Skocz do zawartości
izded

Potrzebne Wskazówki Przy Kręceniu E5200

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałem dzisiaj PDC E5200, założyłem w miejsce E2140 bez reinstalacji windows. Przy v 1.275 na 2.8ghz wyskakują błędy w Orthosie a na fsb podajże 320 komp na Orthosie się zawiesił. Po ustawieniu procka na def a pamięci na 4-4-4-12 błąd w orhtosie po 12 minutach. Na wszystkich ustawieniach auto orthos przez godzinę bez błędów temperatury idle:38 Full Load: 51. Potrzebuję pomocy w sprawdzeniu czy coś nie jest uszkodzone czy procesor po prostu słabo się kręci.

config: E5200, freezer 7 pro, 2x1GB Geil Ultra, Giguś 965P-S3, Asus HD4670, Zasilacz Delta 400MB, Seagate 250gb sata2, 1 wiatrak 12cm bezpośrednio za freezerem

Edytowane przez izded

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. FSB 320 jest już wysokie dla 5200 , większość 5200 ma problemy z FSB > 300 .

 

Mam to samo przy moim 5200 .

 

2. 2,8 Ghz - na jakim FSB to masz , na tym 320 mhz czy innym , dowoltuj jeszcze procka , warto też podbić napięcie dla NB .

 

3. Problemem może być pamięć , ustaw jak najniższe takty pamięci i zobacz ile wyciągnie proc .

 

4. Jest już zbiorczy temat o 5x00 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 224 fsb też błąd w orthosie, na standarodym napięciu ten procek powinien chyba spokojnie stabilnie pójść na 2,8? to tylko 300 mhz. Skoro mam Geile ultra to szkoda żeby je puszczać np na 650mhz. Wiem że jest zbiorczy temat ale nie chcę go zaśmiecać w sumie laickimi problemami z podkręcaniem ;). jutro go więcej potestuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejdź w CPU-Z, masz tam "tabelki" dla ramcu - i sie do nich zastosuj. Ja mam np. 800Mhz, 2.1 V, 4-4-4-13, podle tabelki, i łazi jak skała. Ew. dodasz 0,1 więcej.

 

E5200.

Na początku tez miałem problemy z podkręcaniem, bo się przesiadłem z Socket A...

Do rzeczy.

Osiągnąłem 3,6 na 1,3xxv - niestety, tylko jeden raz chodzil, byl stabilny, po resecie nie wstawal :D

Teraz mam 3,33Ghz na 1.4xx - i dopiero chodzi.

Probowalem 3,6-4Ghz na 1.6 - niezbyt mi to szło.

Ale powinno pójśc na ponad 3 Ghz ale mniej niż 3,8Ghz na 1.4->1.55. Szukaj tego napięcia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 224, pamięci na auto na 860mhz komp nie wstaje, pamięci mam dovoltowane na 2.1 tak jak na naklejce żeby śmigały na 4-4-4-12 z tym że na razie lecą na 5-5-5-18. Nie zależy mi na razie na 3,5ghz tylko na 2,8 na def core. komp wstaje na 2,8 ale pamięci są na 1:1 450 mhz jak zwykłe DDR. V z biosa 1.275 cpu-z pokazuje 1.200 to jest vdrop? Miałem wcześniej problem z 1 kośćią resetowała kompa na 1.8 ale czytałem że to normalne i te kości powinny mieć więcej V. Mam jeszcze podejrzenia że mobo źle odczytuje napięcia na P31 normal dla E2140 miałem 1.325, natomiast na obecnej 1.375. Z tego co zauważyłem płyty Gigabyte nie lubią innych dzielników pamięci niż 1:1 i 4:5 (2 i 2.5) przynajmniej te niskobudżetowe.

edit

2.8 1.275v z biosu 1.200 cpuz, ram na 450mhz orthos 40min bez błędu.

3.6 na 1.325 z biosu godzina orthosa ale znowu pamięci tylko na 720

4.0 na 1.350 orthos 10 min i reset kompa nie sprawdzam na wyższym v bo jak mówiłem zależy mi na 2,8 def vcore i pamięci 800 i wyżej.

Edytowane przez izded

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos w tym może być że dzielniki. Pogrzebał bym w dalszych timingach na Twoim miejscu.

