I/O) lub inny SFF. Sam kupiłem po prostu HP Home Server ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdą jest, że nie mierzyłem poboru mocy platformy na Celeron D 2,53GHz. Mierzyłem natomiast durona@athlon, asus a7n8x-x, grafika (nie mam zanotowane ale był to albo FX5200 albo GF6600GT), dyski dwa, 3 kości ddr, zasialcz delta Delta DPS-350 PB-2.

218 x 10 = 2180MHz przy 1,6V na cpu = pobór w idle 95W,

218 x 6 = 1308MHz przy 1,5V na cpu = pobór w idle 85W.

Pomiary wykonywane watomierzem na przewodach 230V zasilających komputer.

 

Celeron z "grafa PCI, dysk laptopowy 80GB 5200rpm" + "Odkręciłem proca na 1,9GHz, dałem minimalne napięcia" nie powinno brać znacznie wiecej niż mój konfig. Obciązenie takiego serverka to raczej idle niż full load.

 

Z tańszych rozwiązań o małym poborze energii to można szukać athlona/semprona na s.754 + RMClock Utility.

Nie wiem jednak na ile funkcjonalny będzie RMClock Utility z procesorem bez C'n'Q czyli niższe semprony na s.754.

 

Komputery nie pobierają mało energii, zwlaszcza pracujące na okrągło. Daleko jednak rzeczywistemu poborowi do mocy wynikającej z możliwości/tabliczki zasilacza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Semprony 754 mozna spokojnie uruchomic na 600-800MHz przy napieciach rzedu 1v, uzywajac jedynie clockgena. Do tego zintegrowana grafika lub taka na pci, dysk 2.5, ram w jednej kosci i bedzie calkiem ok.

Edytowane przez MaSell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

Po kolei:

Oczywiście rozważałem wszystkie opcje, bo przypadkiem mam do wykorzystania dużo potencjalnych możliwości. Zasilacz KDE jakiśtam zastosowałem dlatego, ze był :-) Nie ma on nawet wtyku CPU - EPS 4 Pin 12V - dorobiłem ręcznie.

 

Przypadkiem mam też wolne dwa celki laptopowe 430. Napewno byłyby bardziej energoeco, ale problem jest ze sprawną płytąi złączami PCI.

 

Apropos PCI to potrzebuje w tym konfigu 4, a najlepiej więcej RSów 232.

 

Semprona 754 również mam, ale płyty stosunkowo drogie.

Tak sobie pomyślałem, że 945 i celek 2,53 odkręcony będą jakotako chodzić. Może uruchomie na platformie jakiegoś Cela 430 lub tym podobnego z nowszych - chyba powinien być nieco bardziej oszczędny

W każdym razie problem z płytą jest taki, że regulacja napięć (w dół) się skończyła.

 

Symulację poboru przeprowadziłem przy założeniach 150W i cenka 0,6zł/kWh. Może i ciut za dużo mi wyszło :-D

 

@Klaus - jestem zaskoczony twoimi obliczeniami. Na zdrowy rozum mój zestaw powinien przy takich ustawieniach zużywać góra 50W... bo twój 85W wyglądał na duuuużo bardziej wyposażony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypadkiem mam też wolne dwa celki laptopowe 430. Napewno byłyby bardziej energoeco, ale problem jest ze sprawną płytąi złączami PCI...

Zależy o jakiego celka dokładnie ci chodzi. O ile mi się wydaje był celek mobile o oznaczeniu 430, który był całkiem niezły (1.6Ghz?). Jeśli chodzi ci o Celerona 430Mhz (chyba 433) to zupełnie odpada. Płyty na socket 370 miały strasznie prądożerne chipsety. Jeśli ciągle mówimy o celku 430 - Intel niestety nigdy nie stosował tych samych podstawek w płytach do laptopów i do pecetów. Pamiętam że kiedyś (zza czasów P915 i X925) były do kupienia "nakładki" na płytę które zmieniały LGA775 w skt479 (nawet nie jestem pewien czy to działało, bo imho 479 bliżej do 478 od P4 i Celka...), do tego dochodził mod biosu.

 

AMD na 754 to faktycznie najlepsza opcja, zważywszy na wydajność/pobór prądu przez ówczesne Athlony (polecam Athlona aniżeli Semprona, bo tylko Athlon z procków na 754 miał C&Q). Wybierając płytę unikaj rozwiązań na nForce 3 (250 głównie), gdyż są one (jak z resztą wszystkie nF) bardzo prądożerne (zaryzykuje stwierdzenie, że nawet CPU mnie pobiera W). Chipsety VIA są jak najbardziej OK, ale warto rozejrzeć się za wyższymi modelami SiS'a czy ATI Xpress 200 (np. MSI RS482M4-Xpress). Zasilacz jak poradzili koledzy - jakiś tani z certyfikatem 80plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel niestety nigdy nie stosował tych samych podstawek w płytach do laptopów i do pecetów.

