Skocz do zawartości
romek

Linux Na Starym Laptopie 300mhz

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Poszukuje dość prostego linuxa do używania na bardzo leciwym sprzęcie jakim jest: Toshiba S4030CDT.

 

Informacje o produkcie:

http://www.ciao.fr/Toshiba_Satellite_4030_...7#productdetail

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Podstawowe dane sprzętu:

Intel Mobile Celeron 300MHz (Dixon)

Chipset Intel i440BX/ZX rev. C1

Memory 128MB SDRAM 66MHz

Graphic Trident Video Accelerator 9525DVD 5.6033

Dysk IBM-DKLA-24320 - 4GB (4200obr/min.)

 

O dziwo bez problemu działa na nim Windows XP SP3 z wyłączonymi wszystkimi graficznymi upiększeniami. (71MB użycia RAM)

 

Zaproponujcie dystrybucje linuxa (nie live-cd), która będzie dobrym zastępstwem dla Windowsa, działa szybciej i co ważne miała graficzny interfejs ponieważ obsługiwać go będą starsze osoby, którzy na komputerach za dobrze się nie znają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xubuntu.

Dla Gnome (ubuntu) procek chyba będzie za słaby.

Ewentualnie jak masz czas i chęci to np slackware + fluxbox + żmudna konfiguracja pod konkretne osoby. Ostatnia opcja najszybsza, ale najbardziej pracochłonna.

 

Jeżeli zaś chodzi o xubuntu to nie wiem czy będzie szybsze od wylajtowanego XP, za to slackware +

fluxbox powinien być dużo szybszy (mi z moimi ustawieniami zajmował około 30-40 mb ram)

Edytowane przez IGI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ZlyUser

Użycie ramu to jedno, ale na tym cpu trzeba się mocno narobić z ustawieniami zeby w trybie graficznym wszystko chodziło tak samo szybko jak w Windows.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra dodatkowo:

 

Wersja Polska mile widziana bo osobie w wieku 60 lat ciężko wytłumaczyć zwroty angielskie jak w Windzie ma w PL.

Musi być w pełni obsługa graficzna bo inaczej system nie ma sensu. Kodowanie, wpisywanie itd. mija się z celem.

 

Fluxbuntu - odpada, montowanie napędów jest straszne

U-lite z LXDE jest bardzo ciekawe lecz nie wiem jak z obsługą i niestety brak PL ale można to rozważyć

 

Xubuntu na razie wygrywa chyba lecz najbardziej boje się braku ramu a tu nie zamontuje więcej niż jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś miał na prawdę dużo chęci i cierpliwości, to kompilacja Gentoo pod konkretny sprzęt jest jakimś tam rozwiązaniem. Odpowiednio skonfigurowany i skompilowany kernel, obcięte do minimum usługi i moduły, na koniec jakiś sensowny i lekki menedżer okienek i powinno latać. Martwi mnie jednak czas kompilacji na tej maszynie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam siedzieć kilka dni by to ustawić należycie a tym bardziej, że jeszcze nie mam tak rozbudowanej wiedzy co do Linux-a by sobie z tym poradzić.

 

Podejrzewam, że będzie U-lite lub xubuntu bo reszta niestety wymaga wielu ustawień, szukania sterowników do czegoś co wyprodukowano 12 lat temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowników akurat jest prawie pewne, że nie będzie trzeba szukać :P

 

Wybieranie bardziej pr0 dystrybucji ma tę wadę, że trzeba zrobić parę rzeczy, które powinny (z punktu widzenia użytkownika) działać same, jak na przykład montowanie urządzeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a gdyby na zbudować własny systemhttp://susestudio.com/ można by go było dopasować np: programy interfejs graficzny itd. był by też co ważne po polsku a jeżeli wybrało by się lekkie wersje programów to nie było by problemów z zamulaniem(sam próbowałem swojej lekkiej wersji na trochę lepszym kompie tzn: 400 mHz 160 ram i działało dosyć szybko)

Edytowane przez kubolin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam siedzieć kilka dni by to ustawić należycie a tym bardziej, że jeszcze nie mam tak rozbudowanej wiedzy co do Linux-a by sobie z tym poradzić.

 

Podejrzewam, że będzie U-lite lub xubuntu bo reszta niestety wymaga wielu ustawień, szukania sterowników do czegoś co wyprodukowano 12 lat temu.

Z xubuntu nie powinno być problemu, sam planuje do bardzo starego kompa wgrać xubunut, wiele opinii na forach mówi że ten system chodzi bardzo sprawnie nawet na słabych kompach

 

edit//

Xubuntu 9.04 vs Debian 5.0.1 Xfce

porównanie, xubuntu wypada tak sobie chociaż 140mb to nie tak źle no ale ty masz 128..... możesz spróbować tego Debiana ale tam może być troche siedzenia przy konfiguracji

Edytowane przez surix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xubuntu 9.04 vs Debian 5.0.1 Xfce

porównanie, xubuntu wypada tak sobie chociaż 140mb to nie tak źle no ale ty masz 128..... możesz spróbować tego Debiana ale tam może być troche siedzenia przy konfiguracji

http://distrowatch.com/weekly.php?issue=20090504#feature

 

to jeszcze jedno porównanie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję wspomnianego wcześniej Damn Small Linux albo jeśli będzie za "biedny proponowałbym wtedy Vector Linux (oparty na Slackware). Obie te dystrybucje są wyśmienitym pomysłem dla starszych komputerów jest też Deli Linux ale to na prawdziwe zabytki.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slackware + Fluxbox + Rox, Arch + Fluxbox + Rox i montowanie/odmontowanie masz z głowy. Mam u siebie na Dell CPx PIII 500MHz i działa bardzo ładnie. Oczywiście jajko do rekompilacji bo to przy takim sprzęcie duży zysk w wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam chciałbym podpąć się pod temat - mam lapka z celeronem 366 i 128mb ramu

della nie pamiętam jaki model. Obecnie śmiga na nim win 98 ale chętnie wrzuciłbym jakąś linuxowską alternatywę: ma być szybsza, pozwalać na obsługę przeglądarki i biurowe rzeczy i dać się wyklikać dla osoby która siedziała na windzie..ja używłem tylko ubuntu więc moja wiedza mała w tej materii

Edytowane przez dr.elich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...