W sensie? 860 na cl6 czy 7 mnie nie zadowala.

Obecnie doszedłem do optymalnego ustawienia dla mnie czyli 2.88 320fsb 1.275v ram 800mhz Cl5.

Wydaje mi się że to pamięci ograniczają OC, na 900mhz timingach auto komp nie wstanie nawet jakby płyta sobie dobrała cl8. Spodziewałem się więcej po Geilach.

Mam pytanie czy komp na tych w.w. ustawieniach z wyłączonym C1E pobiera dużo więcej prądu niż z włączonym na wszystkich ustawieniach domyślnych?

Edytowane przez izded

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Geile podobnie jak PDP Patriot to już nie to samo co kiedyś .

 

Zdarzają się czasami dobre pamięci o wysokim OC ale to rzadkość dziś .

 

O wiele lepiej radzą sobie Goodramy , Kinkstony , OCZ czy G.Skill .

 

Sam mam Goodram DDR2 800 CL , idą ponad 1 000 mhz CL 6 .

 

A co do poboru prądu - 2.88 Ghz to małe OC , co prawda masz wysokie FSB ( o 60% większe niż def ) ale nie powinno brać zauważalnie więcej prądu niż na def ( 200x12.5 )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój e5200 chodzi stabilnie na napięciu stockowym (1.1875 v) przy FSB 250, czyli 3125 mhz na rdzeń.

Rewizja M0

u mnie w biosie normal v = 1.275 to jakie w końcu jest stockowe V?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie w biosie normal v = 1.275 to jakie w końcu jest stockowe V?

To chyba zależy od rewizji, ale ręki sobie uciąć nie dam. Sprawdź w coretempie / cpu-z jaką masz rewizje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To podobno zależy od FPO/Batch.

Ja mam rewizje R0, SLB9T

Skąd mam wiedzieć jakie jest rzeczywiste napięcie na procku? To które ustawiam w biosie, czy to które pokazuje cpuz? Czy vdrop to jest różnica w pomiarze bios vs soft?

Jakie będzie bezpieczne napięcie na 4ghz licząc że na 1.35 zresetował kompa w orthosie po 10 minutach?

Edytowane przez izded

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powyżej 1.36V na BOXie jest już dla tych procków troche niezdrowe, tak jest przynajmniej w przypadku rewizji M0, nie wiem jak jest z R0.

Moim zdaniem, tak jak napisał reyden, powinieneś napisać w temacie zbiorczym e5x00, na pewno odwiedzają go często Ci którzy mają doświadczenie z tymi procesorami, ja Ci za wiele nie pomogę tym bardziej że inna rewizja robi tu znaczną(chyba) różnice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stockowe V to twój vid, jeżeli się nie mylę.

 

Tak się zastanawiam, i chyba poproszę, aby odpowiednie służby pozwoliły pozostawić ten temat, abyśmy mogli się wymieniać uwagami stricte overclocerskimi. Jestem przekonany, że w temacie ogólnym o E5xxx trudno jest znaleźć konkrety w natłoku info o tym, że dostało sie nowego procka itd albo ile się kręci.

 

Muszę powiedzieć, że osiągnąłem dużo większą wydajność przy większym fsb = 300x12, jednak nie stabilnym ze względu na temperatury. Zmuszony jestem do pracy 266x12.5, aby uzyskać stabilne pamięci na 1066 mhz.

 

Mam ogromną prośbę. Czy może ktoś powiedzieć mi jakie temperatury osiąga przy boxie i temp. pokojowej ~28. na taktowaniach:

 

266x12.5 1.31v cpuz

266x12.5 1.376v cpuz

 

Te dwa napięcia pokazuje mi bios i cpuz w jednym momencie. Pomiar miernikiem nie działa. Temperatury u mnie w stresie sięgają 72* i na nich się zatrzymują. Pomiar w Core Temp 0.99.4.]