[OT] P4 i Celerony-4 na S478 z tego co wiem są identyczne destkop/mobile i pasują wymiennie.[/OT]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zdecydujesz się na Athlon-a na 754 to bierz minimum 3000 - on w C'n'Q spada do 1GHz i jest w miarę wydajny nawet wtedy - przy najwolniejszej wersji czyli 2800 spada do 800MHz i jest zauważalne zamulenie przy starcie czegokolwiek.

Edytowane przez securite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

W sumie to coś o tym wiem, miałem wszystkie z omawianych proców.

O celku 430 to mówiłem desktopowym - S775 - teoretycznie powinien pobierać mniej niż Celek D, ale pobór mocy na mobo chyba nadrobi (FSB). A do celka mobile 430 jak mówiłem trzebaby płytę główną od laptopa - a to już mały problem.

 

Tylko właśnie nie wiem czy rzeczywiście S754 będzie bardziej eco niż odoltowany na maxa 945. Apropos właśnie tego ostatniego to może pokuszę się o jakieś Vmody w celu dalszego obniżenia napięć na mobo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Celeron 430 to już przyzwoity materiał :)

W takim razie potrzebujesz jeszcze oszczędnej płyty na 775 i kości DDR2 (bo płyt z obsługą Conroe i DDR1 prawie w ogóle nie ma). Ram - 512mb, choćby z allegro - GoodRAM/Kingston itd. itp. nie warto brać no-name, bo markowe kości i tak są dość tanie. Płyta główna - najlepiej taka z małymi stratami energii. IMHO jakiś porządny mobas na 965P/945P spisze się bardzo dobrze (polecam allegro, bo czasami naprawdę dobre płyty schodzą poniżej 100zł). Taniej dla procka na Conroe się niestety nie da. Jeszcze taniej (i oszczędniej) są tylko płyty na 945G/946G...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponownie zaproponuję bebechy laptopa

 

1. http://www.allegro.pl/item565976823_ibm_x4...ubek_nr154.html

 

Centrino bierze mało prądu i jest wydajne w cholerę, te 1,4GHz jest wydajniejsze od Cerona D 2,53 którego masz obecnie

 

2. RS232 po 5zł: http://www.allegro.pl/item564550875_adapte..._rs232_com.html

 

3. http://www.allegro.pl/item570428608_zasila...gwar_f_vat.html - zasilacz

 

Żaden typowy destkop nie osiągnie podobnego poboru prądu, a i koszt tego IBM jest całkiem nieduży. Do czego Ci te PCI? Pewnie można je zastąpić pod USB albo PCMCIA.

Według mnie na prawdę warto to przemyśleć. Mobo z integrą grafiką na LGA775 + proc + RAM wyjdą poniżej 180zł? Chyba nie, a nawet jeśli, to projekt bazujący na laptopie szybko odbije to sobie kosztami prądu.

 

Spoko, ani razu więcej już na bank nie będę ponawiał tego pomysłu jeśli go odrzucasz ;) ... ale rozważ to. Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam że kiedyś (zza czasów P915 i X925) były do kupienia "nakładki" na płytę które zmieniały LGA775 w skt479 (nawet nie jestem pewien czy to działało, bo imho 479 bliżej do 478 od P4 i Celka...), do tego dochodził mod biosu.

Ale namieszałeś!

1. Nie LGA775 na s479, a s478 na s479

2. Nie czasy 915/925, a 865/875

3. Nie mod biosu, a odpowiednia płyta marki Asus

 

AMD na 754 to faktycznie najlepsza opcja, zważywszy na wydajność/pobór prądu przez ówczesne Athlony (polecam Athlona aniżeli Semprona, bo tylko Athlon z procków na 754 miał C&Q). Wybierając płytę unikaj rozwiązań na nForce 3 (250 głównie), gdyż są one (jak z resztą wszystkie nF) bardzo prądożerne (zaryzykuje stwierdzenie, że nawet CPU mnie pobiera W). Chipsety VIA są jak najbardziej OK, ale warto rozejrzeć się za wyższymi modelami SiS'a czy ATI Xpress 200 (np. MSI RS482M4-Xpress). Zasilacz jak poradzili koledzy - jakiś tani z certyfikatem 80plus.

Athlony to głownie 130nm, a semprony 90nm - troszke to mniej pradu zjada.

 

[OT] P4 i Celerony-4 na S478 z tego co wiem są identyczne destkop/mobile i pasują wymiennie.[/OT]

Jesli zmodyfikujesz chlodzenie i mozesz zmieniac mnoznik ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...