 

Mam nadzieję, że jasno napisałem w czym mój problem. Taki test żadnego większego zagrożenia nie niesie, a da mi jasną odpowiedź jakie napięcie obecnie mam ustawione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem w temacie zbiorczym ponieważ chciałem uzyskać odpowiedzi na mój indywidualny problem i problemy z wysypywaniem proca w orthosie uważam że nie było potrzeby zaśmiecać tamtego tematu. Doszedłem do wniosku że problemem są pamięci wyżej niż 800mhz cl5 komp się raczej nie uruchamia, oraz problem z dzielnikami na płycie innymi niż 2 i 2,5 do czego też przyczyniają się pamięci. Wg specyfikacji intela vid mojego procka : 0.85V – 1.3625V podobno można ustawić do ok 1.45 ale chciałbym się upewnić. Temperatury idle na 2.88 ~35, na 3,6 w stresie było ~53 na freezerze i jedną 12 z tyłu.

Co z tym v-drop? Czy rzeczywiste napięcie jest to które ustawiam w biosie, odczytywanie przez programy, czy żadne z tych? :wink:

@Hubis warto zainwestować choćby w freezera używkę, ja podane tempy mam w budzie ibox orion z 1 wiatrakiem, na mx1 której resztki starłem ze starego procka bo trochę brakowało na stopie wiatraka :)

Edytowane przez izded

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sensie? 860 na cl6 czy 7 mnie nie zadowala.

Nie, w sensie dalsze poza tymi 4: 44412 i dalsze [;

Czy to jest vdrop u Ciebie to nie wiadomo bo jak zwykle nie ma punktów pomiarowych, a cpuz nie do końca można ufać bo to tylko program. Pewnie jest. Na tanich płytach bywa na droższych czasem też.

Zależy kogo zapytasz - jeden powie max to 1,5 a drugi 1,35.

To jest rev 3.3 płyty ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, w sensie dalsze poza tymi 4: 44412 i dalsze [;

To jest rev 3.3 płyty ?

To zdecyduj się dalsze że niższe CL3 czy wyższe CL5,6 :wink:

dokładnie rev 3.3 a płyta po naprawie stąd też możliwe problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie G.Skille chodzą na 866Mhz CL5, a Procek (rewizja m0) chodzi na 3,25Ghz Volt 1,248V-1,264V w zależności od odczytu. FSB:DRAM 3:5.

Powie mi ktoś jak mogę ram jeszcze podkręcić? Bo RAM pierwotnie miał mieć 1000mhz, ale po powrocie z serwisu procka mi podkręcili, ale RAM opuścili do tych 866 i nie pamiętam co trzeba robić aby dobić je do tego tysia. :damage_wall:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fota biosu z GA-965P-DQ6.

Po lewej timingi na 965p po prawej na p31ds3l. To są moje ustawienia dla kingmaxów 800 cl5@900 2,1v. Dalsze timingi są poniżej linii. Strzałki prowadzą do bardzo luźnych dalszych timingów.

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fota biosu z GA-965P-DQ6.

Po lewej timingi na 965p po prawej na p31ds3l. To są moje ustawienia dla kingmaxów 800 cl5@900 2,1v. Dalsze timingi są poniżej linii. Strzałki prowadzą do bardzo luźnych dalszych timingów.

Chodzi o pozostałe timingi, zrozumiałem że dalsze znaczy niższe :) takie np rank write to read delay z 4 na 12 nie spowolni bardzo odczytu z ram?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spowolni. Z resztą co za problem sprawdzić. Ja sprawdziłem podstawowe róznicę między 44412 i 44515 są żadne. Natomiast te dalsze jak sie przestawi z 4-5 na 12 i ten wysoki z 32 na 42-52 są już spore. Ale z kolei znacznie mniejsze niż przestawienie na 55515 czy 66618. Wyszło mi, że najlepsze syntetyki w evereście/spi są przy 44515 5tkach (dalszych) i 36-38 taktowanie 900 dla 2,1v. Da sie ustawić taktowanie 1000 ale przy cl5 albo 6 i luźnych dalszych (to sie chyba nazywa alphy), ale co z tego jak syntetyki lecą na łeb.

Trzeba się po prostu pobawić. Twoja płyta ponoć ma problem jak sie cokolwiek ruszy w alphach, ale nie wiem czy ta opinia dotyczyła starszych rev. czy 3.3.

 

No i najważniejsza rzecz: róznica będzie tylko w syntetykach - 3dmarkach spi evereście. 200-300Mhz na procku wiecej znacznie szybciej zobaczysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...